پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
جمعه، 31 شهریور 1402 - 21:18   
 
 
   آخرین اخبار  
  ارزیابی کارایی و بهره وری راه آهن سریع السیر کشورهای مختلف با تحلیل پوششی داده ها و تصمیم گیری چند معیاره
  پاورپوینت مقایسه بهره وری راه آهن ایران با راه آهن کشورهای عضو UIC
  موج چهارم فناوری و مقایسه چهار شاخص بهره‌وری راه آهن در جهان
  فیلم| راه‌آهن همدان سنندج در ایستگاه مقصد
  اتصال اردبیل به شبکه ریلی
  راه آهن بغداد-فلوجه افتتاح شد
  اهمیت راه‌ آهن شلمچه-بصره از نگاه اکونومیست
  نقشه خطوط و ایستگاه های موجود و خطوط ریلی در دست اجرا و مطالعه
  شکوفایی ظرفیت ها با برقی شدن راه آهن شمال
  مسیر ریلی شمال به جنوب راه اندازی می شود + فیلم
  فاصله مرزها تا نجف و کربلا چقدر است؟
  فیلم| تصاویری از سیستم حمل ونقل ریلی ژاپن
  آغاز عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن خراسان جنوبی با حضور رئیس جمهور
  نجات اصفهان از ام‌ المصائب کلان‌ شهرها با تکمیل خطوط مترو
  امکان سفر ریلی بین مشهد، تهران و قم تا کربلا
  ابهام در تحقق وعده ساخت دو ساله راه آهن شلمچه بصره
  اولین قطار روسیه به مقصد عربستان از خاک ایران گذشت
  شکست قاطع طرح کاهش تصادفات رانندگی/ افزایش فوتی ها و مصدومان
  جان مسافران بازیچه دست مسئولان بی کفایت/ خروج قطار مسافری از خط در ایستگاه اندیمشک
  افتتاح مسیر جدید بین پکن و آسیای مرکزی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 99429صفحه نخست » اقتصاد- حمل و نقلچهارشنبه، 20 اردیبهشت 1402 - 10:52
تامین۵۰درصدی نرخ موتورسیکلت‌ برقی باپرداخت تسهیلات
  
ترابر نیوز:

معاون حمل و نقل شهرداری تهران خبر داد

تامین۵۰درصدی نرخ موتورسیکلت‌ برقی باپرداخت تسهیلات/اتوبوس‌های وزارت کشور هنوز پلاک نشده‌اند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از تامین ۵۰ درصدی نرخ موتورسیکلت‌های برقی از طریق پرداخت تسهیلات خبر داد.

به گزارش ایسنا، جلال بهرامی در حاشیه بازدید خبرنگاران از روند اورهال اتوبوس‌های شهری به ویژه اتوبوس‌های دو کابین بی آر تی، گفت: عقب ماندگی در بحث زیرساخت‌های حمل و نقل تهران به صورت جدی وجود دارد که شاید به دلیل شرایط اقتصادی خاصی که در ادوار گذشته بوده رخ داده است. به هر ترتیب برای جبران این عقب ماندگی باید چندین اقدام را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: نخستین کار، موضوع نوسازی و بازسازی زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی در تهران است. در دنیا نیز درصدی از اتوبوس‌هایی که در اختیار دارند بعضا تا ۴۰ سال را نوسازی می‌کنند. لذا این اقدام ما از سر ناچاری و فقر نیست بلکه این نوسازی موضوع درست و مرسومی است. حتی برخی از کشورها تاکسی‌هایی با عمر ۱۰۰ ساله دارند و از موضوع نوسازی بهره می‌گیرند.

وی ادامه داد: در مدیریت شهری جدید سیاست‌ها بر این اساس است که به جای تملک، خرید خدمت کنیم. یعنی مشارکت بخش خصوصی در ناوگان حمل و نقل عمومی را وارد کنیم. البته تملک دارایی و خرید خدمت ضعف طولانی در کشور دارد و قطعا جا انداختن آن با سختی‌هایی مواجه است که ما این کار را انجام خواهیم داد. در بحث حمل و نقل ترکیبی شهر اصل مترو است و پس از آن روی زمین متناسب با توسعه مترو باید تغییراتی را اعمال کنیم. بی تردید اتوبوس حمل و نقل عمومی است و تاکسی با توجه به اینکه انبوه بر نیست حمل و نقل عمومی محسوب نمی‌شود. در همین راستا اسنپ و تپسی نیز حمل و نقل عمومی نیستند و در جابجایی‌ها یک مسافر را جابجا می‌کنند.

وی ادامه داد: در حمل و نقل عمومی اصل مترو است ولی باید این پرسش را مطرح کنیم که آیا در حال حاضر ظرفیت مترو بطور کامل بکار گرفته شده یا خیر؟ هفت خط فعلی مترو ظرفیت جابجایی چهار میلیون مسافر به صورت روزانه را دارد در حالیکه امروز ۱.۵ میلیون مسافر را جابجا می‌کند و علت این امر نیز مواجه بودن با کمبود ناوگان است چهار خط دیگر وجود دارد در مترو که باید ساخته شود ولی اولویت ما تکمیل هفت خط موجود به لحاظ مهندسی و واگن است.

بهرامی اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلومتر مترو بجز واگن ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد که برای توسعه چهار خط مترو به چیزی حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بدون تعدیل و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان با تعدیل نیاز داریم. اولویت اول بر روی زمین، اتوبوس است که طبق طرح جامع حمل و نقل تا پایان سال ۱۴۰۴ باید ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس در تهران داشته باشیم که در حال حاضر تنها ۲۶۰۰ دستگاه اتوبوس داریم.

معاون شهردار تهران ادامه داد: ۲۱۰۰ دستگاه اتوبوس فعلی با اولویت دو کابین بازسازی کامل خواهد شد که این بازسازی در سطح ۱ و ۲ انجام خواهد شد. شهاب خودرو و بخش خصوصی با شهرداری تهران در این راستا تفاهماتی را انجام داده‌اند.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی ۱۰ سال تعهد خدمات دارد و پس از آن مالکیت برای خودش خواهد بود و این ۱۰ سال در حال حاضر به اتمام رسیده لذا باید کمک کنیم بازسازی انجام شود و دوباره تعهد خدمات داشته باشند. پس باید ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس تامین کنیم که ۲۰۰۰ دستگاه را وزارت کشور با پرداخت ۸۰ درصد سهم دولت تعهد داده که ظرف ۱۴ ماه تامین شود.

به گفته بهرامی، در حال حاضر شهرداری تهران برای ۶۴۷ دستگاه اتوبوس سهم خود را پرداخت کرده و تعدادی از این اتوبوس‌ها را نیز تحویل گرفته است. در حقیقت ۱۱۰۰ دستگاه تفاهم با ایران خودرو و ۹۰۰ دستگاه هم با عقاب افشان انجام شده، ۳۰۰۰ دستگاه نیز از ظرفیت تولید داخل استفاده می‌کنیم که خود شهرداری آنها را به صورت ملکی خریداری خواهد کرد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: ۲۰۰۰ دستگاه نیز باید واردات انجام دهیم. این به معنی این است که مردم کف خیابان نیاز ضروری‌شان برطرف شود و این موضوع به معنای خالی کردن پشت تولید داخلی نیست. بلکه برای خدمت کردن زودتر به مردم است. این واردات نیز مراحلش طی شده و گیر همین موضوع حمایت از تولید داخل مانده است. اگر اتوبوس‌های وارداتی دست دوم هم باشند به لحاظ کیفیت و نیاز حتی از اتوبوس‌های فعلی که اورهال می‌شوند استاندارد بالاتری دارند. باید توجه کنیم که می‌توانیم نیاز ضروری را از طریق ظرفیت‌های مختلف حل کنیم.

بهرامی با اشاره به اینکه باید از حمل و نقل ترکیبی برای تامین نیازها استفاده کنیم، افزود: در حمل و نقل روی زمین یکی از موارد اتوبوس سه کابینه است که با اولویت وارد می‌شود. پس از آن اتوبوس دو کابین و اتوبوس‌های تک کابین است. در مرحله بعد از می توان از میدل باس که بین اتوبوس و تاکسی است، بهره گرفت که در داخل نیز تولید آنها را داریم. لذا مقرر شده ۵۰۰ دستگاه میدل باس اتوماتیک در خط تولید را خریداری کنیم. پس از آن مینی بوس است که می‌توان با بهره گیری از آن کاهش سر فاصله‌ها را محقق کرد. برای ون‌ها نیز با توجه به اینکه نوسازی امکانپذیر نیست باید با دو دیدگاه به جای تاکسی‌های مسیری، ون‌ها را جایگزین کنیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه یک درصد از سهم حمل و نقل روزانه با تاکسی‌های اینترنتی و ۶۰ درصد با خودروهای شخصی انجام می‌شود، افزود: باید تا افق ۱۴۰۴، ۲۰ درصد حمل و نقل متعلق به خودروهای شخصی به سمت حمل و نقل عمومی آورده شود. برای۶۳۰ دستگاه ون با وزارت کشور به توافق رسیده‌ایم که قدرالسهم خود را به ایران خودرو پرداخت کرده‌ایم اما نیاز است که ون‌های قدیمی اسقاط شوند. تسهیلات پرداخت شود و بخشی توسط متقاضی پرداخت شود تا این ون‌ها به مسیر بکارگیری وارد شوند.

بهرامی گفت: در حال حاضر یک سری ون‌های تویوتا در شهر وجود دارد که کارهای گردشگری انجام می‌دهند در حالیکه تاکسی بوده‌اند. لذا باید شرکت مورد نظر متعهد باشد که این ون‌ها در شهر و برای جابجایی مسافر بکار گرفته شود.تاکسی‌های گردشی نیز باید تحت عنوان یک نرم افزار فعالیت کنند.

به گفته وی، تمامی تاکسی‌های مسیری را باید به سمت ون‌ها بیاوریم و برای تحقق این موضوع به ۲۰ هزار ون نیاز داریم که ۷۰۰۰ ون فعلی باید نوسازی شود و ۱۳ هزار ون نیز باید تامین شود و پس از این نیز باید به سمت موتورسیکلت، دوچرخه و اسکوتر برویم که با شرکت‌هایی برای موتور و دوچرخه اشتراکی صحبت کردیم و در برخی نقاط نیز اگر جواب بدهد در مسیر غرب به شرق تهران از اسکوتر استفاده خواهیم کرد که با تحقق این تدابیر بیش از ۳۵ درصد از ترافیک شهر را کاهش می‌دهیم.

وی ادامه داد: درباره اتوبوس‌های جدید باید اعلام کنم که ۱۷۵ دستگاه اتوبوس از ایران خودرو به صورت ملکی خریداری شده و در حال حاضر پلاک شده و در خیابان‌ها مشغول فعالیت است. همچنین ۱۴۲ دستگاه اتوبوس که ۸۰ درصد آن توسط وزارت کشور پرداخت شده، تحویل گرفته‌ایم، اما هنوز مجوز پلاک داده نشده و اتوبوس‌ها در پارکینگ ما قرار گرفته، در حقیقت ایرادی روی سیستم اگزوز گرفته شده بود که در حال حاضر حل شده و مشکلی برای پلاک شدن آنها وجود ندارد. ۱۰ دستگاه اتوبوس عقاب افشان نیز خریداری شده که مجوز پلاک ندارند و مقرر شده این مجوز تا هفته آینده داده شود.

بهرامی اظهار کرد: ما منابع مالی را تامین و پرداخت کردیم و حالا باید تولید کننده و وزارت صمت تعهدات خود را عملی کند. چند سال بوده که این شرکت‌ها تولید اتوبوس نداشتند و حالا باید خط‌های خود را راه اندازی کنند که تمام تلاش خود را نیز برای این کار بکار گرفته‌اند.

وی در خصوص ساماندهی موتورسیکلت‌ها نیز گفت: آمار موتورسیکلت‌ها در تهران متفاوت است چرا که برخی از آنها از خارج از تهران وارد می‌شوند. موتورها دو دسته هستند، یکی آنهایی که به صورت شخصی بکار گرفته می‌شوند و بخشی که برای کار استفاده می‌شود. دسته‌ای از موتورها کاربراتوری و دسته دیگر انژکتوری هستند. آلایندگی آنها باید تعیین تکلیف شود و ساماندهی آنها تنها از طریق برقی کردن محقق نمی‌شود و باید از موتورهایی که آلایندگی کمتر و مصرف سوخت کمتری دارند، استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ما برای موتورهای برقی تا ۵۰ درصد نرخ آنها را تسهیلات پرداخت می‌کنیم. با چند شرکت صحبت کردیم که تضمین خدمات را در این حوزه بدهند اما تامین مالی توسط شهرداری انجام شده و در اولویت جایگزینی افرادی قرار دارند که برای کار از موتور استفاده می‌کنند. با تولید کنندگان داخلی نیز در این حوزه رایزنی‌هایی را انجام داده‌ایم.

تعداد بازدید: 125 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  تنها انتظار مهم مردم از آقای زاکانی
  تصویر مردم همیشه در صف اتوبوس تهران؟!
  معطلی یک ساعته مردم ورامین در صف اتوبوس
  ارزیابی کارایی و بهره وری راه آهن سریع السیر کشورهای مختلف با تحلیل پوششی داده ها و تصمیم گیری چند معیاره
  پاورپوینت مقایسه بهره وری راه آهن ایران با راه آهن کشورهای عضو UIC
  موج چهارم فناوری و مقایسه چهار شاخص بهره‌وری راه آهن در جهان
  حادثه خونین برای 11 زن و مرد در اتوبوس مسافربری جاده ماهشهر + جزییات
  ویدیو / منفجر شدن مرگبار یک پژو پارس پس از تصادف با اتوبوس در چابهار
  بهر طریق ممکن باید اتوبوس های مورد نیاز شهرهای بزرگ طی یکسال تامین و سرفاصله بین اتوبوس ها به یک دقیقه برسد
  اگر این خبر واقعی باشد زاکانی یک شاهکار بزرگ انجام داده: تزریق ۷۹۱ واگن به متروی تهران از سال آینده
  کلیپی زیبا از نحوه کم کردن ارتفاع سطح آب
  سد با ارتفاع تاج 714متر/بزرگترین نیروگاه های آبی جهان
  25 تا از بلندترین سدهای جهان
  بلندترین سدهای جهان عظمتی باورنکردنی ساخته دست انسان
  طرح ایرانرود : اتصال دریای خزر و خلیج فارس
  فیلم ایرانرود اقتصاد بدون نفت
  دانش فنی و فرآیند تولید | طرح استحصال اکسید منیزیم از آب دریا
  فیلم- عبور عجیب کشتی ها از کانال پاناما
  استراتژی تعیین سهم برق و گاز در سبد انرژی کشور
  استراتژی جایگزینی برق بجای گاز در سبد انرژی خانوار
  توان مصرفی و مدل بخاری برقی
  مزایای استفاده از بخاری برقی کدامند؟
  زنگ خطر انرژی در ایران به صدا درآمده/چگونه از بحران انرژی در آینده جلوگیری کنیم؟
  مسیریابی و امکان سنجی احداث کانال دریای عمان به خزر
  اتصال مستقیم راه آهن ساری به بافق ضروری است
  آیا ساخت ایران رود منطقی است؟
  نخست‌وزیر ارمنستان: دیگر نمی‌توانیم به روسیه به عنوان ضامن امنیت‌مان تکیه کنیم!
  آمریکا باکو را تهدید کرد / توهمات الهام خان به نتیجه نرسید / عقب نشینی آغاز شد
  عملیات اچ ۳ شاهکار نیروی هوایی ارتش در جنگ ایران و عراق
  فیلم داستان مرز باریک منطقه قره‌سو بین ایران, ترکیه, جمهوری آذربایجان و ارمنستان
  چالش‌های حوزه امنیت گاز تشریح شد
  زنگ خطر انرژی در ایران به صدا درآمده/چگونه از بحران انرژی در آینده جلوگیری کنیم؟
  منیزیم، از استخراج و تولید تا مصرف
  تاثیر قیمت منیزیم بر تیتانیوم
  تفاوت کابل آلومینیومی و مسی (بررسی معایب و مزایا)
  نقش نیروی دریایی ارتش در جنگ ایران و عراق چه بود؟
  «کریدور چین-پاکستان» چه فرصتی به آسیای مرکزی می‌دهد؟
  فیلم اتوبان شگفت انگیز و ترسناک بین چین و پاکستان
  نقش مدیریت یکپارچه شهری در بهبود مدیریت بحران
  راهکارهای مدیریت مصرف انرژی با تمرکز بر توزیع برق
  استراتژی تعیین سهم برق و گاز در سبد انرژی کشور
  وجود ۴۸۰ هزار کیلومتر خط انتقال گاز در کشور
  نوسازی اتوبوس فرسوده و طرح جایگزینی اتوبوس قدیمی محقق می شود؟
  ارزش ترانزیتی کریدور شمال- جنوب بزرگنمایی شده است؟
  هرم سنی جمعیت ایران در دو رفراندوم/ رای دهندگان چند درصد جمعیت امروز هستند
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1388
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار