پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 15 اسفند 1402 - 11:07   
 
 
   آخرین اخبار  
  تولید واگن های مسافری لوکس 5 ستاره در واگن پارس مپنا
  احداث و بهره برداری ۵ پروژه ریلی در سال ۱۴۰۲
  گزارش بهره‌ وری ریلی در همایش مدیریت حرفه‌ ای، پیشران بهره‌ وری
  انتظارات ریلی از برنامه هفتم
  سقوط سریع بهره وری و هدر دهی سرمایه گذاری ریلی در دو سال گذشته
  نامه به معاون اول رئیس جمهور در پی افزایش بی سابقه حق دسترسی به شبکه ریلی
  بررسی افزایش سرعت ترنست تا 250 کیلومتر بر ساعت
  ◄ رکوردزنی سفر با قطار به معنای سود شرکت های ریلی نیست
  خیز خطرناک راه آهن برای کنترل انجمن صنفی بخش خصوصی ریلی!
  سقوط سریع بهره وری و هدر دهی سرمایه گذاری ریلی در دو سال گذشته
  مقایسه عملکرد چهار مدیرعامل راه آهن از منظر شاخص های کلیدی حمل بار ریلی
  نگاهی به مزیت‌های اقتصادی راه‌آهن خواف - هرات | آغاز مبادلات ریلی از اسفند
  فیلم سرعت قطار به 4600 کیلومتر بر ساعت رسید
  ضریب اشغال واگن های مسافری به بیش از ۹۵ درصد رسیده است
  درخواست لغو افزایش‌ بی‌ سابقه تعرفه بهره‌ برداری از شبکه ریلی
  پندهایی از بهره‌ وری 13 برابری لوکوموتیو BHP استرالیا و جذابیت بیشتر برای بخش خصوصی
  تعمیرات واگن باید به بخش خصوصی سپرده شود
  فیلم راه اندازی قطاری با سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت
  فیلم قطار باسرعت 600 کیلومترساعت در ژاپن
  آشنایی با یک قرن حمل و نقل ریلی ایران با سفر به یک ایستگاه قطار
  سیاست توسعه دریا محور با رویکرد افزایش سهم حمل ونقل ریلی اجرا شود
  گروگان گیری به سبک راه آهن/ منع بخش خصوصی ریلی از هرگونه افزایش درآمد
  خروج از بحران حمل و نقل ریلی با توقف پروژه های نیمه تمام بدون اولویت
  افزایش تصادفات جاده ای در گلستان به دلیل عدم شبکه روشنایی
  فهرست چند مسیر ریلی که جذابیت حمل بار و مسافر ندارند
  گزارش تصویری ارزشمند:جنگ کریدورها؛ ایران و خاورمیانه جدید
  عدم اجرای دیدگاه های مقام معظم رهبری در واگذاری تصدی گری بخش ریلی
  خسارت های سنگین بی توجهی به تعمیر و نگهداری لوکوموتیوها
  بهره‌ برداری از آزادراه قزوین الموت تنکابن تا اردیبهشت ۱۴۰۳
  استفاده از ریل طویل در خطوط راه آهن
  امکان حمل ریلی بار از سرخس به بندرعباس طی ۳ تا ۵ روز
  پندی از برقی کردن راه‌ آهن تبریز آذرشهر و ضرورت ادامه آن تا مراغه
  راه آهن اردبیل طی ۳ ماه آینده افتتاح می شود
  کرمانشاه شاهراه ارتباط ریلی ایران و اروپا
  چند نکته مهم در توسعه راه ها و راه آهن ها
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 98966صفحه نخست » اقتصاد حمل و نقلسه شنبه، 16 اسفند 1401 - 10:15
محسن هاشمی: از ظرفیت مترو و اتوبوسرانی برای حل معضلات آلودگی هوا و ترافیک، استفاده کافی نمی‌شود
  
ترابر نیوز:

محسن هاشمی ‌رفسنجانی نوشت: قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت سوخت در زمستان 1386 ابلاغ شد. ولی متاسفانه به این قانون عمل نشد و از ظرفیت و توانمندی شرکت مترو و اتوبوسرانی برای حل معضلات اصلی شهر تهران یعنی آلودگی هوا و ترافیک، استفاده کافی نمی‌شود.

محسن هاشمی: از ظرفیت مترو و اتوبوسرانی برای حل معضلات آلودگی هوا و ترافیک، استفاده کافی نمی‌شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه اعتماد، محسن هاشمی در یادداشتی با عنوان «نیم قرن با حمل و نقل عمومی» نوشت: با تبریک راه‌اندازی 5/5 کیلومتر از متروی کرج با دو قطار و تذکر تکراری لزوم تامین تجهیزات متحرک برای قطار شهری‌ها در کلانشهرها. از سال 1351 که لزوم ایجاد سامانه حمل و نقل عمومی (راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) و اتوبوسرانی) با مطالعات حمل و نقل ترافیک شهر تهران جدی شد، حدود 50 سال می‌گذرد. دهه پنجاه توجه جدی به حمل و نقل عمومی بیشتر کشورها در حال توسعه را فرا گرفت و کلانشهرها تلاش و رقابت وصف‌ناپذیری برای طراحی و ساخت سامانه حمل و نقل ریلی انبوه‌بر (متروی سنگین) و سامانه‌های مکمل چون اتوبوس، بی‌آرتی، تراموا، مونوریل، قطار هوایی و حمایت یارانه‌ای از حمل و نقل عمومی را گسترش دادند. 

هم‌اکنون هر چند تهران و 7 کلانشهر ایران دارای طرح جامع مصوب حمل و نقل عمومی و خطوط ساخته شده ریلی شهری و البته سامانه اتوبوسرانی مستعمل هستند و تعداد خطوط متروی سنگین و سبک در کلانشهرها به مرز 15 خط رسیده است، ولی در طول این سال‌ها کلانشهرهایی چون شانگهای، پکن، سئول، کوالالامپور، سنگاپور، استانبول، جاکارتا، دهلی، بانکوک و... به صورت جدی از تهران جلو افتاده‌اند. برای مثال متروی پکن که از سال 1351 شروع به کار کرد هم‌اکنون با 27 خط ریل درون شهری با 800 کیلومتر طول، 478 ایستگاه، 6200  واگن و 10 و نیم میلیون سفر روزانه، در نتیجه 40 میلیارد سفر سالانه اثر مهمی در مدیریت ترافیک و آلودگی هوای پایتخت چین دارد. متروی شانگهای 19 خط، 500 ایستگاه و 7400 واگن دارد و سئول نیز هم‌اکنون 23 خط و 760 ایستگاه را مورد بهره‌برداری قرار داده است.  در تابستان سال 1354 که شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه تاسیس شد همراه با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در لندن و پاریس مناطق تاریخی و دیدنی و موزه‌ها را با استفاده از مترو بازدید کردیم. 

آن موقع 14 ساله بودم، London underground و Metro de paris اثر جدی روی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گذاشت، به صورتی که بعد از پیروزی انقلاب و تشکیل مجلس شورای اسلامی به عنوان رییس مجلس و رییس مجمع نمایندگان تهران از سال 1360 با تصمیم بعضی از دلواپسان آن موقع برای توقف ساخت مترو مبارزه جدی کردند. در نهایت منجر به خواندن خطبه مترو و پیگیری‌های جدی باعث شروع مجدد ساخت راه‌آهن شهری تهران و حومه در اوج جنگ شد. من نیز از سال 69 در دولت سازندگی درگیر مسائل و مشکلات حمل و نقل عمومی تهران اعم از اتوبوسرانی و ساخت مترو و از سال 72 به عنوان عضو هیات‌مدیره شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) مشغول شدم تا بالاخره در سال 1377 با تاخیر نسبت به دیگر کشورهای در حال توسعه اولین خط مترو آغاز به کار کرد. 

 
 
خوشبختانه تهران دارای 7 خط با طول 250 کیلومتر و 145 ایستگاه و 1514 واگن معادل 217 قطار است. در ربع قرن که از بهره‌برداری اولین خط مترو در تهران می‌گذرد حدود 11 میلیارد سفر به سرانجام رسیده و تعداد سفرهای روزانه به پیک 7/2 میلیون سفر در سال 97 قبل از کرونا نیز رسیده است. مشهد دو خط مترو به طول 30 کیلومتر، شیراز دو خط به طول 30 کیلومتر، اصفهان یک خط به طول 20 کیلومتر، تبریز یک خط به طول 17 کیلومتر در حال بهره‌برداری دارد. قم 14 کیلومتر به علت نداشتن بدون فعالیت دارد و کرج بهره‌برداری آزمایشی 5/5 کیلومتر با دو قطار.

متاسفانه از تعداد اتوبوس‌های فعال در کلانشهرها در انتهای دهه 90 کاسته شده و به حدود 50 درصد فرسودگی با عمر متوسط نزدیک به 10 سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. کلانشهرهای ایران دارای حداکثر 000/10 اتوبوس شهری با 50 درصد فرسودگی هستند. قطعا تعداد اتوبوس‌های شهری باید دوبرابر شود. تهران به تنهایی احتیاج به 9000 اتوبوس برقی دارد و با در نظر گرفتن مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر احتیاج به 20 هزار اتوبوس شهری برای ایران است. 

 

 

بالاخره با تلاش همه دست‌اندرکاران حمل و نقل عمومی در کشور، قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت سوخت در زمستان 1386 ابلاغ شد. براساس این قانون ‌باید تحول جدی در امر حمل و نقل عمومی ایجاد می‌شد، چراکه در شهر تهران نسبت تسهیم حمل و نقل عمومی در کل سفرهای درون شهری برای اتوبوسرانی 25درصد، ریلی 30درصد، تاکسی 20درصد تصویب شده بود. ولی متاسفانه به این قانون عمل نشد و از ظرفیت و توانمندی شرکت مترو و اتوبوسرانی برای حل معضلات اصلی شهر تهران یعنی آلودگی هوا و ترافیک، استفاده کافی نمی‌شود.

همواره تاسف می‌خورم از اینکه ظرفیت جابه‌جایی مترو و اتوبوسرانی امروز پس از گذشت 10 سال با وجود اضافه شدن خطوط جدید در حد 2 میلیون سفر در ابتدای سال 1390 کاهش یافته است، در صورتی که در سال 97 قبل از کرونا نزدیک به سه میلیون سفر هم رسید و نشان از این دارد که از امکانات، زیرساخت‌ها و توانمندی‌های کارکنان حمل و نقل عمومی استفاده کافی نمی‌شود و طبیعتا مردم و کارکنان شرکت مترو و اتوبوسرانی نیز در این موضوع با من هم‌عقیده هستند که استعداد، امکانات و ظرفیت رشد به مراتب بیشتری از وضعیت کنونی وجود دارد. به خصوص که سامانه حمل و نقل عمومی عدالت‌محور برای بسط عدالت در رفت و آمد شهری اهمیت بسزایی دارد. ولی مسوولان ارشد جمهوری اسلامی در حد سران سه قوه از آن غافل هستند.

به‌رغم تصویب اجازه اعتبارات مورد نیاز در قانون در سال 86 که سالانه 4 هزار میلیارد تومان برای بخش درون شهری به صورت 100درصد تخصیص یافته در نظر گرفته بود و ‌باید ظرفیت حمل و نقل عمومی در عرض 5 سال به 75درصد سفرهای شهر تهران می‌رسید و به‌‌رغم اینکه بخشی از درآمد قانون هدفمندی یارانه‌ها به حمل و نقل عمومی اختصاص داده شد، متاسفانه به جای عمل به قانون‌ها و پیشرفت در توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها، پسرفت نسبت به ده سال گذشته اتفاق افتاده و امروز از 41درصد سفرها توسط حمل و نقل عمومی در سال 86 به 35درصد سفرها توسط حمل و نقل عمومی در سال 1401 رسیده‌ایم.

بدین صورت که از 23 میلیون سفر شهری تهران فقط حدود 8 میلیون با مترو و اتوبوس و تاکسی انجام می‌شود و اگر تاکسی را حمل و نقل خصوصی فرض کنیم، سهم حمل و نقل عمومی که باید 55درصد از سفرها باشد فقط حدود 15درصد است (10درصد مترو و 5درصد اتوبوسرانی). متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و عدم توجه دولت‌ها بر اجرای قانون‌ها، عدم اهمیت به حمل و نقل عمومی مخصوصا در کلانشهرها از نقاط ضعف جدی نظام جمهوری اسلامی فرض می‌شود و قطعا با وجود آلودگی هوا و ترافیک کمرشکن کلانشهرها یکی از موارد ترک فعل و پسرفت در امر توسعه شهری است که رسیدگی و توجه جدی‌تری را در جلسه هماهنگی سران قوا می‌طلبد، چراکه برای بازآفرینی حمل و نقل عمومی کلانشهرها و مراکز استان‌ها و شهرهای با بیش از 200 هزار نفر جمعیت احتیاج به حداقل 20 هزار اتوبوس از نوع برقی، گازی و گازوییلی است که باید از طریق قانون و مصوبه دولت با استفاده از منابع حاصل از صرفه‌‌جویی سوخت تامین شود و مبلغی در حدود معادل 6 میلیارد دلار در طول یک برنامه 5 ساله یعنی حداقل سالی یک میلیارد دلار احتیاج است.

برای تکمیل و ساخت خطوط ریل سنگین و سبک شهری حداقل لازم است در طول 10 سال آینده برای حدود 300 کیلومتر خطوط ریلی درون شهری اقدام شود که رقمی 9 میلیارد دلار احتیاج است. این بدین معنی است که کشور باید در طول دو برنامه 5 ساله در آینده یعنی در یک دهه حداقل سالانه دو میلیارد دلار در حمل و نقل عمومی هزینه کند تا خود را به تراز کلانشهرهای جهان برساند و امکان حل مشکل آلودگی هوا و قرار دادن آلترناتیوی کارا، امن، غیرآلاینده، ارزان و سریع و عدالت‌محور در اختیار مردم فراهم شود. سرمایه‌گذاری‌ها از طریق صرفه‌جویی ایجاد شده در مصرف سوخت و وقت مردم و هزینه‌های ناشی از آلودگی‌ها و بیماری‌های هوا قابل برگشت و جبران‌پذیر خواهد بود. 

تعداد بازدید: 335 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  ۱۰ واقعیت جالب در مورد پروژه تولید بمب هسته ای آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم
  سیاست خارجی کشور دوتاست؛ یکی سیاست خارجی وزارت خارجه است و یکی سیاست خارجی نیروهای مسلح
  اولویت ما در روابط با عراق و افغانستان، مبارزه با آمریکاست، نه به‌دست آوردن منافع خودمان
  تولید واگن های مسافری لوکس 5 ستاره در واگن پارس مپنا
  احداث و بهره برداری ۵ پروژه ریلی در سال ۱۴۰۲
  انقلاب در هواپیمایی امارات؛ هواپیمایی امارات در حال پوست اندازی
  ظریف: وقتی مقداری سختگیری را در مورد مهاجران بالا می‌بردیم، گروه‌های فشار در حوزه‌های علمیه فشارهایی بر دولت وارد می‌کردند که چرا این کار را می‌کنید
  واکنش ضرغامی به حکم شروین حاجی پور: چه خوب که شهید مطهری بین ما نیست تا ببیند برای یک خواننده چه مجازاتی تعیین کرده اند
  لیست سیاه FATF و ساده انگاری های خطرناک
  چرا با ساخت فرودگاه چابهار مخالفت می‌شود؟
  گزارش بهره‌ وری ریلی در همایش مدیریت حرفه‌ ای، پیشران بهره‌ وری
  انتظارات ریلی از برنامه هفتم
  بدعت گمرک برای پنهان کردن «ناترازی ۱۵ میلیارد دلاری» تجارت غیرنفتی / عضو اتاق بازرگانی ایران: در یک دهه گذشته این بزرگ‌ترین تراز منفی شکل گرفته میان صادرات و واردات کشور بوده
  سقوط سریع بهره وری و هدر دهی سرمایه گذاری ریلی در دو سال گذشته
  نامه به معاون اول رئیس جمهور در پی افزایش بی سابقه حق دسترسی به شبکه ریلی
  رئیس پیشین مرکز پژوهشهای مجلس: بودجه سال بعد نشان دهنده جنگ منابع در کشور است / دولت پول نفت ندارد و هزینه ها هم درحال افزایش هستند / هر چه شرکت بود فروختند؛ صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی را هم خالی کردند
  بررسی افزایش سرعت ترنست تا 250 کیلومتر بر ساعت
  ببینید / حضور وزیر خارجه ‎سعودی با خودروی ‎برقی «لوسید» ساخت عربستان در شورای همکاری خلیج فارس
  (تصاویر) عملیات احداث طولانی‌ترین تونل زیرآبی خاورمیانه در عراق
  نبرد کریدور‌ها اوج می‌گیرد؟ / انتقاد شدید ترکیه از «کریدور هند-اروپا» و ارائه پروژه «جاده توسعه» / پروژه‌ای که عراق را به اروپا متصل می‌کند!
  فیلم| دو طرف یک مرز اگر تجار حرف نزنند حتما سربازها با هم حرف خواهند زد
  تماشا کنید: امارات چگونه در حال تبدیل بیابانش به منطقه‌ای سر‌سبز است؟
  در ١٠ سال آینده هیدروژن، جایگزین گاز در صنعت پتروشیمی دنیا می‌شود+فیلم اینجا
  ایلان ماسک از دستیابی به سرعت دانلود ۱۷ مگابیت بر ثانیه در گوشی سامسونگ عادی با اینترنت ماهواره‌ای خبر داد
  در ١٠ سال آینده هیدروژن، جایگزین گاز در صنعت پتروشیمی دنیا می‌شود+فیلم
  آقای وزیر خارجه!دیر به له شدن منافع ملت ایران زیر پوتین روس‌ها اعتراف کردید
  چرا در لیست سیاه FATF باقی ماندیم؟
  عدم الحاق به FATF حرکت به سوی خلاف منافع کشور است
  هشدار فلاحت پیشه به خیانت‌های در راه
  چنگدو جی 20 ؛ رقیب جنگنده اف 22 آمریکا (ویدیو)
  ببینید / تصاویری ترسناک از آتش گرفتن موتور هواپیما که می‌سوزد، اما پرواز ادامه دارد
  واکنش آمریکا به پرتاب ماهواره «پارس۱»: هشدار داده‌ایم که شراکت نظامی تهران و مسکو برای اوکراین و جامعه بین‌المللی خطرناک است / اگر ایران پا فراتر بگذارد و موشک‌های بالستیک به روسیه بفروشد، به شما اطمینان می‌دهم که پاسخ جامعه بین‌المللی سریع و شدید خواهد بود
  ببینید / لحظه حمله به هزاران فلسطینی در شمال غزه که در حال گرفتن غذا بودند توسط رژیم وحشی خون آشام اسرائیل
  فایده وزارت نفت اوجی؛ از دست رفتن تقریبی قرارداد‌های ۲۸ میدان نفتی!
  امکان اتصال مستقیم گوشی های معمولی به اینترنت ماهواره‌ ای میسر شد
  پیشنهاد علی لاریجانی: مجلس خبرگان در آینده از اینکه فقط فقها در آن حضور داشته باشند، دربیاید
  مصدومیت ۱۷ نفر بر اثر تصادف تریلی و اتوبوس در کمربندی خمینی‌شهر
  ◄ رکوردزنی سفر با قطار به معنای سود شرکت های ریلی نیست
  خیز خطرناک راه آهن برای کنترل انجمن صنفی بخش خصوصی ریلی!
  تصادف خونین در جاده خدا آفرین ۴ کشته و ۳ مصدوم بر جای گذاشت
  کیهان خطاب به حامیان FATF: به جای طلبکاری، از مردم عذرخواهی کنید!؟!
  ستاد انتخابات: ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ نفر واجد شرایط رای دادن هستند
  تماشا کنید: دهه ۹۰؛ از رد صلاحیت هاشمی تا پیروزی «شیخ دیپلمات»
  لاریجانی: یاس مردم از صندوق رأی، مقدمه ایجاد دیکتاتوری است
  تماشا کنید: ابتذال محض! / از سیاست ورزی بازرگان_بهشتی تا جدال انتخاباتی جلیل محبی_رائفی
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1388
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار