پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
جمعه، 31 شهریور 1402 - 21:03   
 
 
   آخرین اخبار  
  ارزیابی کارایی و بهره وری راه آهن سریع السیر کشورهای مختلف با تحلیل پوششی داده ها و تصمیم گیری چند معیاره
  پاورپوینت مقایسه بهره وری راه آهن ایران با راه آهن کشورهای عضو UIC
  موج چهارم فناوری و مقایسه چهار شاخص بهره‌وری راه آهن در جهان
  فیلم| راه‌آهن همدان سنندج در ایستگاه مقصد
  اتصال اردبیل به شبکه ریلی
  راه آهن بغداد-فلوجه افتتاح شد
  اهمیت راه‌ آهن شلمچه-بصره از نگاه اکونومیست
  نقشه خطوط و ایستگاه های موجود و خطوط ریلی در دست اجرا و مطالعه
  شکوفایی ظرفیت ها با برقی شدن راه آهن شمال
  مسیر ریلی شمال به جنوب راه اندازی می شود + فیلم
  فاصله مرزها تا نجف و کربلا چقدر است؟
  فیلم| تصاویری از سیستم حمل ونقل ریلی ژاپن
  آغاز عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن خراسان جنوبی با حضور رئیس جمهور
  نجات اصفهان از ام‌ المصائب کلان‌ شهرها با تکمیل خطوط مترو
  امکان سفر ریلی بین مشهد، تهران و قم تا کربلا
  ابهام در تحقق وعده ساخت دو ساله راه آهن شلمچه بصره
  اولین قطار روسیه به مقصد عربستان از خاک ایران گذشت
  شکست قاطع طرح کاهش تصادفات رانندگی/ افزایش فوتی ها و مصدومان
  جان مسافران بازیچه دست مسئولان بی کفایت/ خروج قطار مسافری از خط در ایستگاه اندیمشک
  افتتاح مسیر جدید بین پکن و آسیای مرکزی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 98520صفحه نخست » متروپنجشنبه، 6 بهمن 1401 - 13:53
کمبود منابع مالی مهم‌ترین دغدغه واگن سازان ایرانی است
  
ترابر نیوز:

درحالی که بسیاری از واگن سازان ایران به خودکفایی ۷۰ درصدی در حوزه حمل‌ونقل ریلی رسیده‌اند؛ اما شنیده‌ها حاکی از آن است که چندی پیش ۴ هزار دستگاه واگن وارد کشور شده است.کشور ایران به دلیل داشتن موقعیت‌های جغرافیایی و همسایه بودن با کشور‌های مهم دنیا باید زمینه‌های لازم برای ترانزیت کالا را داشته باشد، به همین منظور افزایش خطوط ریلی، اتصال شبکه‌های سراسری حمل و نقل به یکدیگر و همچنین تکمیل کوریدور‌های شمال به جنوب کشور باید یکی از اولویت‌های اصلی دنیا به شمار آید.

 
 

شعار سالحمل و نقل ریلی به عنوان یکی از بخش‌های مهم صنعت حمل و نقل کشور به شمار می‌رود و نقش بسیار عمده‌ای در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی و اجتماعی کشور ایفا می‌کند.

کشور ایران به دلیل داشتن موقعیت‌های جغرافیایی و همسایه بودن با کشور‌های مهم دنیا باید زمینه‌های لازم برای ترانزیت کالا را داشته باشد، به همین منظور افزایش خطوط ریلی، اتصال شبکه‌های سراسری حمل و نقل به یکدیگر و همچنین تکمیل کوریدور‌های شمال به جنوب کشور باید یکی از اولویت‌های اصلی دنیا به شمار آید.

 

ایران در چند سال گذشته با استفاده از نیرو‌های متخصص و مهندسان خبره توانسته است در بخش ساخت واگن‌های مسافری و باری به خودکفایی برسد و ما هم اکنون در چندین شهر بزرگ کشور از جمله اراک، تبریز و ابهر دارای شرکت‌های تولیدکننده واگن هستیم به گونه‌ای که کشورمان در حال رقابت با کشور‌های تولید کننده واگن است.

 

تولید واگن در کشور از جمله الزامات توسعه شبکه‌های ریلی است و بومی سازی و خودکفایی این محصول باید در دستور کار تمام مسئولان این بخش قرار گیرد.

 

در چند ساله اخیر میزان فرسودگی واگن‌های مسافری و باری در کشور بسیار افزایش یافته به طوری که میزان فرسودگی این واگن‌ها هم اکنون بالای ۴۰ سال است و از سوی دیگر افزایش هزینه‌های بازسازی وتعمیر واگن‌ها به شدت افزایش یافته و همین موضوع باعث نگرانی بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل ریلی شده است.

 

افزایش هزینه‌های سر سام آور تعمیر واگن‌ها در ایران

محمد رجبی، رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی اعلام کرد: متأسفانه به دلیل افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری واگن‌ها بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل ریلی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند و هم اکنون واگن‌های موجود دیگر قادر به استفاده در حوزه جابه‌جایی مسافران نیستند.

 

وی اظهار کرد: دولت باید منابع مالی مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری این واگن‌ها را به شرکت‌های تولیدکننده تزریق کند.

 

رجبی با اشاره به اینکه از دولت درخواست افزایش قیمت بلیت قطار برای جبران بخشی از هزینه‌های این حوزه را کرده‌ایم، گفت: چندی پیش درخواست افزایش ۶۰ درصدی قیمت بلیت قطار را کرده بودیم که دولت و شورای عالی ترابری تنها با افزایش ۲۲ درصدی آن موافقت کردند.

 

بر اساس این گزارش، با توجه به آنکه متخصصان و مهندسان ایرانی در حوزه تولید واگن به خودکفایی ۷۰ درصدی رسیده‌اند؛ اما برخی از مسئولان اقدام به واردات ۴ هزار دستگاه واگن کرده‌اند و این موضوع هم اکنون یکی از چالشی‌ترین و اصلی‌ترین موضوعات مشترک بین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی و همچنین شرکت‌های تولیدکننده واگن است.

 

مهدی مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از ورود ۴ هزار دستگاه واگن به کشور خبر داد و اعلام کرد: واردات گسترده واگن باعث نابودی شرکت‌های داخلی می‌شود.

 

وی تصریح کرد: مجلس از ابزار‌های قانونی خود برای مقابله با دلالان و واردکنندگان گسترده واگن استفاده خواهد کرد و هر وزیری که اقدام به واردات قانون کرده در آینده نزدیک استیضاح خواهد شد.

 

مقدسی بیان کرد: در شرایط فعلی شرکت‌های داخلی، توان تولید واگن را دارند و می‌توانند به راحتی به بخش مترو و راه آهن تزریق کنند.

 

بر اساس این گزارش، یکی از اصلی‌ترین مشکلات شرکت‌های تولیدکننده واگن منابع مالی است. بسیاری از مدیران این شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که دولت به راحتی منابع مالی لازم را در اختیار شرکت‌های خارجی تولیدکننده واگن قرارمی‌دهد؛ اما نیاز مالی شرکت‌های تولید کننده داخلی را برطرف نمی‌کند.

 

نیازی به واردات واگن در بخش مسافری و باری نداریم

محمد رجبی، رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه کشور نیازی به واردات واگن در حوزه حمل و نقل ریلی ندارد، گفت: بسیاری از شرکت‌های واگن سازی از جمله واگن سازی پارس می‌توانند نیاز واگنی کشور را برطرف کنند و اگر بهره‌وری خود را در حوزه باری و مسافری افزایش دهیم نیازی به واردات واگن نخواهیم داشت.

 

وی تأکید کرد: هم اکنون در حوزه صادرات نیازمند واگن‌های مسقف هستیم که اگر شرکت‌های تولیدکننده داخلی از لحاظ مالی تأمین شوند می‌توانیم به این صنعت هم دسترسی پیدا کنیم.

 

رجبی بیان کرد: ایران مشکلی از لحاظ ساخت واگن ندارد؛ اما متأسفانه به دلیل آنکه منابع مالی لازم به شرکت‌های تولیدکننده داخلی تزریق نمی‌شود شرکت‌های داخلی در این بخش ناامید می‌شوند.

 

توانایی بالای تولیدکننده‌های داخلی در حوزه تأمین و ساخت واگن

هادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه شنیده‌ها حاکی از آن است که شرکت راه آهن اعلام کرده است که نمی‌توانیم نیاز واگنی خود را تأمین کنیم، گفت: باید کمیسیون عمران جلسه‌ای با شرکت‌های واگن سازی برگزار کند و مشخص شود که آیا واقعا این شرکت‌ها نمی‌توانند واگن مورد نیاز کشور را تأمین کنند؟

 

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد که شرکت‌های واگن سازی اعلام کرده‌اند که باید به ما پول بدهید تا واگن‌های مورد نیاز را تأمین کنیم و بتوانیم از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنیم.

 

بهادری اظهار کرد: شرکت‌های واگن سازی در ایران توانایی بسیار بالایی در حوزه تأمین و ساخت واگن را دارند.

 

یک‌هزار دستگاه انواع واگن ریلی در داخل کشور ساخته می‌شود

سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان رونق تولید، گفت: شرکت راه‌آهن صحبت‌های مقام معظم رهبری را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده و از تمام ظرفیت‌ها برای رونق تولید در این حوزه استفاده خواهد کرد.

 

وی گفت: برای تحقق این شعار تفاهم‌نامه‌ای با سازمان برنامه و بودجه به امضا رسانده‌ایم و مقرر شده امسال یک هزار دستگاه انواع واگن‌های باری، مسافری، خودکشش و لوکوموتیو را در داخل کشور تولید کنیم.

 

رسولی با اشاره به اینکه منابع ساخت این واگن‌ها از محل تبصره ۱۸ قانون برنامه و بودجه سال ۹۷ تأمین می‌شود، افزود: حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ برای تهیه ناوگان ریلی تأمین اعتبار شده است، بر این اساس مقرر شده ۴۰ درصد از منابع از تبصره ۱۸و ۴۰ درصد از منابع بانکی تأمین شود، همچنین ۲۰ درصد اعتبارات باقیمانده را شرکت‌های واگن و لوکوموتیو تأمین خواهند کرد.

 

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اینکه اعتبارات ساخت این واگن‌ها ابلاغ شده و مرحله اول آن را دریافت کرده‌ایم، افزود: بانک‌های عامل برای تخصیص این منابع مشخص و هم اکنون کار‌های اجرایی آن آغاز شده است.

 

وی توضیح داد: اقدام دیگری که برای رونق تولید امسال در دستور کار خود قرار داده‌ایم آغاز به کار نمایشگاه بین المللی صنعت حمل و نقل ریلی از ۱۹ تا ۲۲ خرداد است. این نمایشگاه در ابعاد و متراژ ۹ هزار تا ۱۸ هزار متر مربع است و ۱۵۲ شرکت حمل و نقل داخلی و ۷ شرکت خارجی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند.

 

رسولی با اشاره به اینکه هر ساله در این نمایشگاه توسعه و تولید تجهیزات ریلی را به نمایش می‌گذاریم، گفت: امسال در این نمایشگاه آخرین توانمندی‌های تولیدکنندگان ریلی را عرضه خواهیم کرد و بسته‌های حمایتی که برای شرکت‌های داخلی در نظر گرفته‌ایم را ارائه خواهیم داد.

 

مدیرعامل شرکت راه‌آهن تاکید کرد: در این نمایشگاه مذاکرات بین شرکت‌های حمل و نقل ریلی و تولیدکنندکان با نظارت و رهبری شرکت راه‌آهن انجام می‌شود و نتیجه آن انعقاد چندین قرارداد جدید در این حوزه خواهد بود.

تعداد بازدید: 171 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  تنها انتظار مهم مردم از آقای زاکانی
  تصویر مردم همیشه در صف اتوبوس تهران؟!
  معطلی یک ساعته مردم ورامین در صف اتوبوس
  ارزیابی کارایی و بهره وری راه آهن سریع السیر کشورهای مختلف با تحلیل پوششی داده ها و تصمیم گیری چند معیاره
  پاورپوینت مقایسه بهره وری راه آهن ایران با راه آهن کشورهای عضو UIC
  موج چهارم فناوری و مقایسه چهار شاخص بهره‌وری راه آهن در جهان
  حادثه خونین برای 11 زن و مرد در اتوبوس مسافربری جاده ماهشهر + جزییات
  ویدیو / منفجر شدن مرگبار یک پژو پارس پس از تصادف با اتوبوس در چابهار
  بهر طریق ممکن باید اتوبوس های مورد نیاز شهرهای بزرگ طی یکسال تامین و سرفاصله بین اتوبوس ها به یک دقیقه برسد
  اگر این خبر واقعی باشد زاکانی یک شاهکار بزرگ انجام داده: تزریق ۷۹۱ واگن به متروی تهران از سال آینده
  کلیپی زیبا از نحوه کم کردن ارتفاع سطح آب
  سد با ارتفاع تاج 714متر/بزرگترین نیروگاه های آبی جهان
  25 تا از بلندترین سدهای جهان
  بلندترین سدهای جهان عظمتی باورنکردنی ساخته دست انسان
  طرح ایرانرود : اتصال دریای خزر و خلیج فارس
  فیلم ایرانرود اقتصاد بدون نفت
  دانش فنی و فرآیند تولید | طرح استحصال اکسید منیزیم از آب دریا
  فیلم- عبور عجیب کشتی ها از کانال پاناما
  استراتژی تعیین سهم برق و گاز در سبد انرژی کشور
  استراتژی جایگزینی برق بجای گاز در سبد انرژی خانوار
  توان مصرفی و مدل بخاری برقی
  مزایای استفاده از بخاری برقی کدامند؟
  زنگ خطر انرژی در ایران به صدا درآمده/چگونه از بحران انرژی در آینده جلوگیری کنیم؟
  مسیریابی و امکان سنجی احداث کانال دریای عمان به خزر
  اتصال مستقیم راه آهن ساری به بافق ضروری است
  آیا ساخت ایران رود منطقی است؟
  نخست‌وزیر ارمنستان: دیگر نمی‌توانیم به روسیه به عنوان ضامن امنیت‌مان تکیه کنیم!
  آمریکا باکو را تهدید کرد / توهمات الهام خان به نتیجه نرسید / عقب نشینی آغاز شد
  عملیات اچ ۳ شاهکار نیروی هوایی ارتش در جنگ ایران و عراق
  فیلم داستان مرز باریک منطقه قره‌سو بین ایران, ترکیه, جمهوری آذربایجان و ارمنستان
  چالش‌های حوزه امنیت گاز تشریح شد
  زنگ خطر انرژی در ایران به صدا درآمده/چگونه از بحران انرژی در آینده جلوگیری کنیم؟
  منیزیم، از استخراج و تولید تا مصرف
  تاثیر قیمت منیزیم بر تیتانیوم
  تفاوت کابل آلومینیومی و مسی (بررسی معایب و مزایا)
  نقش نیروی دریایی ارتش در جنگ ایران و عراق چه بود؟
  «کریدور چین-پاکستان» چه فرصتی به آسیای مرکزی می‌دهد؟
  فیلم اتوبان شگفت انگیز و ترسناک بین چین و پاکستان
  نقش مدیریت یکپارچه شهری در بهبود مدیریت بحران
  راهکارهای مدیریت مصرف انرژی با تمرکز بر توزیع برق
  استراتژی تعیین سهم برق و گاز در سبد انرژی کشور
  وجود ۴۸۰ هزار کیلومتر خط انتقال گاز در کشور
  نوسازی اتوبوس فرسوده و طرح جایگزینی اتوبوس قدیمی محقق می شود؟
  ارزش ترانزیتی کریدور شمال- جنوب بزرگنمایی شده است؟
  هرم سنی جمعیت ایران در دو رفراندوم/ رای دهندگان چند درصد جمعیت امروز هستند
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1388
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار