پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 16 بهمن 1401 - 18:34   
 
 
   آخرین اخبار  
  موضوع انشا : قطار سریع السیر
  آیا ساخت راه آهن رشت - آستارا موجب توسعه ترانزیت می شود؟
  کلید حل مشکل بهره وری پایین راه آهن، در دست بخش غیردولتی است
  سرمایه گذاری بخش خصوصی در خرید ناوگان کشش ؛شرط لازم یا کافی؟
  پاسخ جنرال الکتریک به پرسش فاصله تعمیرات اساسی لکوموتیو، TBO
  چرا برقی شدن قطار تهران-مشهد ضرورت دارد؟
  نماینده مجلس: تصادفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل قاره اروپاست
  جیب خالی، مشکل اصلی واگن سازان
  معرفی شرکت مدرن تام لکوموتیو آریا
  چهار پروژه ریلی در یک سال آینده به بهره برداری می رسد
  مدیران عامل و روسای راه آهن در 25 سال گذشته
  برنامه ضربتی برای حفظ و نگهداشت خطوط ریلی تدوین و اجرایی می شود
  درس عبرت عملکرد میعاد صالحی
  صنعت حمل و نقل ریلی موتور توسعه گردشگری مذهبی
  هدفگذاری چین برای افتتاح 3 هزار کیلومتر خط ریلی جدید در سال 2023
  مشکلات عجیب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن در پروژه مترو هشتگرد
  بی‌ احترامی رئیس قطار به مسافران گرفتار در سرمای شدید
  حمل ونقل ریلی و تاثیرات آن در اقتصاد ملی و زندگی مردم
  عملکرد حمل بار و مسافر در دوره یک ساله اخیر افت کرده است
  الزام راه آهن برای تاسیس شرکت‌ های تعمیراتی ریلی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 98336صفحه نخست » هوایی2شنبه، 24 دی 1401 - 07:51
پرونده پهپاد‌های ایرانی می‌تواند در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب، بر آسیب پذیری ایران بیفزاید / وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای تهران قطعی است / ممکن است دست غربی‌ها برای کلید زدن مکانیسم ماشه، بازتر شود
  
ترابر نیوز:
احمدی، دیپلمات پیشین ایران در سازمان ملل در گفت و گو با «انتخاب»:

 

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره تبعات اثبات ادعای فروش پهپاد به روسیه، بیان می‌کند که اگر اثبات هم بشود، ایجاد تبعات عملی و مستقیم برای ایران توسط غرب کار آسانی نخواهد بود. البته وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای ایران قطعی است. اما به لحاظ حقوقی ممکن است درگیر کردن دیوان بین‌المللی کیفری دشوار باشد. اما دست‌کم در سطح انجام تحقیقات این دیوان از مارس گذشته و بر اساس ابتکار دادستان دیوان و ارجاع موضوع اوکراین از سوی شماری از کشور‌ها درگیر تحقیقات در مورد شرایط جنگی در اوکراین شده است. اما نظر به اینکه اوکراین و روسیه و ایران عضو اساسنامه رم نیستند، قرار گرفتن موضوع در دستور کار دیوان تنها از طریق ارجاع موضوع توسط شورای امنیت ممکن خواهد بود که با توجه به رای وتو روسیه عملی نخواهد بود. این احتمال وجود دارد که دادستانی این دیوان بپذیرد که تحقیقات جاری را به نقش ایران نیز تسری دهد.
 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پرونده پهپاد‌های ایرانی می‌تواند در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب، بر آسیب پذیری ایران بیفزاید / وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای تهران قطعی است / ممکن است دست غربی‌ها برای کلید زدن مکانیسم ماشه، بازتر شود

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا، اخیرا در مورد مشارکت ایران در جنگ روسیه علیه اوکراین، عنوان کرده است که «ایران با فروش پهپاد به روسیه به صورت بالقوه به ارتکاب جنایات جنگی توسط روسیه سهیم است.»

 

کوروش احمدی در گفت و گو با «انتخاب» در پاسخ به اینکه با طرح این ادعا، چه اقداماتی جهت اثبات آن صورت می‌گیرد، گفت: «به هر حال طرح موضوع مهم است. البته سالیوان نگفته است که ایران به طور قطع مرتکب جنایت جنگی در اوکراین می شود، بلکه گفته به کارگیری پهپادهای ایرانی "می‌تواند" در حکم کمک به ارتکاب جنایت جنگی در اوکراین باشد و این موضوع تحت بررسی است. البته آمریکا روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین متهم می کند و سالیوان مدعی شده که "سلاح های ایران برای کشتن غیر نظامیان در اوکراین و ایجاد سرما و تاریکی در شهرها مورد استفاده قرار می گیرد".»

 وی افزود: «ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دوشنبه گذشته در این مورد گفت که اگر در جریان تحقیقات ما راجع به جنایات جنگی در اوکراین مشخص شود که ایران هم مسئولیتی در ارتکاب جنایات جنگی دارد، ما مقامات ایران را نیز مسئول خواهیم شناخت. این ادعا از این منظر حائز اهمیت است که به این ترتیب یک مقوله جدید را وارد پرونده میان ایران و امریکا می‌کند. بدین معنا که علاوه بر پرونده‌های سیاسی و حقوقی قبلی که از قبل وجود داشته است، امریکا به دنبال باز کردن پرونده جدید دیگری است.»

پرونده پهپادهای ایرانی می‌تواند در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب، بر آسیب پذیری ایران بیفزاید / وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای تهران قطعی است /  ممکن است دست غربی‌ها برای کلید زدن مکانیسم ماشه، بازتر شود

احمدی خاطرنشان کرد: «البته اثبات این ادعا مستندات محکمه‌پسندی می‌خواهد ولی اگر اراده سیاسی بر پیش بردن این پرونده باشد، در آن صورت پیدا کردن مستندات حقوقی ممکن است چندان مشکل نباشد. البته امریکا به قول ند پرایس در  همان مصاحبه در یکی دو ماه گذشته مشغول تامین پول و کارشناس برای هیات‌های اوکراینی و بین‌المللی برای انجام تحقیقات بوده است. می‌دانیم که طی این مدت آمریکا مشغول اعمال فشار بر دبیرخانه سازمان ملل نیز بوده تا دبیرخانه تحقیق در باره این موضوع را بپذیرد. ولی تاکنون این امر محقق نشده است.»

 

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره علت عدم موافقت دبیرخانه با انجام تحقیق، گفت: «یک دلیل آن تهدید روسیه به قطع همکاری با دبیرخانه سازمان ملل است که آن هم عمدتا بر می‌گردد به بحث صدور غله از اوکراین و آن همکاری چهار طرفه بین اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل در این رابطه. بر این اساس سازمان ملل نگران است که اگر همکاری با امریکا برای اثبات فروش پهپاد ایرانی به روسیه و کاربرد آن در اوکراین و نقض قطعنامه 2231 را بپذیرد، در آن صورت ممکن است روسیه توافق در مورد صدور غله اوکراین را منتفی کند و مشکل بحران کمبود غله در جهان تشدید شود.»

 احمدی ادامه داد: «صحبت‌های اخیر سالیوان بدان معناست که به مستنداتی نیاز دارند و سازمان ملل باید همکاری کند که تا کنون این امر رخ نداده است. البته این خطر وجود دارد که مشکل همکاری سازمان ملل را به نحوی حل کنند؛ چراکه این سازمان پیشتر در ارتباط با ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی، به امارات و عربستان تیم فرستاده و تحقیق کرده و گزارش داده است. به هر حال این ادعای سالیوان در ادامه بحث‌هایی است که در دو سه ماه گذشته در مورد تحقیق در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی ربط پیدا می‌کند. باید در نظر داشت که اگر سازمان ملل هم موافقت نکند، در صورتی که چنین اراده سیاسی در غرب وجود داشته باشد، امریکا، انگلیس و فرانسه می‌توانند راه دیگری پیدا کنند. این مسئله ظرفیت و قابلیت این را دارد که از کنترل خارج شود.»

دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در صورت اثبات این مدعی، چه تبعاتی برای ایران به همراه خواهد داشت، بیان کرد: «اگر اثبات هم بشود، ایجاد تبعات عملی و مستقیم برای ایران توسط غرب کار آسانی نخواهد بود. البته وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای ایران قطعی است. اما به لحاظ حقوقی ممکن است درگیر کردن دیوان بین‌المللی کیفری دشوار باشد. اما دست‌کم در سطح انجام تحقیقات این دیوان از مارس گذشته و بر اساس ابتکار دادستان دیوان و ارجاع موضوع اوکراین از سوی شماری از کشورها درگیر تحقیقات در مورد شرایط جنگی در اوکراین شده است. اما نظر به اینکه اوکراین و روسیه و ایران عضو اساسنامه رم نیستند، قرار گرفتن موضوع در دستور کار دیوان تنها از طریق ارجاع موضوع توسط شورای امنیت ممکن خواهد بود که با توجه به رای وتو روسیه عملی نخواهد بود.»

احمدی افزود:  «این احتمال وجود دارد که دادستانی این دیوان بپذیرد که تحقیقات جاری را به نقش ایران نیز تسری دهد. در این صورت، این می‌تواند به پرونده دیگری در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر علیه ایران تبدیل شود و بر آسیب پذیری ما بیفزاید. یعنی به موازات تحقیقات شورای حقوق بشر، یک تحقیقاتی هم از این سو در ارتباط با مسئله پهپادها و اینکه برای حمله به مناطق مسکونی استفاده شده و.. باز شود. اما در خصوص اینکه در نهایت به کجا خواهد رسید، همانطور که گفتم گرفتن نتیجه عملی آسان نخواهد بود، ولی به لحاظ سیاسی و تبلیغاتی استفاده‌هایی برای غرب خواهد داشت و ممکن است دست غربی‌ها را برای اینکه در شورای امنیت مکانیسم ماشه را فعال کنند، بازتر کند.»

پیشنهاد امروز

وی همچنین در پاسخ به اینکه اگر اثبات شود که پهپادهای ایران مناطق غیرنظامی را مورد هدف قرار داده‌اند، باز هم جنایت جنگی است یا خیر، گفت: «حمله به مناطق و زیر ساخت‌های غیرنظامی به طور کلی و صرف نظر از اینکه توسط چه کسی و در کجا انجام شود، طبق کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و اساسنامه رم که مبنای تشکیل دیوان بین‌المللی کیفری است، در زمره جنایت جنگی محسوب می‌شود. اما اینکه ادعاهایی که غربی‌ها می‌کنند درست است یا خیر، اینکه حملات به مناطق غیرنظامی انجام شده و زیرساخت‌های غیرنظامی همچون نیروگاه‌های برق و پمپ‌های انتقال گاز و آب توسط پهپادها هدف قرار گرفته‌اند یا خیر، از جمله مسائلی است که ایران و روسیه تکذیب کرده‌اند. اما غرب می تواند به هر حال تیم‌هایی را از سازمان ملل یا خارج از آن برای تحقیق سازمان دهد و این حداقل استفاده سیاسی و تبلیغاتی برایشان خواهد داشت.»

تعداد بازدید: 197 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  مستند بسیار پر بیننده Home 2009 خانه با دوبله فارسی
  تاریخ روابط ایران و امریکا، شماره ۷: فتحعلی شاه از سفیر انگلیس پرسید: امریکا چگونه سرزمینی ست؟ آیا زیر زمین است؟
  ابتلای سالانه ۱۵۰ هزار نفر به سرطان در ایران
  یادداشت‌های علم، سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۴۶: سفیر پاکستان به دلیل اینکه گفت «بحرین برای ایران است» برکنار شد
  موضوع انشا : قطار سریع السیر
  آیا ساخت راه آهن رشت - آستارا موجب توسعه ترانزیت می شود؟
  آمار ناوگان ایرباس A330 و A340 در دی ماه 1401
  کلید حل مشکل بهره وری پایین راه آهن، در دست بخش غیردولتی است
  آنچه باید در مورد پروژه اتصال بندر فاو عراق به ترکیه بدانیم
  سرمایه گذاری بخش خصوصی در خرید ناوگان کشش ؛شرط لازم یا کافی؟
  تکمیل مترو پرند تا خرداد
  افزایش 5 هزار تومانی قیمت بنزین و گازوئیل در همسایه شرقی
  استخدام 500 نفر در شهرداری تهران
  بدهی شهرداری تهران چقدر است؟
  پاسخ جنرال الکتریک به پرسش فاصله تعمیرات اساسی لکوموتیو، TBO
  سقوط مرگبار «گرگر» در الیگودرز/ "پدر، مادر و فرزندی" که به عروسی نرسیدند
  آخرین بوئینگ 747
  چرا برقی شدن قطار تهران-مشهد ضرورت دارد؟
  فوت مادر و پسر زلزله زده خویی در چادر به دلیل گازگرفتگی
  واردات ارز به هر میزان بدون مالیات آزاد شد / دستگاه‌های امنیتی حق ممانعت ندارند
  ۱۰‌درصد بودجه کشور به صندوق بازنشستگی کشوری می‌رود
  مهم‌ترین پهپادهای رژیم اشغالگر قدس+مستند اِم کاملMK
  رویترز: نسل جدید پهپاد‌های اسرائیل قابلیت حمل بمب غیرقابل‌ردگیری تا یک‌تُن را دارند / تمام تسلیحات ساخت این پهپادها به صورت سقوط آزاد (با تکیه بر جاذبه زمین) عمل می‌کنند
  منطقه آزاد تجاری چین در خلیج فارس؛ توافق پکن و ریاض برای ایجاد قطب تامین انرژی
  آمریکا: بر حضور کشتی‌های ایرانی در تنگه پاناما نظارت می‌کنیم / ما از ادعاهای نیروی دریایی ایران آگاهیم
  ضرورت انعقاد قرارداد بین مترو با اسنپ و تپسی
  تولید ۱۵۰ واگن مترو در زرند وارد فاز اجرایی می شود
  نماینده مجلس: تصادفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل قاره اروپاست
  ایلان ماسک: رقیب اصلی تسلا از چین ظهور می‌کند
  خودکفایی ۸۵ درصدی ایران در تولید واگن‌های مترو
  تأمین ۱۵۰۰ واگن ظرفیت مترو را به ۶ میلیون مسافر افزایش می‌دهد
  توانایی تولید سالانه 500واگن را داریم
  ۸۷ درصد از ظرفیت سدهای تهران خالی است
  جیب خالی، مشکل اصلی واگن سازان
  شبکه مترو کلانشهرهای کشور به ۹ هزار واگن نیاز دارد
  ظرفیت واقعی شرکت واگن‌سازی تهران
  راز سبقت نفتی عراق از ایران
  تولید نفت عراق از میادین مشترک با ایران به 100میلیارد دلار خواهد رسید
  باید از هدر رفت بودجه شهرداری جلوگیری کرد
  کمبود منابع مالی مهم‌ترین دغدغه واگن سازان ایرانی است
  ظرفیت تولید واگن کشور بیش از تقاضا است
  لیست برخی پروژه های مهم انجام شده توسط گروه فن آوران دیزل قدرت
  معرفی شرکت مدرن تام لکوموتیو آریا
  نیروی هوایی اوکراین: در شبانه روز گذشته بیش از ۲۴ پهپاد ایرانی را سرنگون کردیم
  11 شرکت داخلی چگونه برای بومی‌سازی واگن مترو همکاری می‌کند
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار