پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
پنجشنبه، 10 آذر 1401 - 04:07   
 
 
   آخرین اخبار  
  عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه چگونه کمر راه آهن را شکست؟
  لزوم افزایش ۲۵ برابری بودجه برای ساخت ۱۰۰۰ کیلومتر راه آهن
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  وجود ۱۵۰ میلیون تن بار ریل پسند در حوزه حمل داخلی/ امکان جذب این بارها در بخش ریلی
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  سرعت قطارهای باری داخلی؛ نزدیک به سرعت انسان پیاده
  ۱۰ مورد از سریع ترین قطارهای جهان؛ از Maglev چین تا Talgo عربستان سعودی
  تکمیل کریدور شمال - جنوب ایران بعد ۲۰ سال
  ساخت خط‌آهن رشت - آستارا ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌ خواهد
  بدهی حمل و نقل ریلی، به دلیل تصدی گری راه آهن است
  تولید انبوه ناوگان حمل و نقل ریلی ملی در یک بازه زمانی ۲ تا ۶ ساله
  سرمایه گذاری گسترده کانادا برای کاهش آلاینده ها در صنعت ریلی
  ریل ملی استانداردهای جهانی را دریافت کرده است
  اتصال چابهار به شبکه سراسری راه آهن مانند زنده کردن گنجی خفته است
  ترانزیت ریلی موجب سیادت اقتصادی و امنیتی کشور خواهد شد
  انقلاب ریلی در هگمتانه؛ تبدیل استان همدان به شاهراه ریلی کشور
  6 پروژه ریلی در اولویت استفاده از 10 درصدِ منابع صندوق توسعه
  سرنوشت قطار ملی به کجا رسید؟/ تولید 113 دستگاه در نخستین گام
  لکوموتیوهای تعمیر نشده، آفت حمل ونقل ریلی
  قابلیت اعتماد قطارهای مسافری، تجربیات ایتالیا و ژاپن
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 97322صفحه نخست » ریلی 2شنبه، 19 شهریور 1401 - 07:18
حمل و نقل ریلی و مزایای آن
  
ترابر نیوز:
حمل ونقل ریلی
حمل و نقل ریلی و مزایای آن
حمل و نقل ریلی یکی از انواع صنعت حمل و نقل زمینی است که در آن با استفاده از روش ترابری هدایت شده، قطارها بر روی ریل‌های هم راستا و موازی حرکت می‌کنند تا بتوانند مسافران و کالاها را جابه‌جا کنند. روی ریل‌ها سطحی صاف و صیقلی دارد که باعث می‌شود کمترین میزان اصطکاک میان ریل و چرخ‌های قطار به وجود بیاید. استفاده از سیستم حمل و نقل ریلی مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها امنیت بیشتر است. در صنعت حمل و نقل ریلی تعداد حوادث بسیار کمتر از حمل و نقل جاده‌ای است. همین امر باعث شده تا استفاده از قطار برای مسافرت و جابه‌جایی بار موردتوجه افراد بسیاری باشد. البته باید توجه داشت که حوادث صنعت حمل و نقل ریلی بسیار پایین است اما معدود حوادثی که رخ می‌دهد از شدت بالایی برخوردار هستند و نیاز به صرف اعتبار و هزینه بالایی برای جبران خسارات وجود دارد.
حمل و نقل زمینی

جزئیاتی درباره حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی ایران

می‌توان حمل و نقل ریلی را یکی از ارزان‌ترین و در عین حال امن‌ترین روش‌ها در صنعت حمل و نقل زمینی دانست. قطارها می‌توانند تعداد زیادی مسافر و مقدار زیادی بار را جابه‌جا کنند و تلفات‌شان بسیار کمتر از انواع دیگر حمل و نقل زمینی است. بسیاری از حوادثی که برای افراد در صنعت حمل و نقل ریلی رخ می‌دهد به دلیل نقض حریم ریلی و ورود افراد به منطقه خطرناک است. این روزها با پیشرفت روابط و همچنین صنعت حمل و نقل ریلی ، می‌توان با استفاده از قطارها علاوه بر بسیاری از شهرهای داخل کشور به برخی شهرهای خارجی نیز سفر کرد. شبکه ریلی ایران در حدود یازده هزار کیلومترمربع است و توسعه هر چه بیشتر این خطوط بر عهده معاونت ساخت و توسعه راه‌آهن است. سازمان حمل و نقل ریلی برنامه‌ریزی‌های بسیاری در خصوص افزایش ظرفیت خطوط ریلی کشور کرده است. این سازمان اقداماتی انجام داده است که هنوز برخی از آن‌ها به پایان نرسیده‌اند. این اقدامات برای افزایش ظرفیت حمل بار و مسافر در شبکه ریلی است و سازمان حمل و نقل ریلی ایران قصد دارد در پایان سال ۹۹ ظرفیت حمل بار را نسبت به سال ۹۶ سه برابر کند. در سال ۹۶ شبکه ریلی ایران توانسته سی و چهار میلیون تن بار را جابه‌جا کند که با توجه به اقدامات انجام شده پیش‌بینی می‌شود این عدد تا پایان سال ۹۹ به نود و یک میلیون تن برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال ۹۹ چهل و سه میلیون نفر برای مسافرت از قطارهای متفاوت استفاده کنند.

مزایای استفاده از صنعت حمل و نقل ریلی

همان‌طور که گفتیم مسافرت با قطار مزایای زیادی دارد که در ادامه به مهم‌ترین این مزایا اشاره می‌کنیم:

۱- امنیت

مهم‌ترین آن‌ها امنیت بسیار بالای این شکل از حمل و نقل زمینی است. برای درک بهتر تفاوت تلفات مسافرت با قطار در برابر خودرو کافی است بگوییم که بر اساس آمار از سال ۸۵ تا ۹۴ تنها ۱۲ نفر از مسافرین کشته شدند این در حالی است که روزانه بیش از ۴۰ نفر در ایران بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند. این آمار نشان دهنده امنیت بسیار بالای جابه‌جایی با قطار در مقایسه با حمل و نقل زمینی و جاده‌ای است.

۲- راحتی مسافران

از دیگر مزایای سفر با قطار راحتی بیشتر مسافران است. قطارها از امکاناتی نظیر وسایل خواب، سرویس‌های بهداشتی، رستوران، سیستم تهویه، روشنایی، امنیت و حریم خصوصی برخوردار هستند. به همین دلیل مسافران در قطار به راحتی می‌توانند تحرک داشته باشند، استراحت کنند، غذا میل کنند و حتی بر روی تخت‌های قطار بخوابند بدون این‌که نیاز به توقف وجود داشته باشد. این موضوع در خصوص وسایل نقلیه جاده‌ای مانند خودرو و اتوبوس متفاوت است و سفر با این وسایل می‌تواند خستگی بیشتری را به مسافران تحمیل کند.

۳- مصرف انرژی

استفاده از قطار برای جابه‌جایی بار و مسافر از نظر مصرف سوخت نیز به صرفه‌تر از حمل و نقل جاده‌ای است به طوری که در شرایط مناسب میزان مصرف انرژی آن در مقایسه با حمل و نقل زمینی و جاده‌ای ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر است. این مصرف انرژی کمتر باعث می‌شود تا هزینه استفاده از قطار کاهش یابد.

۴- محیط‌زیست

استفاده از قطارها و این نوع حمل و نقل می‌تواند به حفظ محیط‌زیست کمک کند. قطارها آلودگی بسیار کمی ایجاد می‌کنند و این میزان به قدری پایین است که به آن حمل و نقل سبز می‌گویند. قطارها در زمینه‌های متفاوتی به حفظ محیط‌زیست کمک می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

آلودگی هوا: تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده بیشتر از صنعت حمل و نقل ریلی می‌تواند نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوا و روند گرم شدن کره زمین بگذارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با جابه‌جایی یک تن بار در هر کیلومتر با استفاده از سیستم ریلی در مقایسه با حمل و نقل جاده‌ای، حداقل شش سی‌سی در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. زمانی که این عدد را در میزان و حجم زیاد جابه‌جایی کالاها در سال ضرب کنیم متوجه می‌شویم که توسعه خطوط ریلی و استفاده بیشتر از آن می‌تواند باعث صرفه‌جویی میلیون‌ها لیتر سوخت شود. عدم مصرف این میزان سوخت تأثیر بسیار مثبتی در آلودگی هوا می‌گذارد و از میزان آن می‌کاهد. باید توجه داشت که حمل و نقل ریلی مواردی مانند مترو را هم شامل می‌شود که در میزان ترافیک، مخصوصاً در کلان‌شهرها تأثیرگذار است.

آلودگی صوتی: بررسی‌های انجام شده نشان‌دهنده این موضوع است که صدای حاصل شده از قطارها آزار و اذیت کمتری نسبت به خودروها دارد. دلیل این امر برد مفید فرکانس صدای قطار و میزان اذیت و آزارش در مقایسه با خودروها است.

حمل و نقل ریلی و مزایای آن

استفاده از زمین: راه‌آهن به دلیل عدم نیاز به آسفالت باعث دخالت بسیار زیادی در محیط نمی‌شود. همچنین یک مسیر دوطرفه راه‌آهن به هشت متر عرض نیاز دارد در حالی که یک اتوبان چهار بانده در حدود سه برابر این میزان زمین نیاز دارد. این موضوع در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد که در میزان زمین مساوی اگر از حداکثر توان صنعت حمل و نقل جاده‌ای و ریلی استفاده شود، حمل و نقل ریلی سه تا پنج برابر بیشتر از جاده‌ها ظرفیت حمل بار را دارد.

حمل و نقل ریلی

برخی اصلاحات رایج در صنعت حمل و نقل

دانستنی‌های حمل و نقل ریلی

در ادامه مطلب قصد داریم در خصوص برخی اصلاحات رایج در صنعت حمل و نقل ریلی مطالبی را با هم مرور کنیم.

LTR

LTR مخفف (Light Rail Transit) یا قطار سبک شهری است. این قطارهای سبک معمولاً از یک تا سه واگن تشکیل می‌شوند و با استفاده از نیروی الکتریسیته در مسیری حفاظت شده بر روی سطح زمین، زیر زمین یا بالاتر از سطح زمین حرکت می‌کنند. استاندارهای بین‌المللی ظرفیت حمل مسافر برای این روش را چهار هزار تا دوازده هزار نفر در ساعت تعیین کرده‌اند.

مترو

مترو یکی دیگر از قطارهای شهری است که برای جابه‌جایی حجم بیشتری مسافر استفاده می‌شود. بر طبق استانداردهای بین‌المللی مترو باید بتواند در هر ساعت ۱۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ نفر مسافر را جابه‌جا کند. این سیستم به صورت حفاظت شده ساخته می‌شود که برای خطوط داخل شهری در زیر زمین و برای خطوط حومه شهر بر روی سطح زمین حرکت می‌کنند.

سر فاصله زمانی

به زمان بین خروج یک قطار از ایستگاه تا ورود قطار بعدی به ایستگاه را سر فاصله زمانی (Headway) می‌گویند.

پانتوگراف

پانتوگراف (Pantograph) سیستمی است که در قسمت بالایی قطار یا سایر وسیله‌های نقلیه ریلی قرار می‌گیرد تا بتواند جریان الکتریسیته را از سیم‌ها دریافت کند و به الکتروموتور وسیله منتقل کند.

ریل سوم

به ریلی که جریان برق را از طریق رسیپتور هدایت می‌کند ریل سوم (Third Rail) می‌گویند. این ریل معمولاً از جنس استیل است که در آن ترکیبات آلیاژ آلومینیوم و درصد کمی کربن نیز وجود دارد.

سیستم علائم

سیستم علائم (Signaling) را می‌توان یکی از سیستم‌های بسیار مهم در تأمین امنیت قطارها دانست. این سیستم وظیفه حفاظت از قطارها را بر عهده دارد. این سیستم با بررسی قطارها و صدور دستورات لازم از برخورد آن‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کند. همچنین از دیگر وظایف این سیستم توقف قطارها در هنگام رسیدن به سیگنال توقف و کنترل قطار در قوس‌ها و داخل ایستگاه نیز بر عهده این سیستم است.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب خودرو به خودرو چیست؟ در خصوص این فناوری و نقش آن در کاهش ترافیک چه می‌دانید؟ را مطالعه کنید.

 

تعداد بازدید: 154 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  تامین ناوگان هوایی کشور بر اساس معیار عمر اقتصادی هواپیماهای کارکرده
  بیش از ۲۰۰ پروژه فرودگاهی در سطح کشور فعال است
  عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه چگونه کمر راه آهن را شکست؟
  لزوم افزایش ۲۵ برابری بودجه برای ساخت ۱۰۰۰ کیلومتر راه آهن
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  وجود ۱۵۰ میلیون تن بار ریل پسند در حوزه حمل داخلی/ امکان جذب این بارها در بخش ریلی
  خیلی فرق می‌ کند چه کسی وزیر راه و شهرسازی باشد
  عکس | کشتی های کروزی که بار جام جهانی ۲۰۲۲ را به دوش می کشند!
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  دلایل عدم توسعه ایرتاکسی / از چالش تامین سوخت تا تردد هوایی
  سرعت قطارهای باری داخلی؛ نزدیک به سرعت انسان پیاده
  چندی قبل وزیر صنعت پیشنهاد کرد که خودروسازها را به نیروهای مسلح واگذار کنیم؛ پاسخ دادیم که حتی با یک ریال نیز قبول نمی‌کنیم
  آلودگی هوا در سال 2020 باعث مرگ 238 هزار اروپایی شده است
  مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بالاتر از ایدز و مالاریا
  ۱۰ مورد از سریع ترین قطارهای جهان؛ از Maglev چین تا Talgo عربستان سعودی
  امکان برقراری خط صادرات دریایی از بندرلنگه به بندر حمد قطر
  واکنش ها به تغییر چهار مدیرعامل مترو در یک سال
  تکمیل کریدور شمال - جنوب ایران بعد ۲۰ سال
  نامه انجمن مهندسی دریایی ایران به رئیس جمهور در مورد برنامه هفتم توسعه
  فیلم | به گل نشستن یک کشتی سوخت رسان در ساحل عسلویه
  آغاز ساخت تونل کاجاران ارمنستان توسط ایران، از بهار 2023
  TBM تونل غربی خط ۲ متروی اصفهان به ایستگاه شاهد می‌رسد
  ساخت خط‌آهن رشت - آستارا ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌ خواهد
  بدهی حمل و نقل ریلی، به دلیل تصدی گری راه آهن است
  روایت تکان دهنده حسین مرعشی از علل و عاقبت مصادره اموال سرمایه داران در ابتدای انقلاب
  ٣٧ کشتی حامل کالای اساسی با مشکل اسنادی بر روی آب مانده‌ اند
  موسویان: آلمان ها حاضر بودند دو ساله فرودگاه امام را بسازند
  فرودگاه های غیرفعال با توسعه ایرتاکسیها فعال می شوند
  تولید انبوه ناوگان حمل و نقل ریلی ملی در یک بازه زمانی ۲ تا ۶ ساله
  قطعنامه علیه ایران در شورای حکام تصویب شد / ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف
  تسهیل ترانزیت کالا با اتصال جزیره قشم به بندر عباس
  در اقتصاد دریا محور عقب هستیم
  زیرساخت های صنعت کشتی سازی باید تکمیل شود
  «رستم» کابینه، تاب می آورد؟
  حمل و نقل ترکیبی بین المللی، در کشور وجود ندارد
  ببینید | لحظه انهدام پدافند هوایی اوکراین با پهپاد انتحاری متجاوز روسیه
  رستم قاسمی؛ استخوانی در گلوی دولت
  شلوغ‌ ترین و خلوت‌ ترین ایستگاه‌ های مترو تهران کدام است؟
  منافع و امنیت ملی در سواحل جنوبی
  مقایسه آماری ناوگان هوایی ایران ایر و ماهان با هواپیمایی امارات و قطر
  نقش نمایندگان در افزایش تعداد فرودگاه های غیر اقتصادی چیست؟
  دریافت مجوز نوسازی ۲۰ میلیارد دلاری در بخش حمل و نقل کشور
  تا کی باید به خودروسازان و سازندگان موتورسیکلت فرصت دهیم؟
  قرارداد تولید ۲۵۰۰ اتوبوس با وزارت کشور بسته شد
  سرمایه گذاری گسترده کانادا برای کاهش آلاینده ها در صنعت ریلی
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار