پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 15 آذر 1401 - 09:58   
 
 
   آخرین اخبار  
  ارزیابی پروژه راه آهن تندرو تهران- قم - اصفهان
  ضرورت اتصال ترانزیتی ایران به عراق - سوریه و مدیترانه/خیلی زود دیر می شود
  نتیجه عملکرد یکساله راه آهن با وجود پشتیبانی دولت؛ کاهش حمل بار ریلی
  بهترین راه سرمایه‌گذاری در پروژه‌ های حمل‌ و نقل ریلی چیست؟
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه چگونه کمر راه آهن را شکست؟
  ارزیابی پروژه راه آهن تندرو تهران- قم - اصفهان
  عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه چگونه کمر راه آهن را شکست؟
  لزوم افزایش ۲۵ برابری بودجه برای ساخت ۱۰۰۰ کیلومتر راه آهن
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  وجود ۱۵۰ میلیون تن بار ریل پسند در حوزه حمل داخلی/ امکان جذب این بارها در بخش ریلی
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  سرعت قطارهای باری داخلی؛ نزدیک به سرعت انسان پیاده
  ۱۰ مورد از سریع ترین قطارهای جهان؛ از Maglev چین تا Talgo عربستان سعودی
  تکمیل کریدور شمال - جنوب ایران بعد ۲۰ سال
  ساخت خط‌آهن رشت - آستارا ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌ خواهد
  بدهی حمل و نقل ریلی، به دلیل تصدی گری راه آهن است
  تولید انبوه ناوگان حمل و نقل ریلی ملی در یک بازه زمانی ۲ تا ۶ ساله
  سرمایه گذاری گسترده کانادا برای کاهش آلاینده ها در صنعت ریلی
  ریل ملی استانداردهای جهانی را دریافت کرده است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 97320صفحه نخست » اقتصاد- حمل و نقلشنبه، 19 شهریور 1401 - 06:11
اتوبوس‌های ۲ طبقه به تهران باز‌می‌گردند!
  
ترابر نیوز:
  • اتوبوس‌های 2 طبقه به تهران باز‌می‌گردند!

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در جلسه امروز شورای شهر با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات انجام شده در این معاونت در قالب قرارگاه توسعه حمل و نقل عمومی گفت: اتوبوس‌های ۲ طبقه به تهران باز‌می‌گردند!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مجتبی شفیعی در جریان هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه توسعه حمل و نقل عمومی، پاک و مدیریت تقاضا در این زمینه از رویکردهایی است که می‌تواند تا 15 درصد موارد موثر در ترافیک را بهبود دهد، اظهار کرد: بنا بر تدبیر شهردار تهران در خصوص موضوعات اولویت‌دار و نیازمند به تعاملات بین بخشی، قرارگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت که قرارگاه توسعه حمل و نقل عمومی و پاک با برگزاری چهار جلسه یکی از این قرارگاه‌ها به شمار می‌رود.

وی با اشاره به قوانین فرادستی حوزه حمل و نقل افزود: ارکان‌های اجرایی موثر در ترافیک پایتخت حضور دارند و نیاز به قرارگاه وجود داشت تا هماهنگی بین این ارکان‌ها ایجاد شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه ما برای تجهیزات متحرک، توسعه و نوسازی باید برنامه‌ریزی انجام می‌دادیم، گفت: توسعه خطوط و نوسازی خطوط موجود و نوسازی سخت‌افزار و بهبود نرم‌افزاری را نیز باید دنبال کنیم؛ برقی‌سازی حمل و نقل و توسعه دوچرخه و اسکوترهای برقی نیز از دیگر برنامه‌های مورد اهمیت است که باید دنبال شود.

وی با اشاره به تدوین 59 برنامه عملیاتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 143 ایستگاه و یک‌ هزار و 521 واگن داریم که 260 واگن دو طبقه و یک‌ هزار و 295 واگن یک طبقه است؛ برای رسیدن به مدت زمان میانگین دو دقیقه، به یک‌ هزار و 467 واگن نیاز داریم و 1500 واگن نیز برای خطوط هشت تا 11 نیاز داریم.

شفیعی با بیان اینکه اتوبوس‌های 2 طبقه به تهران باز‌می‌گردند، گفت: در بخش اتوبوسرانی متوسط عمر ناوگان 10 سال و بخش خصوصی 15 سال است؛ همچنین 5 هزار و 17 دستگاه موجود در بخش ملکی و 2 هزار و 274 دستگاه اتوبوس فعال داریم و 303 دستگاه مینی‌بوس نیز فعال هستند.

فرسودگی کامل ناوگان تاکسی ون‌ها

وی با اشاره به اینکه در تاکسیرانی 78 هزار و 784 تاکسی داریم، اظهار کرد: از این تعداد 6 هزار و 507 دستگاه ون هستند که به طور کامل فرسوده هستند و از 72 هزار و 277 دستگاه تاکسی 52 درصد بالای 10 سال هستند و به سن فرسودگی رسیدند؛ میانگین سفر با تاکسی 18.4 درصد و میانگین جابجایی 3.4 میلیون سفر در روز است.

شفیعی با اشاره به تعریف 12 پروژه در توسعه مترو یادآور شد: 276 هزار میلیارد تومان و 306 میلیون یورو برای توسعه مترو در دوره چهار ساله پیش‌بینی شده است؛ در حال حاضر برای تکمیل خطوط فعلی 39 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در زمینه تکمیل انبار قطعات یدکی مترو نیز خاطرنشان کرد: 885 میلیارد تومان برای هشت پروژه در این بخش تخصیص داده شده است؛ اخیرا تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کشور در حال پیگیری است تا 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای لوازم یدکی مترو تخصیص داده شود. فعال‌سازی قرارداد 630 دستگاه واگن با تهاتر نفت انجام خواهد شد.

وی افزود: این موضوع به دوره قبلی مدیریت شهری برمی‌گردد که در دوره فعلی پیگیری صورت گرفت. آخرین مکاتبات با سازمان برنامه و بودجه انجام شد که باید به وزارت نفت اعلام کند که حواله برای تهاتر نفت تأمین شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه شبکه فعلی مترو از نظر طول شبکه رتبه بیستم دنیا را دارد، گفت: ارزان‌ترین کرایه دنیا در مترو به تهران اختصاص دارد.

شفیعی با اشاره به اینکه در حوزه اتوبوسرانی 10 پروژه تعریف شده است، یادآور شد: در زمینه موتورسیکلت نیز سه پروژه با 11 هزار و 15 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در تاکسیرانی 6 پروژه با 33 هزار و 134 میلیارد تومان و در مدیریت هوشمند ترافیک سه پروژه با بیش از 3 هزار میلیارد تومان تعریف کرده‌ایم.

شفیعی با بیان اینکه 4 هزار و 300 دستگاه در دوره چهار ساله باید نوسازی شوند، تصریح کرد: 2 هزار و 300 دستگاه از محل وزارت کشور، یک هزار دستگاه از محل واردات و 500 دستگاه نیز برقی است که قرارداد آن از سوی وزارت کشور مبادله شده و در حوزه بخش خصوصی نیز قرارداد 50 دستگاه منعقد شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تقویت بخش خصوصی در ساماندهی نیروهای انسانی گفت: یکی از خطوط بی‌آرتی برای ورود بخش خصوصی در این زمینه در نظر گرفته شده است؛ برنامه‌ریزی فشرده‌ای برای تأمین رانندگان از این محل انجام شده و در نظر داریم بخش خصوصی خطوط جدید را در اختیار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: همزمان با اورهال و بازسازی، تعویض مخزن نیز در بخش اتوبوسرانی پیش‌بینی شده است؛ خودروسازان وارد گود شده‌اند و با توجه به مدل اقتصادی سرمایه‌گذاری، علاقمند شدند که از اتوبوس‌های خود در خطوط استفاده کنند و برنامه‌ریزی شده تا یک ماه آینده در زمینه خصوصی‌سازی ورود کنیم.

شفیعی با بیان اینکه سامانه بزرگ اکباتان به عنوان بزرگ‌ترین فضای زیرزمینی کشور و حتی خاورمیانه افتتاح خواهد شد، گفت: ورودی دوم یادگار امام در خط 6 افتتاح شد و همچنین ایستگاه 17 شهریور به بهره‌برداری رسید و 6 ایستگاه دیگر نیز تا پایان سال در مدار قرار می‌گیرد.

وی افزود: تأمین 30 دستگاه اتوبوس، تکمیل و نوسازی 920 دستگاه تاکسی، تعمیرات سامانه‌های هوشمند و اخذ مجوز تهاتر نفت و انعقاد تفاهم‌نامه با مپنا و دیگر اقداماتی از این قبیل از جمله اقدامات انجام شده در مدت اخیر بوده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به توسعه حمل و نقل پاک و انسان محور با تعریف هشت پروژه تصریح کرد: سقف جریمه‌کرد خودروهای فاقد معاینه فنی محدود شده که باید این اختیار داده شود که شهرداری با همکاری پلیس این موضوع را دنبال کند.

شفیعی ادامه داد: پلیس مباحث حقوقی را در خصوص خودروهای فاقد مجوز طرح ترافیک دنبال کرده و همکاری‌هایی در این زمینه داشته‌ایم که بتوانیم رویکرد مشخصی در برخورد با این خودروها داشته باشیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه به نصب فیلتر جاذب دوده در اتوبوس‌ها اشاره کرد و افزود: اجرای طرح الزام دریافت گواهی معاینه فنی خودروهای پلاک تهران از مراکز معاینه فنی و توسعه حمل و نقل پیاده‌‌محور نیز از دیگر طرح‌هایی است که امیدواریم در دو سال آینده در این زمینه به نتیجه برسیم.

وی همچنین تصریح کرد: احداث ساختمان مرجع آزمایشگاه جایکا از مواردی است که زمین آن تأمین شده و ساخت آن را دنبال می‌کنیم تا در دوره چهار ساله تکمیل شود.

شفیعی در خصوص حوادث ترافیکی در شهر تهران، گفت: علت‌یابی بروز حادثه در طول سال قبل انجام و رفع نواقص به مناطق دیگر نیز اعلام شد که در سال 1400 علیرغم افزایش 35 درصدی ترافیک، شاهد کاهش هشت درصدی تلفات رانندگی در شهر بودیم.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز در واکنش به گزارش معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از اینکه برش فصلی برنامه سالانه شهرداری برای اعضای شورا ارسال نمی شود، انتقاد کرد.

وی گفت: باید اعضای شورا بدانند که در هر فصل قرار است در این حوزه در شهرداری تهران چه برنامه‌هایی اجرا و چه اتفاقی روی دهد؛ به رغم تذکرات اعضای شورای شهر تاکنون هیچ فصلی از برنامه سالانه شهرداری به شورای شهر ارائه نشده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ضرورت اجرا و راه‌اندازی پایانه شرق تهران نیز گفت: این پایانه پیش از آغاز دوره گذشته مدیریت شهری، 90 درصد پیشرفت داشته اما در چند سال اخیر رها شد و 100 میلیارد تومان از اموال عمومی تخریب شد.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ابراز امیدواری کرد این پایانه در ماه‌های آینده کامل و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

پیرهادی با اشاره به بازدید از یکی از شرکت‌های خودروسازی داخلی در راستای تولید اتوبوس‌های برقی، اظهار داشت: شهرداری تهران باید مشخص کند که تا آخر سال چه تعداد اتوبوس برقی به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه می‌شود، چرا که ورود اتوبوس‌های برقی برای کاهش آلایندگی‌های تهران موثر است.

وی با اشاره به وجود صف‌های طولانی تاکسی و اتوبوس در شهر تهران گفت: از اینکه این صف‌ها در شهر تهران تشکیل می‌شود خجالت می‌کشم، در سال‌های گذشته شاهد مشکلات ناوگان حمل و نقل عمومی هستیم اما در دوره جاری باید کارهای عملیاتی در این خصوص انجام شود تا شاهد صف‌های طولانی مردم برای تاکسی و اتوبوس نباشیم.

تعداد بازدید: 142 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  نارضایتی رانندگان کامیون از اجرا نشدن بخشنامه 1399/04/14 سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای
  ارزیابی پروژه راه آهن تندرو تهران- قم - اصفهان
  ضرورت اتصال ترانزیتی ایران به عراق - سوریه و مدیترانه/خیلی زود دیر می شود
  نتیجه عملکرد یکساله راه آهن با وجود پشتیبانی دولت؛ کاهش حمل بار ریلی
  بهترین راه سرمایه‌گذاری در پروژه‌ های حمل‌ و نقل ریلی چیست؟
  مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس: نگرانی جدی درباره ناترازی گاز در سال‌های آینده وجود دارد / چالش‌های تولید گاز از پارس جنوبی تأمین قطعات و تجهیزات یدکی مورد نیاز است
  بخشی از مشکل آلودگی هوا به سوخت و بخشی نیز به خودروها ربط دارد / استراتژی ما تولید سوخت باکیفیت نیست/ فرآوری بنزین سوپر نیاز به مواد افزودنی دارد که موجود نیست / هوش سبز در صنایع ما هیچ معنایی ندارد / به تعهدات‌مان در معاهده پاریس عمل نکردیم
  خورشید یک راکتور هسته ای طبیعی بسیار عظیم است
  تولید برق از انرژی خورشیدی و بادی ارزانتر از برق هسته ای است
  کدام کشور پاک ترین فرودگاه های دنیا را دارد؟
  انتخاب وزیری مناسب برای وزارت راه و شهرسازی؛ فرصتی دوباره برای رئیسی
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه چگونه کمر راه آهن را شکست؟
  وزارت راه و شهرسازی؛ نیازمند انتخاب فرد اصلح از بدنه وزارتخانه
  آغاز عملیات احداث نیروگاه اتمی «کارون» در دارخوین
  ضرورت مکان یابی مناسب تر ایستگاه های مسافری در محورهای جدید
  تقی خان پسیان اولین خلبان و قلعه مرغی اولین فرودگاه ایران بود
  فیلم| قایق هوایی مجهز به استخر و هلیکوپتر که دریانوردی و پرواز می‌کند
  ارزیابی پروژه راه آهن تندرو تهران- قم - اصفهان
  ابر شهر فرودگاهی در دل کویر، از دست رفتن فرصت های ایران
  از فرصت‌های اقتصادی دریانوردی باید استفاده کرد
  سهم ایران از دریای خزر همچنان در‌ هاله‌ای از ابهام
  نقش سرمایه خارجی در سرمایه گذاریهای ترکیه
  نقش سرمایه گذاری خارجی در توسعه اقتصادی
  یک سوم سرمایه‌گذاری‌ها در ترکیه متعلق به کشورهای هلند، آمریکا و انگلستان است
  سهم واقعی ایران از خزر چقدر است؟
  ۲۸ آذر؛ نشست شورای امنیت درباره «قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام»
  تامین ناوگان هوایی کشور بر اساس معیار عمر اقتصادی هواپیماهای کارکرده
  بیش از ۲۰۰ پروژه فرودگاهی در سطح کشور فعال است
  عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه چگونه کمر راه آهن را شکست؟
  لزوم افزایش ۲۵ برابری بودجه برای ساخت ۱۰۰۰ کیلومتر راه آهن
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  وجود ۱۵۰ میلیون تن بار ریل پسند در حوزه حمل داخلی/ امکان جذب این بارها در بخش ریلی
  خیلی فرق می‌ کند چه کسی وزیر راه و شهرسازی باشد
  عکس | کشتی های کروزی که بار جام جهانی ۲۰۲۲ را به دوش می کشند!
  تداوم رابطه مخدوش راه‌ آهن با بخش خصوصی حمل‌ و نقل ریلی
  دلایل عدم توسعه ایرتاکسی / از چالش تامین سوخت تا تردد هوایی
  سرعت قطارهای باری داخلی؛ نزدیک به سرعت انسان پیاده
  چندی قبل وزیر صنعت پیشنهاد کرد که خودروسازها را به نیروهای مسلح واگذار کنیم؛ پاسخ دادیم که حتی با یک ریال نیز قبول نمی‌کنیم
  آلودگی هوا در سال 2020 باعث مرگ 238 هزار اروپایی شده است
  مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بالاتر از ایدز و مالاریا
  ۱۰ مورد از سریع ترین قطارهای جهان؛ از Maglev چین تا Talgo عربستان سعودی
  امکان برقراری خط صادرات دریایی از بندرلنگه به بندر حمد قطر
  واکنش ها به تغییر چهار مدیرعامل مترو در یک سال
  تکمیل کریدور شمال - جنوب ایران بعد ۲۰ سال
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار