پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
پنجشنبه، 14 مهر 1401 - 16:37   
 
 
   آخرین اخبار  
  خسارات سیل به خطوط ریلی پاکستان
  طبل توخالی تامین مالی پروژه های عمرانی از طریق تهاتر با نفت
  راه آهن چابهار تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسد
  طراحی صحیح مسیر؛ یکی دیگر از گام های افزایش بهره وری لکوموتیو در BHP
  سرعت بازرگانی ریلی؛ شاخصی مهم جهت پایش بهره وری در سطح ملی
  تغییر ساختار راه آهن بر اساس سلیقه مدیران عامل در 30 سال گذشته+ نمودار سازمانی
  تبعات تصدی‌ گری دولت در حمل و نقل ریلی
  «بازاریابی» کلید افزایش ترانزیت ریلی
  بازاریابی باید جای انفعال را در راه‌آهن بگیرد
  حمل و نقل ریلی و مزایای آن
  آرامش محض در واگن قطاری با سرعت ۳۵۰ کیلومتر سرعت
  صدای آرامش دهنده حرکت قطار و زوزه باد زمستانی (موسیقی طبیعت)
  انقلاب در خطوط ریلی کشور با واگذاری بهره برداری به مردم
  حمل و نقل ریلی در خوزستان؛ مزایای فوق العاده اقتصادی نهفته در قطار
  راهکار های افزایش بهره ­وری در راه ­آهن
  بهره‌برداری از ۵۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید تا پایان سال مالی ۱۴۰۱
  افزایش سرعت قطارها و بهره وری راه آهن با دوخطه کردن خطوط اصلی
  طرح ملی راه آهن شاهرود گرگان تا کی اجرائی می شود؟
اهداف دوخطه یا چندخطه کردن شبکه‌ موجود ریلی چیست؟
  ضرورت فوری اتصال گرگان به شاهرود

  تصویب ۸‌هزار میلیارد ریال برای توسعه راه‌آهن خوزستان
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 97011صفحه نخست » ریلی 2پنجشنبه، 13 مرداد 1401 - 10:46
زیباترین راه آهنهای جهان؛ ۲۰ مسیر ریلی معروف
  
ترابر نیوز:

 

۲

شاید شما هم موافق باشید که مسیر سفر مهم‌تر از مقصد است. مواقعی که رزرو هواپیما راحت نیست، می‌توان با قطار سفر کرد. هیچ‌چیز لذت‌بخش‌تر از سفر با قطار نیست. تماشای مناظر خیال‌انگیز طبیعت زیبا از پنجره‌های قطار فرصتی کم‌نظیر است. در ادامه، زیباترین راه آهنهای جهان را به شما معرفی می‌کنیم.

راهنمای مطالعه نمایش

 

۱. اولین گذرگاه کوه‌نوردان راکی به‌سمت غرب در کانادا

نخستین مسیر کوهستانی راکی به‌سمت غرب، یکی از زیباترین مسیرهای ریلی جهان است. در این گذرگاه می‌توانید از تماشای مناظر دیدنی جنوب بریتیش‌کلمبیا لذت ببرید. مسافران با عبور از شهر ساحلی بین‌المللی ونکوور، می‌توانند از پنجره‌ کوپه‌های مجلل قطار مناظر درخشان این منطقه مثل رودخانه پرخروش «دروازه جهنم» در دره فریزر کانیون و مسیرهای پرفرازونشیب کنار رودخانه تامپسون را ببینند.

۲. گلاسیر اکسپرس در سوئیس

مسیر ریلی گلاسیر اکسپرس ۲ استراحتگاه زیبای کوهستانی زرمات و سنت‌موریتز در سوئیس را به‌ هم پیوند می‌زند. این مسیر ریلی یکی از آرامش‌بخش‌ترین راه‌ها برای لذت‌بردن از مناظر باشکوه کوه‌های آلپ سوئیس است. در این مسیر کوهستانی، ۹۱ تونل و ۲۹۱ پل وجود دارد. این راه‌آهن که یکی از معروف ترین راه آهنهای جهان است، از کنار چمنزارهای آلپ، دریاچه‌های کوهستانی بکر و دهکده‌های زیبای جنوب سوئیس می‌گذرد. از چشم‌نوازترین دیدنی‌های این مسیر می‌توان به این ۲ جاذبه گردشگری اشاره کرد:

  • گذرگاه اوبرالپ با ارتفاع ۲۴۴ متر؛
  • پل لندواسر که سازه باشکوهی با ۶ قوس و ارتفاع ۶۱ متر است و به تونلی در دامنه کوه‌ها وصل می‌شود.

۳. مسیر ریلی ترنز آلپاین در نیوزیلند

یکی دیگر از زیباترین مسیرهای ریلی دنیا در نیوزیلند واقع شده است. این مسیر از زیباترین چشم‌اندازهای نیوزیلند در رشته‌کوه‌های جنوبی آلپ می‌گذرد. خط ریلی ترنز آلپاین از شهر کرایست‌چرچ شروع می‌شود و از میان حاصل‌خیزترین دشت‌های کانتربری در کنار رودخانه وایماکاریری به‌ شمال‌ غربی می‌رود. بعد از آن، قطار با عبور از کوه‌های باشکوه پارک ملی آرتور، از میان جنگل‌های بارانی نیمه‌گرمسیری ساحل غربی نیوزیلند می‌گذرد. این مسیر ریلی در شهر تاریخی گریموت به‌ پایان می‌رسد.

۴. راه‌آهن وست‌هایلند در اسکاتلند

مسیر ریلی وست‌هایلند یکی دیگر از زیباترین راه آهنهای جهان است. این راه‌آهن مسیری عالی برای تماشای سواحل پرخروش غرب اسکاتلند است. در این مسیر می‌توانید متنوع‌ترین مناظر طبیعی را ببینید.

به‌محض‌ اینکه قطار پرجمعیت‌ترین شهر اسکاتلند یعنی گلاسکو را ترک می‌کند، چشم‌انداز شهری به‌سرعت جایش را به مناظر سرسبز و دریاچه‌های آرام می‌دهد. اگر از این مسیر به‌سمت شمال بروید، با منظره طبیعت بکر رانوچ‌مور روبه‌رو می‌شوید و بعد از آن کوه سربه‌فلک‌کشیده بن‌نویس را می‌بینید که در شهر فورت ویلیام قرار دارد.

با تغییر مسیر قطار به‌سمت غرب، پیش از آنکه به بندر شلوغ مالیگ برسید، از پل گلنفینان عبور می‌کنید. این پل همان پل معروفی است که در فیلم‌های هری‌ پاتر به نمایش‌ درآمده است.

پل گلنفینان

۵. مسیر ریلی غان در استرالیا

 

یکی دیگر از زیباترین راه آهنهای جهان در استرالیا واقع شده است. این مسیر شگفت‌انگیز دقیقا از میان منطقه سرخ (red center) استرالیا می‌گذرد و طول آن ۲۷۹۷ کیلومتر است. این خط‌ ریلی از داروین در شمال استرالیا تا آدلاید کشیده شده است.

مسافران در این مسیر ریلی که یکی از زیباترین مسیرهای ریلی جهان است، از سواحل زیبا، سرسبز و گرمسیری شمالی عبور می‌کنند و پس از آن، از میان صخره‌های قرمزرنگ رشته‌کوه‌های مک‌دانل به دشت‌های حاصلخیز استرالیای جنوبی می‌رسند.

۶. راه‌آهن سراسری سیبری در روسیه

مسیر ریلی سراسری سیبری یکی از طولانی‌ترین راه‌آهن‌های جهان است. طول این مسیر ریلی ۹۲۸۹ کیلومتر است. راه‌آهن سراسری سیبری از پایانه غربی مسکو شروع می‌شود و از رشته‌کوه‌های اورال و جنگل‌های متراکم سیبری می‌گذرد.

این راه‌آهن در عرض روسیه کشیده شده است و مسکو را به شهر ولادی واستوک در شرق روسیه وصل می‌کند. این مسیر ریلی از جاذبه‌های گردشگری مثل پل باشکوه و ۹۸۴متری رودخانه اوب در نووسیبیریک می‌گذرد و می‌توانید از پنجره‌های قطار چشم‌انداز شگفت‌انگیز دریاچه بایکال، بزرگ‌ترین دریاچه آب‌شیرین جهان، را ببینید.

۷. مسیر ریلی فلام در نروژ

خط‌ ریلی فلام شاید بزرگ‌ترین مسیر راه‌آهن در جهان نباشد، اما قطعا یکی از زیباترین‌هاست. در واقع این مسیر یکی از جاذبه‌های گردشگری نروژ است و اغلب به‌عنوان یکی از زیباترین راه آهنهای جهان شناخته می‌شود. طول این مسیر ریلی ۸۶۳ متر است و از روستای کوچک فلام شروع می‌شود، سپس از کنار دره‌های عمیق و آبشارهای پرخروش و قله‌های بلند می‌گذرد و به قله کوه در ایستگاه میردال می‌رسد. چشم‌انداز راه‌آهن فلام در ماه‌های سرد سال که برف همه‌جا را پوشانده سحرانگیز است.

۸. قطار رُوُس در آفریقای جنوبی

مسیر ریلی این قطار حدود ۳۲۱۹ کیلومتر است و از بعضی از دیدنی‌ترین مناطق آفریقای جنوبی می‌گذرد. این راه‌آهن از پرتوریا شروع می‌شود و به شهر کیمبرلی، شهرِ بزرگ‌ترین معادن دست‌سازِ جهان، می‌رسد. سپس از استان کِیپ شمالی و تنگه فیش ریور (Fish River) عبور می‌کند. در ادامه، این خط ریلی از صحرای کالاهاری می‌گذرد و به پایتخت نامیبیا می‌رسد.

۹. مسیر بلموند هیرام بینگام در پرو

باید ماچوپیچوی اسرارآمیز را از مسیر بلموند هیرام بینگام ببینید تا متوجه زیبایی‌های این منطقه حفاظت‌شده یونسکو بشوید. این مسیر ریلی که یکی دیگر از زیباترین راه آهنهای جهان است، از چشم‌نوازترین مناطق پرو می‌گذرد و به خرابه‌های باستانی تمدن اینکا در ارتفاعات رشته‌کوه‌های آند می‌رسد. این مسیر از شهر باستانی کوسکو شروع می‌شود و از دره مقدس اینکاها و دهکده کوچک اُلانتایتامبو می‌گذرد.

یکی از زیباترین راه آهنهای جهان در پرو

۱۰. قطار ایگل دانوب اکسپرس؛ از استانبول به بوداپست

در این مسیر ریلی که یکی از معروف ترین راه آهنهای جهان است، از ۴ کشور عبور می‌کنید. این خط ریلی از نزدیکی مسجد سلطان‌احمد در ترکیه شروع می‌شود و طی ۷ روز از بلغارستان، رومانی و مجارستان عبور می‌کند. مهم‌ترین جاذبه این مسیر، به‌ویژه برای طرف‌داران ادبیات، تماشای منظره قلعه دراکولا در رومانی است.

۱۱. راه‌آهن دورانگو و سیلورتون نارو گیج در کلرادوی آمریکا

این مسیر ریلی یکی از مسیرهای تاریخی است. این راه‌آهن ابتدا برای حمل‌ونقل طلا و نقره استخراج‌شده از کوه‌های سان‌خوان در کلرادو ایجاد شد و از زمان تکمیل در سال ۱۸۸۲ تاکنون همیشه شلوغ و پررفت‌وآمد بوده است. در حال حاضر، گردشگران از این مسیر ریلی برای تداعی سفرهای معدنچیان در غرب قدیم و مهاجران در قرن‌های پیش بهره می‌برند. مسیر ۷۲کیلومتری این راه‌آهن از کنار رودخانه آنیماس در نیومکزیکو، طبیعت بکر و دره‌های افسانه‌ای پارک ملی سان‌خوآن می‌گذرد.

۱۲. قطار بانکوک به نام‌توک در تایلند

این مسیر ریلی یکی دیگر از زیباترین راه آهنهای جهان است و به راه‌آهن مرگ مشهور است، البته نباید فریب نام ترسناکش را بخورید. طول این راه‌آهن که از تایلند به برمه می‌رسد، بیش از ۴۰۲ کیلومتر است. این مسیر ریلی از اعماق جنگل‌ها می‌گذرد.

۱۳. راه‌آهن کنِ فرانسه به ونتیمیگلیای ایتالیا

در این راه‌آهن که یکی دیگر از زیباترین مسیرهای ریلی دنیاست، می‌توانید در کمتر از ۲ ساعت به تماشای مناظر دیدنی سواحل مدیترانه بنشینید. پس از رسیدن به مقصد هم مناطق قدیمی روم باستان و سواحل آفتاب‌گیر مدیترانه در انتظارتان هستند.

۱۴. راه‌آهن هانوی به دانانگ در ویتنام

می‌توان تمام مسیر میان این ۲ شهر را با اتومبیل طی کرد، اما مسیر ریلی هانوی به دانانگ مسیری با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز است. این راه‌آهن از جنگل‌های زیبا و مناطق روستایی با مناظر خیره‌کننده صخره‌های سواحل جنوبی دریای چین می‌گذرد. در پایان مسیر هم دانانگ با معماری فرانسوی و بتکده‌های صدساله واقع شده است.

۱۵. مسیر ریلی شینینگ به لهاسا در چین

راه‌آهن چینگهای به تبت از زیباترین راه آهنهای جهان است که کوه‌نوردان و عاشقان قطار به آن علاقه خاصی دارند. این مسیر ریلی که تا ارتفاع ۵۰۰۰متری دامنه کوه بالا می‌رود، مرتفع‌ترین راه‌آهن جهان است. هیچ تعجبی نیست اگر با دیدن معابد، حیات‌وحش و قله‌های پوشیده از برف این مسیر نفستان بند بیاید.

۱۶. راه‌آهن بمبئی به مارگائو در هند

قطارهای این مسیر ریلی به‌دلیل سرو غذاهای خوشمزه محلی در طول سفر ۱۲ساعته شهرت دارند. در این مسیر می‌توانید هم از خوردن غذاهای خوش‌طعم و هم از تماشای مناظر زیبای حومه شهر لذت ببرید.

۱۷. راه‌آهن اکسپو ریل در سریلانکا

این راه‌آهن یکی از معروف ترین راه آهنهای جهان است. بسیاری از گردشگران معتقدند که سوار این قطار شدن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان در سریلانکا انجام داد. این قطار از میان علفزارهای چشم‌نواز، مزارع وسیع چای و آبشارهای خیره‌کننده عبور می‌کند.

راه آهن زیبای سریلانکا

۱۸. مسیر ریلی ترنس هارس در آلمان

راه‌آهن ترنس هارس از شمال به جنوب آلمان کشیده شده است. مناظر سفیدپوش از برف اولین چیزی است که در این مسیر چشمانتان را به خود خیره می‌کند. این مسیر ریلی ۱۳۲کیلومتری یکی از زیباترین مسیرهای ریلی دنیاست.

۱۹. راه‌آهن سراسری ایران

یکی دیگر از زیباترین راه آهنهای جهان راه‌آهن سراسری ایران است. این راه‌آهن با طول تقریبی ۱۳۹۳ کیلومتر سواحل زیبای دریای خزر را به دشت‌های حاصلخیز خلیج فارس وصل می‌کند. این مسیر ریلی به یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های شگفت‌انگیز قرن بیستم مشهور است.

۲۰. مسیر ریلی جنوب هند

این راه‌آهن شگفت‌انگیز از پل پامبان می‌گذرد که یکی از ۵ پل دریایی مشهور هند است. این مسیر در کنار جاده‌ای موازی با آن، تنها مسیر عبور از تنگه پالک است. این پل تا سال ۲۰۱۰ که پل Bandra–Worli ساخته شد، طولانی‌ترین پل هند بود.

سخن پایانی

آنچه بیش از همه سفر با قطار را جذاب می‌کند این واقعیت است که بیشتر مسیرهای ریلی در امتداد راه‌های شهری کشیده شده‌اند. با سفر با قطار می‌توانید از تماشای مناظر طبیعی مثل دشت‌های وسیع، کوهستان‌های پوشیده از برف و سواحل دیدنی لذت ببرید. قطارسواری شما را به هیجان می‌آورد، بعضی مواقع وهم‌آور است و بعضی‌وقت‌ها هم به سرزمین‌های خیال‌انگیز می‌بردتان. فرقی نمی‌کند که در غرب کانادا باشید یا جنوب هندوستان، به هر حال مسیرهای ریلی از جاده‌های پرفراز‌ونشیب می‌گذرند و هیچ‌وقت خسته‌کننده نیستند.

   اقتصاد حمل و نقل  
  این مرد 6 هزار ماشین دارد! | مجموعه شخصی از خودرو، هواپیما، کشتی و موتور+ عکس
  از نمد توافقنامه ها کلاهی برای گردشگری دریایی درست نمی شود
  ناسا حمل و نقل عمودی را در شهرها ایجاد می کند
  کاربرد باک های 6 هزار لیتری کامیون های خارجی در ایران چیست؟
  ضرایب تطبیق کرایه های حمل جاده ای کالا اصلاح می شود
  حرفه ای شدن در کار چه شرایطی دارد؟
  ترکمنستان عوارض ترانزیت ناوگان ایرانی را لغو کرد
  احتمال از دست رفتن خط ترانزیتی منطقه CIS
  روحانیون شاغل در ایران خودرو!!
  طبل توخالی تامین مالی پروژه های عمرانی از طریق تهاتر با نفت
تعداد بازدید: 256 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  نخستین علائم بیماری سرطان معده امام خمینی (ره)
  تاثیر بیماری سرطان برکاهش توانایی تفکر یا تمرکز
  این مرد 6 هزار ماشین دارد! | مجموعه شخصی از خودرو، هواپیما، کشتی و موتور+ عکس
  شفیعی مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شد
  دریا، حلقه گمشده اقتصاد ایران
  قوه قضائیه مستقلی که قدرش دانسته نشد
  تاثیرات بیماری بر افکار انسان
  بهره برداری از کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌ غربی؛ امسال
  علت ایست قلبی و ایست تنفسی امام خمینی در سال 1365
  از نمد توافقنامه ها کلاهی برای گردشگری دریایی درست نمی شود
  ناسا حمل و نقل عمودی را در شهرها ایجاد می کند
  کاربرد باک های 6 هزار لیتری کامیون های خارجی در ایران چیست؟
  ضرایب تطبیق کرایه های حمل جاده ای کالا اصلاح می شود
  «پرنده بزرگ»؛ هواپیمای مافوق صوت هسته ای دو طبقه
  حرفه ای شدن در کار چه شرایطی دارد؟
  خسارات سیل به خطوط ریلی پاکستان
  ترکمنستان عوارض ترانزیت ناوگان ایرانی را لغو کرد
  ثروت سوزی های میلیارد دلاری درصنعت گردشگری
  تاثیر بیماری سرطان بر روح و فکر بیمار
  ﺗﺤﻠﻴﻞ و ﻧﻘﺪ عمیق دﻳﺪﮔﺎه ﺷﻮرای ﺑﺎزﻧﮕﺮی ﻗﺎﻧﻮن اﺳﺎﺳﻲ درﺑﺎره سیاست های کلی نظام
  انتقاد از «خودکامگی ،خودشیفتگی و شهرت طلبی» پوتین
  روس ها برای حفظ صدام تلاش بسیاری کردند
  احتمال از دست رفتن خط ترانزیتی منطقه CIS
  از روسیه حمایت کنیم یا اوکراین؟
  افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو تا عید نوروز
  ۴ چالش‌ مهم احداث خط ۲ متروی اصفهان
  عکس | اولین کشتی برقی پرنده جهان به پرواز درآمد
  روس ها تامین کننده ۸۵ درصد تسلیحات عراق در جنگ با ایران
  صدام وابسته به شوروی جنایتکار بود و با چراغ سبز روس ها به ایران حمله کرد
  پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی تاریخ+ عکس
  روحانیون شاغل در ایران خودرو!!
  انیمیشن بسیار جذاب قلعه حیوانات با زیرنویس فارسی
  طبل توخالی تامین مالی پروژه های عمرانی از طریق تهاتر با نفت
  تفکیک وزارت راه و شهرسازی با علم مدیریت بحران در تضاد است
  راه آهن چابهار تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسد
  پیشرفت ۸۶ درصدی باند غربی قطعه دو آزادراه تهران - شمال
  فهرست انجمن های حمل و نقل استان ها و شهرستان های کشور
  طراحی صحیح مسیر؛ یکی دیگر از گام های افزایش بهره وری لکوموتیو در BHP
  سرعت بازرگانی ریلی؛ شاخصی مهم جهت پایش بهره وری در سطح ملی
  تغییر ساختار راه آهن بر اساس سلیقه مدیران عامل در 30 سال گذشته+ نمودار سازمانی
  تبعات تصدی‌ گری دولت در حمل و نقل ریلی
  خاورمیانه ٧٦٥ میلیارد دلار هواپیمای جدید می خرد
  استفاده از سلاح های ایرانی علیه کشور ما با موضع بی طرفی تهران در تضاد است.
  فرصت‌ صادرات ۶.۵ میلیارد دلاری پهپاد‌های ایرانی به کشورهای مورد تجاوز
  پهپاد ایرانی ارتش روسیه سرنگون شد
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار