پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
دوشنبه، 26 اردیبهشت 1401 - 19:42   
 
 
   آخرین اخبار  
  شهری که با دستاوردهای قالیباف بین المللی شد
  وضعیت وخیم عمارت «مسعودیه» / داربست‌ها هم جلوی ریزش دیوار را نگرفته‌اند
  معاون وزیر نفت: در حال بررسی صادرات گاز به اروپا هستیم اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم
  علیزاده طباطبایی: کودتای نوژه طراحی روس ها بود
  جنگ اوکراین ضربه مهمی به «سلاح‌های روسی» در بازارهای جهانی خواهد زد
  اتصال به خطوط مترو یکی از مطالبات مردم غرب استان تهران است
  هزینه سیاسی کردن پروژه های ریلی
  تغییر در ترکیب شورای امنیت
  ترکیب احتمالی جدید اعضای دائم شورای امنیت
  سوئد و فنلاند 'چهارشنبه' درخواست عضویت‌شان را به ناتو می‌دهند
  آیت‌الله فاطمی‌نیا درگذشت
  رئیس جمهور مجارستان عملیات روسیه در اوکراین را محکوم کرد
  طرح‌های ناتمام قالیباف برای تهران
  حمل 500 میلیون تن کالا بر دوش خودمالکان بود یا شرکت های حمل و نقل؟
  لیلا عراقیان، طراح پل طبیعت را بشناسیم
  ۵ ایرانی مشهور که خودروسازان داخلی از آنها غافلند + تصاویر
  بن بست در مذاکرات احیای برجام واقعا شکسته است؟ / رضا نصری تحلیلگر سیاست خارجی پاسخ می دهد
  کارنامه قالیباف تحسین برانگیز است
  مقام ناتو: اوکراین می تواند پیروز جنگ شود!
  توضیحات وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون اصل 90 را هم برای واردات لکوموتیو قانع نکرد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 96071صفحه نخست » ریلی 2چهارشنبه، 21 اردیبهشت 1401 - 09:47
پشت پرده بزرگ‌ ترین خرید تاریخ راه‌ آهن جهان از روسیه چیست؟
  
ترابر نیوز:

پشت پرده بزرگ‌ ترین خرید تاریخ راه‌ آهن جهان از روسیه چیست؟

ماموریت غیر ممکن

یکی از همین موارد که در آخرین روز دی ماه سال گذشته و زمانی که هیئت ایرانی در روسیه بودند، سر و صدای زیادی به پا کرد خرید 2000 لکوموتیو از روسیه بود! آنقدر واکنش‌ های تخصصی به خبر زیاد بود که وزیر اقتصاد از روسیه با ارتباط تصویری با بخش ویژه خبری شبکه 2 تلویزیون از یک «صفر» اضافه خبر داد.

 

تین نیوز مسعود یوسفی* :

اولین سفر رئیس‌ جمهور کشورمان به روسیه حواشی بسیاری پیدا کرد؛ آنقدر که توافقات و تفاهمات و قراردادهای این سفر از سوی برخی اعضای کابینه که رئیسی را همراهی می‌ کردند، تحت‌ الشعاع قرار گرفت. یکی از همین موارد که در آخرین روز دی ماه سال گذشته و زمانی که هیئت ایرانی در روسیه بودند، سر و صدای زیادی به پا کرد خرید 2000 لکوموتیو از روسیه بود! آنقدر واکنش‌ های تخصصی به خبر زیاد بود که وزیر اقتصاد از روسیه با ارتباط تصویری با بخش ویژه خبری شبکه 2 تلویزیون از یک «صفر» اضافه خبر داد.

احسان خاندوزی با بیان اینکه این خرید با ایجاد خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری میان ایران و روسیه روی خواهد داد، تاکید کرد که رقم درست این خرید 200 لکوموتیو است نه 2000. در حواشی آن روزها دیگر خبری نشد از اینکه این صفر کجا به خبر اضافه شده چون این خبر از سوی باشگاه خبرنگاران جوان که خوراک خبری اخبار تلویزیون را تامین می‌کند هم در ابتدا با عدد 2000 دستگاه منتشر شد. با این حال حتی واردات 200 لکوموتیو در همان روزها از سوی برخی نمایندگان و فعالان حوزه حمل‌ و‌ نقلی مردود شمرده شد و دیگر خبری نشد.

 
 

بیشتر بخوانید:

 

اما حالا مشخص شده اتفاقات بسیاری در این 4 ماه بی‌ خبری در حال رخ دادن بوده است. خبرهای آنقدر جدی که حالا مجلس هم از آن احساس خطر کرده و دیگر پشت پرده برای مدیریت آن تلاش نمی‌ کند و صدای نمایندگان درآمده است. در هیاهوی گسترده ناشی از حذف ارز 4200 تومانی که جریان‌ های رسانه‌ ای را به خود مشغول کرده، حالا موضوع همان خرید است اما عدد دوباره تغییر کرده است. یکی از اعضای انجمن شرکت‌ های حمل‌ و نقل ریلی که نمی‌ خواهد نامی از او برده شود، می‌‌گوید که عدد واقعی نه 2000 و نه 200 دستگاه است، بلکه وزیر راه و برخی حامیان برون وزارتخانه‌ ای او برای خرید 1300 لکوموتیو خیز برداشته و در این روزهای بی‌ خبری نه تنها مقدمات آن را فراهم کرده که حتی برخی مجوزها برای برداشت از «صندوق توسعه ملی» هم گرفته‌ اند.

حالا ورای بحث ممنوعیت واردات کالایی که تولید داخلی دارد و وضعیت فعلی ارزی کشور و کیفیت لکوموتیوهای روسی و... بیش از هر چیز رقم این معامله است که اهل فن را انگشت به دهان کرده است. خرید 1300 لکوموتیو، اتفاقی است که تاکنون نه تنها در تاریخ راه‌ آهن ایران بلکه در تمام دنیا اتفاق نیفتاده است. تنها در یک مورد آفریقای جنوبی همزمان قرارداد خرید 1000 لکوموتیو را با چندین کارخانه منعقد کرد که پس از تحویل 200 دستگاه قرارداد ملغی شد. البته پیش از این هم اعداد مشابهی از سوی مدیران ریلی کشور مطرح شده بود، اما کسی آن را جدی نگرفت. آبان ماه سال گذشته مدیرعامل شرکت راه‌ آهن اعلام کرد که این شرکت به دلیل کمبود لکوموتیو، به دنبال تامین 1000 دستگاه لکوموتیو ظرف سه سال است. 

 

ورود مجلس به ماجرا

حالا مشخص شده که صحبت کردن در مورد این اعداد واقعی است و حتی مجلس هم در جریان آن بوده اما مخالفتش راه به جایی نبرده است. در نهایت این مقاومت وزارت راه باعث شد که مصطفی میرسلیم نه فقط در مجلس بلکه در دیدار با رئیس‌ جمهور به آن اعتراض کند. هفته گذشته مصطفی میرسلیم در دیدار با رئیس‌ جمهور این گونه انتقادش را مطرح کرد: «مثلا تصمیم اخیر وزارت راه و شهرسازی برای واردات لکوموتیو موجه نیست در حالی که ظرفیت ساخت داخل لکوموتیو در کشور حدود ۲۰۰ دستگاه در سال است.

وقتی ظرفیت ساخت داخل وجود دارد اجازه دادن به واردات به بهانه جوابگویی به نیازهای کشور، هیچ کمکی به تولید داخلی نمی‌ کند حتی تولیدکنندگان داخلی را مایوس و سرمایه‌ گذاری‌ ها را بی‌ثمر می‌کند. واردات مشوق تولید داخلی نیست، برعکس تضعیف‌ کننده آن است و اگر تولید داخلی رشد نکند، باتوجه به مهار نشدن افزایش نقدینگی، قهرا گرفتار تورم بیشتر و افزایش فشار گرانی بر دهک‌ های آسیب‌پذیر مردم خواهیم شد.»اما مخالفت میرسلیم ظاهرا به همین محدود نمانده و سوال رسمی او از وزیر راه و شهرسازی، رستم قاسمی را امروز روانه مجلس می‌ کند که درباره این موضوع به کمیسیون عمران توضیح دهد که «چرا وزارت راه با وجود توان تولید داخلی مبادرت به واردات لوکوموتیو کرده است».

سنگ بزرگ

نمایندگان منتقد این اقدام وزیر راه که حالا دیگر در بی‌ خبری گلایه‌ های‌شان را مطرح نمی‌ کنند، چند سوال اساسی مطرح کرده‌ اند که بناست امروز وزیر راه و شهرسازی به آنها پاسخ داده یا کمیسیون عمران را متقاعد کند یا در صورت اصرار بر این موضوع راهی صحن مجلس شود.

پیش از ورود به بحث تخصصی اولین موردی که تقریبا بالاتفاق آن را طرح می‌ کنند؛ این است که واردات کالایی که در داخل امکان تولید آن نه در یک کارخانه بلکه در چند مجموعه وجود دارد و پیش از این خود وزارت راه از آنان خرید کرده چه توجیهی دارد؟ آن‌هم درست در سالی که رهبری بر حمایت از کار و تولید داخلی تاکید چندین باره کرده‌ اند.

سوال دوم نحوه رسیدن به این اعداد است. اعدادی که در فضای مجازی و اتاق‌ های تخصصی کلاب‌ هاوس بیشتر با شوخی با آن برخورد می‌ شود چراکه به گفته کارشناسان خرید این تعداد لکوموتیو به صورت یک جا نه ممکن است و نه در تاریخ سابقه داشته و نه شدنی است چون به دلایل مختلف، خرید لکوموتیو را بسیار حساس‌تر از واردات سایر ماشین‌آلات صنعتی و حتی حساس‌ تر از خرید هواپیما می‌ دانند و از قضا از تجربه تلخی یاد می‌ کنند که ایران با همین کشور روسیه (شوروی) داشته است.

پرویز عالیوند، از پیشکسوتان راه‌ آهن ایران ماجرای معامله قبلی ایران و روسیه را این‌طور تعریف می‌ کند: «سال 1360 همزمان مذاکراتی با شوروی و رومانی برای اجاره و خرید لکوموتیو داشتیم. ابتدا با شوروی مذاکره کردیم و 20 دستگاه لوکوموتیو از آنها اجاره کردیم؛ در مرز جلفا بوژی‌ ها تعویض شد و لکوموتیو را به ما تحویل دادند.» عالیوند که از اولین راهبران قطار روس بوده در ادامه می‌گوید: «ابتدا خودم در معیت لکوموتیوران روسی در سفری بین تبریز و جلفا یک قطار با این لکوموتیوها را حرکت دادیم. در آن منطقه شیب راه آهن ما بسیار تند است. این لکوموتیوها ترمز دین یک نداشتند. فقط ترمز هوا استفاده می‌ شد. به هر ترتیبی که بود لکوموتیوران روسی بالاخره قطار را هدایت کرد اما ما همان زمان در مقررات راه‌آهن مجاز نبودیم در چنین شیبی از لکوموتیو بدون ترمز دینامیک استفاده کنیم.»

به گفته او همین مسئله سبب شد که در منطقه تبریز به جلفا امکان استفاده از لکوموتیوهای روس نباشد و به همین خاطر این کشنده‌ ها بین زنجان و تبریز که شیب کمی دارد روی ریل برود: «در این مسیر سیر می‌کردیم که با مشکلاتی مواجه شدیم، چرخ‌های لکوموتیو از نظر متریالی سفت بود و ریل‌های ما را در قوس‌های 250 و 300 متر شدیدا می‌خورد و ریل‌ ها ساییده می‌ شدند. مشکل دیگری هم در بوژی‌ هاشان داشتند. این بوژی‌ ها روی شعاع 250 متر خوب نمی‌ چرخیدند و سرعت که از 30 کیلومتر پایین‌ تر می‌آمد بوژی دوم از خط خارج می‌شد.»عالیوند در ادامه با توضیح مبسوط درباره دوبار دیگر جابه‌جایی مسیر لوکوموتیوهای روس و اینکه به دلیل تاب نیاوردن در گرمای هوا حتی در مناطق مرکزی ایران هم قابل استفاده نبود، می‌گوید سرانجام به جای خرید، لکوموتیوها به مرز جلفا برگردانده شده و اجاره 3 ماه آنها پرداخت شد و راهی وطن شدند.

 

روسیه سه دهه بعد از این اتفاقات در سال 2010به دلیل ضعف شدید در تکنولوژی ساخت ماشین‌ آلات ریلی در قراردادی از زیمنس آلمان درخواست کرد در این حوزه به یاری این کشور بیاید و با ایجاد کارخانه‌ای در روسیه برای انتقال تکنولوژی به آنها کمک کند که این ماجرا هنوز هم ادامه دارد و همین موضوع هم از دیگر سوالات نمایندگان از وزیر است که حتی با فرض ناتوانی در تولید داخلی، چرا وقتی خود شرکت زیمنس وجود دارد و پیش از این هم معاملاتی با ایران داشته است، باید از جای دیگری که تحت آموزش این مجموعه است خرید انجام شود.

شدنی نیست

مشخص نیست رستم قاسمی امروز چه پاسخی برای این سوالات دارد و می‌ تواند کمیسیون را قانع کند یا خیر اما بر اساس آمارهای رسمی انجمن صنفی شرکت‌ های حمل‌ و نقل ریلی که واسط بین بخش خصوصی و دولت در حوزه حمل‌ونقل ریلی است، تعداد کل کشنده‌های راه‌آهن کشور سال گذشته ۵۱۶ دستگاه بوده است. بر اساس این آمار بیش از ۶۴ کشنده ریلی با ارزش جایگزینی بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان، به واسطه تعمیر و نگهداری نامناسب و غیراصولی و بهره‌ برداری نامناسب، به‌طور کلی زمین‌ گیر شده‌ اند.

البته این موضوع همواره مشکل بین راه آهن و بخش خصوصی بوده و حل نشده است که چرا وقتی امکان تعمیر این لوکوموتیوها در کشور وجود دارد باید صدها برابر هزینه کرده و سیستم جدیدی با ملزومات گسترده جدید وارد شود. از سوی دیگر بر اساس آمارهای رسمی در چهل سال گذشته هیچگاه سالانه حتی 50 کشنده به ناوگان کشور اضافه نشده‌اند و ظرفیت تولید داخل اکنون 200 دستگاه در سال است، عدد 1300 و واردات سیستم جدید که نیازمند سیگنالینگ، راهبر، لکوموتیوران و حتی تعمیرکار جدید و به احتمال زیاد وارداتی است؛ چه منطقی می‌تواند داشته است.

از بدنه تخصصی صنعت که بگذریم، انتقادهای دیگری هم در حوزه سیاسی به این موضوع وجود دارد. منتقدان این اقدام دولت، ادعا می‌ کنند که چنین قراردادی ربطی به صنعت نداشته و کاملا سیاسی است. به اعتقاد این دسته تنها چیزی که چنین معامله‌ ای در این شرایط حساس برای کشور به ارمغان خواهد آورد، اعداد دهان پرکن، قراردادی عقیم و خروج میلیاردها دلار ارز از ایران به سمت روسیه است، دلارهایی که در شرایط فعلی باید برای خرید دارو و مواد اولیه مایحتاج مردم ازکشورهای خارجی هزینه شود. 

   مدیریت مصرف انرژی  
  چاه‌های عمیق برق را هم می‌خورند!
  راه‌کارهای ساده صرفه‌جویی در مصرف برق/ از هدررفت انرژی از درب یخچال تا کشیدن شارژرها از برق
  هدر رفت 70 درصد از انرژی تولید شده برق در کشور
  مصرف مازاد 45 درصد چاه‌های مجاز کشاورزی در کشور
  در ساعات پیک ترافیکی خودروهای تک سرنشین 67 درصد سطح معابر را اشغال می کنند.
  گرمایش زمین؛ سازمان ملل: یا الان یا هیچ‌وقت، دنیا سه سال بیشتر فرصت ندارد
  آلودگی هوا مقصر اصلی شایع ترین سرطان های کشور
  دمای استاندارد و مناسب محیط خانه و کار
  دمای مناسب خانه در زمستان و تابستان به همراه کاهش مصرف انرژی
  ارزش کنونی گازی که در ایران می سوزد سالانه 500 میلیارد دلار است
تعداد بازدید: 50 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  علیزاده طباطبایی: کودتای نوژه طراحی روس ها بود
  اتصال به خطوط مترو یکی از مطالبات مردم غرب استان تهران است
  هزینه سیاسی کردن پروژه های ریلی
  توضیحات وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون اصل 90 را هم برای واردات لکوموتیو قانع نکرد
  درمان ریشه ای مشکلات راه آهن با اعطای مجوز بهره برداری از محورها به بخش غیردولتی
  مطالبه کار جدی و واقعی در مسیر راه آهن گرمسار- اینچه برون
  رشادت های نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس-دوم
  فاجعه مدیریتی در ترافیک تهران؛ چرا خیابان‌های پایتخت دوشنبه‌شب پارکینگ شد؟
  ویدئو | فاجعه در تهران با کاهش سهم بودجه حمل و نقل
  رشادت های نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس-اول
  راه دراز مترو تا مقصد توسعه؛ بررسی مقایسه ای ایران و جهان
  نارضایتی مردم از تأخیرهای سریالی در مترو
  سرفاصله حرکت 3خط مترو در سال جدید به 3دقیقه می‌رسد
  تهاتر بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد بدهی‌های مترو به بانک ها
  راهکار های افزایش بهره ­وری در راه ­آهن
  تنها یک دهم قیمت واقعی بلیت مترو توسط مردم پرداخت می شود/ 770 میلیارد تن بدهی دولت به مترو تهران در سال جاری
  برگی از تاریخ رشادت نیروی هوایی ارتش
  توسعه انشعابات افزایش بهره وری مترو را به دنبال دارد
  4 راهکار برای افزایش کارامدی متروی تهران
  فیلم چگونه نیروی هوایی مانع سقوط همیشگی خوزستان شد
  نیاز فوری حمل‌‌‌‌ونقل ریلی به نوسازی لکوموتیو
  قطاری که جلوی خروج ۷۰ هزار میلیارد تومان را می گیرد
  پشت پرده بزرگ‌ ترین خرید تاریخ راه‌ آهن جهان از روسیه چیست؟
  اندونزی هم به کشورهای مورد نظر مسئولان برای واردات لکوموتیو اضافه شد
  درخشش پایگاه هوایی نوژه در عملیات غرورآفرین H۳
  رشادت مثال زدنی این فرمانده ارتش که برای رژیم بعث گران تمام شد
  رشادت خلبانان، بعثی‌ها را غافلگیر کرد
  وزارت بهداشت: مرگ ۱۱ هزار مرگ نفر در سال گذشته به خاطر آلودگی هوا
  سرنوشت مبهم قطار سریع السیر تهران-اصفهان/ ‌راه حل تأمین مالی
  توانایی تولید ۴۰۰ واگن مترو در سال را داریم
  ماجرای پرواز ۱۴۰ فروند هواپیمای جنگی ایران بر فراز آسمان عراق‌
  تولید 105 واگن ملی مترو در سال 1400؟
  تولید ۱۱۳ واگن مترو در انتظار تأمین پیش‌پرداخت
  وزارت بهداشت: هزینه‌ مرگ ناشی از آلودگی هوا ۷ میلیارد دلار است
  تاخیر پیمانکار چینی در ساخت راه آهن سریع لسیر اصفهان چه عواقبی به دنبال داشته
  قول دوباره دولت برای خرید ۶۳۰ واگن متروی تهران
  بهره وری 20درصدی متروی تهران
  اطلاعات ارزشمند از تاریخچه راه آهن ایران
  تهران به ۱۵۰۰ واگن نیاز دارد/ توسعه کامل شبکه مترو ۱۲.۵ میلیارد دلار بودجه می‌خواهد
  با هر واگن مترو 100خودرو شخصی از جاده ها حذف می شود.
  در هر واگن مترو ۱۵۰ تا ۱۷۰مسافر سوار می‌شود
  بعد از 20 سال پیشرفت راه آهن سریع السیر اصفهان تهران 20 درصد است!!
  تاریخچه راه آهن-تصاویر زیبا- فیلم افتتاح راه آهن شمال جنوب توسط رضاشاه
  بعد از 20سال راه آهن سریع السیر اصفهان 20درصدپیشرفت دارد!؟
  آلاینده‌ترین کشورهای جهان
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار