پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 24 مهر 1400 - 04:13   
 
 
   آخرین اخبار  
  رکوردزنی واردات خودرو با وجود بسته بودن سایت ثبت سفارش
  دزدی ۲۸ میلیون دلاری یک تاجر یونایی و فرار از ایران!
  ای کاش میرحسین موسوی در مجلس دوم نخست وزیر نمی شد.
  حمل و نقل دریایی چیست و انواع راه‌های تجارت دریایی چیست؟
  اولویت نظام پارلمانی نسبت به نظام ریاستی در اسلام
  بهره‌وری ناوگان ریلی ایران، یک سوم میانگین جهانی
  خلاء احزاب در روزگار بحران
  غفلت از بهره‌وری حمل و نقل ریلی
  فیلم شکست سنگین روسیه از ژاپن، آغاز انحطاط سلطنت تزاری روس
  بررسی تاثیر زیرساخت راه آهن بر حجم صادرات کشورهای منتخب
  ارائه اسامی متخلفان قاچاق خودرو به سازمان بازرسی
  جاسوس آمریکا در هیئت دولت
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  چرا ساخت راه‌آهن برای اغلب دولت‌ها موضوع بسیار مهمی است؟
  توسعه خطوط ریلی بدون افزایش بهره وری/ اقتصاد حمل ونقل ریلی در کما
  حرکت رو به عقب
  کاهش ۵ درصدی لکوموتیوهای فعال در کشور/ ضرورت استفاده از تولیدکنندگان ایرانی کِشنده ریلی
  حمل و نقل ریلی و نقش آن در تقویت و توسعه اقتصاد ملی
  طولانی ترین ریل های دنیا از کدام کشورها می گذرند؟
  بهره وری تاسف بار شبکه ریلی ایران
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 94329صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 28 شهریور 1400 - 13:18
«گاز» و «ترمز» دلار ۲۰۲۱
  
ترابر نیوز:

چشم انداز پول آمریکایی در سال آینده چگونه خواهد بود؟

«گاز» و «ترمز» دلار ۲۰۲۱

 
 

«گاز» و «ترمز» دلار ۲۰۲۱

دنیای اقتصاد : دلار آمریکا در سالی که گذشت دو روند متفاوت از هم را پشت سر گذاشت. در حالی که در ابتدای پاندمی کرونا، دلار به یکی از مقاصد امن دارایی ها بدل شده بود، شاخص دلار آمریکا در ماه مارس به قله ۹۹/ ۱۰۲ واحدی رسید اما پس از آن تیره روزی های دلار آمریکا به دلیل اقدامات انبساطی کاخ سفید و فدرال رزرو آغاز شد و با ادامه روند نزولی، در هفته های اخیر حتی شاخص دلار به زیر مرز ۹۰ واحدی هم رسید که پایین ترین ارزش دلار آمریکا در ۳۰ ماه گذشته بوده است.

حال که سال ۲۰۲۰ میلادی رو به پایان است، گمانه زنی ها درباره چشم انداز ارزش دلار در سال آینده هم آغاز شده است. تحلیلگران بر این باورند که در فصل اول سال آتی، دلار شانس جبران ضررهای ماه های پیش را تا حدودی داراست. افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در آمریکا، احتمال وضع قرنطینه به دلیل وخامت اوضاع پاندمی و اختلال در روند ریکاوری اقتصادی در فصل اول ۲۰۲۱ از جمله عواملی هستند که می توانند در فصل اول سال آینده موجب صعود موقتی ارزش دلار آمریکا شوند. اما تصویر کلی روند دلار در سال آینده، با اجماع تحلیلگران اقتصادی، روندی نزولی است. چاپ قابل توجه پول، تورم احتمالی، ریکاوری اقتصاد جهانی، افزایش تمایل به ریسک سرمایه گذاران و سیاست های پولی انبساطی فدرال رزرو عواملی هستند که در کنار هم تحلیلگران را به این باور رسانده است که در سال آینده روند نزولی دلار آمریکا ادامه خواهد داشت.

دو روند متفاوت در ۲۰۲۰

تحلیلگران بر این باورند که روند ارزش دلار آمریکا در سال ۲۰۲۱ میلادی، نزولی است. دو عامل اصلی سبب شده است تا از نظر کارشناسان اقتصادی، دلار همچنان به روند نزولی خود در سال آینده ادامه بدهد. در حالی که دلار در سال جاری میلادی بیش از ۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است، در سال پیش رو به دلیل ریکاوری اقتصاد جهانی و تمایل بیشتر سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازارهای با ریسک بالاتر فشار بیشتری را متحمل خواهد شد. از سوی دیگر با توجه به اینکه پیش بینی می شود که فدرال رزرو همچنان سطح نرخ بهره خود را در سطح صفر درصد ثابت نگه دارد، این اقدام انبساطی نیز فشارها بر پول آمریکا را افزایش خواهد داد. بسیاری از تحلیلگران در ابتدای سال ۲۰۲۰ انتظار داشتند که روند نزولی دلار به دلیل خاصیت پناهگاه امن بودنش متوقف شود. این باور در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ با رسیدن شاخص دلار آمریکا به قله ۹۹/ ۱۰۲ واحدی افزایش پیدا کرد، اما پس از آن روند ارزش دلار معکوس شد تا شاخص دلار در هفته های اخیر با سقوط به زیر مرز ۹۰ واحدی به پایین ترین ارزش خود در ۳۰ ماه اخیر خود برسد.

فروکش تقاضای اضطراری

با اینکه برخی از تحلیلگران احتمال صعود ارزش دلار در فصل اول سال آینده را رد نمی کنند، اما اغلب این تحلیلگران باور دارند که روند کلی سال آینده برای دلار آمریکا روندی نزولی است. مارک چندلر استراتژیست ارشد بازارها در Bannockburn Global Forex در این مورد گفت: برخی از ویژگی های پاندمی کرونا تا کنون مانع از سقوط بیش از حد دلار آمریکا شده بود. از سویی در بحبوحه همه گیری کرونا، بسیاری از سرمایه گذاران برای حفظ ارزش دارایی های خود به تقاضای دلار روی آورده بودند و از سوی دیگر بسیاری از سرمایه گذاران به ویژه در بازارهای نوظهور برای خرید دارایی های با بازده بالاتر سبب افزایش تقاضای دلار شده بودند. چندلر در ادامه صحبت های خود گفت اکنون که این تقاضای اضطراری که ویژه شرایط کرونایی بوده است، فروکش کرده است، روند نزولی شاخص دلار می تواند ادامه داشته باشد.

کسری دو گانه در آمریکا

این کارشناس بازار همچنین افزود که سومین رالی صعودی قابل توجه دلار از پایان برتون وودز تاکنون به پایان رسیده است. به نظر می رسد دیدگاه دلار نزولی اکنون به اجماع میان کارشناسان تبدیل شده است. علاوه بر موضوعات مطرح شده، کسری دوگانه در اقتصاد آمریکا نیز به احتمال زیاد به این روند نزولی در سال آینده دامن بزند. با اینکه همواره کسری حساب جاری و کسری بودجه بزرگ، منجر به کاهش ارزش دلار نمی شود، اما از نظر تحلیلگران در این نوبت احتمالا منجر به فشار بر دلار خواهد شد. انتظار نمی رود در شرایط کنونی اقتصاد آمریکا توسط ابزار نرخ بهره یا اختلاف رشد اقتصادی بتواند سرمایه های وسیعی را از سرتاسر جهان به سوی خود جذب کند و به همین دلیل فشار این کسری ها بر دلار وارد خواهد شد. به طور کلی می توان عوامل نزولی دلار در سال آینده را چاپ قابل توجه پول، تورم، ریکاوری اقتصاد، افزایش تمایل به ریسک سرمایه گذاران و سیاست های پولی انبساطی برشمرد.

صعود موقتی در فصل اول ۲۰۲۱

لی گوئرینگ تحلیلگر اقتصادی در Goehring & Rozencwajg درباره عوامل نزولی دلار گفت: دلار به وسیله حجم عظیمی از بدهی ها و چاپ پول در آمریکا تضعیف خواهد شد. همچنین تحلیلگران TD Securities در یادداشتی عنوان کردند که در افق زمانی کوتاه مدت دلار همچنان توانایی بهره بردن از یکسری عوامل موقتی را دارد؛ افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در ایالات متحده، قرنطینه های احتمالی به دلیل وخامت اوضاع پاندمی و اختلال در روند ریکاوری اقتصادی در فصل زمستان از جمله عواملی هستند که می توانند در فصل اول سال آینده موجب صعود موقتی دلار آمریکا شوند. این تحلیلگران در یادداشت خود افزودند با توجه به اینکه ما انتخابات آمریکا و اخبار مربوط به واکسن را پشت سر گذاشتیم، مجددا توجهات به سوی عوامل کلان اقتصادی و واقعیت ناگوار وضعیت پاندمی کرونا در سرتاسر جهان جلب خواهد شد. اما نکته قابل توجه این است که کارشناسان بازار پیش بینی می کنند این عوامل صعودی، نهایتا عمری به اندازه چهار ماه خواهند داشت و پس از آن انتظار این تحلیلگران آن است که مجددا روند نزولی که بازتاب دهنده آغاز واکسیناسیون و اقدامات حمایتی بانک های مرکزی است بر دلار آمریکا مسلط شود.

کاهش قدرت خرید دلار

عامل تهدیدکننده دیگر پول آمریکایی، تورم بالقوه ای است که در سال آینده انتظار آن را می کشد. ترکیبی از ریکاوری اقتصادی و چاپ پول بیشتر به احتمال زیاد سبب جهش ناگهانی تقاضای مصرف کنندگان خواهد شد و همین موضوع احتمالا ماشه تورم را خواهد کشید؛ موضوعی که می تواند سبب کاهش قدرت خرید دلار آمریکا شود. افزایش جذابیت ها و موقعیت های سرمایه گذاری در دیگر کشورهای جهان در عصر پساکرونا، همچنین احتمالا باعث کاهش تقاضای دلار خواهد شد و در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ با توجه به افزایش تقاضا و همچنین عرضه تضعیف شده در دوره کرونا، احتمالا تورم افزایش خواهد یافت.

سیاست های فدرال رزرو و کاخ سفید

مهم ترین نهادی که ارزش دلار مستقیما تحت تاثیر سیاست های آن قرار می گیرد، بانک مرکزی آمریکا است. با توجه به سیاست جدید فدرال رزرو مبنی بر نرخ تورم هدف شناور این نهاد، احتمالا تورم با آزادی بیشتری در سال آینده افزایش خواهد یافت. ارزش دلار همچنین از وقایع سیاسی نیز متاثر خواهد شد و اقتصاددانان انتظار دارند که دولت دموکرات جو بایدن پس از به روی کار آمدن فشارهای زیادی به کنگره برای اجرای اقدامات انبساطی بیشتر وارد کند. یکی از مهم ‎ترین اولویت های جو بایدن ایجاد شغل برای ۱۰ میلیون آمریکایی است، که در طول دوره پاندمی از کار خود بیکار شده اند و هنوز موفق به بازگشت به بازار کار نشده اند. این موضوع مستلزم اقدامات محرک بیشتر به خصوص در زیرساخت ها و بخش انرژی است. ترکیبی از نرخ بهره پایین، تصمیم فدرال رزرو برای عدم تغییر نرخ بهره هدف تا زمان مورد نیاز، افزایش احتمالی شاخص های سهام و همچنین افزایش تمایل به ریسک پذیری سرمایه گذاران سبب شده است تا تحلیلگران افق روند نزولی دلار را بیش از یک سال پیش بینی کنند.

تعداد بازدید: 303 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  قدرت نظامی ترکیه؛ اعداد و ارقام(ترکیه/هشتم جهان)
  فیلمی از احمدی نژاد درحال خروج از کشور
  طولانی ترین ریل های دنیا از کدام کشورها می گذرند؟
  فیلم شکست سنگین روسیه از ژاپن، آغاز انحطاط سلطنت تزاری روس
  جمهوری اسلامی: اعضای طالبان بر سر حوری‌ها به اختلاف خوردند
  ساماندهی جزایر کشور به سازمان بنادر واگذار شد
  ماجرای کشتی های گم شده ملی نفتکش
  انقلاب صنعتی دیگری در راه است؛ ذخیره انرژی باتری‌ها برای زندگی سبز
  باتری روی تحولی عظیم در ذخیره انرژی خورشیدی
  کاهش ۵ درصدی لکوموتیوهای فعال در کشور/ ضرورت استفاده از تولیدکنندگان ایرانی کِشنده ریلی
  اثرات مخرب حمل بار غیر مجاز بر راه و خودرو
  حمل و نقل ریلی و نقش آن در تقویت و توسعه اقتصاد ملی
  باتری‌هایی برای آینده؛ چگونه فناوری ذخیره‌ی انرژی دگرگون می‌شود؟
  حرکت رو به عقب
  توسعه خطوط ریلی بدون افزایش بهره وری/ اقتصاد حمل ونقل ریلی در کما
  ساخت باتری که هزاران سال بدون شارژ کار می‌کند
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  «سید میعاد صالحی» مدیرعامل راه آهن شد
  بهره وری تاسف بار شبکه ریلی ایران
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  چرا ساخت راه‌آهن برای اغلب دولت‌ها موضوع بسیار مهمی است؟
  صادرات محصولات دریایی در ایران و جهان چگونه است
  آخرین نخست وزیر، تیشه بر ریشه نظام پارلمانی ایران زد.
  سهم ایران در تولید جهانی میگو ۱.۰۴ درصد است| بازار جهانی میگو تا سال ۲۰۲۵ به ۷.۲۸ میلیون تن می رسد
  خلاء احزاب در روزگار بحران
  صادرات نیمی از آبزیان دنیا به اروپا، آمریکا و ژاپن
  غفلت از بهره‌وری حمل و نقل ریلی
  جایگزین جدید و کارآمد باتری‌های لیتیوم یونی با ۹۰ درصد هزینه کمتر!
  بررسی تاثیر زیرساخت راه آهن بر حجم صادرات کشورهای منتخب
  عراق دومین مقصد آبزیان صادراتی ایران
  جاسوس آمریکا در هیئت دولت
  ارائه اسامی متخلفان قاچاق خودرو به سازمان بازرسی
  راستاد از سازمان بنادر می رود/ صفایی می آید؟
  مزایای اعطای حق بهره برداری از محورهای ریلی به بخش غیر دولتی
  معرفی بازارهای صادراتی ماهی و میگو
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار