پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 12 آذر 1402 - 01:35   
 
 
   آخرین اخبار  
  طولانی ترین تونل راه آهن روسیه زیر بمباران اوکراینی ها
  علت کمبود بلیت قطار و مشکلات حال حاضر راه آهن چیست؟
  موشکافی رکوردشکنی راه‌ آهن در جابه‌جایی مسافر ریلی
  احداث خط ۱۰ متروی تهران شروع شد
  راه‌ آهن زاهدان چابهار تا یک سال آینده به بهره‌ برداری می‌ رسد
  راه آهن رشت کاسپین به بهره برداری نزدیک شد
  چهار مسیر ریلی در استان فارس ساخته می شود
  نامه 5 تشکل ریلی به رئیس جمهور رفتار مدیریت راه آهن را خشن تر کرد!
  جذابیت از دست رفته راه آهن برای حمل و نقل مسافری
  ایستگاه های مترو روی نقشه
  اجاره واگن برای رفع مشکل کمبود قطار مترو به‌عنوان راهکاری کوتاه‌مدت
  فواید راه اندازی مترو پرند ؛ 18 سال انتظار به پایان می رسد؟
  حمایت از سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی در صنعت ریلی کشور
  دولت نرخ بلیت قطار را آزاد کند
  بر رفع مشکلات راه آهن کرمانشاه تاکید شد
  فیلم | خطوط متروی توکیو با یک روش عجیب سازماندهی شد
  چرا صاحبان بارهای عمده باید در حمل ریلی سرمایه گذاری کنند؟
  791 واگن در یک سال آینده به واگن های مترو تهران اضافه می شود?
  اجاره واگن‌های اروپایی برای توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی
  قرارداد ساخت ۲۰۰ دستگاه واگن بلند با واگن پارس مپنا منعقد شد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 101883صفحه نخست » اقتصاد- انرژِیجمعه، 26 آبان 1402 - 10:28
سوخت های زمستانی در بهار قدیم
  
ترابر نیوز:

سوخت های زمستانی در بهار قدیم

سوخت های زمستانی در بهار قدیم
 

سوخت های زمستانی در بهار قدیم

سوخت های زمستانی در بهار قدیم
اگرچه امروزه تمام وسایل گرمایشی و پخت و پز با گاز شهری تامین و به همین منظور طراحی و ساخته می شوند. در بهار قدیم سوخت هایی که برای فصول سرد سال استفاده می نمودند از خود بهار تهیه و کاملاً بومی بود. بیشتر سوخت ها برای منقل کرسی از تپاله گاو یا پهن خر و اسب و مهمتر از همه پشکل گوسفند و بز بود. در موارد اندکی هم از خاکستر استفاده می نمودند. در این میان چوب مهمترین هیزم برای پخت و پز و آشپزی بود. به دلیل طولانی بودن ماههای سرد سال و نیاز به مواد سوختی برای منقل کرسی یکی از کارهای اصلی زنان در فصل تابستان تهیه و آماده سازی و عمل آوری این نوع سوخت ها بود. برخی از سوخت ها که دارای عملکرد گرمایشی بیشتر و هم چنین فاقد بوی نامطبوع بودن تهیه آنها نیاز به زحمت و مرارت بیشتری نسبت به بقیه موارد بود. معمولاً تپاله گاوی خیس بوده و نیاز است تا ابتدا آن را کاملاً خشک نمایند. به همین جهت در طول زمستان که شرایط آب و هوایی بهار امکان خشک شدن به تپاله ها را نمی داد. چنانچه ذکر شد بهاری ها در گوشه ای از حیاط بیرونی موسوم به«دِشقاره حِیَط» (dešqâre heyat) را برای دپو و انبار تپاله و پهن و پشکل مرطوب و خیس در نظر می گیرند تا در معرض تابش آفتاب و جریان هوا خشک گردد. بعد از خشک شدن کان محتوات «لاسدان» آنها را به «اُدون نوق» انتقال می دهند تا ذخیره ای برای روزها و ماههای سخت و سرد سال باشد.

در زیر به نام و نحوه تهیه برخی از سوخت های مورد استفاده در بهار قدیم اشاره می شود.

* کَرمَه

کَرمَه (karma) یکی از انواع نامرغوب سوخت زمستانی است و علاوه بر اینکه در زمان سوختن بوی نامطبوع بوده و لایه هایی سفت و سخت و به هم فشرده دارد. این نوع سوخت علاوه بر اینکه بد می سوزد دیرتر از بقیه سوخت ها مشتعل شده و حرارت و گرمای مطبوعی از خود تولید نمی کند. همچنین زغال داغ و تفتیده آن هم بوی نامطبوعی دارد. در طول زمستان برخی از دامدارانی که امکان بیرون آوردن روزانه تا هفتگی تپاله های گاو را از طویله ندارند، معمولاً بعد از اتمام فصل سرما تپاله های انباشته شده بر روی هم در کف طویله را که در حدود بیست تا سی سانتی متر قطر دارد، در اوایل بهار از طویله کنده و به بیرون منتقل می کنند. با توجه به اینکه تپاله ها چند ماه در زیر پای گاوها مانده اند ناخودآگاه تبدیل به لایه ای سفت و محکم می شوند. بهاری ها وقتی این تپاله ها را قطعه قطعه نموده از طویله بیرون می آورند آن را اصطلاحاً «کَرمَه» (متاسفانه ریشه این کلمه یافته نشد) می نامند. قطعات «کَرمَه» را برای خشک شدن در فضای باز افتاب خور یا در پشت بام می چینند. بعد از خشک شده برای استفاده در منقل کرسی به انبار موسوم به «اُدُن نوق» (اُدون» (odon) به معنی هیزم بوده و «نوق» (noq) تلفظ دیگری از «لوق» (loq) است. معنی جا و مکان را می دهد) انتقال داده می شود.

*یاپمه(yâpma)

برخی از بهاری ها در طول سال هر از چند روز در داخل طویله تپاله ها و از داخل آغل پشکل و از محل نگهداری خر و اسب پهن ها را به بیرون انتقال داده و در پشت بام و یا در گوشه ای از حیاط بیرونی آنها را در معرض تابش نور خورشید قرار داده و آنها کاملاً خشک می نمودند. بعد از اینکه مقدار قابل توجه از تپاله ها، پهن و پشکل جمع شد آنها را در هم آمیخته و در داخل چاله ای می ریزند. سپس به مقدار لازم به داخل چاله آب اضافه نموده و آنها را با بیل یا چیزی شبیه به آن درهم ممزوج می کنند، تا چیزی شبیه به ملات از کار دربیاید. بعد دو یا سه نفر به داخل آن رفته و بین دو تا سه ساعت آنها را لگد مال می کنند تا کاملاً در همدیگر مخلوط شوند. سپس وقتی که ماده ای تقریباً سفت به دست آمد را در قطعات چهار تا پنج کیلویی جدا جدا در سطح زمینی هموار که معمولاً سطح بام مناسب این کار است در ردیف های منظم و به فواصل بیست سانتی متر از همدیگر پخش می کنند. سپس یکی از زنان اهل خانه به سراغ آنها رفته و آنها را به شکل بیضی به طول چهل تا پنجاه سانتی متر و عرض بیست و پنج تا سی سانتی متر با ارتفاع بین پانزده تا بیست سانتی متر شکل می دهد. ارتفاع قسمت میانی بیضی معمولاً دو برابر لبه ها می باشد. قطعات شکل داده شده تا زمانیکه کاملاً شوند در زیر نور مستقیم خورشید می مانند. این قطعات بعد از اینکه خشک شدند  با عنوان «یاپمه» (به خاطر اینکه در آخرین مرحله ماده به دست آمده را محکم بر روی زمین می کوبند و سپس آن را به شکل بیضی در می آورند، نام آن را «یاپمه» گذاشته اند. در واقع «یاپمه» (yâpma) زمان کوبیدن به زمین است.) نام شده و یکی از مرغوب ترین انواع سوخت زمستانی می باشد. بعد از خشک شدن «یاپمه»ها را در محلی جمع نموده و برای زمستان نگهداری می کنند. در بهار قدیم برخی از زنان خانه دار که دارای دام زیاد بودند از طریق تهیه  «یاپمه»  به تعداد زیاد علاوه بر اینکه سوخت فصول سرد سال خود و خانواده را تامین می نمودند بلکه مازاد تولید خود را به خانواده های فاقد دام به فروش رسانده و به در آمده خانه و خانواده کمک قابل توجهی می نمودند.


* آزاله گُونَه

مراحل تهیه و مواد اولیه«آزاله گُونَه» («گونه» (gona) به معنی گوی و تپه مانند است. اما متاسفانه معنی و ریشه کلمه «آزاله» (âzâla) یافته نشد) هم همانند «کَرمَه» می باشد با این تفاوت مه قطعات «آزاله گُونَه» به اندازه کف باز دو دست می باشد. آزاله به سرعت قابل اشتعال بوده و معمولاً در روزهای سرد سال وقتی منقل را بار می گذارند یک عدد «آزاله گُونَه» را در وسط منقل گذاشته و بعد قدری آتش افروخته یا ذغال بر روی آن می گذارند تا مشتعل شود. بعد از اینکه اندکی مشتعل شد دور تا دور «آزاله گُونَه» را با خاکستر می پوشانند و برای اینکه کاملاً گداخته شود لوله هواکش برروی آن می گذارند.

* تاپاله

فراوری «تاپاله» (تاپاله (tâpâla) همان تپاله است) نیز همانند تهیه «کَرمَه» است. برخی از بهاری ها در طول سال هر از چند روز در داخل طویله تپاله ها را به بیرون انتقال داده و در پشت بام و یا در گوشه ای از حیاط بیرونی آنها را در معرض تابش نور خورشید قرار داده و آنها کاملاً خشک می نمودند. بعد از اینکه مقدار قابل توجه از تپاله ها جمع شد آنها را در هم آمیخته و در داخل چاله ای می ریزند. سپس به مقدار لازم به داخل چاله آب اضافه نموده و آنها را با بیل یا چیزی شبیه به آن درهم ممزوج می کنند، تا چیزی شبیه به ملات از کار دربیاید. بعد دو یا سه نفر به داخل آن رفته و بین دو تا سه ساعت آنها را لگد مال می کنند تا کاملاً در همدیگر مخلوط شوند. سپس وقتی که ماده ای تقریباً سفت به دست آمد را با قالب خشت زنی در قطعاتی به اندازه خشت های معمولی یعنی اندازه تقریبی 20 در 20 سانتی متر در آورده و در کنار هم و به ردیف در سطح زمینی هموار که معمولاً سطح بام است در کنار هم قرار می دهند. قطعات خشت مانند تا زمانیکه کاملاً شوند در زیر نور مستقیم خورشید می مانند. این قطعات بعد از اینکه خشک شدند با عنوان «تاپاله» ذکر نام می شود. مورد مصرف اصلی«تاپاله» برای اجاق پخت و پز بوده و به خاطر بوی نامطبوع و کیفیت پائین عمدتاً زمانی که دیگ آبگوشت را باز می گذاشتند از «تاپاله» برای گرمای یک نواخت زیر دیگ استفاده می نمودند.

*گُونَه زُغال

یکی از انواع سوخت هایی که همه طرفدار آن بودند موسوم به «گُونَه زُغال» (هر چیز گلوله مانند فشرده به هم را «گونه» (gona) می نامند) بود. ماده اولیه اصلی آن خاکه زغال اجاق بود. برای تهیه آن ابتدا مقدار زیادی خاکه زغال را در چاله ای گرد آورده و سپس به مقدار لازم آب به آن اضافه می نمودند. سپس با بیل یا چیزی نظیر آن خاکه زغال و آب را در هم مخلوط می نمودند تا همانند ملات گردد. سپس برای اینکه کاملاً آب و زاکه زغال در هم ممزوج شوند به مقدار زیاد آن دو را با هم ورز می دادند بعد از اینکه تبدیل به ملات نسبتاً چسبنده شده، کاسه ای مسی در اندازه آبگوشت خوری را درکنار خود قرار داده وداخل آنرا با ملات به دست آمده پر نموده و آن را می فشارند تا کاملاً داخل کاسه و حباب های احتمالی موجود در زیر لایه های ملات به بیرون بیاید. سپس سطح صافی را به همین منظر انتخاب کرده اند تمیز نموده و تمام مواد اضافه و آشغال موجود در سطح آن را می زدایند. به کاسه مملو از ملات خاکه زغال را بر عکس بر روی زمین مورد نظر گذاشته و کاسه را یک یا چند تکان داده یا ضربه ای به انتهای کاسه می زنند تا محتویات داخل آن خارج شود. به تعداد زیاد از این ملات را با کاسه فوق برداشته و به صورت قالبی درمحل مذکور و درکنار هم می گذارند تا درمعرض نور خورشید خشک شود. بهترین مکان برای خشک کردن«گُونَه زُغال» پشت بام هایی بوده که در طول روز بیشترین ساعت آفتاب خور بودن را داشته اند. بعد از اینکه خشک شدند اصطلاحاً تبدیل به «گُونَه زُغال» شده و در محلی مناسب برای ایام سردسال جهت استفاده در منقل کرسی نگه می دارند. لازم به ذکراست که این نوع سوخت به دلیل تولید گرمای مطبوع و زیاد و همچینین عدم بوی بد طرفداران بسیاری داشته ولی به خاطر اینکه مواد اولیه آن کم بوده عموماً تهیه آن مستلزم پرداخت هزینه زیاد بوده و بنابرهمین این سوخت بیشتر توسط متمولین بهار قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. 


سلیم سلیمی موید

تعداد بازدید: 59 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  طولانی ترین تونل راه آهن روسیه زیر بمباران اوکراینی ها
  علت کمبود بلیت قطار و مشکلات حال حاضر راه آهن چیست؟
  موشکافی رکوردشکنی راه‌ آهن در جابه‌جایی مسافر ریلی
  احداث خط ۱۰ متروی تهران شروع شد
  راه‌ آهن زاهدان چابهار تا یک سال آینده به بهره‌ برداری می‌ رسد
  ویژگی های مترو پرند چیست؟
  احتمال واگذاری پروژه مترو ورامین به شهرداری تهران
  انتصاب دبیر جدید شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور
  ایستگاه بازارک مترو پرند برای مردم رباط کریم احداث می شود
  چهار مسیر ریلی در استان فارس ساخته می شود
  پیشنهاد انتقال ایستگاه متروی کرج از صادقیه به چیتگر
  راه آهن رشت کاسپین به بهره برداری نزدیک شد
  چهار مسیر ریلی در استان فارس ساخته می شود
  خط 6مترو با قابلیت ها و ظرفیت های بالا/ایستگاه ها
  مترو پرند پس از 14 سال فردا با حضور رییس جمهور افتتاح می شود
  جمعیت منطقه 22تهران چند میلیون نفر می شود/ساخت و سازهای منطقه 22؛ تشدید کننده آلودگی هوای تهران
  تهران به بیش از ۶۷۰۰ اتوبوس جدید نیاز فوری دارد
  ۶۰ درصد اتوبوس‌های درون‌شهری تهران از رده خارج‌اند
  معطلی یک‌ساله برخی اتوبوس های نیازمند تعمیر به دلیل نبود قطعه
  عجایب شهری به نام منطقه ۲۲ تهران
  ضرورت فوری راه اندازی ایستگاه خط شش مترو در منطقه 22تهران
  آمار و ارقام اتوبوس‌های موجود و اتوبوس‌های فعال شهر تهران؛ از سال ۸۵ تا ۱۴۰۰
  زمان اتمام بزرگراه ساحلی دریای خزر چه وقت است؟
  نامه 5 تشکل ریلی به رئیس جمهور رفتار مدیریت راه آهن را خشن تر کرد!
  رفتار متقابل ایران با کامیون های ترکیه/ دریافت 3000 یورو از هر کامیون
  جذابیت از دست رفته راه آهن برای حمل و نقل مسافری
  فروش قسطی تریلی و کامیون با پیش پرداخت مرحله اول 500 میلیونی و اقساط 141 میلیونی
  مهاجرت سالانه 250 هزار نفر به غرب استان تهران
  سرریز جمعیت تهران در منطقه 22
  ایستگاه های مترو روی نقشه
  نقش خط شش مترو در شکست ترافیک/ این خط در تمام خطوط مترو ایستگاه دارد/ با راه اندازی کامل این خط ساکنان مناطق غرب تهران به آسانی با مترو به مقاصد می رسند
  روزانه ۲۲ میلیون پاره سفر در تهران انجام می‌شود در این میان سهم اتوبوسرانی حدود ۸۰۰ هزار پاره سفر و سهم مترو حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار پاره سفر است
  طراحی مدل مشارکت عمومی-خصوصی در طرح های زیر ساخت عمران
  متوسط عمر ناوگان اتوبوس‌های بین شهری کشور ۱۲.۴۲ سال است
  اجاره واگن برای رفع مشکل کمبود قطار مترو به‌عنوان راهکاری کوتاه‌مدت
  اتوبوس‌های دست دوم خارجی کمک حال ترافیک تهران
  ویدیو / چه شد که ویتنام و آمریکا از دشمنی خونین به اینجا رسیدند؟
  تهران به بیش از ۶۷۰۰ اتوبوس جدید نیاز فوری دارد
  تست موفقیت آمیز ترکشن موتور شرکت جمکو در مترو
  اتوبوس‌ها از حمل‌ونقل کلانشهرها چه سهمی دارند؟
  خرید ۵ اتوبوس دست دوم با هزینه یک اتوبوس نو
  ضرورت خرید اتوبوس دست دوم به شرط خدمات پس از فروش
  روزانه 350 اتوبوس در تهران خراب می شود!/تعداد ناوگان فعال اتوبوسرانی تهران به ۲۳۰۰ دستگاه اتوبوس
  زخم کهنه "کمبود اتوبوس شهری تهران" درمان می‌شود؟
  وزیر صمت: ماشین بنده برقی است و خودم آن را ساختم / خودروسازان ما «خودروباز» هستند
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1388
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار