تلکس ترابر نيوز :پايگاه خبري تحليلي حمل و نقل : تأثيرات آلودگي هوا بر سلامتي
پنجشنبه، 16 دی 1400 - 08:32     کد خبر: 95317

دود حاصل از ماشين‌ها، كاميون‌ها و ديگر وسايل نقليه هوا را آلوده مي‌كند. اگر در شهر زندگي مي‌كنيد و به‌طور مرتب هواي حاصل از دود و دم ترافيك را تنفس مي‌كنيد، احتمال اينكه به بيماري برونشيت مزمن مبتلا باشيد بالاست. اين مواقعي روي مي‌دهد كه غشاي لوله‌هاي برونش، كه هوا را به ريه‌ها منتقل مي‌كنند، دچار التهاب مي‌شود. اگر دچار برونشيت مزمن باشيد ممكن است دچار تنگي نفس شده و سرفه با ترشحات غليظ كه ممكن است به رنگ سفيد، زرد و يا حتي سبز باشد، داشته باشيد.

 

بيماري‌ انسدادي ريوي مزمن

برونشيت مزمن و آمفيزم موارد شايعي هستند كه منجر به بيماري انسدادي ريوي مزمن مي‌شوند.
اين بيماري‌ها مسير هوا را در ريه‌ها مي‌بندند. دليل اصلي اين بيماري قرار گرفتن طولاني‌مدت در معرض گازها، ذرات و دود است. مطالعات نشان داده‌اند بيماري انسدادي ريوي مزمن بيشتر در مناطقي كه آلودگي هوا زياد است شيوع دارد.
اگر بيماري انسدادي ريوي مزمن داريد ممكن است در مواقعي كه هوا آلوده است نفس كشيدن برايتان سخت‌تر باشد.
موارد جدي ممكن است منجر به بستري در بيمارستان و يا حتي مرگ شود.

 

پنوموني

يكي از تاثيرات آلودگي هوا بر سلامتي توليد اكسيد نيتروژن و دي‌‌اكسيد سولفورِ است، اين دو ماده موجود در آلودگي هوا خطر التهاب ريه يا پنوموني را افزايش مي‌دهد. علائم شامل درد قفسه�" سينه، سرفه، خستگي، تنگي نفس و دماي پايين بدن است.
كودكان و افراد مسن بيشتر در معرض خطر هستند. پنوموني دليل اصلي مرگ كودكان در جهان است.
احتمال اينكه افراد مسن بعد از تماس طولاني‌مدت با آلودگي هوا، به علت پنوموني در بيمارستان بستري شوند زياد است.

 

بيماري قلبي

آلودگي هوا مي‌تواند منجر به حمله�" قلبي، بي‌نظمي ضربان قلب (آريتمي)، نارسايي قلبي و سكته شود. ذرات ريز موجود در آلودگي به قدر كافي كوچك هستند كه به‌راحتي به عروق خوني راه پيدا كرده و باعث التهاب شوند. به مرور زمان آن‌ها مي‌توانند سرعت بروز بيماري قلبي را افزايش دهند. افرادي كه نزديك خيابان‌هاي شلوغ يا كارخانه ها زندگي مي كنند در معرض خطر بيشتري هستند، اما حتي تماس كوتاه‌مدت هم مي‌تواند به قلب شما آسيب بزند.

 

بيماري رواني

مطالعات نشان مي‌دهد كه ارتباط پررنگي بين كيفيت هوا و بيماري رواني وجود دارد.
محققان بيشتر از ۱۵۰ ميليون پرونده�" پزشكي را در آمريكا و دانمارك بررسي كردند. آن‌ها به اين نتيجه رسيدند كه افرادي كه در مناطقي از آمريكا با بدترين كيفيت هوا زندگي مي‌كنند ۲۷ درصد افزايش در ميزان اختلالات دوقطبي و ۶ درصد افزايش در افسردگي‌هاي شديد دارند.

 

بيماري خودايمني (اتوايميون)

اين مشكل وقتي به وجود مي‌آيد كه سيستم ايمني شما به بدنتان حمله مي‌كند كه اين اغلب به بافت‌هاي شما آسيب زده و باعث التهاب اطراف قلب و ريه مي شود. محققان احتمال مي‌دهند كه آلودگي هوا پاسخ ايمني را در ريه‌هاي شما افزايش مي‌دهد كه ممكن است عارضه�" اتوايميون معيني ايجاد كند. محققان علت چگونگي اين اتفاق را به‌طور دقيق نمي‌دانند اما احتمال مي‌دهند ذرات هواي آلوده به داخل ريه‌ها و قلب رفته و احتمال پاسخ دفاعي را از آنجا افزايش مي‌دهند.

 

سقط

ازن و ذرات موجود در هواي آلوده ممكن است نقش مهمي در سقط در نيمه�" اول حاملگي داشته باشند. محققان از چگونگي وقوع اين اتفاق مطمئن نيستند اما احتمال مي‌دهند كه ممكن است به علت التهاب اطراف جفت باشد. مطالعه‌اي درباره�" هواي آلوده�" وابسته به ترافيك در آمريكا و اسرائيل، سقط بين هفته�" دهم تا بيستمِ حاملگي را به آلودگي هوا ربط مي‌دهد.

 

نوزاد نارس

مهمترين تاثير آلودگي هوا بر جنين احتمال زايمان زودرس و نارس بودن نوزاد در هنگام تولد است. آلودگي هوا مي‌تواند سطح مواد سمي شيميايي را در خون افزايش دهد كه سيستم ايمني زنان حامله را تحت فشار و استرس قرار مي‌دهد. اين حالت مي‌تواند جفت را ضعيف كند و باعث تولد زودرس بشود و حتي ممكن است منجر به مشكلات سلامتي براي بدن همان موقع يا در طولاني‌مدت شود. هواي آلوده همچنين مي‌‌تواند منجر به وزن پايين در حين تولد شود.

 

مرگ زودهنگام

نفس كشيدن در هواي آلوده حتي براي زماني كوتاه مي‌تواند باعث كاهش طول عمر شما شود.
هرساله بيش از ۴ ميليون نفر در جهان به علت هواي آلوده�" بيرون دچار مرگ زودهنگام مي‌شوند. بيشترين علت مرگ‌وميرها سكته، بيماري قلبي، سرطان ريه، بيماري انسدادي ريوي مزمن و عفونت‌هاي دستگاه تنفسي است.
بيشترين ذرات كشنده�" هواي آلوده، ازن، دي اكسيد نيتروژن و دي اكسيد سولفور است.

 

مشكلات حافظه و يادگيري

مطالعات نشان داده‌اند كه هواي آلوده مي‌تواند اثرات مضري روي مغز داشته باشد. هواي آلوده به علت ترافيك مي‌تواند رشد رفتاري و مغزي كودك را كند و آهسته كند. در بزرگسالان احتمال زوال عقل را افزايش مي‌دهد .تحقيقات نشان داده‌اند كه هواي آلوده به‌خاطر ترافيك ممكن است قسمت‌هايي از مغز، شامل ماده�" خاكستري و سفيد و عقده‌هاي قاعده‌اي، را مورد هدف قرار دهد. اين تغييرات مغزي كه به علت آلودگي است مي‌تواند بر روي رشد تا�"ثير گذارد.

 

التهاب و احساس ناراحتي در بيني و چشم

هواي آلوده�" بيرون مي‌تواند باعث شماري از مشكلات مربوط به سلامتي شود و همينطور آلودگي در داخل خانه نيز مي‌تواند مجر به مشكلاتي شود.
ديوارهاي تازه‌رنگ‌شده مي‌تواند بخارات و تركيبات آلي فراري رها كند كه بيني و چشم شما را تحريك كند.
مبلمان يا فرش تازه ممكن است مواد شيميايي با بوي تند داشته باشد و باعث سردرد و گيجي شما شود. مواد شيميايي موجود در مواد پاك‌كننده هم مي‌تواند باعث بروز مشكلاتي شود. سيستم گرمايشي يا سرمايشي اين ذرات را در هواي خانه جابه‌جا مي‌كند.  از تهويه�" مناسب در خانه�" خود مطمئن شويد و با اين كار از خودتان محافظت كنيد.

 

شاخص كيفيت هوا

چطور متوجه شويد كه هواي بيرون آلوده است؟ شاخص كيفيت هوا مي‌تواند به شما كمك كند. اين شاخص مقياسي بين ۰ و ۵۰۰ است. هر چه رقم بيشتر باشد آلودگي هوا بيشتر و مضرتر است كه داراي شش سطح مي‌باشد:
خوب، متوسط، ناسالم براي گروه‌هاي حساس، ناسالم، بسيار ناسالم و خطرناك.

 

منبع:


برگشت به تلکس خبرها