ترابر نيوز :پايگاه خبري تحليلي حمل و نقل : نقش ويژه دستگاه سي تي اسكن مدرن در نجات جان انسانها
یکشنبه، 7 آذر 1400 - 11:10     کد خبر: 94800

ترابر نيوز:

مدير بيمارستان قائم (عج) مشهد گفت: سي تي اسكن اهدايي بيمه ايران در پيك پنجم كرونا جان صدها نفر را نجات داد.

به گزارش روابط عمومي بيمه ايران، دكتر حسن خداپرست مدير بيمارستان قائم (عج) مشهد در نشستي صميمي با مهدي عسكري مديركل بيمه ايران استان خراسان رضوي، ضمن تشكر و قدرداني ويژه از هيات مديره و مدير عامل بيمه ايران، اظهار داشت : اقدام ارزشمند بيمه ايران در مرداد ماه سال جاري، نقطه اميد و افق گشايي در روزهايي بود كه كمبود تجهيزات بيمارستان، فشار بر كادر درمان را چندين برابر كرده بود و در پيك پنجم كرونا دستگاه اهدايي بيمه ايران به تنهايي جان صدها نفر را نجات داد و اين درحالي بود كه سعي همه مجموعه بيمارستان بر اين بود كه تعداد فوتي ها را روزانه يك نفر كمتر داشته باشيم .

وي با اشاره به اينكه اولين اقدام مطمئن و سريع، براي شناسايي قطعي بيماران كرونايي گرفتن سي تي اسكن از ريه است، افزود: با توجه به اين كه بيمارستان تنها داراي يك دستگاه سي تي اسكن بود و ما مجبور بوديم قبل از پيك پنجم تمامي بيماران سكته مغزي، كرونايي و . . . را دريك دستگاه پذيرش كنيم كه اين خود عاملي براي توسعه و انتشار ويروس و مبتلايان مي شد.

دكتر خداپرست با بيان اينكه در پيك پنجم به لطف دستگاه سي تي اسكن اهدايي بيمه ايران توانستيم اين جداسازي بيماران كرونايي را از ساير بيماران انجام دهيم، گفت: جابجايي روزانه 200 بيمار از بخش هاي بستري كرونايي به بخش راديولوژي، توان و انرژي بهياران ما را در حمل و نقل بيماران گرفته بود كه به لطف دستگاه سي تي اسكن اهدايي بيمه ايران، ميزان جابجايي ها كاهش چشمگيري يافت وديگر نياز به جابجايي  بيماران بدحال نداشتيم .

مدير بيمارستان قائم مشهد با تشريح زمان طلايي در درمان بيماران و اقدام هاي پيشگيرانه و درماني عنوان داشت: در كروناي نوع دلتا اين زمان طلايي 48 ساعت بود كه در سرنوشت زندگي بيمار حياتي بود و ما توانستيم بوسيله اين دستگاه سي تي اسكن هر 7 دقيقه يك بيمار را تشخيص طبي دهيم و در تزريق داروي «رمدسيوير» به عنوان تنها داروي موثر تاييد شده جهاني براي بيماران بدحال كرونايي، فقط با انجام سي تي اسكن ريه مجاز به بكارگيري آن بوديم كه اگر در زمان طلايي تشخيص به موقع صورت نگيرد و مدت زمان طولاني ريه بيمار درگير و پس از آن درمان آغاز شود، افراد در صورت بهبودي نيز، سال ها درگير مشكلات تنفسي و آسم خواهند بود .

دكتر خداپرست اضافه كرد: مديريت ريسك بيمه ايران اقدامات ديگري نيز در جهت كاهش تصادفات جاده اي با نصب آيلند در محور مشهد ‏‏- قوچان انجام داده كه براساس آمارهاي بيمارستان امدادي موجب كاهش  35 درصدي تصادفات اين محور شده است.  

در ادامه اين جلسه  نظريان، مسوول جذب مشاركت هاي مردمي بيمارستان با تشكر و قدرداني ويژه از عملكرد شركت سهامي بيمه ايران، اظهار كرد: اين كمك بار و دغدغه زيادي را از دوش خانواده ها برداشت و اگر مردم با كمك هاي خيرخواهانه به داد ما نمي رسيدند پشت سرگذاشتن پيك پنجم در مشهد ميسر نبود و اين كمك ها در روزهاي سخت توانست بخشي از فشار را كم كند.

عليزاده، ناظر فني تصوير برداري بيمارستان قائم نيز در اين ديدار با اذعان به اينكه بيماران كرونايي به علت مشكل تنفسي امكان استفاده از ماسك را ندارند، گفت: اين بيماران با توجه به شرايط خاصي كه دارند، بايد از ديگر بيماران و بخش ها تفكيك شوند و براي پيگيري روند بهبودي در برخي موارد به  چندين مرتبه سي تي اسكن نياز پيدا مي كنند به همين جهت با اهداي دستگاه سي تي اسكن فوق، فرآيند كار نسبت به گذشته كوتاه و باعث جلوگيري از آلوده شدن افراد بيشتر بالاخص كادر خدمات بيمارستان شده است.

گفتني است: در شرايط  پيك پنجم كرونا كه فراگيرترين و مرگبار ترين شيوع همه گيري در كشور بود، بيمارستان حضرت قائم (عج) مشهد در بخش تصويربرداري تنها داراي يك دستگاه سي تي اسكن بود كه بطور مشترك براي تمامي بيماران مورد استفاده قرار مي گرفت .

شركت سهامي بيمه ايران بنابر مسووليت اجتماعي و مديريت ريسك در پيشگيري از توسعه خسارت و بنا بر تصميم هيات مديره، يك دستگاه سي تي اسكن داخلي براي تجهيز اين بيمارستان اهدا كرد .

بيمارستان قائم مشهد در سال 1343 در زميني به مساحت بيست هزار متر مربع تاسيس شد. اين بيمارستان اكنون يكي از دو بيمارستان مهم استان خراسان رضوي و داراي 50 بخش درماني و كلينيكي است.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها