پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
چهارشنبه، 2 فروردین 1402 - 15:25   
 
 
   آخرین اخبار  
  شتر هجدهم برای حل تعارض قیمت سوخت و خودرو
  آغاز عملیات قطار سریع‌ السیر تهران به مشهد
  ورود ۵۰۰ دستگاه لکوموتیو و واگن نو و بازسازی شده به ناوگان ریلی کشور
  تصاویر: زندگی در قطار پس از زلزله
  حرف های سست ریلی در زمینه احداث راه‌ آهن سریع‌ السیر تهران - مشهد
  برقی سازی راه آهن تهران مشهد یا احداث راه آهن سریع السیر در این مسیر؟
  بذرپاش: جانباختگان سوانح جاده‌ ای باید به عدد صفر برسد/این هدف با توسعه شبکه مدرن ریلی مقدور است
  سال آینده زمان بهره برداری از راه آهن رشت کاسپین
  نقدی بر پروژه های نیمه تمام ریلی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل
  وعده بهره‌برداری از قطار سریع‌السیر تهران-اصفهان تا پایان دولت سیزدهم
  دلیل انتخاب قرارگاه خاتم الانبیا به جای پیمانکاران بخش خصوصی چیست؟
  آیا راه آهن چابهار تا شهریور 1403 به بهره برداری می رسد؟
  موضوع انشا : قطار سریع السیر
  آیا ساخت راه آهن رشت - آستارا موجب توسعه ترانزیت می شود؟
  کلید حل مشکل بهره وری پایین راه آهن، در دست بخش غیردولتی است
  سرمایه گذاری بخش خصوصی در خرید ناوگان کشش ؛شرط لازم یا کافی؟
  پاسخ جنرال الکتریک به پرسش فاصله تعمیرات اساسی لکوموتیو، TBO
  چرا برقی شدن قطار تهران-مشهد ضرورت دارد؟
  نماینده مجلس: تصادفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل قاره اروپاست
  جیب خالی، مشکل اصلی واگن سازان
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 98520صفحه نخست » متروپنجشنبه، 6 بهمن 1401 - 13:53
کمبود منابع مالی مهم‌ترین دغدغه واگن سازان ایرانی است
  
ترابر نیوز:

درحالی که بسیاری از واگن سازان ایران به خودکفایی ۷۰ درصدی در حوزه حمل‌ونقل ریلی رسیده‌اند؛ اما شنیده‌ها حاکی از آن است که چندی پیش ۴ هزار دستگاه واگن وارد کشور شده است.کشور ایران به دلیل داشتن موقعیت‌های جغرافیایی و همسایه بودن با کشور‌های مهم دنیا باید زمینه‌های لازم برای ترانزیت کالا را داشته باشد، به همین منظور افزایش خطوط ریلی، اتصال شبکه‌های سراسری حمل و نقل به یکدیگر و همچنین تکمیل کوریدور‌های شمال به جنوب کشور باید یکی از اولویت‌های اصلی دنیا به شمار آید.

 
 

شعار سالحمل و نقل ریلی به عنوان یکی از بخش‌های مهم صنعت حمل و نقل کشور به شمار می‌رود و نقش بسیار عمده‌ای در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی و اجتماعی کشور ایفا می‌کند.

کشور ایران به دلیل داشتن موقعیت‌های جغرافیایی و همسایه بودن با کشور‌های مهم دنیا باید زمینه‌های لازم برای ترانزیت کالا را داشته باشد، به همین منظور افزایش خطوط ریلی، اتصال شبکه‌های سراسری حمل و نقل به یکدیگر و همچنین تکمیل کوریدور‌های شمال به جنوب کشور باید یکی از اولویت‌های اصلی دنیا به شمار آید.

 

ایران در چند سال گذشته با استفاده از نیرو‌های متخصص و مهندسان خبره توانسته است در بخش ساخت واگن‌های مسافری و باری به خودکفایی برسد و ما هم اکنون در چندین شهر بزرگ کشور از جمله اراک، تبریز و ابهر دارای شرکت‌های تولیدکننده واگن هستیم به گونه‌ای که کشورمان در حال رقابت با کشور‌های تولید کننده واگن است.

 

تولید واگن در کشور از جمله الزامات توسعه شبکه‌های ریلی است و بومی سازی و خودکفایی این محصول باید در دستور کار تمام مسئولان این بخش قرار گیرد.

 

در چند ساله اخیر میزان فرسودگی واگن‌های مسافری و باری در کشور بسیار افزایش یافته به طوری که میزان فرسودگی این واگن‌ها هم اکنون بالای ۴۰ سال است و از سوی دیگر افزایش هزینه‌های بازسازی وتعمیر واگن‌ها به شدت افزایش یافته و همین موضوع باعث نگرانی بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل ریلی شده است.

 

افزایش هزینه‌های سر سام آور تعمیر واگن‌ها در ایران

محمد رجبی، رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی اعلام کرد: متأسفانه به دلیل افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری واگن‌ها بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل ریلی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند و هم اکنون واگن‌های موجود دیگر قادر به استفاده در حوزه جابه‌جایی مسافران نیستند.

 

وی اظهار کرد: دولت باید منابع مالی مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری این واگن‌ها را به شرکت‌های تولیدکننده تزریق کند.

 

رجبی با اشاره به اینکه از دولت درخواست افزایش قیمت بلیت قطار برای جبران بخشی از هزینه‌های این حوزه را کرده‌ایم، گفت: چندی پیش درخواست افزایش ۶۰ درصدی قیمت بلیت قطار را کرده بودیم که دولت و شورای عالی ترابری تنها با افزایش ۲۲ درصدی آن موافقت کردند.

 

بر اساس این گزارش، با توجه به آنکه متخصصان و مهندسان ایرانی در حوزه تولید واگن به خودکفایی ۷۰ درصدی رسیده‌اند؛ اما برخی از مسئولان اقدام به واردات ۴ هزار دستگاه واگن کرده‌اند و این موضوع هم اکنون یکی از چالشی‌ترین و اصلی‌ترین موضوعات مشترک بین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی و همچنین شرکت‌های تولیدکننده واگن است.

 

مهدی مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از ورود ۴ هزار دستگاه واگن به کشور خبر داد و اعلام کرد: واردات گسترده واگن باعث نابودی شرکت‌های داخلی می‌شود.

 

وی تصریح کرد: مجلس از ابزار‌های قانونی خود برای مقابله با دلالان و واردکنندگان گسترده واگن استفاده خواهد کرد و هر وزیری که اقدام به واردات قانون کرده در آینده نزدیک استیضاح خواهد شد.

 

مقدسی بیان کرد: در شرایط فعلی شرکت‌های داخلی، توان تولید واگن را دارند و می‌توانند به راحتی به بخش مترو و راه آهن تزریق کنند.

 

بر اساس این گزارش، یکی از اصلی‌ترین مشکلات شرکت‌های تولیدکننده واگن منابع مالی است. بسیاری از مدیران این شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که دولت به راحتی منابع مالی لازم را در اختیار شرکت‌های خارجی تولیدکننده واگن قرارمی‌دهد؛ اما نیاز مالی شرکت‌های تولید کننده داخلی را برطرف نمی‌کند.

 

نیازی به واردات واگن در بخش مسافری و باری نداریم

محمد رجبی، رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه کشور نیازی به واردات واگن در حوزه حمل و نقل ریلی ندارد، گفت: بسیاری از شرکت‌های واگن سازی از جمله واگن سازی پارس می‌توانند نیاز واگنی کشور را برطرف کنند و اگر بهره‌وری خود را در حوزه باری و مسافری افزایش دهیم نیازی به واردات واگن نخواهیم داشت.

 

وی تأکید کرد: هم اکنون در حوزه صادرات نیازمند واگن‌های مسقف هستیم که اگر شرکت‌های تولیدکننده داخلی از لحاظ مالی تأمین شوند می‌توانیم به این صنعت هم دسترسی پیدا کنیم.

 

رجبی بیان کرد: ایران مشکلی از لحاظ ساخت واگن ندارد؛ اما متأسفانه به دلیل آنکه منابع مالی لازم به شرکت‌های تولیدکننده داخلی تزریق نمی‌شود شرکت‌های داخلی در این بخش ناامید می‌شوند.

 

توانایی بالای تولیدکننده‌های داخلی در حوزه تأمین و ساخت واگن

هادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه شنیده‌ها حاکی از آن است که شرکت راه آهن اعلام کرده است که نمی‌توانیم نیاز واگنی خود را تأمین کنیم، گفت: باید کمیسیون عمران جلسه‌ای با شرکت‌های واگن سازی برگزار کند و مشخص شود که آیا واقعا این شرکت‌ها نمی‌توانند واگن مورد نیاز کشور را تأمین کنند؟

 

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد که شرکت‌های واگن سازی اعلام کرده‌اند که باید به ما پول بدهید تا واگن‌های مورد نیاز را تأمین کنیم و بتوانیم از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنیم.

 

بهادری اظهار کرد: شرکت‌های واگن سازی در ایران توانایی بسیار بالایی در حوزه تأمین و ساخت واگن را دارند.

 

یک‌هزار دستگاه انواع واگن ریلی در داخل کشور ساخته می‌شود

سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان رونق تولید، گفت: شرکت راه‌آهن صحبت‌های مقام معظم رهبری را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده و از تمام ظرفیت‌ها برای رونق تولید در این حوزه استفاده خواهد کرد.

 

وی گفت: برای تحقق این شعار تفاهم‌نامه‌ای با سازمان برنامه و بودجه به امضا رسانده‌ایم و مقرر شده امسال یک هزار دستگاه انواع واگن‌های باری، مسافری، خودکشش و لوکوموتیو را در داخل کشور تولید کنیم.

 

رسولی با اشاره به اینکه منابع ساخت این واگن‌ها از محل تبصره ۱۸ قانون برنامه و بودجه سال ۹۷ تأمین می‌شود، افزود: حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ برای تهیه ناوگان ریلی تأمین اعتبار شده است، بر این اساس مقرر شده ۴۰ درصد از منابع از تبصره ۱۸و ۴۰ درصد از منابع بانکی تأمین شود، همچنین ۲۰ درصد اعتبارات باقیمانده را شرکت‌های واگن و لوکوموتیو تأمین خواهند کرد.

 

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اینکه اعتبارات ساخت این واگن‌ها ابلاغ شده و مرحله اول آن را دریافت کرده‌ایم، افزود: بانک‌های عامل برای تخصیص این منابع مشخص و هم اکنون کار‌های اجرایی آن آغاز شده است.

 

وی توضیح داد: اقدام دیگری که برای رونق تولید امسال در دستور کار خود قرار داده‌ایم آغاز به کار نمایشگاه بین المللی صنعت حمل و نقل ریلی از ۱۹ تا ۲۲ خرداد است. این نمایشگاه در ابعاد و متراژ ۹ هزار تا ۱۸ هزار متر مربع است و ۱۵۲ شرکت حمل و نقل داخلی و ۷ شرکت خارجی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند.

 

رسولی با اشاره به اینکه هر ساله در این نمایشگاه توسعه و تولید تجهیزات ریلی را به نمایش می‌گذاریم، گفت: امسال در این نمایشگاه آخرین توانمندی‌های تولیدکنندگان ریلی را عرضه خواهیم کرد و بسته‌های حمایتی که برای شرکت‌های داخلی در نظر گرفته‌ایم را ارائه خواهیم داد.

 

مدیرعامل شرکت راه‌آهن تاکید کرد: در این نمایشگاه مذاکرات بین شرکت‌های حمل و نقل ریلی و تولیدکنندکان با نظارت و رهبری شرکت راه‌آهن انجام می‌شود و نتیجه آن انعقاد چندین قرارداد جدید در این حوزه خواهد بود.

تعداد بازدید: 84 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  فیلم مستند بسیار ارزشمند چهارچرخ شبکه مستند(5)
  فیلم مستند بسیار ارزشمند چهارچرخ شبکه مستند(4)
  عوارض گودی کمر چیست؟ درمان کمردرد ناشی از لوردوز
  فیلم مستند بسیار ارزشمند چهارچرخ شبکه مستند(3)
  مگر جان مردم بازیچه است که پزشک بیسواد تحویل جامعه بدهیم؟ واقعا؟
  فیلم مستند بسیار ارزشمند چهارچرخ شبکه مستند (2)
  ادغام شرکت ها لازمه پیشرفت صنعت خودروسازی در جهان
  هبه زیان‌ساز احمدی‌نژاد | ماجرای عجیب سرمایه‌گذاری در سنگال | کارخانه خودرو در کشوری که اصلا برق هم ندارد
  هوش مصنوعی در پزشکی و حوزه سلامت
  کاهش هزینه توسعه محصول با ادغام خودروسازان
  گام به گام استراتژی دوران گذار از نفت100دلاری به نفت20دلاری
  طرح مطالعات تزریق آب در مخازن نفتی، افزایش راندمان و ازدیاد برداشت از میادین نفتی را فراهم می سازد
  تاسیس چهارمین خودروساز بزرگ جهان با ادغام فیات کرایسلر و پژو
  برنامه بسیار ارزشمند چهارچرخ شبکه مستند(1)
  سهمیه‌ها؛ اولین عنصر مخرب در تولید متخصص بی‌سواد
  کارخانه‌های متروکه خودروسازی ایران در جهان/ خط تولید سنگال راه افتاد؟
  صادرات خودروی ترکیه ۵۲۰۰ برابر بیشتر از ایران!/ آیا خودروهای ایرانی به روسیه و ونزوئلا می‌رسند؟
  تولیدخودرو زیر سه میلیون دستگاه اقتصادی نیست
  شتر هجدهم برای حل تعارض قیمت سوخت و خودرو
  نوسازی ناوگان هوایی عربستان سعودی با بویینگ
  نیم قرن با حمل و نقل عمومی
  چشم انداز حمل و نقل مسافری دریایی کشور در سال 1404
  میدان تجریش در سال ۱۳۱۲ چه شکلی بود؟
  پل معلق و زیپ لاینِ بندرعباس افتتاح شد + تصاویر
  عکس | دهکده زیبایی که خیابان ندارد
  پزشکان کم‌حوصله و بی‌سواد هزینه‌ساز هستند برای بیمار و جامعه!!
  کارشناس ایرانی: ذخیره آب کشور حدود 36 سال دیگر تمام می‌شود
  آغاز عملیات قطار سریع‌ السیر تهران به مشهد
  ورود ۵۰۰ دستگاه لکوموتیو و واگن نو و بازسازی شده به ناوگان ریلی کشور
  ویدیو | لحظه وحشتناک نشست زمین زیر پای مشتریان رستوران
  وزیر دارایی عربستان: سرمایه گذاری‌های عربستان در ایران می‌تواند به سرعت اتفاق بیفتد
  یک روزنامه نگار اسرائیلی: ایران از طریق چین با کشور‌های اتحادیه عرب کانال مالی اختصاصی ایجاد کرده است
  ویزای عمان برای ایرانی‌ها لغو شد
  کدام استان‌ها بیشترین چاه غیرمجاز را دارند؟
  تزریق روزانه 12 میلیون بشکه آب
  سالن خط تولید جت آموزشی یاسین افتتاح شد
  ویدیو / یک روز در زندگی یک دیکتاتور: قذافی (بخش سوم و پایانی)
  ویدیو / رودخانه‌ای که در روسیه به خون ریزی افتاد!
  فرونشست زمین در ایران، 10 برابر استاندارد جهانی است
  تمام خودرو‌های استلانتیس تا سال ۲۰۳۰ الکتریکی خواهند شد
  کدام کشورها بیشتر از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌‌کنند؟ + نمودار
  145 میلیون خودرو برقی در سطح جهان تا سال 2030
  وقتی صد هکتار درخت در ۴۰ سال را نتوانسته اند بکارند، حالا چگونه می‌خواهند یک میلیارد درخت بکارند؟ / تاکنون دو میلیارد درخت از دست داده‌ایم / هشت میلیون هکتار از جنگل هایمان در صد سال اخیر از بین رفته
  رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح: حکم نهایی پرونده هواپیمای اوکراینی به زودی صادر خواهد شد / برای این پرونده ۲۰ جلسه دادگاه برگزار شده / اگر پس از صدور حکم اولیای دم یا متهمان اعتراض کنند، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد
  تسنیم: زن جوان با تزریق خون اشتباه در یکی از بیمارستان‌های تهران جان باخت
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار