پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
جمعه، 12 خرداد 1402 - 05:36   
 
 
   آخرین اخبار  
  وعده جهش بی سابقه صنعت ریلی به دلیل تفاهم‌نامه جدید راه آهن
  آیا راه آهن چابهار تا شهریور 1403 به بهره برداری می رسد؟
  عراق از پروژه راه آهن و جاده اروپا-خاورمیانه رونمایی کرد
  بازدید وزیر کشور از فاز یک پروژه راه‌آهن کرمانشاه - خسروی
  تصویب تحقیق و تفحص از شرکت راه آهن در کمیسیون عمران
  امیدواریم راه آهن خاش-چابهار تا پایان سال به بهره‌برداری برسد/عزم مجلس برای حمایت و تقویت پروژه‌های زیرساختی
  پیشنهاد عربستان به عراق برای کشیدن راه آهن از دریای سرخ
  راه آهن رشت-آستارا ضرورتی اجتناب ناپذیر است
  اتصال خطوط یک و ۶ شبکه مترو پایتخت به خط راه آهن سریع السیر تهران_مشهد
  حسینی: با تکمیل پروژه راه‌آهن رشت - آستارا ساختار اقتصادی کشور رشد می‌کند
  حرکت لاکپشتی پروژه راه‌آهن کرمانشاه- خسروی
  آخرین وضعیت راه‌آهن غرب کشور/ قطار کی به مرز خسروی می‌رسد؟
  پیمانکار راه آهن بوشهر مشخص شد
  ظرفیت ۱۰ میلیون‌تنی راه‌آهن شمال - جنوب| ایران نقطه ثقل حمل‌ونقل منطقه می‌شود
  راه‌آهن موظف‌ به‌ واگذاری واگن‌های خود به بخش غیردولتی شد
  ظرفیت تولید واگن در کشور سالانه ۲ هزار دستگاه
  ظرفیت تولید واگن کشور بیش از تقاضا است اما 2000واگن مترو کم داریم و واگن سازها سفارش ساخت کمی دارند
  الزام تغییر اولویت حمل و نقل کشور از جاده ای به ریلی
  گذرگاه ریلی جنوب -شمال توسعه خراسان رضوی را به همراه دارد
  ویدیو / رونمایی از نخستین قطار هوایی با خط مغناطیسی معلق در چین
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 98336صفحه نخست » هوایی2شنبه، 24 دی 1401 - 07:51
پرونده پهپاد‌های ایرانی می‌تواند در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب، بر آسیب پذیری ایران بیفزاید / وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای تهران قطعی است / ممکن است دست غربی‌ها برای کلید زدن مکانیسم ماشه، بازتر شود
  
ترابر نیوز:
احمدی، دیپلمات پیشین ایران در سازمان ملل در گفت و گو با «انتخاب»:

 

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره تبعات اثبات ادعای فروش پهپاد به روسیه، بیان می‌کند که اگر اثبات هم بشود، ایجاد تبعات عملی و مستقیم برای ایران توسط غرب کار آسانی نخواهد بود. البته وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای ایران قطعی است. اما به لحاظ حقوقی ممکن است درگیر کردن دیوان بین‌المللی کیفری دشوار باشد. اما دست‌کم در سطح انجام تحقیقات این دیوان از مارس گذشته و بر اساس ابتکار دادستان دیوان و ارجاع موضوع اوکراین از سوی شماری از کشور‌ها درگیر تحقیقات در مورد شرایط جنگی در اوکراین شده است. اما نظر به اینکه اوکراین و روسیه و ایران عضو اساسنامه رم نیستند، قرار گرفتن موضوع در دستور کار دیوان تنها از طریق ارجاع موضوع توسط شورای امنیت ممکن خواهد بود که با توجه به رای وتو روسیه عملی نخواهد بود. این احتمال وجود دارد که دادستانی این دیوان بپذیرد که تحقیقات جاری را به نقش ایران نیز تسری دهد.
 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پرونده پهپاد‌های ایرانی می‌تواند در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب، بر آسیب پذیری ایران بیفزاید / وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای تهران قطعی است / ممکن است دست غربی‌ها برای کلید زدن مکانیسم ماشه، بازتر شود

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا، اخیرا در مورد مشارکت ایران در جنگ روسیه علیه اوکراین، عنوان کرده است که «ایران با فروش پهپاد به روسیه به صورت بالقوه به ارتکاب جنایات جنگی توسط روسیه سهیم است.»

 

کوروش احمدی در گفت و گو با «انتخاب» در پاسخ به اینکه با طرح این ادعا، چه اقداماتی جهت اثبات آن صورت می‌گیرد، گفت: «به هر حال طرح موضوع مهم است. البته سالیوان نگفته است که ایران به طور قطع مرتکب جنایت جنگی در اوکراین می شود، بلکه گفته به کارگیری پهپادهای ایرانی "می‌تواند" در حکم کمک به ارتکاب جنایت جنگی در اوکراین باشد و این موضوع تحت بررسی است. البته آمریکا روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین متهم می کند و سالیوان مدعی شده که "سلاح های ایران برای کشتن غیر نظامیان در اوکراین و ایجاد سرما و تاریکی در شهرها مورد استفاده قرار می گیرد".»

 وی افزود: «ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دوشنبه گذشته در این مورد گفت که اگر در جریان تحقیقات ما راجع به جنایات جنگی در اوکراین مشخص شود که ایران هم مسئولیتی در ارتکاب جنایات جنگی دارد، ما مقامات ایران را نیز مسئول خواهیم شناخت. این ادعا از این منظر حائز اهمیت است که به این ترتیب یک مقوله جدید را وارد پرونده میان ایران و امریکا می‌کند. بدین معنا که علاوه بر پرونده‌های سیاسی و حقوقی قبلی که از قبل وجود داشته است، امریکا به دنبال باز کردن پرونده جدید دیگری است.»

پرونده پهپادهای ایرانی می‌تواند در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب، بر آسیب پذیری ایران بیفزاید / وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای تهران قطعی است /  ممکن است دست غربی‌ها برای کلید زدن مکانیسم ماشه، بازتر شود

احمدی خاطرنشان کرد: «البته اثبات این ادعا مستندات محکمه‌پسندی می‌خواهد ولی اگر اراده سیاسی بر پیش بردن این پرونده باشد، در آن صورت پیدا کردن مستندات حقوقی ممکن است چندان مشکل نباشد. البته امریکا به قول ند پرایس در  همان مصاحبه در یکی دو ماه گذشته مشغول تامین پول و کارشناس برای هیات‌های اوکراینی و بین‌المللی برای انجام تحقیقات بوده است. می‌دانیم که طی این مدت آمریکا مشغول اعمال فشار بر دبیرخانه سازمان ملل نیز بوده تا دبیرخانه تحقیق در باره این موضوع را بپذیرد. ولی تاکنون این امر محقق نشده است.»

 

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره علت عدم موافقت دبیرخانه با انجام تحقیق، گفت: «یک دلیل آن تهدید روسیه به قطع همکاری با دبیرخانه سازمان ملل است که آن هم عمدتا بر می‌گردد به بحث صدور غله از اوکراین و آن همکاری چهار طرفه بین اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل در این رابطه. بر این اساس سازمان ملل نگران است که اگر همکاری با امریکا برای اثبات فروش پهپاد ایرانی به روسیه و کاربرد آن در اوکراین و نقض قطعنامه 2231 را بپذیرد، در آن صورت ممکن است روسیه توافق در مورد صدور غله اوکراین را منتفی کند و مشکل بحران کمبود غله در جهان تشدید شود.»

 احمدی ادامه داد: «صحبت‌های اخیر سالیوان بدان معناست که به مستنداتی نیاز دارند و سازمان ملل باید همکاری کند که تا کنون این امر رخ نداده است. البته این خطر وجود دارد که مشکل همکاری سازمان ملل را به نحوی حل کنند؛ چراکه این سازمان پیشتر در ارتباط با ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی، به امارات و عربستان تیم فرستاده و تحقیق کرده و گزارش داده است. به هر حال این ادعای سالیوان در ادامه بحث‌هایی است که در دو سه ماه گذشته در مورد تحقیق در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی ربط پیدا می‌کند. باید در نظر داشت که اگر سازمان ملل هم موافقت نکند، در صورتی که چنین اراده سیاسی در غرب وجود داشته باشد، امریکا، انگلیس و فرانسه می‌توانند راه دیگری پیدا کنند. این مسئله ظرفیت و قابلیت این را دارد که از کنترل خارج شود.»

دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در صورت اثبات این مدعی، چه تبعاتی برای ایران به همراه خواهد داشت، بیان کرد: «اگر اثبات هم بشود، ایجاد تبعات عملی و مستقیم برای ایران توسط غرب کار آسانی نخواهد بود. البته وجود تبعات سیاسی و تبلیغاتی برای ایران قطعی است. اما به لحاظ حقوقی ممکن است درگیر کردن دیوان بین‌المللی کیفری دشوار باشد. اما دست‌کم در سطح انجام تحقیقات این دیوان از مارس گذشته و بر اساس ابتکار دادستان دیوان و ارجاع موضوع اوکراین از سوی شماری از کشورها درگیر تحقیقات در مورد شرایط جنگی در اوکراین شده است. اما نظر به اینکه اوکراین و روسیه و ایران عضو اساسنامه رم نیستند، قرار گرفتن موضوع در دستور کار دیوان تنها از طریق ارجاع موضوع توسط شورای امنیت ممکن خواهد بود که با توجه به رای وتو روسیه عملی نخواهد بود.»

احمدی افزود:  «این احتمال وجود دارد که دادستانی این دیوان بپذیرد که تحقیقات جاری را به نقش ایران نیز تسری دهد. در این صورت، این می‌تواند به پرونده دیگری در کنار پرونده کمیسیون حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر علیه ایران تبدیل شود و بر آسیب پذیری ما بیفزاید. یعنی به موازات تحقیقات شورای حقوق بشر، یک تحقیقاتی هم از این سو در ارتباط با مسئله پهپادها و اینکه برای حمله به مناطق مسکونی استفاده شده و.. باز شود. اما در خصوص اینکه در نهایت به کجا خواهد رسید، همانطور که گفتم گرفتن نتیجه عملی آسان نخواهد بود، ولی به لحاظ سیاسی و تبلیغاتی استفاده‌هایی برای غرب خواهد داشت و ممکن است دست غربی‌ها را برای اینکه در شورای امنیت مکانیسم ماشه را فعال کنند، بازتر کند.»

پیشنهاد امروز

وی همچنین در پاسخ به اینکه اگر اثبات شود که پهپادهای ایران مناطق غیرنظامی را مورد هدف قرار داده‌اند، باز هم جنایت جنگی است یا خیر، گفت: «حمله به مناطق و زیر ساخت‌های غیرنظامی به طور کلی و صرف نظر از اینکه توسط چه کسی و در کجا انجام شود، طبق کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و اساسنامه رم که مبنای تشکیل دیوان بین‌المللی کیفری است، در زمره جنایت جنگی محسوب می‌شود. اما اینکه ادعاهایی که غربی‌ها می‌کنند درست است یا خیر، اینکه حملات به مناطق غیرنظامی انجام شده و زیرساخت‌های غیرنظامی همچون نیروگاه‌های برق و پمپ‌های انتقال گاز و آب توسط پهپادها هدف قرار گرفته‌اند یا خیر، از جمله مسائلی است که ایران و روسیه تکذیب کرده‌اند. اما غرب می تواند به هر حال تیم‌هایی را از سازمان ملل یا خارج از آن برای تحقیق سازمان دهد و این حداقل استفاده سیاسی و تبلیغاتی برایشان خواهد داشت.»

تعداد بازدید: 261 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  با مصرف برق چقدر آب مصرف می‌کنیم؟
  فیلم کانال سوئز شاهکار داریوش بزرگ
  کدام کشور بیشترین پهپاد نظامی را دارد؟ (ویدیو)
  وعده جهش بی سابقه صنعت ریلی به دلیل تفاهم‌نامه جدید راه آهن
  آیا راه آهن چابهار تا شهریور 1403 به بهره برداری می رسد؟
  منتظر تغییر سیاست خارجی اردوغان باشیم؟ / او همچنان کریدور «زنگزور» را پیگیری خواهد کرد؟
  ویدیو / ظریف: سازش مگر چیز بدی ست؟ قرآن می گوید «وَ الصُّلْحُ خَیْرٌ»
  واشنگتن: برجام در دستور کار ما نیست، ایرانی‌ها با حسن نیت مذاکره نمی‌کردند
  افزایش دو برابری شیرین سازی آب چاه های ژرف سیستان
  به آب رسیدن سومین چاه ژرف در منطقه سیستان/امکان برداشت هشت میلیون لیتر در روز
  شکایت ایران از طالبان در شورای امنیت/ اهرم فشار برای گرفتن حقابه هیرمند
  کتاب ارزشمند هنر شفاف اندیشیدن با ترجمه زیبای عادل فردوسی پور
  تماشا کنید: عاقبت، گرگ زاده، گرگ بود / ایران باید در مقابل طالبان چه کند؟
  ساخت کانال سوئز به فرمان داریوش بزرگ
  ژاپن می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ انرژی خورشیدی را از فضا به زمین بتاباند
  ماموریت رئیس جمهور به وزیر خارجه برای پیگیری رابطه با مصر
  حل شدن دو موضوع غنی سازی ۸۳ درصدی و سایت آباده پیشرفت مفیدی است؛ قطعا تاثیر مثبت خواهد داشت / باید دید این دو موضوع چگونه در گزارش مدیرکل آژانس منعکس خواهد شد / دو سایت دیگر نیز احتمالا در دست بررسی هستند / اگر پیشرفتی در این دو مورد نیز حاصل شود، فرصتی فراهم می‌شود که روی موضوعات دیگر نیز کار شود
  همتی: لازمه سیاست دلارزدایی، تقویت ارزش پول ملی است وگرنه مردم را به سمت ارز‌های دیگری سوق دهد که خودشان به دلار مرتبط هستند / درهم امارات به دلار متصل شده؛ اگر قصد آمریکا تشدید محدودیت‌ها بر ایران باشد، ممکن است شامل فشار غیرمستقیم از طریق درهم نیز بشود؛ این موضوع درباره یورو نیز صدق می‌کند
  عراق از پروژه راه آهن و جاده اروپا-خاورمیانه رونمایی کرد
  بازدید وزیر کشور از فاز یک پروژه راه‌آهن کرمانشاه - خسروی
  تصویب تحقیق و تفحص از شرکت راه آهن در کمیسیون عمران
  امیدواریم راه آهن خاش-چابهار تا پایان سال به بهره‌برداری برسد/عزم مجلس برای حمایت و تقویت پروژه‌های زیرساختی
  ویدیو / نروژ با پول‌های صندوق ذخیره ارزی‌اش چه می‌کند؟ / صندوقی ۱.۴ تریلیون دلاری که در ۷۰ کشور سرمایه گذاری کرده؛ از املاک نیویورک، واشنگتن و بوستون تا سهام اروپا، آمریکا، خاورمیانه و آفریقا / تلاش ناموفق چین برای تقلید از سیاست صندوق نروژ
  پیشنهاد عربستان به عراق برای کشیدن راه آهن از دریای سرخ
  راه آهن رشت-آستارا ضرورتی اجتناب ناپذیر است
  اتصال خطوط یک و ۶ شبکه مترو پایتخت به خط راه آهن سریع السیر تهران_مشهد
  حسینی: با تکمیل پروژه راه‌آهن رشت - آستارا ساختار اقتصادی کشور رشد می‌کند
  حرکت لاکپشتی پروژه راه‌آهن کرمانشاه- خسروی
  آخرین وضعیت راه‌آهن غرب کشور/ قطار کی به مرز خسروی می‌رسد؟
  پیمانکار راه آهن بوشهر مشخص شد
  ظرفیت ۱۰ میلیون‌تنی راه‌آهن شمال - جنوب| ایران نقطه ثقل حمل‌ونقل منطقه می‌شود
  راه‌آهن موظف‌ به‌ واگذاری واگن‌های خود به بخش غیردولتی شد
  مرد معلول با کمک کاشت مغزی موفق به راه رفتن شد
  رئیس صنف جایگاهداران: با عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰ میلیون لیتر خداحافظی کنیم/ در آستانه واردات هستیم/ کاهش ۸۰ درصدی عرضه بنزین سوپر
  ویدیو / نروژ با پول‌های صندوق ذخیره ارزی‌اش چه می‌کند؟ / صندوقی ۱.۴ تریلیون دلاری که در ۷۰ کشور سرمایه گذاری کرده؛ از املاک نیویورک، واشنگتن و بوستون تا سهام اروپا، آمریکا، خاورمیانه و آفریقا / تلاش ناموفق چین برای تقلید از سیاست صندوق نروژ
  ساخت نیروگاه های گازی خارج از سواحل دریا ممنوع
  ظرفیت تولید واگن در کشور سالانه ۲ هزار دستگاه
  افزایش 16.2 درصدی تلفات تصادفات رانندگی/ 19237 کشته در سال 1401
  ایجاد ظرفیت مونتاژ ۵۰۰ واگن قطار مترو در واگن سازی تهران
  ظرفیت تولید واگن کشور بیش از تقاضا است اما 2000واگن مترو کم داریم و واگن سازها سفارش ساخت کمی دارند
  الزام تغییر اولویت حمل و نقل کشور از جاده ای به ریلی
  پرونده مترو پرند در ماه آخر بهار بسته می‌ شود؟
  اجرایی شدن یکی از بندهای قانون برزمین مانده توسعه صنایع دریایی
  گذرگاه ریلی جنوب -شمال توسعه خراسان رضوی را به همراه دارد
  استاد دانشگاه: ۱۰ درصد جمعیت کشور مهاجرت کرده است / مهاجران ایرانی افراد برجسته علمی و اقتصادی هستند
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار