پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 18 آذر 1402 - 01:38   
 
 
   آخرین اخبار  
  راه‌ آهن توانمند یکی از عناصر ایران قدرتمند است
  بهترین راهکار برای ساخت قطعه سوم آزادراه تهران شمال چیست؟
  در شبانه روز ۲۰۰ واگن میان دو کشور ایران و ترکیه تبادل می شود
  زیان شرکت های خصوصی مالک واگن از تصمیمات غیراصولی راه آهن
  طولانی ترین تونل راه آهن روسیه زیر بمباران اوکراینی ها
  علت کمبود بلیت قطار و مشکلات حال حاضر راه آهن چیست؟
  موشکافی رکوردشکنی راه‌ آهن در جابه‌جایی مسافر ریلی
  احداث خط ۱۰ متروی تهران شروع شد
  راه‌ آهن زاهدان چابهار تا یک سال آینده به بهره‌ برداری می‌ رسد
  راه آهن رشت کاسپین به بهره برداری نزدیک شد
  چهار مسیر ریلی در استان فارس ساخته می شود
  نامه 5 تشکل ریلی به رئیس جمهور رفتار مدیریت راه آهن را خشن تر کرد!
  جذابیت از دست رفته راه آهن برای حمل و نقل مسافری
  ایستگاه های مترو روی نقشه
  اجاره واگن برای رفع مشکل کمبود قطار مترو به‌عنوان راهکاری کوتاه‌مدت
  فواید راه اندازی مترو پرند ؛ 18 سال انتظار به پایان می رسد؟
  حمایت از سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی در صنعت ریلی کشور
  دولت نرخ بلیت قطار را آزاد کند
  بر رفع مشکلات راه آهن کرمانشاه تاکید شد
  فیلم | خطوط متروی توکیو با یک روش عجیب سازماندهی شد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 97823صفحه نخست » ریلی 2یکشنبه، 15 آبان 1401 - 20:10
آذربایجان از تامین مالی راه آهن رشت - آستارا اظهار بی علاقگی کرد
  
ترابر نیوز:

معاون شرکت ساخت زیربناهای حمل و نقل از آغاز مذاکرات با روس ها برای تامین منابع مالی راه آهن رشت-آستارا به دلیل اظهار بی علاقگی آذربایجان برای ورود به این پروژه خبر داد.

آذربایجان از تامین مالی راه آهن رشت - آستارا اظهار بی علاقگی کرد

تین نیوز

عباس خطیبی معاون شرکت ساخت زیربناهای حمل و نقل از آغاز مذاکرات با روس ها برای تامین منابع مالی راه آهن رشت-آستارا به دلیل اظهار بی علاقگی آذربایجان برای ورود به این پروژه خبر داد.

به گزارش تین نیوز، معاون شرکت ساخت زیربناهای حمل و نقل درباره مذاکرات با روس ها برای تامین مالی پروژه راه آهن رشت - آستارا گفت: با توجه به اظهار بی علاقگی آذربایجان برای ورود به این پروژه، مذاکرات خود را با روس2ها شروع کردیم و در حال حاضر امور فنی این طرح در دست بررسی است.

 

عباس خطیبی، معاون شرکت ساخت زیربناهای حمل و نقل با بیان اینکه از سال های گذشته به اهمیت کریدور شمال - جنوب (نوستراک) واقف بودیم و فاز اول آن که راه آهن قزوین-رشت بود را به اجرا و بهره برداری رساندیم، ادامه داد: از همان روزی که راه آهن قزوین - رشت به افتتاح رسید با امضای تفاهنامه ای با قرارگاه خاتم الانبیا در اسفندماه سال 97، کار اجرایی ساخت راه آهن رشت - آستارا را شروع کردیم و علمیات زیرسازی در قسمت 10 کیلومتر ابتدایی این مسیر به پایان رسید و امسال هم با قرارگاه برای 11 کیلومتر قسمت انتهای این مسیر  قراردادی به ارزش 1000 میلیارد تومان منعقد شده است.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: برای بخش میانی این مسیر ریلی و حد فاصل بخش ابتدایی و انتهایی به طول 140 کیلومتر، به دنبال مذاکراتی که داشتیم درخواست دریافت مجوز را از سازمان برنامه و بودجه کرده ایم که در صورت اخذ مجوز بتوانیم با ترک تشریفات قرارداد 140 کیلومتر بخش میانی راه آهن رشت- آستارا را منعقد کنیم تا اقدامات اجرایی آن آغاز شود.

خطیبی افزود: در بحث تملک اراضی و آماده سازی بسترها برای انجام اقدامات اجرایی، نقشه ارزیابی 50 کیلومتر از مسیر تهیه شده و با تامین منابع اقدامات تملک اراضی انجام می شود.

وی با بیان اینکه در بحث تامین منابع مالی راه آهن رشت - آستارا نگاه ما به طرف روسی است، تاکید کرد: پیش از آغاز مذاکرات با روس ها برای تامین منابع مالی، مذاکرات با آذربایجان در این باره ادامه داشت و طرف آذری اعلام کرد که تمایلی برای ورود به این پروژه ندارد اما روس ها همچنان برای تامین منابع مالی این پروژه مصر و علاقه مند هستند و اخیرا جلساتی با مسئولان روسیه داشتیم که در این جلسه هم بر علاقه مندی خود برای تامین مالی پروژه راه آهن رشت- آستارا تاکید کردند. 

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با بیان اینکه در مذاکره با روس ها وارد مباحث مهم فنی این پروژه شده ایم، اظهار داشت: در جلسه اخیر بحث های فنی و موثر مطرح شد و بخشی از ابهامات فنی روس ها از جمله با موضوعیت خط عریض و این موضوع که تغییر بوژی و لجستیک در کدام نقطه مد نظر قرار بگیرد، رفع شده است.

خطیبی با اشاره به اهمیت مباحث فنی برای این خط ریلی، گفت: باید به این نکته توجه داشته باشیم که تامین مالی متناظر مباحث فنی است که اساسا مباحث فنی تعیین کننده میزان منابع مالی مورد نیاز در پروژه است و اساسا پیش از توافقات در مباحث فنی نمی توان درباره تامین منابع مالی به توافق رسید. در ابتدا باید چارچوب های فنی با طرف مقابل همکاری، مشخص شود چراکه چارچوب فنی پایه و بستر توافقات بعدی است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مذاکرات برای تامین منابع مالی پروژه استراتژیک و مهم راه آهن رشت-آستارا طولانی شده است، تاکید کرد: مذاکرات با طرف روسی برای تامین منابع مالی راه آهن رشت-آستارا به تازگی شروع شده و وقت زیادی هم صرف مذاکره برای تامین منابع مالی نشده است. پیش از مذاکرات با روسیه، با آذربایجان در حال مذاکره بودیم که مذاکرات با آذربایجان برای تامین منابع مالی نتیجه ای نداشت .

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت گفت: در این مدت کوتاه هم در مذاکرات با روس ها پیشرفت خوبی داشتیم و در ظرف 4 ماه گذشته، تیم های فنی و هیات کارشناسی روسیه بازدیدهایی از این مسیر داشتند. باید توجه داشته باشیم که درباره تامین منابع مالی یک پروژه بزرگ و استراتژیک برای هر دو کشور در حال مذاکره هستیم و طبیعتا مباحث متعددی مطرح می شود که تمام این مباحث باید مورد بررسی قرار بگیرند.

وی افزود: جلسات با روسیه درباره راه آهن رشت - آستارا ادامه خواهد داشت و در جلسه اخیر طرفین سوالاتی داشتند که قرار بر این شده این سوالات به مسئولان مرتبط منتقل و اطلاعات و مدارک دریافتی بین دو طرف رد و بدل شود.

خطیبی درباره مذاکرات برای روش تامین مالی روس ها اظهار داشت: بحثی در این باره که دو طرف چه سهمی در تامین منابع داشته باشند، مطرح نیست. البته ممکن است که بعدها به این نتایج برسیم. برآوردهای انجام شده برای منابع مورد نیاز این پروژه به غیر از احتساب هزینه های تملک اراضی، 800 به  میلیون یورو است .

وی با بیان اینکه  در کنار رویکرد تامین منابع از بخش خارجی، تامین منابع مالی از بخش داخل را هم دنبال می کنیم، ادامه داد: مجموعه وزارت راه و شهرسازی مباحث تامین منابع مالی از داخل را هم در حال پیگیری است تا بتوانیم از ظرفیت های داخلی هم برای تامین منابع مالی بهره مند شویم و در این باره جلساتی با معاون اول رییس جمهوری داشتیم و پیشنهاد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را هم داده ایم و در این باره مکاتباتی هم انجام شده است. 

معاون شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: چندین گزینه برای تامین منابع  به صورت همزمان و موازی با هم دنبال می شود که هر کدام از این گزینه ها زودتر دسترسی به منابع مالی را ایجاد کند، فعال خواهد شد. 

خطیبی افزود: روس ها علاقه مند ورود به این پروژه هستند اما برای توافق به زمان نیاز داریم چراکه این توافقات با یک نشست انجام نمی شود و کمیته های فنی و مالی باید فعال باشند و اولین جلسه این کمیته ها برگزار شد.

وی ادامه داد: از آنجایی که یکی از ذینفعان این مسیر ترانزیتی کشور روسیه است طبیعتا مذاکرات برای همکاری در پروژه راه آهن رشت - آستارا با این کشور با جدیت بیشتری دنبال می شود.  

تعداد بازدید: 338 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  آیا خرید هواپیماهای دست دوم توجیه اقتصادی دارد؟
  ببینید / علی اکبر صالحی: به زور احمدی نژاد را به عربستان بردم / شاه سعودی گفت چرا این قدر در تلویزیون و رسانه هایتان به من فحش می دهید؟احمدی نژاد گفت به من هم ناسزا می گویند!
  توافق ارمنستان و آذربایجان برای عادی‌سازی روابط و مبادله اسرای جنگی / اتحادیه اروپا: این «یک گام بزرگ» است
  ۱۰ مورد از سریع ترین هواپیماهای مسافربری جهان که تا امروز ساخته شده است
  بوئینگ یا ایرباس؛ کدام یک برای پرواز مناسب‌ترند؟
  چرا هواپیما باید در ارتفاع خیلی بالا پرواز کند؟
  یک هواپیما چقدر بنزین مصرف می کند؟
  پروازها در ترکیه ارزان‌تر از ایران است
  مقایسه اقتصاد‌ صنعت هوایی ایران و ترکیه
  گردشگری در تالاب زریوار کردستان
  گزارش تصویری از پایانه نفتی شناور خلیج فارس
  توسعه دریامحور بستری برای تمدن سازی
  پنج رویکرد حکمرانی دریامحور
  علیرضابیگی، نماینده مجلس: منشاء آلودگی هوا ناترازی در حوزه انرژی است / بنزین ۳ هزار تومانی به مردم می‌دهیم در حالی که اگر قیمت آن را با دلار مقایسه کنیم، نرخ آن از ۱۰ سِنت هم کمتر است / اکنون نیازمند عمل جراحی هستیم؛ عمل جراحی نیز خونریزی، درد و واکنش دارد / مردم نیز برای رسیدن به عافیت و بهبودی درد را تحمل می‌کنند
  تماشا کنید: بذل و بخشش دولت برای لوکس بازان / چرا برنامه مالیاتی دولت، به زیان طبقات کم درآمد است؟
  ویدیو مهم/ افزایش چشمگیر بیماران دیابتی در کشور
  ویدیو / قدرت لندکروز در بالا رفتن از سطح عمودی
  ماجرای زیان ۴۷۰ میلیارد تومانی ایران ایر
  آلودگی هوای تهران: یک چالش مهم و راهکارهای مقابله با آن
  راه‌ آهن توانمند یکی از عناصر ایران قدرتمند است
  از احداث پیچیده‌ ترین پل ایران تا روزی ۹۰ میلیارد تومان صرفه جویی سوخت
  ببینید/ آلودگی هوا ۲۸ درصد احتمال سرطان سینه را افزایش می‌دهد
  ببینید/ مسکو پایتخت روسیه یخ زد!
  سهم اعظم گاز طبیعی در آلودگی هوای تهران
  روز پرحادثه ریلی؛ از تهران تا لرستان/ زنگ خطر جدی برای شرکت راه آهن
  بهترین راهکار برای ساخت قطعه سوم آزادراه تهران شمال چیست؟
  سرفاصله نیم ساعت برای مترو پرند منطقی است
  قیمت بلیت مترو پرند بین ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان خواهد بود
  در شبانه روز ۲۰۰ واگن میان دو کشور ایران و ترکیه تبادل می شود
  زیان شرکت های خصوصی مالک واگن از تصمیمات غیراصولی راه آهن
  ایران پل ارتباط شمال و جنوب می شود
  ایران واردکننده گاز می شود؟ / افزایش چشمگیر ناترازی گاز تا 1410
  یک‌سوم ایستگاه‌های خط 10 در منطقه 22/زمان بهره‌برداری خط 10 متروی تهران
  مزایای خط 10 مترو تهران چیست؟/پوشش منطقه 22 تهران
  متهمان اصلی آلودگی هوا چقدر در تولید آلودگی سهم دارند؟
  بزرگراه شمالی کرج تأثیر زیادی در کاهش ترافیک تهران دارد
  کرج آلودگی هوای تهران را چند برابر می‌کند
  ایران واردکننده گاز می‌شود؟ / افزایش چشمگیر ناترازی گاز تا ۱۴۱۰ ایران واردکننده گاز می‌شود؟ / افزایش چشمگیر ناترازی گاز تا ۱۴۱۰
  تامین 90 درصدی قطعات مجتمع گاز پارس‌جنوبی از داخل
  ویدیو / تصادف ۳۲ خودرو در اتوبان قزوین، پل زیباشهر
  ببینید / یخ زدن هواپیما در فرودگاه مونیخ!
  ویدیو/ زلزله بزرگ در استانبول نزدیک است؟
  ورود اتباع افاغنه به ۱۶ استان کشور ممنوع است
  قالیباف: مقاومت زیادی شد تا واردات خودرو در مجلس تصویب نشود / این همه رانت به صنعت خودرو داده شده، اما این حوزه را از جهت کیفیت، کمیت و دیونی که روی دست بیت‌المال گذاشتند، می‌بینید / این مدت طولانی، متکی به خودروی داخلی بودیم، امروز سرنوشت‌مان چه شده؟ / همین الآن واردات خودرو به کندی پیش می‌رود
  حکم مقصران سقوط هواپیمای آنتونف اعلام شد: ۳ سال حبس برای رئیس وقت سازمان هواپیمایی
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1388
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار