پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
پنجشنبه، 14 مهر 1401 - 16:17   
 
 
   آخرین اخبار  
  خسارات سیل به خطوط ریلی پاکستان
  طبل توخالی تامین مالی پروژه های عمرانی از طریق تهاتر با نفت
  راه آهن چابهار تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسد
  طراحی صحیح مسیر؛ یکی دیگر از گام های افزایش بهره وری لکوموتیو در BHP
  سرعت بازرگانی ریلی؛ شاخصی مهم جهت پایش بهره وری در سطح ملی
  تغییر ساختار راه آهن بر اساس سلیقه مدیران عامل در 30 سال گذشته+ نمودار سازمانی
  تبعات تصدی‌ گری دولت در حمل و نقل ریلی
  «بازاریابی» کلید افزایش ترانزیت ریلی
  بازاریابی باید جای انفعال را در راه‌آهن بگیرد
  حمل و نقل ریلی و مزایای آن
  آرامش محض در واگن قطاری با سرعت ۳۵۰ کیلومتر سرعت
  صدای آرامش دهنده حرکت قطار و زوزه باد زمستانی (موسیقی طبیعت)
  انقلاب در خطوط ریلی کشور با واگذاری بهره برداری به مردم
  حمل و نقل ریلی در خوزستان؛ مزایای فوق العاده اقتصادی نهفته در قطار
  راهکار های افزایش بهره ­وری در راه ­آهن
  بهره‌برداری از ۵۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید تا پایان سال مالی ۱۴۰۱
  افزایش سرعت قطارها و بهره وری راه آهن با دوخطه کردن خطوط اصلی
  طرح ملی راه آهن شاهرود گرگان تا کی اجرائی می شود؟
اهداف دوخطه یا چندخطه کردن شبکه‌ موجود ریلی چیست؟
  ضرورت فوری اتصال گرگان به شاهرود

  تصویب ۸‌هزار میلیارد ریال برای توسعه راه‌آهن خوزستان
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 97022صفحه نخست » ریلی 2چهارشنبه، 12 مرداد 1401 - 11:33
چرا دوخطه کردن راه‌آهن زنجان - قزوین متوقف شد؟
  
ترابر نیوز:

دوخطه کردن راه آهن زنجان-قزوین یکی از صدها پروژه نیمه تمامی است که بعد از گذشت ۱۸ سال از شروع به کار در ایستگاه نبود نقدینگی و پیدا شدن معارض برای ۱۱ کیلومتر از مسیر متوقف شده است.

تین نیوز

دوخطه کردن راه آهن زنجان-قزوین یکی از صدها پروژه نیمه تمامی است که بعد از گذشت ۱۸ سال از شروع به کار در ایستگاه نبود نقدینگی و پیدا شدن معارض برای ۱۱ کیلومتر از مسیر متوقف شده است.

به گزارش تین نیوز، تأمین نشدن منابع مالی به عنوان متهم ردیف اول توقف پروژه‌هایی همانند احداث خط دوم راه آهن زنجان- قزوین است و میراث وعده‌های قرن گذشته را به دوش قرن جدید گذاشته است.

 

از سال ۸۳ که احداث خط دوم راه‌آهن زنجان- قزوین در سفر مقام معظم رهبری به استان مصوب شد، مردم زنجان آرزوهایی مثل افزایش سرعت قطارها، کاهش زمان سفر، افزایش ظرفیت سیر و حرکت قطارها، افزایش حمل بار و مسافر و ظرفیت انتقال دیتا از طریق شبکه فیبر نوری در کریدور ارتباطات کشور را در سر می‌پرورانند و امید دارند تا گشایشی در حوزه اقتصاد و تولید ایجاد شود و سرمایه‌گذاری و گردشگری رونق گیرد یا حتی با ورود قطارهای برقی به چرخه حمل و نقل ریلی، محیط زیستی پاک داشته باشند.

احداث این پروژه در سال ۹۳ نیز جز مصوبات سفر رئیس‌جمهور دولت یازدهم بود و در سال ۹۵ وزیر راه و شهرسازی وقت دولت یازدهم در مراسمی آغاز عملیات اجرایی پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان - قزوین را یکی از پروژه‌های مهم کشور خواند و وعده داد که این مسیر ۱۷۲ کیلومتری در چهار قطعه در سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد تا شاهد ثبت رکوردی در اجرای پروژه‌های ناوگان ریلی باشیم.

افتتاح پروژه‌های نیمه کاره از طریق ویدئوکنفرانس رویکرد دولتی بود که گذشته و منتقدانش را متهم به کم کاری می‌کرد و پروژه‌های نیمه تمام همانند دوخطه کردن راه آهن زنجان-قزوین را به صورت ناقص و به صورت قطعه‌ای افتتاح می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

جزئیات پروژه ملی دو خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین

 اتمام پروژه ۲ خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین تا ۲ سال آینده

 

در سال ۹۹ نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه قول داد که تا پایان همین سال این محور افتتاح شود؛ اما متأسفانه این طرح با وجود افتتاح صوری ۱۰۶ کیلومتر آن در سال ۱۴۰۰ در ثبت وعده‌های بی‌سرانجام رکوردار شده و با گذشت سال‌ها هنوز قابل بهره‌برداری نیست.

این پروژه همواره در سفر مقامات کشوری به استان مورد توجه بوده و از وزرای راه و شهرسازی تا رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی را برای آن مصوب کردند اما تزریق نشدن اعتبارات و کمبود منابع مالی متهم ردیف اول برای رکود پروژه‌ها بوده و قطار ساخت خط دوم راه‌آهن زنجان – قزوین را نیز از حرکت بازداشته داشته است.

در سفر رئیس‌جمهور دولت سیزدهم به استان زنجان نیز تکمیل این پروژه مورد تأکید قرار گرفت و حالا مردم بی‌صبرانه منتظر هستند تا مسئولان چاره‌ای برای باز کردن گره‌های تکمیل این پروژه ملی بیابند و قطار ساخت این خط و توسعه استان را روی ریل قرار دهند.

نبود نقدینگی و رکود احداث پروژه

مدیرکل راه‌آهن شمال‌غرب درباره وضعیت پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین به خبرنگار مهر می‌گوید: در حال حاضر احداث این پروژه نیمه فعال است و به دلیل عدم اختصاص اعتبارات و نبود نقدینگی، کار نیمه‌تمام مانده است. ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل طرح مصوب شده اما به پروژه تزریق نشده و هر کدام از پیمانکاران بیش از ۳۰ میلیارد تومان مطالبه دارند. یک مشکل هم در محدوده تاکستان وجود دارد که رایزنی‌هایی برای حل آن انجام شده است.

سال گذشته ۱۰۶ کیلومتر از این محور گشایش انجام شده و اکنون ۲۰ کیلومتر روسازی و نصب تجهیزات باقی مانده است.منوچهر صفری با اشاره به اینکه ۹۰ درصد عملیات اجرایی این طرح به ویژه در برش استانی به اتمام رسیده و ۱۰ درصد آن باقی مانده است، اظهار می‌کند: سال گذشته ۱۰۶ کیلومتر از این محور گشایش انجام شده و اکنون ۲۰ کیلومتر روسازی و نصب تجهیزات باقی مانده است. چهار پیمانکار مسئولیت ساخت را برعهده دارند که کیفیت کار آن‌ها مورد تأیید است.

کاهش ۷ برابری مصرف سوخت، ایمنی بیشتر از ۵۰ برابری، کاهش فوق‌العاده اشغال سطح زمین نسبت به عملکرد، سهم ناچیز در آلودگی صوتی، ظرفیت جابه‌جایی بالاتر و سایر از جمله مزایا و ویژگی‌های ممتاز حمل و نقل ریلی به‌شمار می‌رود و صفری تأکید می‌کند: ارزش روز پروژه دوخطه کردن راه‌آهن زنجان - قزوین بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است و بهره‌برداری از آن ترافیک را تا ۷۰ درصد و سرعت سیر قطارها را تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت افزایش می‌دهد.

معارضان تاکستانی؛ سد راه خط دوم راه‌آهن

این پروژه علاوه بر تزریق نشدن اعتبارات، به یک چالش اجتماعی نیز برخورد کرده و وجود معارض در محدوده شهر تاکستان به طول ۱۱ کیلومتر راه بوده که سدی برای بهره‌برداری از این مسیر است. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح می‌کند: مشکل اجتماعی این پروژه در محدوده تاکستان مربوط به توسعه غیر اصولی شهر تاکستان در بخش شرقی مسیر عبور خط راه آهن در طی چند دهه گذشته است که باعث شده است در حال حاضر، خط راه آهن در داخل شهر قرار بگیرد.

برای این پروژه از محل مصوبات سفر ریاست جمهور، ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که قرار است ۵۰۰ میلیارد تومان آن توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین شود که این منبع از همه مهم‌تر بوده و تزریق آن سهم مهمی در تکمیل پروژه خواهد داشت

سید محمد شعاعی در مورد اعتبارات مصوب این پروژه نیز بیان می‌کند: برای این پروژه از محل مصوبات سفر ریاست جمهور، ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که قرار است ۵۰۰ میلیارد تومان آن توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین شود که این منبع از همه مهم‌تر بوده و تزریق آن سهم مهمی در تکمیل پروژه خواهد داشت. اما تا کنون ۸۵ میلیارد تومان آن پرداخت شده و در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم دست کم ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان از محل مذکور دریافت کنیم.

وی ادامه می‌دهد: ۱۵۰ میلیارد تومان نیز باید از طریق راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از محل فروش اموال و درآمدهای این شرکت تأمین شود و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات استانی برای این پروژه در نظر گرفته شده است و تلاش داریم ضمن متقاعد کردن شرکت راه‌آهن برای تسریع در پرداخت سهم خود، سهم استان را نیز از محل‌های مختلف به پروژه تزریق کنیم.

پیگیری مسئولان استان برای برطرف کردن چالش‌ها

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز در مورد پیگیری نمایندگان استان برای برطرف شدن مشکلات پروژه در خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین به خبرنگار مهر پاسخ می‌دهد: پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین هم مشکل اعتباری و هم مشکل اجتماعی دارد. مسئولان تدابیر فنی برای برطرف شدن مشکل ایجاد مزاحمت حرکت قطارها برای ساکنان محلی در تاکستان در نظر گرفتند و راه حل‌هایی مثل احداث دیوار عایقی را پیشنهاد کردند که امیدواریم با احداث آن سر و صدای ناشی از حرکت قطارها کاهش یابد و از چالش‌های این پروژه بکاهد.

حجت‌الاسلام مهدی باقری با تأکید بر اینکه استاندار زنجان و نمایندگان مجلس به جد پیگیر پروژه دو خطه کردن راه‌آهن برای توسعه خطوط ریلی محور شمال‌غرب هستند، می‌گوید: تکمیل این پروژه در سفر رئیس‌جمهور نیز مورد تأکید بوده و موضوع تزریق اعتبارات هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی پیگیری شده و امیدواریم با حل چالش اجتماعی و اعتباری، احداث پروژه تسریع شود؛ چراکه عقب افتادن کارها، هزینه‌های بیشتری را تحمیل خواهد کرد.

حال باید دید قرن جدید می‌تواند نویدبخش گشایش در میراث‌های به جا مانده از قرن قبل شود تا مردم استان شاهد حرکت قطارها در خط دوم راه‌آهن زنجان – قزوین باشند و بخش حمل و نقل به عنوان زیربنای توسعه به کمک سایر حوزه‌های مولد بیاید.

   اقتصاد حمل و نقل  
  این مرد 6 هزار ماشین دارد! | مجموعه شخصی از خودرو، هواپیما، کشتی و موتور+ عکس
  از نمد توافقنامه ها کلاهی برای گردشگری دریایی درست نمی شود
  ناسا حمل و نقل عمودی را در شهرها ایجاد می کند
  کاربرد باک های 6 هزار لیتری کامیون های خارجی در ایران چیست؟
  ضرایب تطبیق کرایه های حمل جاده ای کالا اصلاح می شود
  حرفه ای شدن در کار چه شرایطی دارد؟
  ترکمنستان عوارض ترانزیت ناوگان ایرانی را لغو کرد
  احتمال از دست رفتن خط ترانزیتی منطقه CIS
  روحانیون شاغل در ایران خودرو!!
  طبل توخالی تامین مالی پروژه های عمرانی از طریق تهاتر با نفت
تعداد بازدید: 265 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  نخستین علائم بیماری سرطان معده امام خمینی (ره)
  تاثیر بیماری سرطان برکاهش توانایی تفکر یا تمرکز
  این مرد 6 هزار ماشین دارد! | مجموعه شخصی از خودرو، هواپیما، کشتی و موتور+ عکس
  شفیعی مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شد
  دریا، حلقه گمشده اقتصاد ایران
  قوه قضائیه مستقلی که قدرش دانسته نشد
  تاثیرات بیماری بر افکار انسان
  بهره برداری از کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌ غربی؛ امسال
  علت ایست قلبی و ایست تنفسی امام خمینی در سال 1365
  از نمد توافقنامه ها کلاهی برای گردشگری دریایی درست نمی شود
  ناسا حمل و نقل عمودی را در شهرها ایجاد می کند
  کاربرد باک های 6 هزار لیتری کامیون های خارجی در ایران چیست؟
  ضرایب تطبیق کرایه های حمل جاده ای کالا اصلاح می شود
  «پرنده بزرگ»؛ هواپیمای مافوق صوت هسته ای دو طبقه
  حرفه ای شدن در کار چه شرایطی دارد؟
  خسارات سیل به خطوط ریلی پاکستان
  ترکمنستان عوارض ترانزیت ناوگان ایرانی را لغو کرد
  ثروت سوزی های میلیارد دلاری درصنعت گردشگری
  تاثیر بیماری سرطان بر روح و فکر بیمار
  ﺗﺤﻠﻴﻞ و ﻧﻘﺪ عمیق دﻳﺪﮔﺎه ﺷﻮرای ﺑﺎزﻧﮕﺮی ﻗﺎﻧﻮن اﺳﺎﺳﻲ درﺑﺎره سیاست های کلی نظام
  انتقاد از «خودکامگی ،خودشیفتگی و شهرت طلبی» پوتین
  روس ها برای حفظ صدام تلاش بسیاری کردند
  احتمال از دست رفتن خط ترانزیتی منطقه CIS
  از روسیه حمایت کنیم یا اوکراین؟
  افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو تا عید نوروز
  ۴ چالش‌ مهم احداث خط ۲ متروی اصفهان
  عکس | اولین کشتی برقی پرنده جهان به پرواز درآمد
  روس ها تامین کننده ۸۵ درصد تسلیحات عراق در جنگ با ایران
  صدام وابسته به شوروی جنایتکار بود و با چراغ سبز روس ها به ایران حمله کرد
  پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی تاریخ+ عکس
  روحانیون شاغل در ایران خودرو!!
  انیمیشن بسیار جذاب قلعه حیوانات با زیرنویس فارسی
  طبل توخالی تامین مالی پروژه های عمرانی از طریق تهاتر با نفت
  تفکیک وزارت راه و شهرسازی با علم مدیریت بحران در تضاد است
  راه آهن چابهار تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسد
  پیشرفت ۸۶ درصدی باند غربی قطعه دو آزادراه تهران - شمال
  فهرست انجمن های حمل و نقل استان ها و شهرستان های کشور
  طراحی صحیح مسیر؛ یکی دیگر از گام های افزایش بهره وری لکوموتیو در BHP
  سرعت بازرگانی ریلی؛ شاخصی مهم جهت پایش بهره وری در سطح ملی
  تغییر ساختار راه آهن بر اساس سلیقه مدیران عامل در 30 سال گذشته+ نمودار سازمانی
  تبعات تصدی‌ گری دولت در حمل و نقل ریلی
  خاورمیانه ٧٦٥ میلیارد دلار هواپیمای جدید می خرد
  استفاده از سلاح های ایرانی علیه کشور ما با موضع بی طرفی تهران در تضاد است.
  فرصت‌ صادرات ۶.۵ میلیارد دلاری پهپاد‌های ایرانی به کشورهای مورد تجاوز
  پهپاد ایرانی ارتش روسیه سرنگون شد
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار