پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 8 مهر 1402 - 02:58   
 
 
   آخرین اخبار  
  امضای تفاهم نامه تامین ۱۰۰ دستگاه لکوموتیو و ۲۵۰۰ دستگاه واگن باری
  پاشنه آشیل صنعت ریلی کمبود لکوموتیو است
  رکورد تولید واگن باری شکست
  طولانی ترین قطار جهان با دو کیلومتر طول و 210واگن با ظرفیت هر کدام 84تن
  ابتکار عجیب سوئیسی ها برای حرکت قطار در شیب تند ۴۷ درجه
  بررسی مشکلات حرکت قطار در قوس و راهکارهای آن
  ارزیابی کارایی و بهره وری راه آهن سریع السیر کشورهای مختلف با تحلیل پوششی داده ها و تصمیم گیری چند معیاره
  پاورپوینت مقایسه بهره وری راه آهن ایران با راه آهن کشورهای عضو UIC
  موج چهارم فناوری و مقایسه چهار شاخص بهره‌وری راه آهن در جهان
  فیلم| راه‌آهن همدان سنندج در ایستگاه مقصد
  اتصال اردبیل به شبکه ریلی
  راه آهن بغداد-فلوجه افتتاح شد
  اهمیت راه‌ آهن شلمچه-بصره از نگاه اکونومیست
  نقشه خطوط و ایستگاه های موجود و خطوط ریلی در دست اجرا و مطالعه
  شکوفایی ظرفیت ها با برقی شدن راه آهن شمال
  مسیر ریلی شمال به جنوب راه اندازی می شود + فیلم
  فاصله مرزها تا نجف و کربلا چقدر است؟
  فیلم| تصاویری از سیستم حمل ونقل ریلی ژاپن
  آغاز عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن خراسان جنوبی با حضور رئیس جمهور
  نجات اصفهان از ام‌ المصائب کلان‌ شهرها با تکمیل خطوط مترو
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 96495صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 29 خرداد 1401 - 09:58
انواع فناوری ساخت و تولید باتری های نسل جدید
  
ترابر نیوز:
 

با توجه به اینکه فنآوری فعلی باتری‌های لیتیوم – یون به زودی به محدودیت خود خواهد رسید و همچنین رشد روز افزون تقاضا برای ذخیره انرژی برق و افزایش سرعت شارژ مجدد، محققان را بر آن داشته تا درصدد جایگزینی باتری‌هایی با فنآوری پیشرفته بجای باتری‌های فعلی باشند. در این مقاله نگاهی گذرا به وضعیت فناوری های جدید در ساخت انواع باتری برای ذخیره سازی انرژی الکتریکی خواهیم داشت.

 

آخرین فنآوری‌های مطرح در باتری‌ها به شرح ذیل هستند:

باتری‌های آلومینیومی

باتری آلومینیوم – یون جدید با کارآیی بالا اولین کاربرد این فلز در باتری‌هایی است که عمر طولانی داشته و در زمان بسیار کوتاهی شارژ می‌شوند.

باتری‌های بر پایه نانو تیوب

با ساخت الکترودهای نانو تیوب محققان توانسته‌اند سرعت شارژ این باتری‌ها را به میزان چشمگیری افزایش دهند.

باتری‌های مبتنی بر گوگرد

در زمینه افزایش دوام باتری‌ها با حجم مشابه همواره تحقیقات در جریان بوده و از مواد شیمیایی مختلفی در این زمینه استفاده شده است. یکی از امیدوارکننده‌ترین نوع باتری‌ها در این میان باتری‌های مبتنی بر گوگرد هستند.

باتری‌های فلز-هوا

باتری‌های فلز – هوا در واقع کاتد باتری‌های لیتیوم – یون متداول را که اغلب گرافیت است با اکسیژن موجود در هوا جایگزین می‌کنند. نتیجه این کار طبیعتاً کاهش وزن باتری و داشتن یک کاتد بدون هزینه است که بطور دائم تعویض و تازه می‌شود.

باتری‌های حالت جامد

در باتری‌های حالت جامد الکترولیت مایع که در اغلب سایر باتری‌ها وظیفه جابجایی یونها را بین الکترودها دارد حذف شده است. به این ترتیب باتری‌های حالت جامد دانسیته انرژی بسیار بالاتری دارند.

سوپر کاپاسیتورها یا (ابر خازن‌ها)

خازن‌ها می‌توانند ظرف ثانیه شارژ شوند و در آنی تخلیه گردند. یک ابر خازن هم به همین شکل کار می‌کند با این تفاوت که در چند ثانیه شارژ شده ولی انرژی آن به آرامی همانند یک باتری تخلیه

تشریح آخرین فنآوری‌ها

باتری‌های آلومینیومی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد باتری‌های آلومینیومی منشا انقلاب جدیدی در فنآوری موبایل خواهند بود. آخرین تحقیقات در دانشگاه استنفورد بعد از دهها سال وعده بکارگیری باتری‌های آلومینیومی در تجهیزات موبایل را می‌دهد. این باتری‌ها می‌توانند در کمتر از یک دقیقه شارژ شوند.

باتری آلومینیوم – یون جدید با کارآیی بالا اولین کاربرد این فلز در باتری‌هایی است که عمر طولانی داشته و در زمان بسیار کوتاهی شارژ می‌شوند. باتری آلومینیومی جدید دانشگاه استندفورد می‌تواند تا 7500 مرتبه شارژ شود. باتری‌های لیتیوم – یون متداول موبایل و لپ‌تاپ امروزی معمولاً برای 1000 مرتبه شارژ عمر می‌کنند.

 

 

البته باتری‌های آلومینیومی جدید تا تجاری شدن فاصله دارند و یکی از این دلایل ولتاژ پایین‌تر آنها نسبت به باتری‌های لیتیوم – یون است. (نصف ولتاژ باتری لیتیوم – یون)

به نظر می‌رسد ارتقا مواد بکار رفته در کاتد بتواند ولتاژ و دانسیته انرژی را در این باتری‌ها بهبود دهد صرفنظر از این دو مسئله باتری آلومینیومی همه ویژگیهای مورد انتظار از باتری از جمله ارزان بودن الکترودها، ایمنی بالا، شارژ سریع، انعطاف‌پذیری و طول عمر زیاد را تامین می‌کند.

مزایا: ارزان بودن، انعطاف‌پذیری، سرعت شارژ بالا، طول عمر شارژ بالا (تعداد دفعات قابل شارژ)، ایمن‌تر بودن و از همه مهمتر دوست‌دار محیط زیست

معایب: ولتاژ پایین‌تر آنها نسبت به باتری‌های لیتیوم – یون فعلی (نصف ولتاژ باتری لیتیوم – یون)

      باتری‌های بر پایه نانو تیوب

فنآوری فعلی باتری‌های لیتیوم – یون به زودی به محدودیت خود خواهد رسید. تغییر شیمیایی باتری شاید بتواند راهی برای ارتقا این نوع باتری باشد اما بی‌تردید تغییر در ساختار الکترودها با استفاده از فنآوری نانو روح جدیدی در باتری‌های لیتیومی خواهد دمید.

با ساخت الکترودهای نانو تیوب محققان توانسته‌اند سرعت شارژ این باتری‌ها را به میزان چشمگیری افزایش دهند. بطوریکه باتری‌های ساخته شده بر پایه این فنآوری در مدت 2 دقیقه به 70% ظرفیت کامل شارژ خود می‌رسند.

برخی محققان از ماده سیلیکون بجای گرافیت در الکترودها استفاده کرده‌اند؛ برخی دیگر همچون محققان دانشگاه تکنولوژی نانیانگ سنگاپور استفاده از نانو تیوب‌های دی اکسید تیتانیوم را به نام خود ثبت کرده‌اند که گواهی توسعه و بهره‌برداری تجاری را نیز اخذ کرده و ظرف دو سال آینده در دسترس خواهد بود.

مزایا: سرعت شارژ بالا، طول عمر شارژ بالا (تعداد دفعات قابل شارژ)

معایب: دانسیته انرژی برابر با باتری‌های موجود در بازار

باتری‌های مبتنی بر گوگرد

در زمینه افزایش دوام باتری‌ها با حجم مشابه همواره تحقیقات در جریان بوده و از مواد شیمیایی مختلفی در این زمینه استفاده شده است. یکی از امیدوارکننده‌ترین نوع باتری‌ها در این میان باتری‌های مبتنی بر گوگرد هستند. باتری‌های لیتیوم – سولفور می‌توانند در وزن مشابه‌، تا 5 برابر نسبت به باتری‌های لیتیوم – یون فعلی انرژی در خود ذخیره کنند. پیش‌بینی می‌شود زمانی این باتری‌ها تجاری می‌شوند که دانسیته انرژی آنها حدود 2 برابر باتری‌های لیتیوم – یون فعلی باشد. این به معنی دوام بیشتر در تجهیزات الکتریکی است یا به عبارتی عمر دو برابر.
انواع فناوری ساخت و تولید باتری های نسل جدید

 این فنآوری حدود 20 سال است که در حال توسعه و تحقیق است و حداقل یک شرکت خودروسازی در نظر دارد تا از این باتری‌ها در سال 2016 در خودرو برقی خود استفاده نماید. اما استفاده از این نوع باتری‌ها در تجهیزات موبایل سالها بعدتر امکان‌پذیر خواهد شد.

مزایا: حداقل عمر دو برابر باتری‌های لیتیومی فعلی

معایب: عمر کمتر از نظر سیکل شارژ، عدم ثبات و فرار بودن شیمیایی، مدت زمان شارژ مشابه با باتری‌های فعلی لیتیوم – یون

باتری‌های فلز-هوا

باتری‌های فلز – هوا در واقع کاتد باتری‌های لیتیوم – یون متداول را که اغلب گرافیت است با اکسیژن موجود در هوا جایگزین می‌کنند. نتیجه این کار طبیعتاً کاهش وزن باتری و داشتن یک کاتد بدون هزینه است که بطور دائم تعویض و تازه می‌شود.

کاهش وزن به مفهوم دیگر یعنی دانسیته انرژی بالاتر. برخی محققان این تراکم انرژی را با سوختهای نفتی مقایسه کرده‌اند. این یعنی عمر طولانی‌تر و قابلیت استفاده در خودروهای برقی. این فنآوری توسط شرکت Tesla برای استفاده در خودروهای برقی به ثبت رسیده است. یک خودرو سیتروئن C1 با استفاده از این فنآوری توانست با یک شارژ 1800 کیلومتر پیمایش داشته باشد.

 

لیکن مشکلاتی از قبیل تخریب خودبخودی، مشکلات شارژ دوباره و عمر کوتاه از نظر سیکل شارژ مانع بزرگی در راه تجاری‌سازی این نوع باتری بوده است.

مزایا: دانسیته انرژی بسیار بسیار بالا

معایب: به سختی شارژ می‌شوند، عمر مناسبی از نظر تعداد سیکل شارژ ندارند.

باتری‌های حالت جامد

در باتری‌های حالت جامد الکترولیت مایع که در اغلب سایر باتری‌ها وظیفه جابجایی یونها را بین الکترودها دارد حذف شده است. به این ترتیب باتری‌های حالت جامد دانسیته انرژی بسیار بالاتری دارند.

 

 انواع فناوری ساخت و تولید باتری های نسل جدید

شرکت باتری‌سازی Sakti3 که اخیراً قرارداد همکاری تجاری با شرکت بریتانیایی Dyson امضا کرده؛ ادعا دارد باتری‌های آنها می‌تواند دو برابر باتری‌های لیتیوم – یون متداول انرژی ذخیره کند.

مزایا: عمر دو برابر باتری در ابعاد مشابه با لیتیوم – یون، ایمن‌تر، قابلیت ساخت در شکلها و ابعاد متفاوت، دوستدار محیط زیست.

معایب: معایب چندانی گزارش نشده است.

 

سوپر کاپاسیتورها یا (ابر خازن‌ها)

خازن‌ها تقریباً در همه انواع فنآوری بکار می‌روند اما معمولاً در جایی بکار می‌روند که لازم است مقدار زیادی الکتریسیته در زمان بسیار اندک بکار گرفته شود. مانند لامپ فلاش دوربین یا ساب ووفر پخش صوت یک خودرو.

خازن‌ها می‌توانند ظرف ثانیه شارژ شوند و در آنی تخلیه گردند. یک ابر خازن هم به همین شکل کار می‌کند با این تفاوت که در چند ثانیه شارژ شده ولی انرژی آن به آرامی همانند یک باتری تخلیه می‌شود.

تحقیقات اخیر مبنی بر استفاده از گرافن وعده ابر خازن‌هایی را می‌دهد که می‌توانند ظرف 16 ثانیه شارژ شوند و می‌توانند عمری بیش از 10 هزار مرتبه شارژ و تخلیه داشته باشند. اما بهترین ابر خازن‌ها نیز می‌توانند دانسیته انرژی معادل باتری‌های لیتیوم – یون متداول داشته باشند.

 

مزایا: شارژ تقریباً آنی، طول عمر بسیار طولانی از نظر تعداد سیکل شارژ، قابلیت بهره‌گیری بعنوان منبع انرژی در خودروهای برقی

معایب: دانسیته پایین به معنی عمر کوتاه شارژ باتری

جمع بندی

باتری های فلز- هوا من جمله "لیتیم-هوا"، باتری های مبتنی بر گوگرد من جمله "لیتیم-سولفور" و "منیزیوم-سولفور" در دسته باتری های با چگالی انرژی بالا محسوب می شوند؛ محققان اروپایی و سایر محققان در سراسر دنیا در حال تحقیق و توسعه فناوری باتری در دسته مذکور می باشند.

 

 

 

اعظم اردستانی

رئیس امور بهبود و توسعه سوخت های نوین

 

تعداد بازدید: 212 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   مرور خبرهاو تحلیل ها  
  شومینه و بخاری و پکیج؛ قاتلان اکسیژن هوا
  تصاویر ارمنی‌های قره‌باغ که خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند و به ارمنستان می‌گریزند
  امضای تفاهم نامه تامین ۱۰۰ دستگاه لکوموتیو و ۲۵۰۰ دستگاه واگن باری
  پاشنه آشیل صنعت ریلی کمبود لکوموتیو است
  رکورد تولید واگن باری شکست
  با بلندترین درخت جهان آشنا شوید
  ایران‌رود» اقلیم کرمان را متحول می‌کند
  مشخصات فنی و تصاویر بزرگترین سد دنیا در چین
  مشهد در آستانه مهاجرت اقلیمی / خشکسالی شدید در سیستان و بلوچستان و خراسان
  خشکسالی متوسط تا خیلی شدید طی سه سال اخیر/ کاهش ۲۰ درصدی بارش‌ها
  مهم‌ترین اشتباهات راهبردی ارمنستان در جنگ قره باغ
  بزرگترین رم پمپ در جهان
  پمپی که آب را ۲۰۰۰ متر پرتاب می‌کند!
  ورق زدن رویایی قدیمی به نام ایران رود - مرکز توسعه فناوری آب
  مرتفع ترین سدهای دنیا
  چرا مردم باید هزینه حقوق کارمندان دولت را بدهند؟
  ایرانرود در خدمت محیط زیست، هوای پاک تر،ایران زیباتر
  بزرگترین ساختمان فلزی جهان
  ساخت بلندترین پل ریلی جهان در هند
  طولانی ترین تونل های دنیا ؛ لیستی از بلندترین تونل های ریلی جهان
  طولانی ترین قطار جهان با دو کیلومتر طول و 210واگن با ظرفیت هر کدام 84تن
  طرح ابر آبراه «خزر-خلیج فارس» روی میز ایران و روسیه
  بلندترین برج های جهان به ترتیب ارتفاع
  ورق زدن رویایی قدیمی به نام ایران رود
  نقش ایران در جنگ آذربایجان و ارمنستان چیست؟
  حذف واسطه‌های اروپایی به شرط گفتگوی مستقیم با آمریکا اقدامی سنجیده است/ واسطه شدن عمان و قطر در شأن ایران نیست
  اختلاف ارتش و سپاه در زمان جنگ ایران و عراق بر سر چه بود؟
  حوادث قره‌باغ نشان داد روسیه قابل اعتماد نیست
  نتایج وخیم اعتماد ارمنستان به روسیه
  نیروگاه آبی با ظرفیت 22میلیون مگاوات/سد با ارتفاع تاج 714متر/بزرگترین نیروگاه های آبی جهان
  مزایای ساخت پروژه «ایران رود» در شرایط کمبود آب ایران
  جهاد برای ایرانرود/سرسبزی، آبادانی و اشتغال برای تمام ایران
  پشت پرده های طرح «اتصال دریای خزر به خلیج فارس» +ویدیو
  ایرانرود، هشتمین عجایب جهان، راه حل اقتصاد کشور
  دولت بزرگ و پرهزینه کسری بودجه را تشدید می‌کند
  وقت عبور از بخاری‌های گازی
  درآمدهای دولت به پای هزینه هایش می‌رسد؟/ وزن دولت چاق و پر هزینه بر گرده مردم
  مردم باید بدانند درآمدهای مالیاتی کجا خرج می‌شود
  ابتکار عجیب سوئیسی ها برای حرکت قطار در شیب تند ۴۷ درجه
  بررسی مشکلات حرکت قطار در قوس و راهکارهای آن
  عبور کشتی ها از سد سه دره از طریق قفل آب بند
  کلیپی زیبا از نحوه کم کردن ارتفاع سطح آب
  مخالفت‌های گسترده با اتصال خزر به دریای آزوف با حفر کانال
  مذاکرات جدی ایران و روسیه درباره احداث کانال کشتیرانی دریای خزر به خلیج فارس
  رقابت ناعادلانه اروپا با چین در عرضه تولید خودروهای برقی
ادامه مرور خبرهاو تحلیل ها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1388
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار