پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 18 مرداد 1399 - 18:13   
 
 
   آخرین اخبار  
  تقلیل سرعت؛ دشمن بهره‌وری در راه‌آهن/ ۹درصد شبکه ریلی دارای محدوده تقلیل سرعت/ بهره‌وری در راه آهن تبدیل به یک فرهنگ شده است
  بهره‌وری پایین یکی از مشکلات اصلی واگن‌های مسافری
  حکومت محلی استانبول چگونه شکل می‌گیرد؟
  مقایسه ای آموزنده از اختیارات شهرداریها در ایران با سایر کشورها
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟
  علل ناکارآمدی شوراها
  ضرورت اصلاح مسیر فعلی فعالیت‌های شورای شهر
  ارتقای بهره‌وری و افزایش حمل بار در شبکه از اولویت‌های راه‌آهن است
  پهپادی ترکیه توازن نظامی در خاورمیانه را به نفع آنکارا تغییر داد
  قوی‌ترین و فوق پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا+عکس
  تخصیص یک درصد درآمد فروش نفت به توسعه ریلی/ راه‌آهن در موقعیت بهره‌وری و درآمد
  مردم صاحبان واقعی کشور هستند
  جزئیات فرایند اعمال شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌آهن
  قیمت جدید محصولات سایپا برای سه ماهه دوم 99 اعلام شد + لیست قیمت
  واردات کامیون‌های دست دوم خارجی از چه کشورهایی مجاز است؟
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91437صفحه نخست » هوایی2سه شنبه، 12 آذر 1398 - 11:30
عایدی دونرخی شدن ارز و بنزین فساد است/ کشور را باید خودمان بسازیم
ترابر نیوز: نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرجا دو نرخی کردیم چه ارز و چه بنزین، یا رانت و یا مفسده پشت آن بوده است، گفت: طی این سال‌ها در بحث بازار ارز تنها با واژه‌ها بازی کرده‌ و نتوانسته‌ایم روندی برای تعادل ارز ایجاد کنیم.
  
ترابر نیوز:
اکبری نماینده مجلس

علی اکبری سه‌شنبه ١٢ آذر در یک نشست خبری گفت: نظر شخصی بنده اینست که هرجا، چه در ارز چه بنزین دو نرخی را تثبیت کردیم، به دنبال آن مفسده شکل می‌گیرد، در سال‌های گذشته هم این تجربه را داشتیم؛ بنده و برخی از نمایندگان اعتقاد داریم که حتی ۱۴ میلیارد دلار اختصاص یافته به مواد اولیه و کالاهای اساسی و دارو را باید تک نرخی کنیم تا جامعه خود به خود به خط تعادل برسد.

وی با بیان اینکه دولت در این زمینه نگرانی‌هایی دارد که بعضا به جا هم هست، گفت: ما سالانه حدود ۱۰ میلیون تن ذرت، ۲ میلیون تن کنجاله، یک میلیون تن برنج و مقادیری جو و دیگر مواد اولیه و کالاهای اساسی را وارد می‌کنیم، گفت: شاید امروز برای مدیریت کردن بعد از ورود این کالاها و نظارت دقیق بر آنها ابزار فراهم نداریم؛ دولت هم حق دارد و باید جامعه را مدیریت کند.

اکبری با اشاره به طرح مباحثی در کمیسیون کشاورزی مجلس در این خصوص، گفت: ما حتی پیشنهاد داده‌ایم که هم امکان واردات محصولات کشاورزی و هم صادرات آن فراهم باشد و مبادلات آن بر پایه نرخ دولتی انجام نشود.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به حوادث هفته آخر آبان، دولت، مجلس و تمام دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و نظامی را دارای اشتباهاتی در این روند ارزیابی و خاطرنشان کرد: البته امروز نباید به دنبال مقصر بود، اگرچه مجلس هم در خصوص وقایع اخیر که تمام جامعه را دچار التهاب و متضرر کرد، قانع نشده است و حتی برخی از نمایندگان به دنبال حضور رئیس جمهوری در صحن و پاسخگویی هستند.

او با تصریح اینکه افزایش نرخ حامل‌های انرژی در قانون پیش بینی شده است، گفت: در دولت جناب آقای خاتمی این موضوع در دستور کار قرار داشت و سالانه حدود ۲۰ درصد به نرخ حامل‌ها اضافه می‌شد و شاهد تنشی هم در جامعه نبودیم، در دولت جناب آقای احمدی‌نژاد اما این موضوع مد نظر قرار نگرفت و علی‌رغم اینکه در بحث یارانه‌های نقدی هم یکی از محل‌های تامین منابع مالی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بود اما دولت در این موضوع سکوت کرد؛ در دولت جناب آقای روحانی هم ۶ سال این موضوع با سکوت مواجه شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اصلاح قیمت بنزین اجماع لازم وجود داشت اما در خصوص میزان و نحوه اجرا به جمع بندی نرسیدیم، گفت: امروز در کشور ۹۱۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان انرژی داریم، این در حالی است که تنها نیمی از مردم ایران دارای خودروی شخصی هستند و در این بین برخی خانوارها هم خودروهای متعددی در اختیار دارند؛ این موضوع موجب تفاوت در بهره‌مندی جامعه از یارانه انرژی شده است.

اکبری با رد اطلاع نمایندگان مجلس از طرح افزایش نرخ بنزین تاکید کرد: اینکه رئیس مجلس اعلام کرد تمام نماینده‌ها در جریان موضوع بودند، واقعیت  ندارد مگر اینکه در جلسه روسای کمیسیون‌ها مطرح شده باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در خصوص سخنان اخیر رئیس جمهور مبنی بر بی‌اطلاعی از زمان اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، گفت: حرف‌هایی که پس از جریان افزایش قیمت بنزین از سوی ایشان که سال ها در مقام اجرایی مختلف کشور مشغول به خدمت بوده، قابل قبول نیست و این یک نوع فرافکنی است.

اکبری با تاکید براینکه طرح‌های سه فوریتی و دوفوریتی متعددی در خصوص تغییر نرخ بنزین از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است، احتمال تصویب چنین طرح‌هایی را در این دوره از مجلس منتفی دانست و همچنین از احتمال تغییر نرخ بنزین در بودجه ۹۹ خبر داد و عنوان کرد: بسیاری از نمایندگان بر تک نرخی شدن بنزین تاکید دارندٰ، لذا ممکن است نرخ بنزین در لایحه بودجه سال آینده تغییراتی داشته باشد و باید دید که نگاه مجلس به چه صورت است. 

او خاطرنشان کرد: در مورد نرخ بنزین ارقام متفاوت داده شده و نمایندگان هنوز به اجماع نرسیده‌اند. پیش از این نیز سه بار افزایش قیمت به صحن غیرعلنی مجلس آمد اما رای نیاورد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین در پاسخ به چرایی فروکش کردن اعتراض نمایندگان به افزایش قیمت بنزین و عدم واکنش آنها در جریان کشته شدن تعدادی از شهروندان معترض در جریان آشوب‌های اخیر، گفت: نگاه ما در این زمینه توجه به منافع ملی است و برخی مواقع ایجاب می‌کند چنین رفتاری داشته باشیم.

اکبری اظهار کرد: وقتی به طور واضح موضوع افزایش قیمت سوخت و حواشی آن در جلسه غیرعلنی مطرح شد ناچار بود بپذیریم که جامعه بیش از این دچار تنش نشود و اگر نادیده می‌گرفتیم تبعات آن بیشتر می‌شد.

او با تاکید بر اینکه یک نماینده مجلس باید به قانون اساسی و احکام آن پایبند باشد و در احکام آن مواردی است که بپذیرد و عمل کند، به اعتراض مردم و جایگاه به حقی که دارند اشاره کرد و گفت: در این راستا نیز ضرورت بازنگری فصل‌هایی از حقوق شهروندی احساس می‌شود تا مردم به حق قانونی خود در بیان مطالبات برسند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار مدیریت شبکه‌های مجازی شد و گفت: یکی از نکاتی که که کمتر مورد توجه قرار گرفته مدیریت شبکه‌های مجازی است، متاسفانه این شبکه‌های مجازی در برخی مواقع بر روی آرای نمایندگان تاثیر می‌گذارد و یا چهره تخریبی گرفته و دولت را دچار روزمرگی می‌کند که در این زمینه نیز باید مدیریت شود.

اکبری با تصریح اینکه قطع ارتباط با دنیا پذیرفتنی و شدنی نیست، بیان کرد: زمانی که اینترنت‌ها قطع شد، بسیاری کسب و کار خود را از دست دادند که باید با راه حل‌های منطقی مدیریت و رفع مشکل شود.

او به موضوع طرح موضوع استیضاح وزرا اشاره و آن را تسویه حساب برخی نمایندگان مجلس با دولت ارزیابی و با بیان اینکه شرایط کنونی کشور برای استیضاح وزرا مناسب نیست، خاطرنشان کرد: البته به خاطر داشته باشیم که همیشه پایان دوره مجلس رفتارهایی به این شیوه وجود داشته و طرح سئوال و استیضاح را عده‌ای دنبال کرده‌اند؛ اگرچه در این دوره اعتقاد من براین است که عده‌ای به دنبال تسویه حساب با دولت هستند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه هفته آینده مجلس به بحث بودجه ۹۹ ورود خواهد کرد که موضوعی بسیار مهم است، گفت: دولت در سال ۹۸ با کمبود شدید بودجه روبرو شد و هزینه‌ها نیز روز به روز در حال افزایش است، یکی از راهکارها مشخص کردن منابع برای تامین نیاز مالی و راهکار مهم دیگر کاهش هزینه‌های جاری است، لذا دولت باید هزینه و مسافرت‌های خارج از کشورٰ، جشنواره و همایش‌ها را کاهش دهد، این موضوع البته مد نظر قرار گرفته است.

به گفته اکبری، مجلس نیز با حذف کاغذ از روند امور و کاهش هزینه غذا و پذیرایی در این مسیر گام‌هایی برداشته و اکنون به جای سرو چند نوع غذا، یک نوع غذا عرضه می‌شود و میهمانان و مراجعه کنندگان هم باید بخشی از هزینه غذا را بپردازند.

اکبری با تاکید بر لزوم تلاش در مسیر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، گفت: شاید جریان‌های اخیر مردم را سرخورده کرده باشد اما همه باید برای افزایش اعتماد جامعه تلاش کنیم، این کشور را باید خودمان بسازیم، نمی‌توان کسی را از خارج برای مدیریت و ساختن کشور به عاریه گرفت.

نماینده مردم شیراز همچنین با تاکید بر اینکه رسانه‌های معاند هیچگاه خیر ما را نمی‌خواهند، به شیوه اطلاع‌رسانی در کشور هم انتقاد و خاطرنشان کرد: متاسفانه اغلب برنامه‌های رسانه ملی بر علیه دولت و مجلس است، تقریبا ۲۰ نماینده هستند که در تمام برنامه‌های صدا و سیما حضور دارند.

اکبری با بیان اینکه غربالگری بازداشت شدگان در حوادث اخیر و ارزیابی از افرادی که آسیب دیده‌اند، نیازمند زمان است اما انجام خواهد شد، به دیدار اخیر با رئیس قوه قضاییه هم اشاره کرد و گفت: در جلسه‌ای که با آقای رئیسی داشتیم از اینکه محیط را برای رانت‌خواهان ناامن کرده قدردانی و اعلام کردیم که امیدواریم روزی برسد که خبرنگار برای بیان حقایق و مسائل جامعه دچار لنکت زبان و قلم نباشد و افرادی هم که به دادگاه می‌روند به دنبال وکیل باشند نه رابط و رابطه.

 

 

ایسنا

 

انتهای پیام

 

تعداد بازدید: 272 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  تقلیل سرعت؛ دشمن بهره‌وری در راه‌آهن/ ۹درصد شبکه ریلی دارای محدوده تقلیل سرعت/ بهره‌وری در راه آهن تبدیل به یک فرهنگ شده است
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار