پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 17 آذر 1398 - 05:44   
 
 
   آخرین اخبار  
  گاز بهتر است یا بنزین؟
  مدیریت مصرف سوخت با جایگزینی بنزین با CNG
  ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خودروی گازسوز و دوگانه سوز در کشور داریم
  گاز بهتر است یا بنزین؟
  فیلم مزیت های خودروهای سی ان جی
  نگاهی به خودروهای گازسوز نمایشگاه ژنو +تصاویر
  موتور پایه گاز سوز با معمولی چه فرقی داره
  جزئیات دوگانه‌سوز شدن ناوگان حمل و نقل عمومی اعلام شد
  مقصر اصلی افزایش قیمت بنزین مشخص شد
  تعویق زمان ثبت نام طرح ملی مسکن در ۵ استان
  برخورد اتوبوس با خاور در جاده شاهرود به سبزوار ۴۷ مصدوم داشت
  تأثیر افزایش قیمت بنزین بر آینده بازار خودرو
  چرا باید یک خودروی گازسوز بخریم؟
  اتمام فاز یک خط ۲ مترو تبریز تا پایان شورای پنجم
  قیمت اجاره آپارتمان‌های نقلی در تهران
  کاهش ۴۰میلیون‌لیتری مصرف بنزین با توسعه CNG
  وزیر کشور: افزایش قیمت‌ها بیش از این محقق نشود
  صدور مجوز ساخت فقط برای شناورهای تولیدی داخلی
  رفع آلودگی هوای تهران نیازمند ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار و ۴ سال زمان است / مرگ سالانه ۵۰۰۰ تهرانی به علت آلودگی هوا/ صدمه اقتصادی آلودگی هوای تهران بالغ بر ۲.۶ میلیارد دلار در سال تخمین زده شده است
  اثرات گاز CNG بر موتور خودرو و مقایسه آن با سوخت های دیگر
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91289صفحه نخست » اخبار رسانه هادوشنبه، 20 آبان 1398 - 12:21
اصولگرایان بی اصول و اصلاح طلبان بی اصلاح!
  
ترابر نیوز:

 

کارشناس ارشد علوم سیاسی | مشاور و فعال سیاسی| فعال حوزه شهری | بنیانگذار "خط" اولین استارتاپ سیاسی سایت شخصی: www.sharifzamani.ir

خیلی از اوقات پیش میاد که به دو جریان اصولگرا و یا محافظه کار و یا اصلاح طلب فکر کنم، البته بماند که اصلاح طلبی از همان شروع انقلاب در سال ۵۷ به عنوان یک جریان وجود داشت اما از دوم خرداد به اصلاح طلب تغییر اسم دادن. بگذریم!!!

اصولگرایان چه کسانی هستند؟

به شخصه اعتقاد دارم اصولگرایان کسانی هستند که آرمان های امام ره و انقلاب ۵۷ را به صورت کامل از سال ۵۷ که بسیار برای تودهای مردم و جوانان و اساتید دانشگاه جذاب و نو و جالب بود کپی و در تمامی سال های بعد انقلاب بدون کوچکترین تغییری پیست کرده اند.

اصولگرایان تمامی مبناهای فکری انقلاب ایران را بدون تغییر از سال ۵۷ در سال های بعد از انقلاب و تا به امروز در سال ۹۸ و بعد از آن کپی و پیست کرده اند.

اصلاح طلبان دوم خردادی چه کسانی هستند؟

اعتقادی که برای تعریف اصولگرایان دارم شاید بتوان برای اصلاح طلبان به کار برد، اگر مرحوم هاشمی شروع کننده اصلاحات در نگاه غیر صرف مذهبی بود و خواهان تبدیل کردن ایران به کشوری همچون ژاپن، در بعد اقتصادی می توان بسیار ایرادها گرفت و شاید بتوان اقتصاد مریض ایران در سال های کنونی را مقصرش در تعاریف اقتصادی مرحوم هاشمی دانست که بدون پشتوانه علمی و فرهنگی دست به اقداماتی زد.

خاتمی که گوی رقابت را از مرحوم هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری ربود و با وعده های آزادی های سیاسی و اجتماعی پا به میان گذاشت و اینکه چقدر توانست موفق عمل کند را در ترازوی عدالت مردم میگذاریم و عبور میکنیم.

اما نکته اینجاست که به شخصه اعتقاد دارم اصلاح طلبان هیچ گاه و هیچ گاه از سال ۵۷ تا به امروز برای مردم مشخص نکرده اند که دقیقا منظورشان از اصلاح چست؟ چه چیزی را می خواهند اصلاح کنند؟ چه قانون و شرایط مدنی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی کشور ار می خواهند اصلاح کنند؟ هیچ وقت یک طومار از مفهوم اصلاح طلبی به مردم ارائه نداند که ای ملت ما این موارد رو می خوایم اصلاح کنیم و فقط در زمان های انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شورا دست میگذارند روی یک سری نارضایتی های مدنی و صرفا آن را بازگو می کنند و هیچ راهکاری برای اصلاح آن نمی دهند و صد البته که رای هم میاورند. به همین دلیل اصلاح طلبی از نظر ما (ما=استارتاپ خط) یعنی اسکی بر روی نارضایتی های مدنی که گاه به صورت حقیقی و گاه به صورت مصنوعی در بستر جامعه هستند و ایجاد می شوند برای کسب رای!

اصلاح طلبان هیچ گاه از انقلاب ۵۷ تا کنون یک مفهوم از اصلاح طلبی و لیستی از اصلاحات مد نظر آنها و راه کارهای عملی آن به مردم ارائه نداده اند.

حال برسیم بر سر بحث اصلی خودمان!

آنچه بعد از ۴۰ سال از انقلاب میبینم نه اصلاحی در امورات کشور بوده و نه اموراتی که بر روی آن اصولی حاکم باشد. آنچه میبینم بازی با کلمات، بازی با جامعه، بازی با جوانان و درنهایت بازی با آینده کشور است به اسم ایران!

گریزی کوتاه بر اعتقاد شخصی خودم از چگونگی و علت های حضور مردم و به ویژه جوانان در انقلاب ۵۷ میزنم، ما فکر (ما=استارتاپ خط) میکنیم که انقلاب ۵۷ ماحصل آگاهی سیاسی + عدالتخواهی اجتماعی به همراه آموزش + فکر های نو و حرف های تازه و جامعه ی آماده بود.

تمامی آحاد مردم در معرض تفکرات نو بودن، جوانان به وسیله شریعتی و بهشتی، توده های مردم توسط طالقانی ها و مطهری ها و در نهایت سخنان امام خمینی ره.

نکته قابل توجه که می تواند فرق آن زمان با این زمان باشد میزان سطح مطالعه جوانان بود که به دنبال تغییر بودن، امروز جوانان به دنبال تغییر هستن اما مطالعه ندارند و آگاهی سیاسی و اجتماعی مناسبی نسبت به وقایع ندارند و در نهایت موجبات تکرار ها و لیست های بی امیدی میشه که خاصیت یک آدامس هم ندارند.

امروزه اصولگرایان را می توان به اصولسواران تشبیه کرد که بر روی موجی از انقلاب ۵۷ نشسته و به تاز در مسند های قدرت و ثروت به تاخت میروند و صرفا دم از شعار های اصولگرایی میزنند که هیچ گاه حتی یک خط از معنی و مفهوم اصولگرایی و لیست اصولی که دوستان به آن معقتد هستند منتشر نکرده اند و امروز در بستر مدیریتی کشور شاهد کارهای بر روی اصول انقلاب ۵۷ نیستیم.

اصلاح طلبان هم که قبلا گفته شد هیچ مفهومی از اصلاح طلبی ارایه نداده اند و قطعا نخواهند داد و تا به امروز که ریاست جمهوری و مجلس و شورا را بیشتر از اصولگرایان در دست داشته اند هیچ اصلاحی در هیچ اموری نداشته اند و به تعبیری صرفا لب و دهن و شعار بوده اند.

راهکار چیست؟

ما (ما=جوانان) فکر میکنیم که باید انقلابی درون انقلاب ۵۷ شکل بگیره و این یعنی:

۱- باید تمامی مفاهیم مبنای و اصولی انقلاب ۵۷ بازتعریفی برای نسل جوان امروز با ادبیات جوان امروزی شکل بگیرد. این بدین معنی نیست که حلال خدا حرام و حرام خدا حلال شود اما تغییر در بسیار از نگرش ها یک باید است.

۲- مبنای که نیاز به اصلاح دارد باید دقیقا به مردم اعلام شود و بر یک برنامه ریزی اجرا شود و صرفا بر مفاهیم شعارگونه باقی نماند.

۳- جوانان باید در میدان های سیاست و مدیریت وارد شوند و با اتحادی ملی افراد فرصت جوی استفاده کننده از منافع حزبی و پدرسالاری رانت و قدرت را از صحنه خارج و خودشان بر مسند خدمت به ملت بنشینند.

۴- مبنای احزاب مشخص شود که اگر قرار است صرفا شعار باشند و همسفره هم همان بهتر که نباشند و جوانان مستقل مردمی در صحنه حضور داشته باشند.

۵- باید فکر های جدید مدیریت و سیاست بر مبنای اصول ۵۷ اما با تعاریفی جدید تولید و تدوین بشه و کشور به صورت حجره بازاری اداره نشود.

۶- ما اعتقاد داریم سیاست و مدیریت در ایران روزانه است، یعنی تمامی تصمیم ها نه بر اساس آینده بینی و برنامه بلکه بر اساس وقایع روزانه اتفاق می افتند و این باید با یک سازمان مدیریتی و برنامه ریزی کشور که دارای چشم انداز چند ساله است عوض بشه.

۷- ....

موارد بسیار است و در گام اول بر اساس منشور گام دوم انقلاب نیازمند حضور جوانانی هستیم که پا در راه گذاشته و معادلات قدرت و فساد احزاب در ایران و در ارکان مدیریتی و سیاستی کشور را تغییر دهند.

پایان یادداشت / شریف زمانی

تعداد بازدید: 91 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  نگاهی به خودروهای گازسوز نمایشگاه ژنو +تصاویر
  گاز بهتر است یا بنزین؟
  ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خودروی گازسوز و دوگانه سوز در کشور داریم
  فیلم مزیت های خودروهای سی ان جی
  مدیریت مصرف سوخت با جایگزینی بنزین با CNG
  گاز بهتر است یا بنزین؟
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار