پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 6 خرداد 1399 - 07:44   
 
 
   آخرین اخبار  
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
  نتایج مسرت بخش داروی کرونا در بیمارستان آبادان
  ذوب آهن اضفهان توان تامین کل ریل مورد نیاز برای قطار های پر سرعت را دارد
  سقوط آزاد نفت شیل آمریکا/ اوضاع کساد نفت شیل
  تاثیر سقوط قیمت نفت بر بودجه روسیه و صنعت نفت شیل آمریکا
  توان ذوب آهن جهت تامین ریل مدرن uic60
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91281صفحه نخست » اخبار رسانه هادوشنبه، 13 آبان 1398 - 17:06
مزارع اصفهان با پساب فاضلاب آبیاری می شود
  
ترابر نیوز:
مزارع اصفهان با پساب فاضلاب آبیاری می شود

آبیاری سبزیجات و محصولات سیفی با فاضلاب شهری همواره در موجی از تاییدها و تکذیب ها سرگردان بوده است. این مسئله آن قدر چندش آور و ناگوار است که تقریبا هیچ مدیر و مسئولی حاضر نیست در مورد آن شفاف صحبت کند؛ اگر چه بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی مراجع رسمی دیگر تقریبا حتمی است که سبزیجات و میوه هایی در بازار وجود دارد که سرشار از آلودگی های بی شمار پساب های غیر تصفیه فاضلاب ها هستند.

آبیاری سبزیجات با آب‌های آلوده، کابوسی است که هر از چند گاهی خواب مردم یک منطقه از کشور را آشفته می‌کند. پس از تهران در اصفهان نیز چند وقتی است که این مسئله چراغ خاموش، در حال انجام است؛ واقعیت دردناکی که از راه یافتن انواع و اقسام بیماری‌های خطرناک به سفره‌های غذای مردم خبر می‌دهد. هر بار بعد از انتشار این نوع اخبار، جامعه برای چند روز ملتهب می شود و دست آخر، بدون اقدامی مناسب از یادها می‌رود و فقط سبب می‌شود تا مردم سبزیجات با طعم فاضلاب را مقابل خود داشته باشند و حتی ندانند و مطلع نباشند که چطور خود و عزیزان‌شان را در برابر این مواد غذایی آلوده مصون نگه دارند.
آبیاری 150۰ هکتار از مزارع کشاورزی با آب فاضلاب
در تازه‌ترین خبرها که باز هراس را به جان مردم انداخت رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مدعی استفاه از آب فاضلاب درآبیاری بیش از 1500 هکتار از اراضی کشاورزی شده است.  به گفته جنیدی، الگوی کشتی که از سال‌های دور وجود داشته‌ و هنوز نیز ادامه دارد و همچنین تخلیه فاضلاب شهری و صنعتی که باعث آلودگی آب‌های سطحی می‌شود، توسعه ناکافی سامانه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب، در دسترس بودن فاضلاب به دلیل توسعه ناکافی سامانه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب، رشد جمعیت که به افزایش نیازهای آب شیرین در بخش آب آشامیدنی منجر می‌شود و همچنین خشکسالی در چند سال اخیر بخشی از دلایل آبیاری مزارع با فاضلاب هستند.
تراژدی آبیاری مزارع با پساب فاضلاب این بار در اصفهان
خبر آبیاری مزارع در اطراف اصفهان با آب پساب فاضلاب  شاید دور از ذهن باشد؛ اما طی پیگیری های خبرنگار «زایندرود» این مسئله از سوی محمد صادقی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران تایید شد. به گفته صادقی، در بخش‌هایی از شرق اصفهان و در مناطقی مانند تیمارت، فسادون و برخی از نقاط دیگر مزارع کشاورزی با پساب آبیاری می شود.
 این عضو خانه کشاورز اذعان داشت: مزارع معمولا به صورت شبانه با این آب آبیاری می شوند  و برای تامین امنیت این کار حتی دوربین هایی در اطراف این مزارع نصب شده و اجازه حضور افراد بیگانه داده نمی شود. به گفته صادقی، این آبیاری ها بیشتر در مورد مزارع ذرت انجام می گیرد؛ اما در صورت دسترسی برای برخی از محصولات جالیزی و سیفی نیز از این آب آلوده استفاده می شود.
 خشکسالی نیز از جمله علت های این کار عنوان می شود. برخی بر این باورند که خشکسالی و کمبود آب در چند سال اخیر سبب شده تا  برخی از کشاورزان برای کشت محصولات خود در اقدامی بی‌هزینه چاره را در استفاده از فاضلاب‌ها و آب‌های آلوده بدانند. اقدام بی‌هزینه‌ای که  تاوان پرهزینه‌ای را برای مردم به دنبال دارد و بیماری‌های مختلفی را روانه سفره مردم می‌کند.در همین زمینه یکی دیگر از فعالان صنف کشاورزی در شرق استان معتقد است  کشاورزانی که به علت عدم مدیریت درست منابع به حال و روز بدی افتاده اند چاره ای به جز این کار ندارند. به گفته وی،کشاورزان که در سایه بی توجهی مسئولان دچار بدترین شرایط اقتصادی هستند، رو به این کار آورده اند. این فعال حوزه کشاورزی مدعی شد در مناطقی که این کار صورت می گیرد برخی از اعضای شورای شهر با کشاورزان مذکور همکاری کرده و ذی نفع هستند و به همین علت تاکنون مقابله جدی با این افراد صورت نگرفته است.
جهاد کشاورزی: اطلاع نداریم
به نظر می رسد جهاد کشاورزی به عنوان متولی مستقیم امر کشت در کشور، وظیفه نظارت بر تولید محصولات کشاورزی و سلامت آن را هم بر عهده دارد؛ هر چند که در پیگیری های ما سه مدیر معاونت کشاورزی، زراعت و محیط زیست و سلامت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان هیچ گونه توضیحی در این رابطه ارائه نکرده و اظهار بی اطلاعی کردند.
بی اطلاعی مدیران، سلامت مردم را نشانه رفته است
بر اساس هشدار کارشناسان بهداشتی، سبزیجات آ‌بیاری‌شده با آب فاضلاب‌های شهری، آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی را جذب خود می‌کنند و بیماری‌های مختلف را به بدن انسان منتقل می‌کند.
 آب فاضلاب‌حامل انواع میکروب‌ها و مواد شیمیایی فلزی مانند سرب، جیوه و... است که سلامت انسان را تهدید می‌کند؛ بنابراین احتمال ابتلا به بیماری‌های وبا، میکروبی و عفونی  وجود دارد.  کارشناسان سلامت تاکید دارند اگر چه ضد عفونی کردن سبزیجات آلوده با مواد ضدعفونی کننده تا حدی میکروب‌های موجود را از بین می‌برد؛ اما تاثیری در کاهش میزان مواد شیمیایی فلزی درسبزیجات ندارد چون سرب، جذب بافت‌های گیاه شده و آن را به طور کلی آلوده می‌کند. مسئله آبیاری محصولات کشاوری با آب های آلوده مسئله ای بسیار جدی است که در برخی از شهرها مانند تهران با رسانه ای شدن این مطلب برخوردهای قاطعی با آن صورت گرفت؛ اما به نظر می رسد در اصفهان هیچ عزم جدی برای دیدن و برخورد با این اقدام وجود ندارد و هنوز مشخص نیست سکوتی که بهای آن جان و سلامتی مردم اصفهان است کی قرار است از سوی مدیران استانی شکسته شود.
 

 

تعداد بازدید: 349 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار