پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 18 مرداد 1399 - 18:22   
 
 
   آخرین اخبار  
  تقلیل سرعت؛ دشمن بهره‌وری در راه‌آهن/ ۹درصد شبکه ریلی دارای محدوده تقلیل سرعت/ بهره‌وری در راه آهن تبدیل به یک فرهنگ شده است
  بهره‌وری پایین یکی از مشکلات اصلی واگن‌های مسافری
  حکومت محلی استانبول چگونه شکل می‌گیرد؟
  مقایسه ای آموزنده از اختیارات شهرداریها در ایران با سایر کشورها
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟
  علل ناکارآمدی شوراها
  ضرورت اصلاح مسیر فعلی فعالیت‌های شورای شهر
  ارتقای بهره‌وری و افزایش حمل بار در شبکه از اولویت‌های راه‌آهن است
  پهپادی ترکیه توازن نظامی در خاورمیانه را به نفع آنکارا تغییر داد
  قوی‌ترین و فوق پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا+عکس
  تخصیص یک درصد درآمد فروش نفت به توسعه ریلی/ راه‌آهن در موقعیت بهره‌وری و درآمد
  مردم صاحبان واقعی کشور هستند
  جزئیات فرایند اعمال شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌آهن
  قیمت جدید محصولات سایپا برای سه ماهه دوم 99 اعلام شد + لیست قیمت
  واردات کامیون‌های دست دوم خارجی از چه کشورهایی مجاز است؟
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91102صفحه نخست » اخبار رسانه هاپنجشنبه، 25 مهر 1398 - 08:30
مزیت های کاشت درخت صنوبر با فاضلاب تهران
ترابر نیوز: با کاهش هر هکتار درخت صنوبر در جنوب تهران سالانه بیش از درآمد کاشت سبزی و میوه و برنج و گندم نصیب کشاورزان می شود و از انواع بیماری های لاعلاج ناشی از مصرف این محصولات مضر و کثیف جلوگیری خواهد شد.
  
ترابر نیوز:
تولید چوب صنوبر در استان مرکزی سالانه به 36 متر مکعب در هکتار افزایش یافت

140 میلیون مترمکعب آب از بالادست و شمال شهر به تهران وارد و 400 میلیون متر مکعب آب آلوده نیز با چندین برابر آلودگی فاضلاب از شهر خارج و وارد دشت ری و ورامین می شود.

در محدوده جنوب تهران واقع در منطقه 19 هم 240 هکتار از زمین های کشاورزی با آب های نامتعارف آبیاری می شود.
وی اضافه کرد: 14 هکتار از این زمین ها به کشت سبزی، صیفی و مابقی برای گندم و جو اختصاص دارد که مربوط به هفت مالک است.
مریم مصرقانی کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شمالغرب تهران هم ادامه داد: 38.8 هکتار زمین کشاورزی در این منطقه وجود دارد که با آب های نامتعارف آبیاری می شود؛ 2.8 هکتار انگور، 27 هکتار جو، هشت هکتار گندم، یک هکتار ذرت و دو هکتار هم به کشت برخی محصولات صیفی اختصاص دارد.

با کاهش هر هکتار درخت صنوبر در جنوب تهران  سالانه بیش از درآمد کاشت سبزی و  میوه و برنج و گندم نصیب کشاورزان می شود و از انواع بیماری های لاعلاج ناشی از مصرف این محصولات مضر و کثیف جلوگیری خواهد شد.

اراک - ایرنا - رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: در پی عملیاتی شدن نتایج یک پژوهش در این استان، تولید چوب صنوبر سالانه به 36 مترمکعب در هکتار افزایش یافت.

غلامرضا گودرزی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: استان مرکزی با دارا بودن هشت هزار هکتار صنوبرکاری رتبه هشتم کشور را در تولید این محصول در کشور دارد و یکی از استان های صنوبر خیز ایران شناخته شده است.
وی ادامه داد: چوب یکی از کالاهای پر کاربرد در صنعت و فعالیت های فرهنگی به شمار می رود که سالانه ارز قابل توجهی برای واردات آن از کشور خارج می شود و رونق صنوبر کاری می تواند علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، جلوی برداشت های بی رویه درختان برای تولید چوب که خسارت های فراوانی را برای محیط زیست وارد می کند را نیز بگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی خاطر نشان کرد: پرورش و تولید درختان سریع الرشد شامل برخی پهن برگان و سوزنی برگان از راهکار اصلی و مهم برای تامین چوب مورد نیاز کشور به شمار می رود که زراعت این گونه ها در کشور آغاز شده است.
گودرزی گفت: درختان سوزنی برگ به دلیل شرایط اقلیمی ایران کمتر مورد استقبال قرار گرفته و با توجه به شرایط اقلیمی استان مرکزی تولید درخت صنوبر و اکالیپتوس از جایگاه ویژه ای در استان برخوردار است.
وی ادامه داد: در استان مرکزی به دلیل وجود سرما و ویژگی های اقلیمی، محدودیت هایی در زمینه کاشت اکالیپتوس وجود دارد ولی درخت صنوبر به عنوان یکی از گونه های بومی منطقه، گستردگی دامنه اکولوژیستی، تحمل درجه حرارت بالا و سازگاری با اقلیم استان از جایگاه ویژه ای در استان برخوردار است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی میانگین تولید چوب در جنگل های شمال را سالانه حدود چهار تا پنج متر مکعب در هکتار عنوان کرد و افزود: سالانه 20 تا 60 متر مکعب در هکتار صنوبر در استان مرکزی و جهان تولید می شود که این افزایش 10 تا 20 برابری تولید چوب این درخت نسبت به گونه های جنگلی از جمله موارد سرمایه گذاری برای تولید این محصول است.
گودرزی گفت: دوره بهره برداری گونه های جنگلی حدود 100 تا 120 سال است در صورتی که دوره تولید درخت صنوبر بسته به نوع مصرف آن حدود سه تا 20 سال است که حدود یک پنجم دوره بهره برداری گونه های جنگلی است.
دوره بهره برداری از صنوبر در صنایع خرده چوب و سلولوزی حدود سه تا پنج سال، صنایع کاغذ و کبیریت سازی 10 سال و روکش و تیر چوبی حدود 20 سال است.
وی ادامه داد: سه مشکل عمده شامل کاشت ارقام بومی نظیر صنوبر در استان مرکزی بازدهی کم، هرس شدید درختان صنوبر و فاصله کاشت بود که تحقیق برای شناسایی گونه جدید با بهره وری بالا از سال 1372 در ایستگاه تحقیقات استان مرکزی به عنوان قطب صنوبرکاری کشور آغاز شد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی افزود: متوسط تولید صنوبر در استان مرکزی سالانه حدود 12 و نیم متر مکعب در هکتار بود که نبود اطلاعات مفید در خصوص رقم های اصلاحی و مدیریت صحیح زراعت کاشت کاهش میانگین تولید این محصول در استان نسبت به سطح کشور و جهان را به همراه داشته است.
گودرزی افزود: بر این اساس با تمرکز بر روی این عوامل 56 کلن از گونه های و ارقام آمریکایی، اروپایی و سایر مناطق کشور جمع آوری و فعالیت های تحقیقاتی برای شناسایی گونه جدید صنوبر با تولید بالا در دستور کار این مرکز قرار گرفت.
وی ادامه داد: در نخستین مرحله 36 کلن صنوبر انتخاب و با انجام فعالیت های تحقیقاتی در مدت 10 سال 2 کلن از بهترین ارقام با تولید سالانه 36 و 27 متر مکعب در هکتار شناسایی و در اختیار کشاورزان استان قرار گرفت.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی خاطر نشان کرد: ز تحقیقات برای شناسایی گونه های جدید سازگار با تغییرات اقلیمی استان بر روی 15 کلن جدید در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان ادامه دارد.
گودرزی گفت: در مرحله نخست تحقیق بر روی این کلن ها بحث آفات و بیماری ها شامل مقابله با شته بومی استان که درختان صنوبر را تحت تاثیر قرار می دهد نیز مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در پنج سال نخست تحقیقات بر روی این کلن ها، گونه جدید صنوبر به نام Populus nigra برای استان شناسایی شده است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: این رقم ضمن مقاومت در برابر آفت ها، از کیفیت و تولید بیشتری نسبت به گونه های قبلی برخوردار است و سازگاری بهتری با شرایط اقلیمی استان مرکزی از خود نشان می دهد.
شته بومی یکی از آفت های بومی استان مرکزی است که بر روی درختان صنوبر و تولید لایه مومی بر روی خود مبارزه با آن ها دشوار بوده و در برابر سموم مقاوم است.
گودرزی افزود: سالانه حدود 27 متر مکعب چوب در هکتار در پنج سال نخست تحقیق بر روی این گونه جدید تولید شده است و پیش بینی می شود با تولیدات چوب این گونه جدید در پایان مرحله دوم تحقیق نسبت به گونه قبلی بهتر باشد.
گودرزی افزود: مرحله دوم این تحقیق در سال زراعی جدید پایان یافته و این گونه جدید به صورت نهال در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی در سال 62 و مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سال 72 به بهره برداری رسیده است که با ادغام وارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی در سال 79 با عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی سپس در سال 94 با ادغام مراکز آموزش جهاد کشاورزی استان ها این مرکز با نام مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فعالیت کند.
این مرکز دارای بخش های تخصصی پژوهشی مشتمل بر گیاه پزشکی، منابع طبیعی، آبخیزداری، زراعی و باغی، فنی و مهندسی است.
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی دارای هفت ایستگاه تحقیقاتی است که بستر مناسبی برای اجرای طرح های تحقیقاتی فراهم کرده است.
2 ایستگاه از این ایستگاه ها به صورت ملی در پردیس تحقیقات و آموزش ملی لوبیای خمین و پردیس تحقیقات و آموزش انار ساوه و پنج ایستگاه دیگر شامل منابع طبیعی مهندس یونسی خسبیجان، گیاهان دارویی علی آباد، علوم دامی فدک، آبخوان داری خشکرود و ایستگاه تحقیقات کشاورزی اراک به صورت استانی فعالیت می کنند.
1955/6013/خبرنگار:مهدی عظیمی***انتشاردهنده:مژگان حیدری

 

تعداد بازدید: 202 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  تقلیل سرعت؛ دشمن بهره‌وری در راه‌آهن/ ۹درصد شبکه ریلی دارای محدوده تقلیل سرعت/ بهره‌وری در راه آهن تبدیل به یک فرهنگ شده است
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار