پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 18 مرداد 1399 - 17:52   
 
 
   آخرین اخبار  
  تقلیل سرعت؛ دشمن بهره‌وری در راه‌آهن/ ۹درصد شبکه ریلی دارای محدوده تقلیل سرعت/ بهره‌وری در راه آهن تبدیل به یک فرهنگ شده است
  بهره‌وری پایین یکی از مشکلات اصلی واگن‌های مسافری
  حکومت محلی استانبول چگونه شکل می‌گیرد؟
  مقایسه ای آموزنده از اختیارات شهرداریها در ایران با سایر کشورها
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟
  علل ناکارآمدی شوراها
  ضرورت اصلاح مسیر فعلی فعالیت‌های شورای شهر
  ارتقای بهره‌وری و افزایش حمل بار در شبکه از اولویت‌های راه‌آهن است
  پهپادی ترکیه توازن نظامی در خاورمیانه را به نفع آنکارا تغییر داد
  قوی‌ترین و فوق پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا+عکس
  تخصیص یک درصد درآمد فروش نفت به توسعه ریلی/ راه‌آهن در موقعیت بهره‌وری و درآمد
  مردم صاحبان واقعی کشور هستند
  جزئیات فرایند اعمال شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌آهن
  قیمت جدید محصولات سایپا برای سه ماهه دوم 99 اعلام شد + لیست قیمت
  واردات کامیون‌های دست دوم خارجی از چه کشورهایی مجاز است؟
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91099صفحه نخست » اخبار رسانه هادوشنبه، 22 مهر 1398 - 08:10
آبیاری 741 هکتار اراضی کشاورزی استان تهران با فاضلاب/ کاهش سطح زیر کشت سبزیجات با آب‌های آلوده
  
ترابر نیوز:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران خبر داد

رئیس جهادکشاورزی استان تهران گفت: با بررسی‌ میدانی اراضی آبیاری با فاضلاب را شناسایی و با اقدامات لازم از مجموع 741 هکتار اراضی سبزی و صیفی که آب آلوده مصرف می‌کردند، را به مراجع قضایی معرفی کردیم و امکان برداشت از فاضلاب را برای آنها غیرممکن کردیم.

آبیاری 741 هکتار اراضی کشاورزی استان تهران با فاضلاب/ کاهش سطح زیر کشت سبزیجات با آب‌های آلوده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سید محمد موسوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در نشست مطبوعاتی امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: امنیت غذایی اولویت اساسی کارهای وزارت جهاد کشاورزی است که این موضوع رکن اصلی استقلال ملی محسوب می‌‌شود. 

وی افزود: تأمین آب از مهمترین محورهای تولید پایدار در بخش کشاورزی است، به طوری که اگر منابع آب درست مصرف نشود نمی‌توانیم به پایداری تولید امیدوار باشیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران بیان داشت:  میزان آب استحصالی استان تهران که در بخش کشاورزی در سال 1340 صرف می شد، 50 درصد کاهش یافته است و این اتفاق به دلیل توسعه شهرنشینی و افزایش سهم مصرف خانگی است.

موسوی مهمترین اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی استان تهران را بیان کرد و گفت: یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب پساب فاضلاب شهری در استان تهران داریم که اگر این مقدار تصفیه شود و در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد، دیگر کمبود آب نخواهیم داشت.

وی به چالش‌های آب استان تهران اشاره کرد و افزود: سهم‌بری آب کشاورزی از سدها تقریبا نسبت به گذشته 70 درصد کاهش داشته و دشت‌های استان هم به علت برداشت‌های بی‌رویه آب از طریق چاله‌ها سالی یک تا 2 درصد افت آب‌های زیرزمینی داریم.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران بیان داشت: از ابتدای امسال 34 هزار و 500 هکتار از اراضی استان تهران از شیوه آبیاری سنتی به مدرن تغییر یافته است که قرار است 10 هزار هکتار دیگر آبیاری تحت فشار را در تهران عملیاتی کنیم و در مدت 3 سال آینده کل اراضی آبیاری تحت فشار را به 70 هزار هکتار برسانیم.

وی در بخشی از سخنانش آخرین وضعیت سبزی کاری با فاضلاب را تشریح و عنوان کرد : با بررسی های میدانی اراضی آبیاری با فاضلاب را شناسایی کردیم و با اقدامات آموزشی و ترویجی توانستیم از مجموع 741 هکتار اراضی سبزی و صیفی که با آب فاضلاب آبیاری می‌شد امسال آن را به 46.5 هکتار کاهش دهیم.

وی افزود: از 211 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان تهران 22 هزار هکتار زیر کشت سبزی و صیفی است و از این 22 هزار هکتار 741 هزار آبیاری به صورت مخلوط آب سالم و فاضلاب بوده است که در حال حاضر این میزان کاهش یافته است.

موسوی به اقدامات انجام شده برای مقابله با آبیاری اراضی کشاورزی با آب آلوده اشاره کرد و گفت: زمین‌های آبیاری شده با آب آلوده شناسایی شده و به کشاورزان خاطی تذکر، اخطار شفاهی و کتبی داده شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران اظهار داشت: تعدادی از کشاورزان خاطی از طریق شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری جهت برخورد قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند و 25 هکتار اراضی سبزی کاری با آب‌های نامتعارف معدوم شدند.

موسوی خاطرنشان کرد: 46.5 هکتار از کل اراضی که تا درصدی با آب فاضلاب آبیاری می شدند از اراضی بودند که آب سالم دریافت می‌کردند، اما این آب توسط صنایع در جوار آنها با مواد شیمیایی و پسماند سلامت خود را از دست می‌داد که این موضوع را با همکاری محیط زیست پیگیری کردیم و به 62 کارگاه صنفی و صنعتی آلوده کننده آب کشاورزی اخطار قضایی دادیم.

رئیس جهاد کشاورزی با اشاره به زنجیره تولید، بیان داشت: یکی از چالش‌های مهم بخش کشاورزی در کنار آب و تبدیل اراضی کشاورزی، شکاف قیمت خرید محصول از کشاورز تا مصرف کننده است که معمولا باید   60 تا 75 پولی که مصرف‌کننده پرداخت می‌کند باید به تولید‌کننده برسد اما به دلیل وجود و نقش بسیار گسترده واسطه‌ها این سهم دائما در حال کاهش است.

موسوی تصریح کرد: یکی از راه‌های حفظ پایداری تولید کمک به تشکیل زنجیره تولید است که برای تحقق این موضوع باید تأمین نهاده‌ها، تولید، صنایع تبدیلی و تکمیلی و عرضه به داخل و صادرات باید در داخل یک متن قرار و این کار بصورت زنجیره وار انجام شود.

وی افزود: در کشاورزی مثل هر بخش اقتصادی برای پایداری در تولید به پایداری آب و زمین و دانش فنی بهره‌برداری ارتباط تنگاتنگ دارد و بعد از تولید هم حتما باید دو ویژگی مهم داشته باشد که یکی حداقل بودن قیمت تمام شده تولید و حداکثر بودن کیفیت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای پایین آمدن قیمت تمام شده باید به سمت مکانیزاسیون حرکت کنیم که این موضوع تا 80 درصد در بحث آبیاری هزینه آبیاری را کم می‌کند و برای این مطلب با 140 میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان 237 دستگاه کمباین، تراکتور و ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی افزود: حدود 30 هزار تن کود شیمیایی و 7 هزار تن بذر و 502 هزار تن نهاده‌های دامی و حدود 150 میلیون نفت گاز پشتیبانی از کشاورزان انجام شده است.

موسوی با اظهار بی اطلاعی از سطح زیر کشت اراضی جنوب تهران گفت: وزارت جهاد کشاورزی با کشت برنج در استان تهران کاملا مخالف است زیر کشت این محصول در تهران هیچ گونه توجیه فنی ندارد و از طرفی امکان آبیاری این محصول با آبهای آلوده و فاضلاب وجود دارد.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران در مورد یکپارچه سازی اراضی کشاورزی این استان بیان داشت: راهکار عملیات جهاد کشاورزی استان تهران برای توسعه یکپارچه سازی اراضی کشاورزی اعطای تسهیلات بلاعوض برای مکانیزه کردن اراضی که بر این اساس کشاورزانی که اقدام به یکپارچه سازی خود کنند صد در صد از کمک بلاعوض می‌توانند بهره بگیرند.

 

تعداد بازدید: 292 ،    
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  تقلیل سرعت؛ دشمن بهره‌وری در راه‌آهن/ ۹درصد شبکه ریلی دارای محدوده تقلیل سرعت/ بهره‌وری در راه آهن تبدیل به یک فرهنگ شده است
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار