پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 - 10:29   
 
 
   آخرین اخبار  
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
  نتایج مسرت بخش داروی کرونا در بیمارستان آبادان
  ذوب آهن اضفهان توان تامین کل ریل مورد نیاز برای قطار های پر سرعت را دارد
  سقوط آزاد نفت شیل آمریکا/ اوضاع کساد نفت شیل
  تاثیر سقوط قیمت نفت بر بودجه روسیه و صنعت نفت شیل آمریکا
  توان ذوب آهن جهت تامین ریل مدرن uic60
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91088صفحه نخست » هوایی2شنبه، 13 مهر 1398 - 10:28
هشدار نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال/لزوم اهمیت به شرق و اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه با هدف کاهش ریسک لرزه‌ای شرق تهران / لازم است علاوه بر تمهیدات پیشگیرانه، به مردم ساکن این نواحی آموزش‌های لازم داده شد
ترابر نیوز: به گفته مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی امتداد ۵ گسل و وجود دو سد از جمله مواردی است که لزوم توجه جدی به گسل‌های شرق تهران را افزایش می‌دهد و یادآور می‌شود که سیلاب ناشی از تخریب احتمالی سد لار می‌تواند در حرکت به سوی شرق در مسیر دره‌های "لار" و "هراز"، مراکز جمعیتی واقع در امتداد این دره‌ها را دچار آسیب‌دیدگی جدی کند.
  
ترابر نیوز:
منطقه شکار ممنوع فیروزکوه

دکتر علی بیت‌اللهی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در روز پنج‌شنبه  ۱۱ مهر ماه دو زمین لرزه پیاپی در ۲۲ کیلومتری شمال شرقی فیروزکوه با بزرگی ۲.۸ و ۳.۸ رخ داد و در ادامه در ساعت ۱۶ و ۴۱ دقیقه همان روز زلزله کوچک دیگری با بزرگی ۲.۹ در حوالی همان منطقه به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه خرد لرزه‌های کوچکتر دیگری نیز در شرق استان تهران از "رودهن" تا "فیروزکوه" امکان رخداد دارند، اظهار کرد: این زمین‌لرزه‌های هرچند کوچک بهانه‌ای بر تاکید بیشتر به اهمیت شرق و اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه با هدف کاهش ریسک لرزه‌ای شرق تهران است.

بیت‌اللهی با اشاره به اهمیت زون شرقی تهران، خاطر نشان کرد: دو ساختار تکتونیکی شناخته شده "شمال تهران" و "مشاء" در شرق تهران به یکدیگر می‌رسند و تشکیل یک گره فعال تکتونیکی را می‌دهند که موجب لرزه‌خیزی بالای گستره شرقی تهران شده است. نود یا گره تکتونیکی در کل دنیا، نقاط بسیار مستعد رخداد زمین لرزه‌های بزرگ تلقی می‌شوند و گره تکتونیکی شرق تهران نیز مستثنی از این قاعده نمی‌تواند باشد.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه اهمیت این عارضه تکتونیکی به دلیل نزدیکی آن به کلانشهر تهران، مهم و شایان توجه جدی است، ادامه داد: گره تکتونیکی "مشاء-شمال تهران"، از حاشیه شرقی تهران، حدود ۱۵ کیلومتر به صورت مستقیم و از مرکز شهر حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. این فاصله از نظر کاهش شتاب و شدت زلزله، فاصله کمی است و رخداد زلزله‌ای بزرگ در حوالی این نقطه و این گره تکتونیکی، تاثیر محسوس بر تهران خواهد گذاشت. ضمن آنکه آبادی‌های اطراف و به‌ویژه دو سد "لار"  و "لتیان" و پایداری آنها در مقابل نیروی برشی زلزله هم امر بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی در شرق تهران علاوه بر امتداد دو گسله کاری و فعال و لرزه‌زای شمال تهران و مشاء و تلاقی این دو گسل، گسل‌های دیگری مانند "تلو"، "سرخه حصار" و "قصر فیروزه" گستردگی دارند که معرف تکتونیزه بودن پهنه وسیعی در شرق تهران است.

هشدار نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال/لزوم اهمیت به شرق و اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه با هدف کاهش ریسک لرزه‌ای شرق تهران / لازم است علاوه بر تمهیدات پیشگیرانه، به مردم ساکن این نواحی آموزش‌های لازم داده شد

مراکز جمعیتی مجاور گره تکتونیکی مشاء – شمال تهران

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به مراکز جمعیتی مجاور گره تکتونیکی شرق تهران اشاره کرد و گفت: در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شرقی و غربی اطراف محل تلاقی گسل‌های مشاء و شمال تهران ۳۷ آبادی قرار گرفته است که از  آن میان روستاهای "نیکنامده"، "لواسان بزرگ"، "برگ جهان"، "رسدان"، "کلان"، "علایین"، "چهارباغ" و "ایرا" نزدیک به نقطه تلاقی دو گسل مذکور هستند.

وی با بیان اینکه بر طبق آمار سال ۱۳۹۵ در ۳۷ روستای این منطقه حدود ۱۶۶۰۰ نفر در ۵۳۰۰ واحد مسکونی زندگی می‌کنند، افزود: از واحدهای مسکونی این آبادی ۳۰ درصد آن‌ها فاقد اسکلت است و ضرورت دارد که در ارتقای کیفی به‌ویژه روستاهای واقع در این ناحیه توجه جدی و کار جدی صورت پذیرد.

هشدار نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال/لزوم اهمیت به شرق و اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه با هدف کاهش ریسک لرزه‌ای شرق تهران / لازم است علاوه بر تمهیدات پیشگیرانه، به مردم ساکن این نواحی آموزش‌های لازم داده شد

افزایش ریسک لرزه‌ای شرق تهران با دو سد

بیت‌اللهی با تاکید بر اینکه دو سد "لار" و "لتیان" در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری گره تکتونیکی مشاء – شمال تهران قرار دارند، خاطر نشان کرد: وقوع زلزله مورد انتظار در این نقطه مسلما می‌تواند سازه سد را تحت تاثیر قرار دهد. هر چند که من اطلاع دقیقی از کیفیت طراحی، ساخت و نظارت این دو سد در اختیار ندارم، اما با سطح طراحی محتاطانه‌تر هم، زلزله بزرگ محتمل در محدوده "نود" تکتونیکی شرق تهران، می‌تواند آسیب‌رسان باشد. از این رو سناریوی تخریب این دو سازه هیدرولیکی، باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: بررسی مورفولوژیکی منطقه نشان می‌دهد که سیلاب ناشی از تخریب احتمالی سد لار می‌تواند در حرکت به سوی شرق در مسیر دره‌های لار (به سمت شرق و پلور) و "هراز"، مراکز جمعیتی واقع در امتداد این دره‌ها را دچار آسیب دیدگی جدی کند که لازم است علاوه بر تمهیدات پیشگیرانه، به مردم ساکن این نواحی آموزش‌های لازم داده شد.

هشدار نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال/لزوم اهمیت به شرق و اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه با هدف کاهش ریسک لرزه‌ای شرق تهران / لازم است علاوه بر تمهیدات پیشگیرانه، به مردم ساکن این نواحی آموزش‌های لازم داده شد

مسیر احتمالی رواناب ناشی از خروج آب سد لار

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه امتداد مسیر سد لتیان نیز "جاجرود" را تهدید می‌کند، اضافه کرد: از این رو ضرورت دارد این منطقه از منظر مخاطرات ثانویه بعد رخداد زلزله، مورد ارزیابی‌های دقیق‌تر قرار گرفته و اقدامات عملی جدی صورت پذیرد. به نظر من آموزش‌های عمومی، از کم هزینه‌ترین و اجرایی‌ترین اقدامات مورد نظر در این رابطه هستند.

هشدارهایی که باید جدی گرفته شود

بیت‌اللهی با بیان اینکه واقعیت واضح در وقوع احتمالی زلزله‌های بزرگ در این ناحیه آن است که موضوع فقط ۳۷ روستا و یا دو سد در محدوده شرق تهران نیستند، توضیح داد: مهمترین المان در صورت وقوع زلزله مهم آسیب‌پذیری کلانشهر تهران است. علاوه بر آن، مراکز متراکم جمعیتی و نیز ساخت و سازهای بلند مرتبه‌ای که اخیرا به طور متراکم در پردیس و مناطق مشابه آن احداث شده، به طور قابل توجهی ریسک لرزه‌ای شرق تهران را بالا برده است.

وی ادامه داد: متاسفانه وارسی اقدامات آموزشی، مطالعاتی، اجرایی و ستادی قابل توجهی را در خصوص زلزله‌های احتمالی شاهد نیستیم، علی‌رغم آنکه با ابلاغ قانون مدیریت بحران کشور، این انتظار می‌رود که کلیه دستگاه‌های اجرایی، مراکز علمی و تحقیقاتی و رسانه‌ها با روحیه تعامل و هم افزایی تمامی تلاش خود را مصروف ارتقای تاب‌آوری المان‌های در معرض خطر کنند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ابراز امیدواری کرد که در آستانه فرا رسیدن روز ۲۱ مهرماه، روز جهانی کاهش ریسک، بتوانیم چند نمونه قابل ذکر از کارهای انجام یافته را در زمینه کاهش ریسک مخاطرات طبیعی در ایران ارائه دهیم.

انتهای پیام

 

تعداد بازدید: 257 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار