پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
جمعه، 13 تیر 1399 - 01:48   
 
 
   آخرین اخبار  
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
  نتایج مسرت بخش داروی کرونا در بیمارستان آبادان
  ذوب آهن اضفهان توان تامین کل ریل مورد نیاز برای قطار های پر سرعت را دارد
  سقوط آزاد نفت شیل آمریکا/ اوضاع کساد نفت شیل
  تاثیر سقوط قیمت نفت بر بودجه روسیه و صنعت نفت شیل آمریکا
  توان ذوب آهن جهت تامین ریل مدرن uic60
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90957صفحه نخست » هوایی2پنجشنبه، 28 شهریور 1398 - 12:59
اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات مواد خام معدنی
ترابر نیوز: اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات مواد خام معدنی از اول مهر امسال شکل اجرایی به خود می‌گیرد.
  

ترابر نیوز:

اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات مواد خام معدنیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت گفت: روز ۲۶ شهریور موضوع اخذ عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات مواد خام معدنی (سنگ آهن) به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد و از یکم مهر  امسال شکل اجرایی به خود می‌گیرد.
آقای جعفر سرقینی افزود: صدور مواد خام معدنی از سوی اهالی صنعت و فعالان اقتصادی مورد تایید قرار نمی‌گیرد و برای سال ۹۸ میزان هشت درصد عوارض پیش بینی شده بود، اما قیمت‌های بازار جهانی صدور مواد معدنی از جمله کنسانتره سنگ آهن را شتاب بخشید.
وی گفت :  شورای عالی اقتصاد در خرداد سال گذشته وضع عوارض بر صادرات همه مواد معدنی خام را تصویب کرد، برای سال اول (۱۳۹۷) پنج درصد، سال دوم (۱۳۹۸) هشت درصد و سال سوم (۱۳۹۹) ۱۰ درصد تعیین کرده بود.
سرقینی گفت : تعیین میزان هشت درصدی عوارض برای اقلام معدنی نقش بازدارندگی نداشت و شرایط به گونه‌ای شد که انواع مواد معدنی برای صادرات به بندرعباس انتقال داده شد و از آنجا راهی بازار‌های صادراتی به ویژه چین شدند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت تصریح کرد: صادرات سنگ آهن بگونه‌ای رقم خورد که واحد‌های بزرگ از جمله فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، از ذخیره تهی شدند و شرایط برای واحد‌های کوچک فولادسازی به مراتب دشوارتر بود.
وی افزود : وزارت صمت برای کنترل صادرات، سیاست «ارائه گواهی مبدا» را اجرایی کرد که در واقع این امر به منظور شناسنامه دار کردن صادرات پیاده سازی شد و در واقع این امر بدنبال بازنگشتن ارز حاصل از صادرات و استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف بود، با گواهی مبدا کارت‌های یاد شده تحت کنترل قرار گرفت و وضعیت تولید کارخانه‌های داخلی بهبود یافت.
سرقینی تصریح کرد: وضع عوارض بر صادرات مواد خام معدنی بنابر دستورالعملی است که توسط معاون اقتصادی رئیس جمهوری با تایید سران سه قوه و مقام معظم رهبری برپایه تصمیم کمیته پنج نفره (با ترکیب بانک مرکزی، وزارتخانه‌های صنعت، امور اقتصادی، جهاد کشاورزی و اتاق ایران) اتخاذ شده است و این کار گروه می‌تواند میزان عوارض را مشخص یا اخذ آن را متوقف سازد.
به گفته وی، پیشنهاد اولیه برای میزان عوارض کنسانتره سنگ اهن ۲۵ تا ۳۰ درصد بود که با رقم ۲۵ درصد موافقت شد و برای دیگر اقلام معدنی نیز متناسب با آن عوارض مشخص شد.
 
تصمیمی هوشمندانه برای رونق تولید
آقای سرقینی گفت: وضع عوارض سبب می‌شود تا ارزش افزوده بیشتر مواد معدنی در داخل کشور صورت گیرد و این موضوع با تولیدات فولادی نقش موثر خود را ایفا می‌کند و در حقیقت یک تصمیم هوشمندانه برای رونق تولید محسوب می‌شود.
وی افزود : دشمن برای جلوگیری از صادرات فولاد و فلزات ایران، ​ موانع بسیاری ایجاد کرد، اما برای صادرات سنگ آهن خام هیچ محدودیتی ایجاد نکرده، بلکه کشتی‌های بی شماری را برای حمل مواد معدنی به منطقه اعزام کرده است.
 

پیش بینی رشد ۲ میلیون تنی فولاد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال با توجه به روند فعلی، انتظار می‌رود تولید فولاد به میزان  ۲ میلیون تن بیش از سال گذشته محقق شود.
آمار‌های منتشر شده گویای آن است میزان تولید فولاد پارسال به حدود ۲۵ میلیون تن رسید.
واحد‌های بزرگ فولاد سازی کشور فولاد مبارکه، خوزستان و ذوب آهن بیش از ۵۰ درصد تولید را به خود اختصاص داده اند.

بداظهاری مانع از سطح بندی سنگ آهن
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تصریح کرد: مساله بداظهاری صادرکنندگان مواد معدنی مانع از آن شد که نسبت به سطح بندی (تعیین عیار) برای اخذ عوارض اقدام شود، بنابراین وزارتخانه ناگزیر از صدور دستورالعمل یکسان در ارتباط با صادرات کنسانتره سنگ آهن شد.
به گفته وی، تعیین میزان عیار سنگ آهن در صادرات و واردات پیامد بداظهاری را بدنبال داشت و این امر به زیان تولید تمام می‌شد.
 
اندیشه تشکل‌ها منافع صنف – دولت منافع مردم
آقای سرقینی درخصوص نارضایتی تشکل‌های مختلف معدنی با سیاست وضع عوارض گفت: واقعیت این است که تشکل‌های صنفی همواره از منافع خود یا صنف دفاع می‌کنند، درحالی که دولت، منافع مردم را به عنوان اولویت خود در زمینه پیاده سازی سیاست‌های گوناگون مورد توجه قرار می‌دهد.

قیمت فلزات برپایه نرخ بورس لندن
وی درباره کاهش نرخ جهانی برخی مواد معدنی هم افزود: امروز قیمت فلزات در ایران و خارج از کشور براساس نرخ بورس لندن تعیین می‌شود و صادرکنندگان با توجه به نیاز ارزی خود و اینکه مشتریان داخلی با تاخیر پرداخت‌ها را انجام می‌دهند، از صادرات استقبال می‌کنند.

ایران ظرف ۱۰ سال آینده وارد کننده سنگ آهن
معاون وزیر صمت گفت: امروز برنامه ایجاد واحد‌های فولادسازی روند رو به رشدی دارد و در چارچوب سند چشم انداز پیش می‌رود؛ بنابر این پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده، چنانچه به منابع جدید سنگ آهن دست نیابیم، مجبور به واردات هستیم.
وی افزود: کمبود و مشکلات زیر ساختی از قبیل جاده‌های دسترسی به معدن، حمل ونقل ریلی و مشکلات اسکله به منظور تخلیه و بارگیری، مانع از آن می‌شود که بتوان با شرایط فعلی تولید فولاد را از منابع داخلی پشتیبانی کرد و توسعه فعالیت اکتشافی ضرورتی جدی است.
آقای سرقینی تصریح کرد: تصمیم گیری برای وضع عوارض صادرات مواد معدنی به ویژه سنگ آهن جنبه شخصی ندارد، چنانچه ایده شخصی مطرح بود به منظور حیات درازمدت صنعت فولاد، صادرات این ماده معدنی را بطور کلی ممنوع می‌ساختم.
تعداد بازدید: 349 ،    
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار