پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 10 خرداد 1399 - 17:55   
 
 
   آخرین اخبار  
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
  نتایج مسرت بخش داروی کرونا در بیمارستان آبادان
  ذوب آهن اضفهان توان تامین کل ریل مورد نیاز برای قطار های پر سرعت را دارد
  سقوط آزاد نفت شیل آمریکا/ اوضاع کساد نفت شیل
  تاثیر سقوط قیمت نفت بر بودجه روسیه و صنعت نفت شیل آمریکا
  توان ذوب آهن جهت تامین ریل مدرن uic60
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90322صفحه نخست » اخبار رسانه هاجمعه، 21 تیر 1398 - 08:59
چرا ایران به دنبال افزایش توان موشکی است؟
  
ترابر نیوز:
به بهانه گردش موشک‌های سپاه به سمت دریای عمان
چرا ایران به دنبال افزایش توان موشکی است؟

 اگر ایران دست از ارتقا توانمندی موشکی خود بردارد، هیچ ابزار دیگری از جمله گفتگو و دیپلماسی نه تنها راه را برای رسیدن به کاهش تنش ها و حساسیت ها نسبت به قدرت نظامی ایران هموار نمی کند بلکه کشور را در معرض حملات احتمالی دشمنان منطقه ای و بین المللی قرار می دهد.

الوقت- یکی از طرح‌های اجرا شده در محضر فرمانده کل قوا در دانشگاه سپاه، که روز گذشته (20 اردیبهشت) در جریان حضور آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا، در مراسم دانش آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین(ع) در این دانشگاه صورت گرفت، نمایش شلیک 2 فروند موشک به سمت یک هدف دریایی در دریای عمان بود. در ماه های اخیر نیز سپاه پاسداران اقدام به تست یک فروند موشک بالستیک علیه یک هدف کوچک دریایی در «دریای عمان» کرد. با اعلام این خبر و نیز طرحی که روز گذشته در حضور فرمانده کل قوا اجرا شد، به نظر می‌رسد سپاه پاسداران در کنار نیروی دریایی ارتش برای کنترل و حراست از دریای عمان و سایر مناطق راهبردی کشور، طرح‌های جدید و مهمی در دست اجرا داشته باشد.

اجرای طرح های گوناگون موشکی توسط نیروهای نظامی کشور که در مقاطع زمانی مختلف صورت می گیرد، همواره توسط برخی از قدرت های منطقه ای و بین المللی با انتقاد مواجه شده و از آن به عنوان دستاویزی برای اعمال تحریم های جدید و تمدید آن ها استفاده شده است، همچنانکه رسانه های وابسته به این قدرت ها نیز از آزمایش های موشکی مشروع ایران به عنوان ابزاری جهت تشدید ایران هراسی در منطقه بهره می برند که در بستر آن قدرت های بزرگ می توانند به فروش تسلیحات نظامی به کشورهای رقیب ایران از جمله رژیم های عربی منطقه مبادرت ورزند.

سیاست های قدرت های بزرگ و تبلیغات منفی رسانه های وابسته به آنها در حالی صورت می گیرد که قدرت دفاعی از مهم ترین مولفه ‌های امنیت هر کشوری است که می خواهد در عرصه داخلی به پیشرفت دست یابد و در عرصه جهانی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد. زیرا اولین مولفه برای تحقق توسعه، اصل امنیت و مقابله با تهدیدات امنیتی داخلی و خارجی است. در صورتی که کشوری نتواند با توانمندی نظامی، قدرت بازدارندگی را  در برابر دشمنان خود ایجاد کند، هر آن ممکن است با هجوم خارجی و یا تحرکات مرزی روبرو شود تا به این طریق روند ارتقا قدرت اقتصادی آن کشور دچار خلل شود. در همین راستا نیز توسعه و افزایش توان تولید موشکی، توسعه و تقویت توان پدافند هوایی در سطوح مختلف برد کوتاه، متوسط و بلند در دستور صنایع نظامی خواهد بود، همچنانکه خود همین کشورها نیز که آزمایش های موشکی ایران را به اشکال مختلف زیر سوال می برند مجهز به پیشرفته ترین تسلیحات موشکی بوده و حتی آن ها را در اختیار متحدان خود نیز می گذارند.

اهمیت آزمایشات موشکی ایران بیشتر از آن جهت است که جمهوری اسلامی ایران به دلیل ماهیت نظام انقلابی خود و نحوه شکل گیری آن، با دشمنان بسیاری مواجه است. چنانکه ضدیت غرب به رهبری آمریکا و متحدان منطقه ای این کشور باعث شده است که توانمندی نظامی برای ایران ایجاد بازدارندگی کند. مضاف بر آنکه روند تحولات منطقه ای در کنار اقدامات تحریک زای رقبای ایران اهمیت انجام این آزمایش ها را دوچندان می کند. همچنانکه طبق آمار منتشر شده موسسه تحقیقاتی صلح استکهلم ریاض در سال 2014 با پشت سر گذاشتن کشور هند، بزرگ‌ترین واردکننده‌ی سلاح در جهان شد. مقامات این کشور به بهانه مقابله با تهدیدات موشکی و نظامی ایران در سال 2014 با افزایش 54 درصدی در واردات تجهیزات جنگی، 6.4 میلیارد دلار سلاح خریدند. همچنین سعودی ها در زرادخانه های خود موشک هایی با برد سه هزار کیلومتر دارند که با توجه به مواضع سیاست خارجی آنها، هیچ دلیلی جز پرتاب آنها به سمت ایران وجود ندارد. چرا که سعودی ها به جز ایران دشمن دیگری را برای خود در منطقه متصور نیستند، بویژه آنکه آنها بعد از تحولات اخیر منطقه، روابط خود با صهیونیست ها را نیز بهبود بخشیده اند و ائتلافی نانوشته را با این کشور علیه تهران شکل داده اند. در همین راستا حضور ناوهای نظامی آمریکا در دریای عمان نیز خطر بالقوه ای برای امنیت ملی ایران محسوب می شوند که مقابله با آنها نیازمند برخورداری از موشک های با برد دور هستند.

در این شرایط افزایش توان موشکی برای ایجاد بازدارندگی و در صورت لزوم ضربه دوم در برابر دشمنان ایران ضروری است. همچنانکه سعودی ها نشان داده اند از هیچ فرصتی رای ضربه زدن به ایران کوتاهی نمی کنند. ایجاد اغتشاش در منطقه بلوچستان و ناامنی های مرزی نشان می دهد اگر نسبت به توان مقابله کشورمان تردید داشتند، کلید پرتاب موشک ها را تا کنون فشرده بودند.

علاوه براین افزایش تهدیدات و خشونت در منطقه خاورمیانه که در چند سال اخیر به شکل بروز و ظهور گروه های تروریستی برای برهم زدن نظم سیاسی کشورها ساماندهی شدند، ایجاب می کند که قدرت دفاعی در شکل راکت های کوتاه برد و میان برد تقویت شود.

فقدان نظم عادلانه و ترتیبات بین المللی لازم برای مقابله با متجاوزان نیز دلیل دیگری برای توسعه توانمندی موشکی ایران است. شکل برخورد شورای امنیت به عنوان مهمترین رکن سازمان ملل برای پایان دادن به هشت سال جنگی که در نتیجه تجاوز عراق شروع شد، نشان داد نمی توان چندان به واکنش جامعه جهانی در موارد مشابه امیدوار بود. در واقع با وجود تاسیس سازمان های و نهادهای بین المللی بین دولتی،  هنوز اصل خودیاری به عنوان مفروض نظریه واقع گرایی کلاسیک بر روابط کشورها حاکم است.

براین اساس اگر ایران دست از ارتقا توانمندی موشکی خود بردارد، هیچ ابزار دیگری از جمله گفتگو و دیپلماسی نه تنها راه را برای رسیدن به کاهش تنش ها و حساسیت ها نسبت به قدرت نظامی ایران هموار نمی کند بلکه کشور را در معرض حملات احتمالی دشمنان منطقه ای و بین المللی قرار می دهد.

 

تعداد بازدید: 290 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار