تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 19:36   
 
 
   آخرین اخبار  
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
سازمان های مردم نهاد غربی؛ چگونه و چرا مهم شدند؟
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟

  چرا زنان جذب تشکل‏های غیر دولتی می‏شوند؟
  ساختار سیاسی و احزاب در روسیه
  خیریه هایی که امکان کمک کردن دارند
  شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می شوند
  کار در حزب عبادت است
  مقایسه وظایف و اختیارات شهرداری تهران با کلانشهرها در کشورهای توسعه­ یافته
  تصاویر برج های آرامش بخش با امکانات کامل استامبول/ برج سازان ایران صرفا به فکر پول نباشند
  بازخونی پرونده انجمن حجتیه + سند به همراه اطلاعات مهم
  دست نوزادم را فلج کردند و می‌گویند، پزشک تنها 17 درصد قصور کرده!
  آمار تلفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل اروپا دلیل چیست؟
  سهم سنگین کامیون ها در تصادفات منجر به مرگ
  زنگنه: جلیلی یکی از کانون‌های اصلی انتشار ادعاهایی علیه مدیریت فعلی نفت است / از مقدار فروش نفت در دوره قبلی تحریم‌ها در دولت پیشین، گاهی افسانه‌هایی شنیده می‌شود که انسان نمی‌داند از کجا آمده / آماده ام برای روشن شدن میزان اعتبار ادعاهای جلیلی، با او مناظره کنم
  آمریکا: از گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقچی حمایت می‌کنیم / در صورت دستیابی به حقایق جدید، برای برخورد با هر شخص مسئولی، فشار می‌آوریم
  شاید ترامپ تمایلی به جنگ با ایران نداشته باشد، اما بدون دیپلماسی همیشه خطر جنگ وجود دارد / تصمیمات ترامپ اعتدالگرایان ایران را تضعیف و اصولگرایان را تقویت کرده / ادامه وضعیت کنونی در درازمدت امکان پذیر نیست / هنوز نمی‌دانیم ایران چه واکنشی به پیشنهاد‌های ترامپ در سفر نخست وزیر ژاپن نشان داده؛ تهران تنها در صورتی به میز مذاکره بازخواهد گشت که این کار تسلیم در مقابل فشار‌ها تلقی نشود / در صورتی که ترامپ واقعا تمایلی به جنگ ندارد، باید رویکرد خود را تغییر دهد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89671صفحه نخست » هوایی2پنجشنبه، 22 فروردین 1398 - 12:57
میزان تأثیر موج جدید بارندگی بر سیلاب خوزستان/سیلاب ها به هیچ وجه باعث شکستگی سد کرخه نخواهند شد/ کنترل سیلاب آتی با آبگیری در سد سیمره
ترابر نیوز: رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز در گفتگوی اختصاصی با ایلنا، گفت: با توجه به بارش های آتی و افزایش ریزش در حوزه های آبریز خوزستان، با به کارگیری ظرفیت خالی سد سیمره، سد کرخه نفس راحتی خواهد کشید.
  
ترابر نیوز:

به گزارش ایلنا از اهواز، مهدی قمشی در خصوص تأثیرات سامانه ریزشی بر حوزه های آبریز که از جمعه ۲۳ فروردین ماه وارد کشور خواهد شد، اظهار کرد: این سامانه حوزه های رودخانه های خوزستان را متأثر می کند و تا اواخر هفته آینده در کشور باقی خواهد ماند.

وی افزود: این سامانه ی جوی براساس پیش بینی های صورت گرفته میزان بارش و آورد آب زیادی به همراه خواهد داشت و از آنجا که ظرفیت رودخانه ها و سدها محدود است، بارش های آتی خارج از تحمل ظرفیت سدها بوده و ناچار به افزایش خروجی آب از آنها خواهد شد.

قمشی تصریح کرد: در حوزه سدهای کارون با حجم آزادی از مخازن مواجه هستیم که می توانند آوردِ حاصل از بارش های اخیر را مهار کنند. در حوزه سد دز نیز حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت آزاد شده و ممکن است به ۴۰۰ میلیون متر مکعب هم برسد که می تواند آوردِ حاصل از سامانه بارشی جدید را کنترل کند و در صورت افزایش بارش، خروجی سد نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز در خصوص تاثیرات سامانه بارشی جدید بر حوزه آبریز سد کرخه، خاطرنشان کرد: در سد کرخه اصلا ظرفیت خالی برای بارش های جدید وجود ندارد و خوشبختانه شرایطی فراهم شده که با آبگیری در سد سیمره با ظرفیتی حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب در کنترل سیلاب آتی به سد کرخه کمک کند.

وی بیان کرد: سد سیمره در ایلام به طور اسمی ظرفیتی حدود ۳ میلیارد متر مکعب دارد ولی تا کنون  و در سیلاب اخیر به علت عدم نصب دریچه و برخی اشکالات فنی، تنها از  ۲ میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی سد استفاده شده است. طی چند روز اخیر و با دستور وزیر نیرو مشکلات آبگیری سد سیمره رفع شده و با بستن دریچه ها، ظرفیت مخزن را تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب افزایش دادند.

قمشی ادامه داد: ظرفیت اضافه ایجاد شده در سد سیمره به کمک سد کرخه آمده و نقش حیاتی برای این سد دارد و با این افزایش ظرفیت، در ریزش های سامانه بارشی جدید تنش های شدیدی در سد کرخه رخ نخواهد داد و آورد جدید کنترل خواهد شد.

رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز اظهار امیدواری کرد و گفت: امیدواریم جبهه ریزشی جدید تخفیف پیدا کند، چرا که ظرفیت سدها و رودخانه های استان تکمیل است، البته پیش بینی ها امیدوار کننده است، چرا که در بررسی آخرین مشاهدات وضعیت سامانه ریزشی آتی، میزان بارش از پیش بینی های اولیه ( ۶۰ میلیمتر) کمتر خواهد بود.

استاد دانشگاه چمران اهواز اشاره کرد: برای ارائه نظر جدید در خصوص میزان ریزش این سامانه تا عصر امروز که وارد استان می شود باید صبر کنیم، ولی در هر صورت با هر میزان ریزشی که داشته باشد باید برای مشاهده تغییرات در خروجی سدهای کرخه و دز  تا روز دوشنبه یا سه شنبه هفته آینده منتظر بمانیم.

قمشی با اشاره به اینکه تا کنون خروجی سد کرخه و دز  تغییری نکرده است، بیان کرد: احتمال می رود با ورود سامانه جوی پیش رو در سیل بندها و آبراهه ها مشکلاتی ایجاد شود، ولی سطح آب افزایش نخواهد یافت و در اندازه کنونی باقی خواهد ماند.

وی در خصوص احتمال شکستگی در سد کرخه، تاکید کرد: سیلاب ها به هیچ وجه باعث شکستگی سد کرخه نخواهند شد، چرا که سد کرخه از نظر پایداری هیچ مشکلی ندارد.

رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز ادامه داد: سدهای بزرگ به دلیل بکارگیری ابزار دقیق و درجه اطمینان بالا احتمال شکستگی آنها بسیار پایین و در مورد سد کرخه به طور خاص، این احتمال تقریبا صفر است.

استاد تمام دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه در سد کرخه بیش از ۳ هزار دستگاه ابزار دقیق نصب شده است، گفت: روزانه و در شرایط بحرانی ابزار دقیق عیب یابی سد چندین بار بازرسی می شوند که در صورت بروز کوچکترین رفتار غیر عادی در سد، مطلع شده و سریعا تمهیداتی اندیشیده می شود تا موجب بروز شرایط بحرانی در سد نشود که تا کنون این دستگاهها موردی را نشان نداده و وضعیت سد پایدار است.

وی در پایان یاد آور شد: در طول دوره های گذشته سدهایی وجود داشته اند که در حالت عادی و یا سیلابی دچار خلل شدند، ولی در خصوص سدهای بزرگ به دلیل دقت بالای به کار رفته در ساخت آنها تقریبا غیر ممکن است. در خصوص سد کرخه نیز باید گفت که این سد قبل از بهره برداری و در زمان آبگیری اولیه یک بار دیگر نیز به این تراز رسیده و تا تکمیل گنجایش ۶ میلیارد متر مکعب مشکلی ندارد.

تعداد بازدید: 273 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار