تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 19:37   
 
 
   آخرین اخبار  
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
سازمان های مردم نهاد غربی؛ چگونه و چرا مهم شدند؟
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟

  چرا زنان جذب تشکل‏های غیر دولتی می‏شوند؟
  ساختار سیاسی و احزاب در روسیه
  خیریه هایی که امکان کمک کردن دارند
  شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می شوند
  کار در حزب عبادت است
  مقایسه وظایف و اختیارات شهرداری تهران با کلانشهرها در کشورهای توسعه­ یافته
  تصاویر برج های آرامش بخش با امکانات کامل استامبول/ برج سازان ایران صرفا به فکر پول نباشند
  بازخونی پرونده انجمن حجتیه + سند به همراه اطلاعات مهم
  دست نوزادم را فلج کردند و می‌گویند، پزشک تنها 17 درصد قصور کرده!
  آمار تلفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل اروپا دلیل چیست؟
  سهم سنگین کامیون ها در تصادفات منجر به مرگ
  زنگنه: جلیلی یکی از کانون‌های اصلی انتشار ادعاهایی علیه مدیریت فعلی نفت است / از مقدار فروش نفت در دوره قبلی تحریم‌ها در دولت پیشین، گاهی افسانه‌هایی شنیده می‌شود که انسان نمی‌داند از کجا آمده / آماده ام برای روشن شدن میزان اعتبار ادعاهای جلیلی، با او مناظره کنم
  آمریکا: از گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقچی حمایت می‌کنیم / در صورت دستیابی به حقایق جدید، برای برخورد با هر شخص مسئولی، فشار می‌آوریم
  شاید ترامپ تمایلی به جنگ با ایران نداشته باشد، اما بدون دیپلماسی همیشه خطر جنگ وجود دارد / تصمیمات ترامپ اعتدالگرایان ایران را تضعیف و اصولگرایان را تقویت کرده / ادامه وضعیت کنونی در درازمدت امکان پذیر نیست / هنوز نمی‌دانیم ایران چه واکنشی به پیشنهاد‌های ترامپ در سفر نخست وزیر ژاپن نشان داده؛ تهران تنها در صورتی به میز مذاکره بازخواهد گشت که این کار تسلیم در مقابل فشار‌ها تلقی نشود / در صورتی که ترامپ واقعا تمایلی به جنگ ندارد، باید رویکرد خود را تغییر دهد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89667صفحه نخست » هوایی2پنجشنبه، 22 فروردین 1398 - 12:30
مسئولیت در خطر سیل
ترابر نیوز: در شرایط که بخش‌های زیادی از کشور درگیر سیل گردیده است، شهروندان نیز در قبال هموطنان مصیبت دیده خود مسئولیت اجتماعی و اخلاقی بر عهده دارند و نیاز است وارد کارزار شوند و مشارکت کنند تا با همکاری یکدیگر افراد آسیب دیده زودتر به زندگی عادی برگردند.
  

ترابر نیوز:

ایرانی‌ها امسال سیلابی‌ترین نوروز چند دهه اخیر را تجربه کردند. سیل ویرانگر و بی‌سابقه‌ای که گویا در 50 سال اخیر بی‌سابقه است، نه تنها مردم بلکه مسئولان را نیز غافلگیر کرد. هنوز مردم در چند استان کشور از جمله لرستان و خوزستان با سخت‌ترین تبعات ان دست به گریبانند و با توجه به گزارش‌های سازمان هواشناسی خطر ادامه سیل همچنان در کمین مردم چند استان کشورمان است.

تصاویر و گزارش‌هایی که از استان‌های سیل زده منتشر می‌شود به شدت نگران کننده است. مردم در لرستان به ویژه شهر پلدختر با عجیب ترین مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، یک شهر کاملا در گل فرو رفته است و بسیاری از ساکنانش سقفی به جز آسمان بر سر ندارند. در خوزستان ضمن این که دهها روستا تخلیه شده و هزاران تن به اجبار از محل زندگی‌شان جابه‌جا شد‌ه‌اند، اما هنوز مردم در ترس و اضطراب مداوم از سرریز شدن سدها به خصوص کرخه و دز به سر می‌برند.

بسیاری از زلزله زده‌های سیل زده استان کرمانشاه به ویژه سرپل ذهاب مجددا بی خانمان شده‌اند. آب در گلستان به ویژه شهر آق‌قلا هنوز فروکش نکرده است و بیم آن می‌رود با بارش‌های جدیدی که سازمان هواشناسی برای روزهای آتی وعده داده است شرایط بغرنج‌تر از این که هست،شود.

سیل یک بحران است که شرایط اضطرار را به وجود می‌آورد. شرایط اضطراریی که هم همت مسئولان و هم کمک سایر هموطنان را می‌طلبد. در شرایط اینچنینی نهادها و سازمان‌های دخیل در موضوع، برای مقابله با بحران یک سری وظایف ذاتی برعهده دارند که قانون برای آنان تعیین کرده است، به نحوی که در صورت کوتاهی از وظایف محوله باید جوابگو باشند. اما در این شرایط که بخش‌های زیادی از کشور درگیر این حادثه غیرمترقبه گردیده است، شهروندان نیز در قبال هموطنان مصیبت دیده خود مسئولیت اجتماعی و اخلاقی بر عهده دارند و نیاز است وارد کارزار شوند و مشارکت کنند تا با همکاری یکدیگر افراد آسیب دیده زودتر به زندگی عادی برگردند و خانه و کاشانه آن‌ها بازسازی شود، مسئولیت اجتماعی شهروندان اقتضاء می‌کند که در چنین حوادثی حتما واکنش نشان داده و ضمن این که باید مراقب باشند در تله موازی کاری و امداد رسانی غیرمتمرکز گرفتار نشوند، سعی در کاهش آلام و رنج‌های مصیبت زدگان حادثه داشته باشند. اما چگونگی ایفای این نقش که نشانگر همدلی، همیاری، تعامل و کمک به نیازمندان است و ریشه در باورهای فرهنگی و دینی ایرانیان دارد، جای بحث فراوان دارد.

مشکلی که اخیرا و در زمان‌های بحران در کشور خود را نشان می‌دهد، نبود اعتماد به یک مرجع رسمی برای جمع آوری کمک‌های مردمی است. این موضوع در زلزله کرمانشاه نیز خود را نشان داد، به نحوی که مردم یا به چهره های شناخته عالم هنر و ورزش و سیاست اعتماد کردند و کمک‌های نقدی یا غیر نقدی خود را به آنان سپردند یا خود به محل حادثه رفتند و کمک‌هایشان را حضوری به زلزله زده‌ها اهداء کردند.

در سیل امسال نیز این روند ادامه پیدا کرد. بسیاری از مردم ترجیح دادند تجربه زلزله کرمانشاه را تکرار کنند و برای سپردن کمک‌هایشان به نهادهایی که به صورت ذاتی وظیفه جمع آوری و مدیریت این گونه شرایط را بر عهده دارند روی خوش نشان ندادند. همین امر سبب موازی کاری و آشفتگی در برنامه‌ریزی‌ها و نحوه کمک رسانی به سیل زده‌ها شده است. با توجه به گزارش‌های رسیده از استان‌های سیل زده و به گواه مردمان بومی به دلیل همین آشفتگی‌ها برخی از مردم چندین نوبت خدمات دریافت کرده و برخی با وجود شرایط نامناسب حتی یک بار اقلام مورد نیاز خود را دریافت نکرده‌اند.

واضح است در حوادث این‌چنینی به ویژه سیل اخیر، انتقادات فراوانی به عملکرد مسئولان، مدیران و دستگاه‌های اجرایی وارد است، اما الان و در زمان فعلی کار مهم‌تری وجود دارد و آن این‌که تلاش کنیم ضمن اعتماد به مرجعی معتبر از اقدامات غیرضروری که نه تنها آلام و رنج‌های مردم آسیب‌دیده مناطق سیل‌زده را کاهش نمی‌دهد و به مرتفع شدن نیازهای زندگیشان منجر نمی‌شود، بلکه در روند کمک رسانی اخلال ایجاد می‌کند، بپرهیزیم.

موضوع دیگری که این روزها از سوی کاربران فضای مجازی به کرات دیده شد، دست به دست کردن رنج‌های مردمان سیل زده بود، اگرچه این اقدام در جهت اطلاع رسانی می‌تواند مفید باشد اما بسیاری از این کاربران و با وجود تمکن مالی یا شرایط کمک به غیر از اشاعه ترس، وحشت و تشنج اقدام درخوری که به کاهش رنج آنان منجر می‌شود انجام ندادند.

نحوه برخورد و مواجهه با سیل‌زده‌ها موضوع دیگری است که حائز اهمیت است. مردم استان‌های سیل‌زده یک شبه زندگی‌شان را آب برده و طبیعی است بسیاری از آنان دچار استرس، نگرانی و تنش باشند، بنابراین آنان مستعد انواع رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی هستند. باید در این شرایط هم نیروهای امدادی و هم مسئولان وضعیت آنان را درک کرده و با سعه صدر با آنان برخورد کنند نه مانند استاندار خوزستان با انگ «مخالف نظام» ضمن این که مطالبه آنان را نادیده بگیرند، آنان را نیز بدنام کنند.

چند روز پیش استاندار خوزستان در جواب پیرمرد سیل زده‌ای که در شرایط اضطرار سیل به وی پناه آورده و از روند رسیدگی به سیل انتقاد می‌کرد، الفاظی را به زبان آورد که پیشتر از هر موضوعی نشانگر روحیه «خود ولی نعمت پنداری» برخی از مسئولان بود.

**پیرمرد که با لهجه عربی حرف می زد، می گوید که آیا فقط به سوریه می رسید؟
با این جمله، ناگهان غلامرضا شریعتی، بر می آشوبد و با عتاب و تندی به او می گوید:«حرف بی‌ربط نزن...آدم مخالف نظامِ بی‌تربیت» و با وجود این که این داستان در فضای بیرون اتفاق می‌افتد، با پشت دست اشاره می‌کند و می گوید برو بیرون! ظاهرا استاندار فراتر از حلقه و حریم خود را «بیرون» می پندارد!

واقعیت این است که برخی از مسئولان کشور نه تنها خود را ولی نعمت مردم فرض می‌کنند، بلکه حاضرند برای توجیه کم‌کاری خود و با ژست دفاع از نظام، از جیب نظام نیز هزینه کنند. فارغ از این که نه تنها این ژست‌ها با آرمان‌های انقلاب و نظام همخوانی ندارد بلکه معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی (ره) این انقلاب را انقلاب پابرهنگان نامید.

حتی اگر انتقاد آن پیرمرد خوزستانی را وارد ندانیم و بپذیریم آن پیرمرد تند حرف زد یا حتی مطالبه ناحقی داشت، آیا رواست استاندار استانی که انتظار می‌رود از مردم مصیبت زده به خوبی دلجویی کند با ادبیاتی نادرست او را مخالف جریانی بداند که شاید بیشتر از خود وی برای این انقلاب هزینه کرده باشد.

ادبیات توهین آمیز استاندار خوزستان واکنش وزیر کشور را نیز در پی داشت و وزیر کشور دستور دلجویی از پیرمرد را صادر کرد. وزیر کشور در این دستور ضمن تشکر از مدیریت پیگیر و مجدانه بحران سیلاب از سوی استاندار و تمامی مسئولان ذیربط و تقدیر از همه هموطنان که با همکاری و هماهنگی کامل با امدادجویان باردیگر صحنه های زیبا و بدیعی از ایثار و فداکاری و همبستگی را به نمایش گذاشتند، خواستار صبر و تحمل و مدارای بیشتری از سوی همگان شد تا بهانه ای به دست بدخواهان و مغرضان ملت غیور و حماسه آفرین ندهند.

برخورد نامناسب استاندار با شهروند خوزستانی، آن هم در میانه سیل و مصیبت که مردم به اندازه کافی زجر کشیده اند، چیزی جز نمایش کم ظرفیتی، هتک حرمت و نمک بر زخم پاشیدن نبود. مردم انتظار دارند استاندار شخصاً عذرخواهی و جبران کند.

منبع: روزنامه همدلی

انتهای پیام /*

تعداد بازدید: 277 ،    
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار