تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 19:35   
 
 
   آخرین اخبار  
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
سازمان های مردم نهاد غربی؛ چگونه و چرا مهم شدند؟
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟

  چرا زنان جذب تشکل‏های غیر دولتی می‏شوند؟
  ساختار سیاسی و احزاب در روسیه
  خیریه هایی که امکان کمک کردن دارند
  شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می شوند
  کار در حزب عبادت است
  مقایسه وظایف و اختیارات شهرداری تهران با کلانشهرها در کشورهای توسعه­ یافته
  تصاویر برج های آرامش بخش با امکانات کامل استامبول/ برج سازان ایران صرفا به فکر پول نباشند
  بازخونی پرونده انجمن حجتیه + سند به همراه اطلاعات مهم
  دست نوزادم را فلج کردند و می‌گویند، پزشک تنها 17 درصد قصور کرده!
  آمار تلفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل اروپا دلیل چیست؟
  سهم سنگین کامیون ها در تصادفات منجر به مرگ
  زنگنه: جلیلی یکی از کانون‌های اصلی انتشار ادعاهایی علیه مدیریت فعلی نفت است / از مقدار فروش نفت در دوره قبلی تحریم‌ها در دولت پیشین، گاهی افسانه‌هایی شنیده می‌شود که انسان نمی‌داند از کجا آمده / آماده ام برای روشن شدن میزان اعتبار ادعاهای جلیلی، با او مناظره کنم
  آمریکا: از گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقچی حمایت می‌کنیم / در صورت دستیابی به حقایق جدید، برای برخورد با هر شخص مسئولی، فشار می‌آوریم
  شاید ترامپ تمایلی به جنگ با ایران نداشته باشد، اما بدون دیپلماسی همیشه خطر جنگ وجود دارد / تصمیمات ترامپ اعتدالگرایان ایران را تضعیف و اصولگرایان را تقویت کرده / ادامه وضعیت کنونی در درازمدت امکان پذیر نیست / هنوز نمی‌دانیم ایران چه واکنشی به پیشنهاد‌های ترامپ در سفر نخست وزیر ژاپن نشان داده؛ تهران تنها در صورتی به میز مذاکره بازخواهد گشت که این کار تسلیم در مقابل فشار‌ها تلقی نشود / در صورتی که ترامپ واقعا تمایلی به جنگ ندارد، باید رویکرد خود را تغییر دهد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89654صفحه نخست » هوایی2چهارشنبه، 21 فروردین 1398 - 09:32
مهار سیلاب ۲۰۰ ساله در سد کرخه / رصد مستمر پایداری سد با ۱۲۰۰ ابزار دقیق
ترابر نیوز: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب گفت: ۲۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه سیلاب رهاسازی شده و روستاها و شهرهایی دچار آبگرفتگی شده‌اند، حالا تصور کنید که سد کرخه نبود و سه برابر این میزان آب به پایین دست می‌رفت، در این صورت چه فاجعه‌ انسانی و زیست محیطی رخ می داد؟
  
ترابر نیوز:
مهار سیلاب 200 ساله در سد کرخه / رصد مستمر پایداری سد با 1200 ابزار دقیق

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حاج‌رسولیها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب در خصوص آخرین وضعیت سد کرخه و دیگر سدهای استان خوزستان اظهار داشت: حدود سه‌ماه است که کسانی به صورت شبانه‌روزی در بخش مدیریت سد کرخه تلاش می‌کنند.

وی افزود: حجم آبی که الان در سد کرخه ذخیره شده، بیش از 6 میلیارد مترمکعب است که در مقام مقایسه می توان گفت حدود 34 برابر سد کرج، حجم موجود آب سد کرخه است.

حاج‌رسولیها با بیان اینکه "میزان بارش‌های کشور در سال آبی جاری به مرز 290 میلیمتر رسیده"، گفت: از این میزان حدود 85 میلیمتر مربوط به جبهه بارش‌های اخیری است که از 26 اسفند‌ماه آغاز شده و در ایام نوروز شاهد بارش‌های آن بودیم.

وی ادامه داد: حاصل این بارش‌ها به لحاظ روان آب در سطح کشور حدود 50 میلیارد مترمکعب بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، بالغ بر 3.5 برابر بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب تصریح کرد: با مقایسه روند فعلی با روند 50 ساله کشور، پیش‌بینی می کنیم 30 تا 40 درصد در زمان باقی مانده از سال آبی جاری به حجم روان‌آب‌های کشور افزوده شود و این عدد حداقل به 70 میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

وی افزود: این درحالی است که در کل سال آبی گذشته حجم ورودی به سدهای کشور 26 میلیارد مترمکعب بوده که پیش بینی می کنیم این میزان تا پایان سال آبی جاری به سه برابر سال آبی گذشته برسد.

حاج‌رسولیها با بیان اینکه "از روان‌آبهای 50 میلیارد مترمکعبی سال آبی جاری چیزی در حدود 20 میلیارد مترمکعب در سدها ذخیره شده و 30 میلیارد مترمکعب آن هم به عنوان مصارف مختلف و به صورت مصارف زیست محیطی در تالاب‌ها استفاده شده و بخشی هم به صورت سرریز روانه دریاها شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از تالاب‌های مهم کشور تاکنون آب‌گیری شده؛ از ابتدای مهرماه 97 تا امروز تقریبا دریاچه ارومیه 50 سانتی‌متر افزایش ارتفاع آب داشته و تالاب شادگان و هورالعظیم که سالها مردم خوزستان را رنج می دادند و منشأ گردوغبار بودند، شرایط مطلوبی امروز دارند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب اذعان داشت: تالاب‌های مهارلو، پریشان، تشتک، بختگان، گمیشان، آجی‌گل، آقاگل و ... آبگیری شدند و در مجموع به برکت این بارندگی‌ها 40 تالاب مهم کشور آبگیری شد.

 
همین 2 هزار تا 2500 مترمکعب بر ثانیه سیلاب رهاسازی شده، خساراتی تا الان زده و روستاها و شهرهایی دچار آبگرفتگی شده‌اند، حالا تصور کنید که سد کرخه نبود و سه برابر این میزان آب به پایین دست می‌رفت، در این صورت چه فاجعه انسانی و زیست‌محیطی بزرگی ایجاد می‌شد؟
 

وی افزود: بحث مهم دیگر خساراتی است که متأسفانه وارد شده اما با مدیریت و کنترلی که همکاران ما در رودخانه‌هایی که سد دارند انجام داده‌اند، توانستند شرایط را کنترل کنند؛ نتایج این کنترل آب از طریق سدها، موجب شده تا نسبت به تلفات سیلاب‌هایی که در این احجام در جهان اتفاق می‌افتد، تلفات جانی و مالی کمتری داشته باشیم.

حاج رسولیها از وقوع و مهار سیلابی 200 ساله توسط سد کرخه خبر داد و گفت: سیلابی با دبی متوسط 5900 مترمکعب بر ثانیه و دبی لحظه‌ای 8400 مترمکعب بر ثانیه رخ داد که سد کرخه این سیلاب عظیم را مهار کرد و به مقدار 2 هزار تا 2500 مترمکعب بر ثانیه تعدیل کرد.

وی ادامه داد: همین 2 هزار تا 2500 مترمکعب بر ثانیه سیلاب رهاسازی شده، خساراتی تا الان زده و روستاها و شهرهایی دچار آبگرفتگی شده‌اند، حالا تصور کنید که سد کرخه نبود و سه برابر این میزان آب به پایین دست می‌رفت، در این صورت چه فاجعه انسانی و زیست‌محیطی بزرگی ایجاد می‌شد؟ اما به برکت این سازه بزرگ 3 کیلومتری، این سیلاب را کنترل کردیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب تصریح کرد: تمام سعی ما در سازمان آب و برق خوزستان و مدیریت سد کرخه بر این است که پایداری این سد را کنترل کنیم و مدیریت ورودی ها و خروجی ها را به نحوی انجام دهیم تا سیلاب‌هایی که پیش بینی می شود تا پایان فروردین ماه و ابتدای اردیبهشت ماه هم ادامه داشته باشد را باز هم بتوانیم مدیریت کنیم.

حاج‌رسولیها با بیان اینکه "در این مدت 8.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد سد کرخه شده"، گفت: ورودی 8.5 میلیارد مترمکعبی به سد کرخه بی‌سابقه بوده به طوری که در تاریخ آماری منابع آب کشور چنین آماری تاکنون ثبت نشده بود.

وی افزود: به‌تدریج اجبار داریم که تخلیه‌هایی را انجام دهیم تا بتوانیم در سیلاب‌های بعدی، پیک سیلاب‌ها را بگیریم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب خاطرنشان کرد: پایداری سد کرخه در سلامت کامل است، بیش از 1200 ابزار دقیق این سد به صورت مستمر در حال قرائت است و هیچ مشکلی را تاکنون شاهد نبودیم.

 

انتهای پیام/

تعداد بازدید: 254 ،    
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار