پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 21 تیر 1399 - 21:05   
 
 
   آخرین اخبار  
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89143صفحه نخست » حمل و نقل و عمرانشنبه، 4 اسفند 1397 - 13:32
دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت
دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولتترابر نیوز: ایلام که به‌عنوان دروازه عتبات عالیات شناخته می‌شود، تنها استانی است که از مزیت اتصال به راه‌آهن غرب کشور بی‌بهره مانده و تاکنون هم زیرساخت‌های لازم در این خصوص فراهم نشده است.
  
ترابر نیوز:
دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت

ایلام به‌واسطه کوهستانی بودن و کم‌توجهی مسئولان طی سال‌های گذشته دارای مشکلات بسیار زیادی در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقل است که بخشی از محرومیت‌های امروز استان به دلیل نبود همین زیرساخت‌ها است.

این استان که به‌واسطه ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک و وجود مرز مهران به‌عنوان دروازه عتبات عالیات در کشور شناخته می‌شود، از راه ارتباطی مناسب محروم مانده است.

راه‌های استان هرچند در سال‌های اخیر توسعه پیداکرده ولی به دلیل کوهستانی بودن و هزینه بالای راه‌سازی، بسیاری از این پروژه‌ها سال‌ها طول می‌کشند تا منجر به نتیجه شود.

ضعف‌های زیرساختی در جاده‌ها، نبود آزادراه، مشکلات پروازهای فرودگاه و...اهمیت وجود راه‌آهن در استان ایلام که سالانه فقط ۴.۵ میلیون زائر عتبات عالیات از آن عبور می‌کنند را دوچندان کرده است، پروژه راه‌آهن سال‌هاست که مطرح می‌شود ولی عملیاتی نشده است.

دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت

هم‌اکنون که راه‌آهن غرب در حال تکمیل است و این خط ریلی تا استان کرمانشاه رسیده، فرصت بسیار مناسبی برای برخورداری استان ایلام از راه‌آهن و پیوستن این استان به شبکه ریلی فراهم شده است.

حضور زائران عتبات عالیات در طول سال برای گذر از مرز مهران و همچنین صادرات کالا به عراق در این مرز ساخت راه‌آهن را در استان توجیه‌پذیر کرده است اما باید دید بالاخره این خواسته به‌حق مردم استان برای خروج از بن‌بست جغرافیایی محقق می‌شود.

هرچند در سال ۱۳۹۲ توسط رئیس‌جمهور وقت یک‌بار پروژه راه‌آهن ایلام کلنگ زنی شد ولی هیچ‌وقت این پروژه آغاز نشد و به نظر می‌رسد به دلیل نبود سرمایه‌گذار این کلنگ زنی فقط نمایشی بوده است.

پروژه راه‌آهن ایلام تا سه ماه آینده اجرایی می‌شود

استاندار ایلام اظهار داشت: یکی از اولویت‌های مهم مسئولان استان ایلام توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای اعم از بزرگراه و آزادراه، ریلی و فرودگاهی است که بر همین اساس به‌طورجدی مسئله متصل شدن استان به پروژه راه‌آهن در سطح ملی پیگیری شده است.

قاسم سلیمانی دشتکی بیان داشت: اتصال ایلام به شبکه راه‌آهن کشور خواسته به‌حق مردم است و این مسئله در سطح ملی با همکاری افراد دلسوز نتیجه داده و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت

وی افزود: اولین سفر وزیر راه و شهرسازی پس از انتصاب به استان ایلام بود، ایشان در این سفر قول داد در شاخص‌های مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی به استان توجه ویژه داشته باشد.

 استاندار ایلام اظهار داشت: پس از جلسات متعددی که با وزیر راه و شهرسازی داشتیم، اول عنوان شد که راه‌آهن استان نیاز به مصوبه ماده ۲۳ یعنی مجوز سازمان برنامه‌وبودجه دارد، ولی پس از بحث و تبادل‌نظر زیاد جمع‌بندی این شد که راه‌آهن ایلام به راه‌آهن غرب الحاق  شود و خودبه‌خود مسیر ماده ۲۳ طی شده است.

وی گفت: در نهایت عنوان شد که باید پروژه راه‌آهن استان آغاز شود، با وزیر راه و شهرسازی و معاونین توافق شد که قسمتی از پروژه راه‌آهن که مشاور کار مطالعاتی آن را انجام داده به مناقصه گذاشته شود.

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: این قسمت که فاز اول راه‌آهن استان بوده و قرار است به مناقصه گذاشته شود، ۱۷ کیلومتر خط ریلی از  سمت اسلام‌آباد غرب به‌طرف ایلام است.

۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار فاز اول راه‌آهن استان ایلام

وی ادامه داد: آخرین نامه‌ای که ما در این زمینه دریافت کرده‌ایم این بوده که یک فراخوان مناقصه دومرحله‌ای گذاشته شود که مرحله اول ارزیابی کیفیت متقاضیان و مرحله دوم کار انتخاب متقاضیان اجرای پروژه است.

دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت

استاندار ایلام گفت: ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار فاز اول طرح راه‌آهن استان ایلام است و ردیفی که در بودجه برای این طرح پیش‌بینی‌شده ۱۵ میلیارد تومان است. مابقی اعتبار طرح یا توسط دولت پرداخت می‌شود و یا اینکه تضمین بازپرداخت توسط دولت به بخش خصوصی داده می‌شود.

وی گفت: ما اصرار داشتیم این پروژه قبل از عید آغاز شود و الآن هم می‌توانیم این کار را شروع کنیم، اما برنامه مسئولان این است که پروژه راه‌آهن در سفر رئیس‌جمهور به استان آغاز شود که به‌احتمال بسیار قوی در اردیبهشت‌ماه سال ۹۸ خواهد بود.

استاندار ایلام افزود: قطعاً پروژه راه‌آهن استان تا سه ماه آینده اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: کل پروژه راه‌آهن استان نیز ۷۲ کیلومتر است ولی در آینده می‌توان خط ریلی از استان به شهر مهران و درنهایت شهرهای مذهبی عراق متصل کرد که باعث جهشی بزرگ در استان می‌شود.

ایلام به آزادراه متصل می‌شود

وی افزود: مسئله بسیار مهم دیگر در استان پیگیری متصل شدن استان به آزادراه‌های کشور است، اولین مورد آزادراه کرمانشاه-حمیل-ایلام-مهران است که این پروژه چند وقت پیش در کرمانشاه توسط وزیر راه و شهرسازی کلنگ زنی و عملیاتی شده است.

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: بحث دوم متصل شدن استان به آزادراه پل زال-دهلران-مرز چیلات است که در این رابطه قول‌هایی داده شده است.

دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت

وی با اشاره به اینکه مسئولان ملی هم اهتمام ویژه به اجرای آزادراه ایلام-نجف دارند، گفت: در نهایت اجرای این پروژه‌های تمامی شهرستان‌های استان را از زیرساخت‌های مناسب جاده‌ای بهره‌مند می‌کند.

استاندار ایلام گفت: علاوه بر آزادراه، ماده ۵۶(مصوبه دولت برای واگذاری طرح به بخش خصوصی با تضمین بازپرداخت هزینه‌ها)برای اجرای پروژه بزرگراه مهران-دهلران-اندیمشک اخذ شده است.

 وی افزود: این پروژه ۲۳۰ کیلومتری در دو فاز اجرایی می‌شود، فاز اول از مهران تا دهلران و فاز بعدی از دهلران تا اندیمشک است که این مهم هم باعث تحول در زیرساخت‌های ارتباطی استان می‌شود.

وی گفت: فراخوان این طرح نیز انجام شده است البته در قسمت‌هایی در حوزه دهلران وزارت راه با همکاری وزارت نفت این کار را شروع کرده است.

سلیمانی دشتکی افزود: تحول بعدی از حوزه راه‌های استان اجرای تونل کبیرکوه به طول ۶.۵ کیلومتر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تونل‌های کشور است که تا چند ماه آینده عملیات حفاری آن به اتمام می‌رسد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در  ارتباط با پروژه راه‌آهن اظهار داشت: استان ایلام نیازمند توسعه زیرساخت‌های ارتباطی است و نمایندگان استان در مجلس به‌طورجدی مسائل توسعه جاده‌ها و راه‌آهن استان را پیگیری می‌کنند.

راه‌آهن ایلام یک مطالبه عمومی است

جلال میرزایی با اشاره به اینکه راه‌آهن مطالبه عمومی مردم و مسئولان و نمایندگان استان است، گفت: همه مقدمات و اعتبارات این پروژه فراهم‌شده و قطعاً این پروژه به‌زودی در استان کلید می‌خورد.

وی تصریح کرد: ایلام دارای امن‌ترین مرز زمینی ایران است و گذرگاه اصلی عتبات عالیات محسوب می‌شود، قطعاً وجود راه‌آهن می‌تواند منجر به توسعه خدمات به زوار عتبات عالیات نیز شود.

دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت

نماینده مردم ایلام در مجلس بیان داشت: از طریق رایزنی با کمیسیون تلفیق و سازمان برنامه‌وبودجه در حال افزایش اعتبارات طرح راه‌آهن استان هستیم.

 معاون عمرانی استاندار ایلام هم در آخرین اظهارنظرش در این خصوص گفته است که معاون وزیر راه و شهرسازی پیرو پیگیری‌های قبلی، دستورات لازم برای تسریع در فراخوان آزادراه پل زال به مرز چیلات تحت عنوان آزادراه حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) را صادر کرده است.

ایلام هرچند استانی کوچک است اما دارای ظرفیت مهم نفت و گاز، گردشگری، کشاورزی، مرز مشترک با عراق و...است که قطعاً با توجه به محرومیت‌های استان نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف است، حضور سرمایه‌گذار در استان هم منوط به توسعه زیرساخت‌هایی نظیر راه‌آهن است.

وجود راه‌آهن، آزادراه و... مسیر برای توسعه استان هموارتر  کرده و سرمایه‌گذاران استقبال بیشتری از فعالیت در استان می‌کنند، توسعه زیرساخت‌ها و حضور سرمایه‌گذاران در نهایت منجر به اشتغال در استان نیز خواهد شد.

آنچه اهمیت دارد این است که مسئولان و نمایندگان استان در مجلس باید طرح‌های بزرگی مثل راه‌آهن را به‌طورجدی پیگیری کنند که مانند سال‌های گذشته اجرای این پروژه‌ها عقب نیفتد، در صورت تکرار بدعهدی‌ها قطعاً بازهم عقب‌ماندگی استان بیشتر از گذشته خواهد شد.

 

مهر

تعداد بازدید: 731 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار