تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 5 اسفند 1397 - 04:38   
 
 
   آخرین اخبار  
  سد لاستیکی چیست ؟
  نقش و کارکرد احزاب در انتخابات
  نقش ساختار سیاسی در سیاست گذاری فرهنگ مقاومت
  بررسی افزایش سقف وام مسکن برای متقاضیان و سازندگان در بافت فرسوده در بانک مرکزی/ عدم واگذاری اراضی دولتی به وزارت شهرسازی علیرغم دستور رییس‌جمهور
  دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت
  اِعمال سیاستهای پولی صحیح، قطعاً در سطح درآمدهای ارزی کشور و تثبیت نرخ آن تأثیر مثبت دارد
  بازسازی پنج هزار واحد اقتصادی با سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی
  فرودگاه مهرآباد برای سفرهای نوروزی آماده است
  ساختمان‌هایی که قُرص و محکم ساخته نشدند
  هر شهروندی که از خدمات بیشتری استفاده کند، باید هزینه‌هایش را بپردازد
  آبرسانی به 200 روستا تنها با یک تانکر
  فوت ۵ نفر بر اثر گازگرفتگی در شهرستان بجنورد
  ۶ دلیل نوسانات بازار ارز/ دولت با یک مصوبه بازار را ملتهب کرد
  کاهش ترافیک و مصرف سوخت، مهمترین دستاورد خط آهن قزوین - رشت
  یک اتفاق خوب برای سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر
  بانک مرکزی: شرکت متناظر با اینستکس را به‌زودی معرفی می‌کنیم
  هیچ وقت نگفته‌ام وام مسکن افزایش می‌یابد
  قیمت مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟
  اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران چیست؟
  ۸ میلیارد دلار رفاه از دست رفته در جریان پرداخت یارانه
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 88979صفحه نخست » هوایی2چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 12:59
جبران سوء مدیریت سیف در بانک مرکزی
ترابر نیوز: دقیقاً معلوم نیست که ولی اله سیف در ازاء حقوقی که بعنوان مشاور پولی و بانکی رئیس جمهور دریافت می کند چه مشاوره ای به آقای روحانی داده و یا می دهد که آقای همتی بعنوان رئیس کل بانک مرکزی از ارائه همین مشاوره عاجز و ناتوان است؟
  
ترابر نیوز:
جبران سوء مدیریت سیف در بانک مرکزی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران نسبت به عملکرد کوتاه مدت عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی واکنش مثبت نشان داد و طی اظهار نظری صریح گفت: زمانیکه جناب آقای همتی به ریاست بانک مرکزی ایران منصوب شد اینجانب همان موقع عرض کردم که نشستن ایشان بر صندلی ریاست این بانک مرکزی آنهم در اُوج مشکلات اقتصادی و نابسامانی های شدید پولی و ارزی که بواسطه سوء مدیریت و عملکردهای غلط ولی اله سیف و معاون ارز اش ایجاد شده بود، اصلاً جای تبریک ندارد زیرا تأکید کردم که آقای همتی چه ریسک بزرگی کرده که در این وضعیت بحرانی، سکان هدایت کشتی طوفان زدۀ بانک مرکزی را در دستان خود گرفته است، فلذا فقط از درگاه خداوند یکتا برای "آقای همتی" آرزوی موفقیت و سربلندی نمودم.

وی افزود: زیرا اعتقادم بر این بود که "ولی اله سیف" رئیس کل سابق بانک مرکزی همۀ رشته ها را پنبه کرد و از همان آغاز ریاست، یعنی چند ماه پس از انتصابش در سال 92 ، تمامی کارها را خراب کرد و به وضوح، انحراف در برنامه ها و عملکردش را مشاهده کردیم و بمرور کار را بجایی رساند که دیگر گوش شنوایی هم به هیچ توصیه، انتقاد و پیشنهادی نداشت!!

صریح و بی پرده عرض میکنم که عملکرد پنج سالۀ ولی اله سیف و غالب مسئولین سابق بانک مرکزی اوضاع اقتصادی کشور را بد جوری بهم ریخت، بطوریکه اقتصادِ مریضِ ایران را مریض تر کردند و آنرا تا لبۀ پرتگاه هدایت نمودند!!

به همین خاطر در ادامه همین بحث به چند مورد از خرابکاریها و عملکردهای نادرست این حضرات اشاره میکنم تا ملموس و به عینه ببینیم که چه اتفاقاتی در عرصۀ پولی و بانکی کشور رخ داد و ایشان چه بلایی بر سر ایران و ایرانی آوردند.!!

* افزایش پی در پی نرخ ارز های مبادلاتی و زمینه سازی افزایش نرخ ارز آزاد و و همچنین کاهش شدید و غیر قابل تصور ارزش پول ملی؟!! بطوریکه آقای سیف، بانک مرکزی را در اُوج تحریم‌ ها با دلار مبادلاتی2500 تومان و دلار آزاد 2850 تومان از آقای بهمنی تحویل گرفتند، اما هنگامیکه صندلی ریاست بانک مرکزی را ترک کردند، دلار را با وجود توافقنامه هسته‌ای و "برجام بی فرجام" به 4200 تومان (دولتی) و حدود 20 هزار تومان (آزاد) افزایش داده بودند؟!! ضمناً دلار مبادلاتی را هم در این میان حذف کردند!!

* افزایش نرخ "سکّه" به بیش از 5 میلیون تومان

* ادامه اجرای سیاستهای غلط دولت دهم درخصوص فروش ارز در بازار آزاد و تأمین منابع مالی از این طریق جهت جبران کسری بودجه دولت.!!

* نقدینگی موجود در جامعه را در ابتدای دولت یازدهم با 430 هزار میلیارد تومان تحویل گرفتند ولیکن با بی تدبیری خود، همان مبلغ را به بیش از 1700 هزار میلیارد تومان رساندند. که این یعنی فاجعه؟!!

* علیرغم ساماندهی مکرر صرافی ها، ظهور بیش از 430 صرافی غیر مجاز در مدت زمانی کوتاه، که خود نشأت گرفته از ضعف نظارتی مسئولین سابق بانک مرکزی بود لکن وجود این صرافی‌ها به بحران ارز در بازار نیز دامن میزد.!!

* عدم توانایی وی در ساماندهی و رفع مشکل سپرده گذاران و مال باختگان مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز که منجربه آغاز اعتراضات خیابانی مالباختگان در اکثر شهرهای کشور شد.!!

* عدم نظارت کافی بانک مرکزی در دوران ریاست آقای سیف، بر عملکرد بانکهای دولتی و خصوصی کشور که خود موجب افزایش نارضایتی مردم و فعالان اقتصادی شد و اعتبار بانک مرکزی را زیر سوال برد.!! 

* و... چندین مورد دیگر

علیپور تصریح کرد: جناب آقای روحانی با انتخاب ولی اله سیف به ریاست کلی بانک مرکزی، ضربۀ بزرگی به اقتصاد ایران و معیشت مردم زدند و در ضمن آبرو و اعتبار کشورمان را نزد جهانیان خدشه دار کردند.

با وجود این همه خرابکاریهایی که سیف و مسئولین سابق بانک مرکزی به بار آورده بودند، اصلاً باور نداشتم که جناب آقای دکتر همتی بتواند قدم مثبتی در بانک مرکزی و همچنین در سیستم پولی و ارزی و بانکی کشور بردارد اما امروز پس از گذشت حدود شش ماه از آغاز ریاست کلی ایشان بر بانک مرکزی باید بی پرده عرض کنم که نه تنها عملکرد کوتاه مدت ایشان بر بانک مرکزی مثبت بوده بلکه با تدبیر و اقتدار و پرهیز از ورود به مسائل حاشیه ای، توانسته سوء مدیریت و خرابکاریهای ولی اله سیف را تا حدود زیادی جبران و آرامش را به خانواده بانک مرکزی باز گرداند.

وی در ادامه افزود: همتی از روزی که وارد بانک مرکزی شده، ابتدا دیوارهای بُتنی چند لایه ای را که سیف بین خود و سایر مسئولین و فعالان اقتصادی (البته به استثنای دوستان و هم کیشان خود) بوجود آورده بود و اجازه نمیداد که "هیچ غریبه ای" از چند صد متری به طبقه 16 بانک مرکزی نزدیک شود را برچید و ارتباط اداری خویش را با همه ( اعم از دوست و غریبه) تقویت کرد.

سیف بجای اینکه تمام همّ و غمّ خود را صرفِ امورات پولی و ارزی و بانکی و رفعِ مشکلات اقتصادی کشور بکند، متأسفانه فقط سرگرم حواشی شده بود و بعنوان مجری اَوامر بزرگان، صرفاً تصمیمات و بسته هایی را که دیگران برای بانک مرکزی و سیاستهای پولی و بانکی و ارزی کشور اتخاذ میکردند را اجرا مینمود!! اما همتی حداقل به ظاهر هم که شده، بعضاً در برابر فشارها و تصمیمات غلط دولت و وزرای اقتصادی ایستادگی و مقاومت کرده و اجازه نداده برخی از کارهای نادرست و بودار آنان انجام شود. آخرین موردی که به یاد دارم مخالفت همتی با مصوبۀ خودرویی ضد ارزی دولت بود که بواسطۀ همین مقاومتش، با دولت و وزیر صمت سرشاخ شد. 

سبزعلیپور اظهار داشت: جناب آقای روحانی با انتخاب ولی اله سیف و حمایت پنج ساله خود از سوء مدیریت و عملکرد غلط وی، کار بسیار اشتباه و غیر قابل دفاعی انجام داد و با انتصاب مجدد سیف بعنوان مشاور پولی و بانکی رئیس جمهور آنهم پس از برکناری اش از بانک مرکزی، اشتباه بزرگتری مرتکب شد و متأسفانه با این کار خود عملاً به مردم دهن کجی کرد.!! البته دقیقاً معلوم نیست که ولی اله سیف در ازاء حقوقی که بعنوان مشاور پولی و بانکی رئیس جمهور دریافت میکند چه مشاوره ای به آقای روحانی داده و یا میدهد که جناب آقای همتی بعنوان رئیس کل بانک مرکزی و معمار پولی و بانکی کشور از ارائه همین مشاوره عاجز و ناتوان است؟!!  

علیپور در تکمیل اظهاراتش ادامه داد: فرقِ بینِ آقای همتی و آقای سیف زیاد است که در این مبحث به آن ورود نمی کنم اما کارهای مثبتِ رئیس کل جدید بانک مرکزی در180روز گذشته قابل توجه بوده و جدای از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، دیگر کارها و عملکردِ مثبتِ دکتر همتی عبارت بوده است از:

* ساماندهی صرافی ها،

* متعادل کردن نرخ ارز و جلوگیری از نوسانات شدید ارزی آنهم با توسل به هر ترفند و سیاستی که شده.

(هر چند نرخ فعلی دلار، نرخ واقعی آن نیست و باید خیلی کمتر از نرخ فعلی باشد و ضمناً اعتقاد دارم که اگر درست مدیریت نشود، بزودی نرخ آن افزایش خواهد یافت، البته دکتر همتی قاطعانه گفته که اجازه نخواهد داد تا نرخ دلار بیش از نرخ فعلی افزایش یابد)،

* ضمناً ایشان تا به امروز همانند یک رئیس کل معقول و منطقی و مطابق با استانداردهای بین المللی رفتار کرده و کمتر سخن گفته و برعکسِ آقای روحانی، به غالب وعده هایی که داده عمل کرده است.

* مهمتر از همه اینکه اعتبار از دست رفتۀ بانک مرکزی و اقتدار رئیس کل را هم آرام آرام باز گردانده است.

* در این مدت بین صادرکنندگان و سایر مسئولین تنش بوجود نیاورده و با احترام و بطور منطقی با همه رفتار کرده است.

* همچنین به موازات فعالیتهای داخلی، در عرصۀ بین الملل هم بخوبی فعال بوده و در این مدت کوتاه با مقامات کشورهای مختلف از جمله روسیه، عراق و چین مذاکره کرده است. (هر چند تا به اینجای کار به یک عملکردِ بانک مرکزی آنهم در دوران آقای همتی انتقاد داریم، و آن به نحوه توزیع غلط ارز زائرین اربعین حسینی امسال در عراق میباشد که این نوع فروش ارز و تحویل آن در کشور عراق اصلاً شایسته ایرانی ها نبود)!!

* و... چندین مورد دیگر  

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه گفت: امیدوارم آقای همتی سیاستهای غلط پولی و بانکی را با اقتدار اصلاح و نرخ ارز های معتبر را تثبیت و متعادل کند، همچنین بازار ارز و سکّه را اَمن و آرام نموده و ارزش ریال (پول ملی ایران) را سریعاً افزایش دهد.

ضمناً از آمار سازی و ارائه آمارهای نادرست پرهیز کرده و بانک مرکزی را به مأخذ معتبری جهت انتشار آمارهای درست مبدل نماید (همچون آمارهای درست هفتۀ جاری بانک مرکزی درخصوص میزان وام دهی بانکها، بدهی40 هزار میلیاردی دولت به بانک مرکزی، افزایش حجم نقدینگی کشور به 1764 هزار و 580 میلیارد تومان و...)

فلذا انتظارمان بر این است تا خدایی ناخواسته آقای همتی در وسط راه، مبادا میسر خود را عوض کرده و پا جای پای سیف بگذارد.!! ولیکن چنانچه با همین فرمان که تا به امروز حرکت کرده باز هم با قدرت به پیش برود قطعاً کشتی طوفان زدۀ بانک مرکزی را بدرستی هدایت و آنرا سالم و سلامت به ساحل اَمن و آرام خواهد رساند.

 

انتهای پیام/

تعداد بازدید: 162 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  pd
  ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور هدفگذاری شده است
  سقف تسهیلات مسکن افزایش ندارد
  احکام بودجه ای برای جریمه صادرگنندگان متخلف
  آیا مجلس جلوی استرداد چندین هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی را خواهد گرفت؟ / لابی سنگین شرکت‌های ذی‌نفع
  لزوم ثبت نام تمام خودرو‌ها در سامانه «تهران من» /برقراری عدالت برای پلاک‌های زوج و فرد
  اصلاح هندسی و ساماندهی جاده ها از برنامه های وزارت راه است/ اصلی ترین عامل در کاهش تصادفات اصلاح فرهنگ رانندگی است
  دموکرات‌ها به دنبال لغو وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی ترامپ
  هزینه های سنگین حیف در اقتصاد ایران(1)
  آغاز ثبت نام دریافت تسهیلات واحدهای تولیدی از هفته آینده
  امکان پرداخت مالیات با اوراق اسناد خزانه فراهم شد
  برای خرید آپارتمان در منطقه جنت آباد چقدر باید هزینه کرد؟+جدول
  پروژه محور کردن آموزش تنها راهکار تامین نیروی ماهر است
  آقای رئیس‌جمهور! اصلاح شرایط، شدنی و بسیار آسان است، به‌شرطی که بخواهید
  لاریجانی: کمیسیون صنایع به افزایش قیمت خودروها ورود پیدا کند
  فیلم عملکرد محمد باقر قالیباف از زبان محمد علی نجفی
  حریق گسترده در پایتخت بنگلادش/ ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند
  برای نجات صندوق تامین اجتماعی دولت باید دخالتش را کم کند/ اشتغال و رونق اقتصادی اصلی ترین راهکار کاهش بحران صندوق تأمین اجتماعی است/مقابله با اقتصاد زیرزمینی در راه نجات صندوق تامین اجتماعی/شفاف‌سازی بودجه موسسات و شرکت‌های دولتی
  هزینه فرصت چیست و چه تفاوتی با سرمایه بازگشت ناپذیر و ریسک دارد؟
  تردد اتوبوس‌هایی با چهره جدید در تهران
  استقبال انبوه سازان از کارت اعتباری بدون بهره خرید مصالح
  کاهش خسارات حوادث در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است
  تکلیف بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی در خصوص طرح مسکن مهر مشخص شد
  فرودگاه مهرآباد برای سفرهای نوروزی آماده است
  نگاهی اجمالی به ساختار سیاسی آلمان
  بررسی افزایش سقف وام مسکن برای متقاضیان و سازندگان در بافت فرسوده در بانک مرکزی/ عدم واگذاری اراضی دولتی به وزارت شهرسازی علیرغم دستور رییس‌جمهور
  نقش ساختار سیاسی در سیاست گذاری فرهنگ مقاومت
  کاهش ترافیک و مصرف سوخت، مهمترین دستاورد خط آهن قزوین - رشت
  قیمت مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟
  ساختمان‌هایی که قُرص و محکم ساخته نشدند
  اِعمال سیاستهای پولی صحیح، قطعاً در سطح درآمدهای ارزی کشور و تثبیت نرخ آن تأثیر مثبت دارد
  اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران چیست؟
  بازسازی پنج هزار واحد اقتصادی با سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی
  هر شهروندی که از خدمات بیشتری استفاده کند، باید هزینه‌هایش را بپردازد
  ۸ میلیارد دلار رفاه از دست رفته در جریان پرداخت یارانه
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
امتیازات خطوط ویژه موتور سیکلت های برقی و دوچرخه
امتیازات خطوط ویژه موتور سیکلت های برقی و دوچرخه
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار