تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 5 اسفند 1397 - 04:42   
 
 
   آخرین اخبار  
  سد لاستیکی چیست ؟
  نقش و کارکرد احزاب در انتخابات
  نقش ساختار سیاسی در سیاست گذاری فرهنگ مقاومت
  بررسی افزایش سقف وام مسکن برای متقاضیان و سازندگان در بافت فرسوده در بانک مرکزی/ عدم واگذاری اراضی دولتی به وزارت شهرسازی علیرغم دستور رییس‌جمهور
  دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه‌آهن غرب/ وعده جدید دولت
  اِعمال سیاستهای پولی صحیح، قطعاً در سطح درآمدهای ارزی کشور و تثبیت نرخ آن تأثیر مثبت دارد
  بازسازی پنج هزار واحد اقتصادی با سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی
  فرودگاه مهرآباد برای سفرهای نوروزی آماده است
  ساختمان‌هایی که قُرص و محکم ساخته نشدند
  هر شهروندی که از خدمات بیشتری استفاده کند، باید هزینه‌هایش را بپردازد
  آبرسانی به 200 روستا تنها با یک تانکر
  فوت ۵ نفر بر اثر گازگرفتگی در شهرستان بجنورد
  ۶ دلیل نوسانات بازار ارز/ دولت با یک مصوبه بازار را ملتهب کرد
  کاهش ترافیک و مصرف سوخت، مهمترین دستاورد خط آهن قزوین - رشت
  یک اتفاق خوب برای سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر
  بانک مرکزی: شرکت متناظر با اینستکس را به‌زودی معرفی می‌کنیم
  هیچ وقت نگفته‌ام وام مسکن افزایش می‌یابد
  قیمت مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟
  اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران چیست؟
  ۸ میلیارد دلار رفاه از دست رفته در جریان پرداخت یارانه
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 88874صفحه نخست » هوایی2شنبه، 13 بهمن 1397 - 13:55
افزایش خاموش حقوقهای نجومی زیر سایه هیاهوی FATF/ هزینه‌ دو سوم بودجه به وسیله دولت در بی خبری مجلس
ترابر نیوز: یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه هزینه‌کرد دو سوم بودجه به وسیله دولت در بی خبری مجلس صورت می گیرد گفت: حقوقهای نجومی زیر سایه هیاهوی دولت پیرامون FATF افزایش پیدا می کند.
  
ترابر نیوز:
افزایش خاموش حقوقهای نجومی زیر سایه هیاهوی FATF/ هزینه‌ دو سوم بودجه به وسیله دولت در بی خبری مجلس

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، بودجه مهمترین موضوع سیاسی و اقتصادی کشور در ماه‌های پایانی سال است که همواره ردیفهای اختصاص بودجه مخالفان و موافقان خود را داشته است اما در بودجه 98 با توجه به افزایش بودجه جاری دولت در کنار کاهش چشمگیر سایر ردیفهای بودجه و همچنین نگاه درآمدی دولت  به دارائی‌های‌اش که سرنوشت شوم خصوصی سازی را در  مواردی چون هفت تپه،‌ دشت مغان،هپکو به وجود آورد و تعطیلی برخی کارخانه‌ها و افزایش بیکاری را به وجود آورد باعث شد که بیشتر مورد توجه افکار عمومی قرار بگیرد در  این رابطه با دکتر ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران به گفت‌وگو پرداخته‌ایم؛

وی با بیان اینکه بودجه یک ابزار اقتصادی برای مشخص کردن نحوه هزینه کرد مخارج  یکساله کشور است گفت: همانگونه که هر انسانی بر اساس اهداف خود از ابزارهایش استفاده می کند دولتها نیز بر اساس مبانی، اهداف و جهان بینی خود بودجه را طراحی ریزی می کند.

این استاد دانشگاه تهران با ابراز اینکه همه مقوله های اقتصادی با جهان بینی، مبنایی و مکتبی که به آن نگاه می شود معنی پیدا می کند گفت: مثلا خصوصی سازی، اقتصاد مقاومتی به عنوان مصادیقی از  مقوله های  اقتصادی است که در مکتبهای سوسیالیسم و  سرمایه‌داری نیز وجود دارد.

* عملکرد اقتصادی مسئولان نشئت گرفته از نگاه مکتبی آنها

رزاقی افزود: بنابراین قبل از بررسی جزئیات بودجه بایستی این سؤال پرسیده شود که بودجه بر اساس چه مکتبی نوشته شده است که به جای نقد جزئیات، آن جهان بینی حاکم بر تصمیمات اقتصادی مورد نقد و ارزیابی قرار بگیرد؛ زیرا عملکرد اقتصادی مسئولان نشئت گرفته از نگاه مکتبی آنها است.

این کارشناس اقتصادی  با بیان اینکه  ابتدا بایستی تطبیق نگاه  مسئولان بر قانون اساسی بررسی شود چرا که نگارش قانون اساسی بر اساس دیدگاه  اقتصاد الهی بوده است گفت: در بخشی از اصل 3 قانون اساسی به پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه برطبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های تغذیه و مسکن و کار و بهداشت و تعمیم بیمه تأکید شده است.

* طرح مسائلی چون FATF   و SPV فرار به جلو حامیان برجام

وی با تصریح بر اینکه روح قانون اساسی توجه به عدالت اجتماعی و استقلال اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است گفت: اکنون به جای اینکه دولت در بودجه نسبت به بی توجهی به این مسأله مهم پاسخگو باشد و بحث روز اقتصادی کشور زیر سؤال رفتن  روح قانون اساسی در بودجه باشد دولت  اصرار دارد با طرح مسأئلی چون FATF   و SPV این میزان بی توجهی‌اش  به قانون اساسی را در هیاهوها گم کند  و به جای اینکه پاسخگوی بدهکاری خود نسبت به وضعیت ایجاد شده برای طبقه محروم باشد اکنون بدهکار هیاهوهای ایجادی است.

* افزایش خاموش حقوقهای نجومی زیر سایه هیاهوی FATF

رزاقی  با یادآوری وظایف دولت بر اساس قانون اساسی که باید برای تأمین مسکن، خوراک و پوشاک تمام مردم ایران  برنامه داشته باشد گفت:‌ اما در این رابطه دولت هیچ برنامه‌ای مشخص و عملیاتی ندارد و به جای آن در بحرانی‌ترین شرایط نیز بودجه‌ی هزینه‌های جاری دولت روند افزایشی دارند و حقوقهای نجومی در بودجه‌ هر ساله نجومی‌تر می‌شوند بنابراین در این شرایط طرح مسائلی چون FATF آدرس غلط دادن به مردم است.

این استاد دانشگاه با انتقاد از تفاوت میزان حقوق در کشور گفت: آیا یک مدیر حقوق و مزایایش باید بیش از 10 برابر حقوق و مزایای 60 درصد افراد جامعه باشد این میزان تفاوت بر اساس چه آئین و مکتبی درست است.

* ورشکستگی شرکتهای دولتی خصوصی شده نتیجه دنباله‌روی از مبانی اقتصاد سرمایه‌داری

رزاقی  با تصریح بر اینکه مهمترین مسأله در سیاستهای اقتصادی مبانی آن است و بدون مبانی هیچ سیاست اقتصادی بروز و ظهور ندارد گفت: خصوصی‌سازی بر اساس مبانی غربی اقتصاد کشور را فلج کرده است چرا که براساس نظام سرمایه‌داری حد اکثر سود است و دولت بر اساس این مبنا در واگذاری‌های شرکتهای دولتی  به هیچ چیز جز سود خود فکر نمی‌کند؛ نتیجه آن می‌شود صنایع نیشکر هفت تپه که باعث بدبختی هزاران کارگر می‌شود.

وی با انتقاد از نحوه پیاده سازی خصوصی‌سازی گفت: دولت در راستای پیاده سازی تام اقتصاد لیبرال به دنبال کنار کشیدن از اقتصاد است در حالی که این بر خلاف اصل 44 قانون اساسی است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تنها مشکل اقتصاد کشور پیروی از اقتصاد لیبرالی نیست گفت:‌ در حالی که  اکثر کشورهای دینا تولید حرف اول را می‌زند اما در ایران استخراج نفت، پتروشیمی و گاز حرف اول را می‌زند.

* مدیریت راحت طلبانه اقتصاد کشور اساسی‌ترین معضل اقتصادی کشور
رزاقی با هشدار بر اینکه اساسی‌ترین معضل اقتصادی کشور مدیریت راحت طلبانه اقتصاد کشور است گفت: مدیریت یک اقتصاد وابسته‌ی خام فروش هنر نیست بلکه دولت گزارش بدهد  5 سال گذشته چقدر از اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت خارج کرده و چقدر توانسته نظام مالیاتی را عادلانه کند تا نه به تولید کنندگان فشار وارد شود و نه ثروتمندان بتوانند از مالیات فرار کنند.

وی با انتقاد از اینکه در سالهای اخیر دولت در رابطه با کاهش وابستگی بودجه به نفت و ارائه نظام مالیاتی کارآمد اقدام  عملیاتی انجام  نداده است گفت: متأسفانه در این رابطه هیچگاه شاهد الزامی از سوی مجلس به دولت برای خروج از  اقتصاد متکی به نفت نبودیم .

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اثرات سوء نداشتن نظام کارآمد مالیاتی بر اقتصاد کشور گفت: اختلاف طبقاتی شدید که اکنون شاهدیم نشأت گرفته از چنین رویکردی است که نه دولت و نه مجلس در این زمینه احساس تکلیف نمی‌کند تا با یک نظام مالیتاتی کارآمد برای همیشه مالیات مواردی چون هزاران خانه خالی که در کشور وجود دارد  مشخص شود.

* هزینه‌کرد دو سوم بودجه به وسیله دولت در بی خبری مجلس

رزاقی  با انتقاد از نحوه نگارش،‌ تصویب و اجرایی سازی بودجه گفت: بایستی نظام بودجه نویسی و نظارت بر بودجه تغییر پیدا کند چرا که نمایندگان مجلس از چگونگی هزینه‌کرد دولت در دو‌ سوم بی خبرند و  فقط آن را تصویب می کنند.

وی با هشدار نسبت به اینکه چنین رویکردی در بودجه نویسی گفت: دولت با استفاده از این میزان، بودجه را به هر سمتی که می‌خواهد می‌برد و وقتی اقشار ضعیف جامعه نماینده‌ای در دولت نداشته باشند حقوقشان ضایع می‌شود.

این استاد دانشگاه با تذکر به اینکه مسأله اول اقتصاد امروز باید حمایت از تولید و کار باشد گفت:‌ از جمعیت 66 میلیون نفری که در سن کار هستند تنها  23 میلیون کار می کنند.

وی افزود: دغدغه‌های دولت در بودجه باید ایجاد شغل، جلوگیری از  ورشکستگی کارخانه ها و بیکاری کارگران و جلوگیری از تورم باشد اما اکنون تنها دغدغه دولت نحوه فروش  نفت و پتروشیمی که بتواند از درآمد آن استفاده کند و در این راه حتی حفظ استقلال اقتصادی کشور نیز اهمیت ندارد.

رزاقی با تصریح بر اینکه باید به دغدغه‌های مردم در بودجه توجه اساسی شود گفت: چرا نباید برای دولت اهیمت داشته باشد که 60 درصد مردم علی رغم داشتن اشتغال زیر خط فقر هستند.

این استاد اقتصاد دانشگاه با تصریح بر اینکه به اروپایئان و SPV‌ نیز نباید خوش‌بین بود گفت: اگر مسئولان اقتصادی کشور گمان می‌کنند اروپائیان برای اقتصاد کشور کاری خواهند کرد بر آنها واجب است که یک دروه تاریخ ایران را بخوانند تا با نقش منفی اروپا و دشمنی تاریخیش با ملت ایران پی ببرند و متوجه شوند برای کشورهایی که خوی سرمایه‌داری دارند و استعمارگر هستند برای منافع خود دست به هر کاری می زنند.

 

انتهای پیام/*

تعداد بازدید: 266 ،    
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  pd
  ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور هدفگذاری شده است
  سقف تسهیلات مسکن افزایش ندارد
  احکام بودجه ای برای جریمه صادرگنندگان متخلف
  آیا مجلس جلوی استرداد چندین هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی را خواهد گرفت؟ / لابی سنگین شرکت‌های ذی‌نفع
  لزوم ثبت نام تمام خودرو‌ها در سامانه «تهران من» /برقراری عدالت برای پلاک‌های زوج و فرد
  اصلاح هندسی و ساماندهی جاده ها از برنامه های وزارت راه است/ اصلی ترین عامل در کاهش تصادفات اصلاح فرهنگ رانندگی است
  دموکرات‌ها به دنبال لغو وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی ترامپ
  هزینه های سنگین حیف در اقتصاد ایران(1)
  آغاز ثبت نام دریافت تسهیلات واحدهای تولیدی از هفته آینده
  امکان پرداخت مالیات با اوراق اسناد خزانه فراهم شد
  برای خرید آپارتمان در منطقه جنت آباد چقدر باید هزینه کرد؟+جدول
  پروژه محور کردن آموزش تنها راهکار تامین نیروی ماهر است
  آقای رئیس‌جمهور! اصلاح شرایط، شدنی و بسیار آسان است، به‌شرطی که بخواهید
  لاریجانی: کمیسیون صنایع به افزایش قیمت خودروها ورود پیدا کند
  فیلم عملکرد محمد باقر قالیباف از زبان محمد علی نجفی
  حریق گسترده در پایتخت بنگلادش/ ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند
  برای نجات صندوق تامین اجتماعی دولت باید دخالتش را کم کند/ اشتغال و رونق اقتصادی اصلی ترین راهکار کاهش بحران صندوق تأمین اجتماعی است/مقابله با اقتصاد زیرزمینی در راه نجات صندوق تامین اجتماعی/شفاف‌سازی بودجه موسسات و شرکت‌های دولتی
  هزینه فرصت چیست و چه تفاوتی با سرمایه بازگشت ناپذیر و ریسک دارد؟
  تردد اتوبوس‌هایی با چهره جدید در تهران
  استقبال انبوه سازان از کارت اعتباری بدون بهره خرید مصالح
  کاهش خسارات حوادث در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است
  تکلیف بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی در خصوص طرح مسکن مهر مشخص شد
  فرودگاه مهرآباد برای سفرهای نوروزی آماده است
  نگاهی اجمالی به ساختار سیاسی آلمان
  بررسی افزایش سقف وام مسکن برای متقاضیان و سازندگان در بافت فرسوده در بانک مرکزی/ عدم واگذاری اراضی دولتی به وزارت شهرسازی علیرغم دستور رییس‌جمهور
  نقش ساختار سیاسی در سیاست گذاری فرهنگ مقاومت
  کاهش ترافیک و مصرف سوخت، مهمترین دستاورد خط آهن قزوین - رشت
  قیمت مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟
  ساختمان‌هایی که قُرص و محکم ساخته نشدند
  اِعمال سیاستهای پولی صحیح، قطعاً در سطح درآمدهای ارزی کشور و تثبیت نرخ آن تأثیر مثبت دارد
  اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران چیست؟
  بازسازی پنج هزار واحد اقتصادی با سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی
  هر شهروندی که از خدمات بیشتری استفاده کند، باید هزینه‌هایش را بپردازد
  ۸ میلیارد دلار رفاه از دست رفته در جریان پرداخت یارانه
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
امتیازات خطوط ویژه موتور سیکلت های برقی و دوچرخه
امتیازات خطوط ویژه موتور سیکلت های برقی و دوچرخه
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار