تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 19:37   
 
 
   آخرین اخبار  
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
سازمان های مردم نهاد غربی؛ چگونه و چرا مهم شدند؟
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟

  چرا زنان جذب تشکل‏های غیر دولتی می‏شوند؟
  ساختار سیاسی و احزاب در روسیه
  خیریه هایی که امکان کمک کردن دارند
  شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می شوند
  کار در حزب عبادت است
  مقایسه وظایف و اختیارات شهرداری تهران با کلانشهرها در کشورهای توسعه­ یافته
  تصاویر برج های آرامش بخش با امکانات کامل استامبول/ برج سازان ایران صرفا به فکر پول نباشند
  بازخونی پرونده انجمن حجتیه + سند به همراه اطلاعات مهم
  دست نوزادم را فلج کردند و می‌گویند، پزشک تنها 17 درصد قصور کرده!
  آمار تلفات جاده‌ای در ایران دو برابر کل اروپا دلیل چیست؟
  سهم سنگین کامیون ها در تصادفات منجر به مرگ
  زنگنه: جلیلی یکی از کانون‌های اصلی انتشار ادعاهایی علیه مدیریت فعلی نفت است / از مقدار فروش نفت در دوره قبلی تحریم‌ها در دولت پیشین، گاهی افسانه‌هایی شنیده می‌شود که انسان نمی‌داند از کجا آمده / آماده ام برای روشن شدن میزان اعتبار ادعاهای جلیلی، با او مناظره کنم
  آمریکا: از گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقچی حمایت می‌کنیم / در صورت دستیابی به حقایق جدید، برای برخورد با هر شخص مسئولی، فشار می‌آوریم
  شاید ترامپ تمایلی به جنگ با ایران نداشته باشد، اما بدون دیپلماسی همیشه خطر جنگ وجود دارد / تصمیمات ترامپ اعتدالگرایان ایران را تضعیف و اصولگرایان را تقویت کرده / ادامه وضعیت کنونی در درازمدت امکان پذیر نیست / هنوز نمی‌دانیم ایران چه واکنشی به پیشنهاد‌های ترامپ در سفر نخست وزیر ژاپن نشان داده؛ تهران تنها در صورتی به میز مذاکره بازخواهد گشت که این کار تسلیم در مقابل فشار‌ها تلقی نشود / در صورتی که ترامپ واقعا تمایلی به جنگ ندارد، باید رویکرد خود را تغییر دهد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 86866صفحه نخست » هوایی2شنبه، 27 مرداد 1397 - 11:59
مبارزه با فساد مستلزم شفاف‌سازی است
ترابر نیوز: یک محق و پژوهشگر دینی گفت: در کنار تدوین و تنظیم قوانین خوب و مناسب، نیازمند عزم و اراده جدی در ارکان حاکمیت برای مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت، نظارت پذیر کردن ارکان حکومت هستیم تا شاهد کاهش فساد باشیم.
  
ترابر نیوز:

افزایش فساد سبب نارضایتی مردم می‌شود

بهراد بهشتی، در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان اظهار کرد: فساد به معنای کج‌روی است؛ به این معنا که انسان یا نهاد و سیستمی از ایده‌آل‌هایی که از نظر انسانی، اخلاقی، شرعی و قانونی تعیین و پذیرفته شده، خارج شود و بر ضد آن ایده‌آل‌ها فعالیت کند؛ این تعریف در ادبیات دینی، فساد معنا می‌شود.
وی افزود: فساد در تعریف دیگر به این معناست که یک فرد یا یک گروه با سوءاستفاده از قدرت، امکانات عمومی، جایگاه اداری، حکومتی و سیاسی که دارد، منافعی را صرفا برای خود یا بستگانش تامین کند.

انحصار در قدرت و اقتصاد، فساد ایجاد می‌کند
این محقق و پژوهشگر دینی با بیان اینکه فساد عوامل متعددی دارد، تصریح کرد: عموما فساد در جایگاهی رخ می‌دهد که انحصار قدرت یا انحصار در موارد اقتصادی وجود داشته باشد، به این معنا که انحصاری بودن قدرت و اقتصاد، زمینه مستعد و آماده‌ای را فراهم می‌کند که فساد بتواند رشد کند و مانع پیشرفت جامعه شود.
بهشتی بیان کرد: همچنین اگر قدرت بدون نظارت باشد، همین عدم نظارت بر قدرت و حکومت، باعث رشد و فراگیری فساد خواهد شد. در واقع در جایی که مطبوعات، رسانه‌ها و خبرنگاران نتوانند به‌صورت آزاد فعالیت کنند، زمینه بروز و ظهور فساد می‌شود. مطبوعات به‌عنوان چشمان ناظر مردم می‌توانند عمل کنند و در صورت وجود نداشتن و یا اینکه کارکرد مثبت خود را نداشته و یا با محدودیت مواجه باشند، فساد رشد خواهد کرد.
وی ادامه داد: در کنار این موارد، اگر قوه قضاییه وابسته باشد و استقلال نداشته و عزم و اراده‌ای برای برخورد با فساد نداشته باشد، فساد به شدت فراگیر خواهد شد. مهمترین راه جلوگیری از فساد، دموکراتیک بودن فرایندها و نظارت کردن بر حکومت و اجزای حکومت است. با پدید آمدن یک قوه قضاییه مستقل و با و عزم و اراده برای برخورد با فساد، از بروز فساد جلوگیری می‌شود.
وی ادامه داد: ما گاهی با فساد قانونی مواجهیم، به این معنا که قوانین به گونه‌ای تنظیم و اجرا می‌شوند که این قوانین، فسادآفرین و فسادزا است. به شرطی می‌توان از این مورد جلوگیری کرد که نمایندگان مجلس، قانون گذاران و نمایندگان قوه مقننه، نمایندگان واقعی مردم باشند و در یک سیستم کارآمد و بر اساس شایستگی، انتخاب شوند. در صورت تصویب شدن قوانین ضد فساد، ناظر بودن و آگاه بودن خبرنگاران، پدید آمدن دولت هوشمند و الکترونیک  شفافیت در تصمیم‌‌ها و بودجه‌ها شاهد مبارزه با فساد خواهیم بود.

افزایش فساد سبب نارضایتی مردم می‌شود
بهشتی بیان کرد:  ما حتی اگر قوانین خوبی برای مبارزه با فساد داشته باشیم، تا زمانی که عزم و اراده جدی برای اجرای این قوانین و برخورد با فساد و مفسدین نداشته باشیم، به نظر می‌آید این قوانین فقط بر روی کاغذ است و تاثیرمثبتی نمی‌تواند بگذارد. در کنار تدوین و تنظیم قوانین خوب و مناسب، نیازمند عزم و اراده جدی در ارکان حاکمیت برای مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت، نظارت پذیر کردن ارکان حکومت هستیم تا شاهد کاهش فساد باشیم.
وی گفت: عوامل مهم نارضایتی مردم در هر حکومتی، افزایش فساد است. همواره اگر ما با بالا بودن نرخ فساد مواجه باشیم، وجود فساد با وجود نارضایتی و ناخرسندی مردم می‌شود. افزایش فساد، مساوی افزایش نارضایتی مردم و کاهش کارآمدی و بهره‌وری خواهد بود و همین کاهش کارآمدی به نارضایتی‌ها دامن خواهد زد. اگر مردم احساس کنند چشمان بیداری برای مبارزه با فساد و عزم و اراده جدی برای مبارزه با فساد وجود دارد، خود مردم نیز همکاری خواهند کرد و سطح فساد در ارکان حکومت کاهش می‌یابد.
انتهای پیام

تعداد بازدید: 140 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری چشم‌انتظار مجلس و دولت
  چرا NGO ها در کشوره پیشرفته قدرتمند و در ایران اینقدر ضعیف هستند؟
  حقوقدانان به بررسی و مقایسه انتخاب شهردار در کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای جهان می‌پردازند/ انتخاب غیرمستقیم
  انجمن خیریه نیکوکاری انصار النبی شهرستان نجف آباد
  آشنایی با فعالیت های انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا
  کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
لوکس ترین قطارهای دنیا را بشناسید
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار