پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
دوشنبه، 16 تیر 1399 - 13:31   
 
 
   آخرین اخبار  
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
  نتایج مسرت بخش داروی کرونا در بیمارستان آبادان
  ذوب آهن اضفهان توان تامین کل ریل مورد نیاز برای قطار های پر سرعت را دارد
  سقوط آزاد نفت شیل آمریکا/ اوضاع کساد نفت شیل
  تاثیر سقوط قیمت نفت بر بودجه روسیه و صنعت نفت شیل آمریکا
  توان ذوب آهن جهت تامین ریل مدرن uic60
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 85582صفحه نخست » اخبار رسانه هاسه شنبه، 29 خرداد 1397 - 08:43
بررسی تطبیقی اخذ مالیات بر املاک در کشورهای جهان
  
ترابر نیوز:

مطالعات نظری و تجارب عملی در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهند که مالیات بر عایدی‌ املاک و مسکن می‌تواند به عنوان یک ابزار سیاستی مناسب، مورد استفاده قرار گیرد. کشورها به منظور تأمین اهداف مختلفی؛ از جمله جلوگیری از رشد شکاف‌های درآمدی و افزایش نابرابری‌ها، هدایت سرمایه‌ها و ...، این سیاست مالیاتی را دنبال نموده‌اند.

بررسی تطبیقی اخذ مالیات بر املاک در کشورهای جهان
 
شهر فردا - شهرنشینی و توسعه شهری، یکی از پدیده‌های دوران معاصر است. هم‌زمان با افزایش تعداد شهرها و جمعیت شهری، یکی از اصلی‌ترین معضلاتی که پیش‌روی سیاست‎گذاران و برنامه‌ریزان شهری قرار دارد، نحوه تأمین مالی پایدار شهری و ارائه خدمات عمومی کافی به شهروندان است، بنابراین مسئله تأمین درآمدهای پایدار و نیز استقلال منابع مالی شهرداری‌ها، موضوعی اساسی است.
 
 منابع پایدار باید از منابعی کسب شوند که حقوق آیندگان پایمال نشود، کیفیت زندگی در شهر کاهش نیابد و منابع حیاتی برای استفاده‌ نسل‌های آتی، از بین نرود. همچنین وجود منابع درآمدی پایدار برای شهرداری‌ها از جنبه‌ استقلال عملکرد و استمرار خدمات‌رسانی آن‌ها، نقش بسزایی دارد.
 
در پژوهشی که در شماره اخیر فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شده است آمده است: یکی از مشکلات نظام شهری در ایران، نوسانات قیمتی در بخش مسکن است. بازار مسکن ایران به دلیل هرم سنی کشور و افزایش تقاضای مصرفی به علت ورود جمعیت جوان متقاضی مسکن، از یک طرف و نابسامانی سایر بازارهای سرمایه ‏گذاری کشور به دلیل مشکلات اقتصادی، ورود نقدینگی سرگردان و وجود رشد قابل پیش‌بینی و مداوم در قیمت مسکن از طرف دیگر، تقریباً به بازاری با سود تضمین شده و کم‌خطر سرمایه‌گذاری، تبدیل شده است؛ لذا انگیزه‌های سوداگرانه با دامن زدن به رشد تقاضای مسکن، حباب قیمتی را در این بازار، ایجاد یا تشدید می‌کند.
 
 مطالعات داخلی، وجود پدیده تقاضای سفته‌بازی در بازار مسکن و نقش آن در ایجاد حباب‌های قیمتی را تبیین کرده‎اند. در مطالعات خارجی نیز به تأثیر مستقیم تقاضای سفته‌بازی در ایجاد حباب‌های قیمتی بازار مسکن اشاره شده است.
 
در ایران، وجود انگیزه‌های سوداگری، زمینه انحراف سرمایه‌ها به بخش واسطه‌گری مسکن را فراهم کرده است که نتیجه آن، کاهش جذب سرمایه در بخش‌های مولد اقتصادی به‌ویژه در برخی سال‌ها بوده است. این در حالی است که چنان‌چه از طریق مکانیزمی بتوان سرمایه‌های بلوکه شده در بخش املاک و مسکن را به سمت تولید و سرمایه‌گذاری مولد، حرکت داد، این موضوع، موجب ایجاد فرصت‌های شغلی، کاهش بیکاری و به تبع آن، رشد و توسعه اقتصادی خواهد شد. بر این اساس سؤالی که وجود دارد این است آیا ابزاری وجود دارد که با استفاده از آن بتوانیم دو مشکل عدم‌پایداری درآمد شهرداری‌ها و سوداگری در بازار مسکن را حل کنیم. 
 
مطالعات نظری و تجارب عملی در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهند که مالیات بر عایدی‌ املاک و مسکن می‌تواند به عنوان یک ابزار سیاستی مناسب، مورد استفاده قرار گیرد. کشورها به منظور تأمین اهداف مختلفی؛ از جمله جلوگیری از رشد شکاف‌های درآمدی و افزایش نابرابری‌ها، هدایت سرمایه‌ها و ...، این سیاست مالیاتی را دنبال نموده‌اند.
 
در بعد نظری، اساساً ایده مالیات بر مبادلات مالی به منظور کاهش تغییرات قیمت دارایی ابتدا به وسیله کینز  در بازار سرمایه و سپس توسط توبین  برای بازار پول مطرح شد.
 
تجربه سایر کشورها گویای آن است که مالیات بر دارایی و زمین در بیشتر کشورها، بخشی از درآمد دولت‌های محلی هستند. مالیات بر دارایی، منبع درآمدی پایدار و قابل پیش‌بینی برای بودجه‌ دولت‌های محلی است و استقلال دولت‌های محلی را به دولت‌های مرکزی افزایش می‌دهد. مالیات بر زمین و اموال غیرمنقول در کشورهای حوزه بالتیک در اوایل دهه 90، ارائه و به عنوان منبعی ضروری برای درآمدهای مالیاتی شهرداری‌ها مطرح گردید. مالیات بر زمین در استونی در سال 1993 ارائه شد. هدف از این مالیات، استفاده مفیدتر از زمین و معمولاً به عنوان منبع درآمدی برای دولت محلی بود. مالیات بر زمین تنها مالیاتی است که شهرداری‌های استونی در خصوص تعیین نرخ‎های آن به‌طور مستقل، تصمیم‌گیری می‌کنند. مجلس استونی، چارچوب کلی نرخ‌های مالیات بر زمین را برای شهرداری‌ها مشخص می‌کند. 
 
در کشورهایی مثل ژاپن، کانادا، چین و بخش‎هایی از سوئیس، شهرداری‎ها موظف به وصول این نوع مالیات هستند. در ژاپن، ارزیابی ارزش دارایی‌های ثابت توسط مقامات مسئول شهرداری انجام می‌شود و قیمت مکان‎های مسکونی با توجه به قدمت مکان مسکونی و کاهش ارزش آن نسبت به مکان مسکونی جدید مشابه، تخمین زده می‌شود. در کشور آلمان، اداره دارایی در تعامل با شهرداری‎ها برای محاسبه ارزش املاک، اقدام می‌کند. در کشورهایی مانند آمریکا که نظام فدرالی دارند، مالیات بر املاک، در سطح ملی وصول نمی‌شود و در سطح کاملاً محلی است؛ لذا از ایالتی به ایالتی دیگر، متفاوت است. این نوع، به وضعیت و ارزش ملک بستگی دارد، در حالی‎که خصوصیت و شرایط صاحب آن، تقریباً مدنظر قرار گرفته نمی‌شود.
 
 درآمد مالیاتی حاصل از املاک، به طور کامل به شهرداری‌ها تعلق می‌گیرد. در کشور کانادا، مالیات بر املاک در هر استان معمولاً در سطح شهرداری‌ها اخذ می‌شود. به‌طورکلی این مالیات، براساس ارزش سالانه تعیین شده املاک است و نرخ‌ها براساس طبقه املاک و هر شهرداری، متفاوت است در این کشور 50 درصد تخفیف در میزان مالیات بر عایدی املاک، در نظر گرفته می‌شود. مالیات بر مسکن در هند توسط شهرداری‌ها اخذ می‌شود، در حالی‌که یکی از ملاک‌های تأثیرگذار بر مقدار این مالیات، میزان زیرساخت‌های شهری و دسترسی افراد به آن زیرساخت‌ها است. مالیات بر عایدی سرمایه دارایی املاک در کشور ایتالیا وجود دارد؛ اما اگر املاک و مستغلات برای بیش از پنج سال نگهداری شوند یا آن‌که این املاک، خانه اصلی فرد باشد، مالیاتی تعلق نمی‌گیرد.
 

جدول 1- برخی ویژگی‌های مالیات بر عایدی سرمایه املاک و مستغلات در کشورهای منتخب

کشور

توضیحات

آیا مالیات بر عایدی سرمایه حاصل از منزل شخصی وجود دارد؟

آیا مالیات بر عایدی حاصل از املاک و مستغلات وجود دارد؟

مدت زمان نگهداری دارایی جهت معافیت مالیاتی یا کاهش نرخ؟

جمهوری چک

خیر

بله، در درآمد کلی فرد محاسبه می‌شود. املاک و مستغلاتی که به عنوان منزل شخصی، فرد حداقل دو سال در آن ساکن باشد یا مالکیت فرد بر خانه بیش از پنج سال باشد، معافیت وجود دارد.

5 سال

دانمارک

خیر

بله، همانند جداول درآمد مالیاتی، مالیات اخذ می‌شود به جز خانه‌ شخصی فرد.

-

استونی

خیر

بله، در درآمد کلی فرد محاسبه می‌شود.

-

فنلاند

خیر

بله، در درآمد حاصل از سرمایه محاسبه می‌شود. یک کاهش 20 درصدی در قیمت فروش دارایی برای محاسبه مالیات بر عایدی در نظر گرفته می‌شود؛ اما اگر دارایی حداقل برای 10 سال نگهداری شود، یک کاهش حداقل 40 درصدی در قیمت فروش دارایی در نظر گرفته می‌شود.

10 سال

فرانسه

خیر

بله، نرخ مالیات 19 درصدی به همراه برخی معافیت‌ها وجود دارد. مالیات بر عایدی سرمایه دارایی به صورت جداگانه از سایر درآمدهای مشمول مالیات محاسبه می‌شود.

30 سال

آلمان

خیر

بله، در مالیاتستانی عمومی قرار دارد.

10 سال

یونان

بله

بله نرخ مالیات 15 درصد

-

مجارستان

بله

بله، نرخ مالیات 16 درصد

15 سال

ایرلند

خیر

بله، مالیات بر عایدی سرمایه دارایی به صورت جداگانه از سایر درآمدهای مشمول مالیات محاسبه می‌شود.

-

ایتالیا

خیر

بله، یک نرخ مالیات 20 درصدی وجود دارد. اگر دارایی بیش از پنج سال نگهداری شود، معافیت وجود دارد.

5 سال

لیتوانی

خیر

بله، نرخ مالیات 15 درصد است اما اگر منزل شخصی باشد، به طور کلی معافیت وجود دارد.

 

لهستان

خیر

بله، در مالیات‌ستانی عمومی قرار دارد. اگر دارایی بیش‌از پنج سال نگهداری شود، معافیت مالیاتی وجود دارد.

5 سال

پرتغال

خیر

بله، 50 درصد دارایی را مشمول پایه مالیات می‌کند. اگر عایدی حاصل از دارایی برای بیش از دو سال نگه‌داری شود با توجه به شاخص تورم، تعدیلات لازم صورت می‌گیرد.

-

اسلونی

خیر

بله، به مدت زمان نگهداری دارایی، از نرخ 0 تا 25 درصد وجود دارد.

20 سال

انگلستان

بله

بله، وقتی که خالص عایدی سرمایه پایین‌تر از درآمد مالیاتی پایه باشد، نرخ مالیات 18 درصد است ولی بیش از آن با نرخ 28 درصد محاسبه می‌شود. مالیات بر عایدی سرمایه دارایی به صورت جداگانه از سایر درآمدهای مشول مالیات محاسبه می‌شود.

-

ژاپن

بله

بله، بعد از پنج سال نرخ مالیات بر عایدی سرمایه دارایی، کاهش می‌یابد. مالیات بر عایدی سرمایه دارایی به صورت جداگانه از سایر درآمدهای مشول مالیات محاسبه می‌شود.

5 سال

کره

بله

بله، بعد از 10 سال نرخ مالیات بر عایدی سرمایه دارایی کاهش می‌یابد.

10 سال

ترکیه

بله

بله، اگر ملک بیش از پنج سال نگهداری شود، مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد.

5 سال

آمریکا

بله، معافیت‌های مالیاتی برای بیش از دو سال نگهداری خانه وجود دارد.

بله، اگر دارایی کمتر از یک سال نگهداری شود، براساس نرخ مالیات بر درآمد عمومی فرد، محاسبه و اخذ می‌شود. اما برای بیش از یک‌سال نگهداری دارایی، نرخ جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

1 سال

 

تعداد بازدید: 299 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار