پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 15 تیر 1399 - 20:07   
 
 
   آخرین اخبار  
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
  نتایج مسرت بخش داروی کرونا در بیمارستان آبادان
  ذوب آهن اضفهان توان تامین کل ریل مورد نیاز برای قطار های پر سرعت را دارد
  سقوط آزاد نفت شیل آمریکا/ اوضاع کساد نفت شیل
  تاثیر سقوط قیمت نفت بر بودجه روسیه و صنعت نفت شیل آمریکا
  توان ذوب آهن جهت تامین ریل مدرن uic60
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 85504صفحه نخست » اخبار رسانه هاچهارشنبه، 30 خرداد 1397 - 10:12
جزئیات مالیات خانه‌های خالی و نحوه شناسایی آنها/ کدام خانه‌ها از مالیات اجاره معاف شدند؟
  

ترابر نیوز:

سال   1394

انبوه سازی، چهره دیگری از کلانشهر تهرانمعاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی در تازه‌ترین اظهارات خود نحوه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و شناسایی آنها را تشریح کرد و گفت: آمار تمامی خانه‌های خالی در سامانه ثبت و ضبط می‌شود و دریافت مالیات از ساخت‌وساز مسکن فشاری به قیمت‌های مسکن نمی‌آورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با ابلاغ حسن روحانی رئیس‌جمهور دولت یازدهم قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم در ۶۰ بند اصلاحی برای اجرا به وزارت اقتصاد ابلاغ شد که بر اساس آن، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظف شدند تا به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی خود، اطلاعات مربوط به جمع گردش و مانده سالانه انواع حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند و از سوی دیگر نحوه اخذ مالیات بر اجاره‌بها و خانه‌های خالی نیز به طور رسمی مشخص شده است. (برای دریافت متن کامل قانون مالیات‌های مستقیم اینجا را کلیک کنید.)

در قانون ۲۸۲ ماده‌ای که از سوی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به حسن روحانی ریاست دولت یازدهم ارایه شده و رئیس جمهور نیز قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرده است ماده ۵۴ قانون و ماده ۵۴ قانون مکرر و ۶۴ قانون درآمد اجاره بها را تعیین کرده و همچنین ارزش معاملات املاک را برعهده کمیسیون تقویم املاک قرار داده است.

ماده ۵۴ قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به طور صریح اعلام کرده است: «درآمد اجاره بر اساس قرارداد اعم از رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار می‌گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارایه آن خودداری گردد و یا مبلغ مندرج در آن کمتر از ۸۰ درصد ارقام مندرج در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور باشد و نیز در مورد ماده قانون ۵۴ مکرر، میزان اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین خواهد شد.»

همچنین این ماده ۳ تبصره دارد. بند ۱۳ این قانون ماده ۶۴ قانون را جایگزین ماده ۵۴ مکرر کرده است. در ماده ۵۴ قانون مکرر نیز آمده است: «واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصدهزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره بدین‌شرح خواهند شد: سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه/ سال سوم- معادل مالیات متعلقه/ سال چهارم وبه بعد- معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه.»

ماده ۶۴ که جایگزین ماده ۵۴ مکرر شده است، تعیین ارزش معاملاتی املاک را برعهده کمیسیون تقویم املاک قرار داده و صراحتا گفته است: «کمیسیون تقوم املاک موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را در سال اول معادل دو درصد میانگین قیمت‌های روز منطقه با لحاظ ملاک‌های مشخص شده تعیین کند. این شاخص هر سال به میزان دو واحد درصد و تا زمانیکه ارزش معاملاتی هر منطقه به ۲۰ درصد میانگین قیمت‌های روز املاک برسد، افزایش پیدا می‌کند.»

جزئیات مالیات خانه های خالی

علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی درباره جزئیات مالیات بر خانه‌های خالی گفت: در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بحث گرفتن مالیات از ساخت‌وساز مسکن و مالیات بر اجاره مسکن پیگیری می‌شود. در پنج ماه اول امسال ۲۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شد که ۸۴ درصد تحقق و ۱۶ درصد عقب‌ماندگی نسبت به قانون مشاهده می‌شود. در مالیات‌های مستقیم در سال جاری ۸۲ درصد نسبت به قانون تحقق پیدا کرده است و در مالیات بر ارزش افزوده ۸۷ درصد تحقق درآمد مالیاتی مشاهده می‌شود.

عسکری درباره خانه‌های مسکونی خالی گفت: از سال دوم اگر ملکی خالی باشد ۵۰ درصد مالیات متعلقه، سال سوم معادل تمام مالیات متعلقه، سال چهارم یک و نیم برابر مالیات متعلقه اجاره خواهد بود و همچنین در مورد تعیین ارزش‌ معاملات املاک در بحث تعیین ارزش تجدیدنظر شده و روش تعیین ارزش بدان صورت است که مالیات دو درصد قیمت‌های املاک منطقه و سال بعد دو درصد به آن اضافه می‌شود و تا پایان ۱۰ سال به ۲۰ درصد میانگین قیمت روز املاک می‌رسد، همچنین اگر کسی ساخت و ساز داشته باشد، درآمد آن مشمول مالیات می‌شود که برای شهرهای بالای صد هزار نفر در نظر گرفته شده که پیش از این مالیات اخذ نمی‌شد.

شناسایی خانه‌های خالی برعهده سامانه املاک است

عسکری شناسایی خانه‌های خالی را به سامانه املاک وابسته دانست و گفت: مبنای این موضوع سامانه املاک است و بر اساس مکانیزمی که پیش‌بینی می‌شود تمامی این املاک در سامانه ثبت و ضبط شود و دلیل ندارد که دریافت مالیات از ساخت‌وساز مسکن فشاری به قیمت‌های مسکن بیاورد، زیرا در شرایط رکود بوده و تنظیم کننده قیمت بازار است.

وی در پاسخ به این انتقاد که این مسئله می‌تواند سرک کشیدن به حساب مردم در قانون جدید باشد صراحتا گفت: از جنبه سرک‌کشی وارد نمی‌شویم و اگر کسی فعالیت اقتصادی کند باید اسناد و مدارک بدهد. در حال‌حاضر سیستم طرح جامع هوشمند است و اطلاعات مؤدیان در سه سطح کم‌ریسک، ریسک متوسط و پرریسک طبقه‌بندی شده و برای مؤدیان پرریسک بیشتر نیاز به حساب‌های بانکی داریم.

خانه‌های کمتر از ۱۵۰ متر در تهران از مالیات اجاره معاف هستند

عسکری با اشاره به اینکه در تهران خانه‌های تا 150 مترمربع و در شهرستان تا 200 مترمربع از مالیات اجاره معاف هستند، گفت: برای واحدهای خالی یک جریمه معادل مالیات اجاره دریافت می‌شود.

 

تعداد بازدید: 283 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
احمد کارخانه
| |    | 1397/3/30 - 15:36 |     0     0     |
سلام
خبر مربوط که به تاریخ 30 خرداد 97 درج شده است مربوط به

گزارش خبری پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛
جزئیات مالیات خانه‌های خالی و نحوه شناسایی آنها/ کدام خانه‌ها از مالیات اجاره معاف شدند؟
سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲
است.
رئیس سازمان امور مالیاتی در سه سال اخیر تغیر کرده است و الان آقای تقوی است.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار