تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
یکشنبه، 28 مرداد 1397 - 21:20   
 
 
   آخرین اخبار  
  بزرگترین کشورهای تولید کننده کلم برگ
  افزایش میزان رسوب کالا، سازمان بنادر و دریانوردی را با مشکل مواجه می‌کند/ لزوم تعیین‌تکلیف کالاهای متروکه در بنادر از لحاظ قضایی
  ضرورت اجرای طرح ارائه سرمایه در گردش ارزان به واحدهای تولیدی
  تامین مالی ۸۵درصدی راه‌‌‌آهن زاهدان-مشهد-سرخس‌ توسط آستان قدس و فاینانسور خارجی
  اهمیت فضای کسب و کار در توسعه صنعت گردشگری دریایی
  لزوم مشارکت جدی بخش خصوصی در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم سازی‌ها و اجرا/ رفع مشکلات با تصمیمات درست امکان‌پذیر است/ تصمیم‌گیری‌های ارزی به بخش خصوصی خسارت زد
  حال ناخوش بازار اجاره‌بها/ مستاجران از ماراتن قیمت عقب ماندند
  شالیکاران بی خیال کشت دوم شوند
  بازآفرینی راه‌ نجات شهرستان‌ها است/ اجرای ۱۲ پروژه بزرگ علی‌رغم کمبود اعتبارات در دامغان
  دولت و مجلس باید از روزمرگی دست برداشته و به معیشت مردم بیندیشند / چرا فقط مصرف کنندگان نباید از بورس کالا استفاده کنند و دلالان باید استفاده کنند؟!
  قصد ورود به حوزه اقتصادی دارید، لباس روحانیت را از تن دَر آورید
  با ۵۰۰ میلیون تومان کجا می‌توان خانه خرید؟ + جدول قیمت
  بیش از 70 درصد بلیت های هواپیما، غیرچارتری عرضه می شود
  سبزی آلوده به مواد نفتی همچنان برداشت می شود
  لاریجانی علت واردات برنج در فصل برداشت را برخی محذورات کشور اعلام کرد
  اجرای ۴۰۰ پروژه بازآفرینی در کشور/ معرفی سه شهر دامغان، سیرجان و نهاوند به عنوان پایلوت اصلی کشوری برای تهیه طرح مطالعات بازآفرینی
  افزایش راندمان گردشگری با قرار گرفتن فرودگاه‌ها به عنوان مبدا سفر/ مشکل اساسی عدم توجه به حمل‌ونقل ترکیبی است
  5 نفر در تصادف جاده خوی - چالدران جان باختند
  کنوانسیون رژیم حقوقی خزر به صادرات نفت ایران در شرایط تحریم کمک می‌کند
  تولیدکنندگان چقدر تسهیلات رونق گرفته‌اند؟ + جدول
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 84631صفحه نخست » اخبار رسانه هاچهارشنبه، 29 فروردین 1397 - 20:15
عبده تبریزی: نرخ ارز باید افزایش یابد
  
ترابر نیوز:

 

عبده

عبده تبریزی: نرخ ارز باید افزایش یابد

تهران – تحریریه – حسین عبده تبریزی اقتصاددان حامی دولت معتقد است که نرخ ارز برای جلوگیری از ایجاد ابرتورم افزایش پیدا کند.

 

 اخیراً سخنگوی دولت با ابراز نگرانی رئیس‌جمهور از افزایش نرخ ارز و تکدر خاطر ایشان گفته است برای اینکه بتوانیم تقاضای بازار را متعادل کنیم باید ارز تزریق کنیم ولی متاسفانه بانک مرکزی برای تهیه ارز مشکل دارد. اینکه از سوی یک مقام دولتی اعلام می‌شود بانک مرکزی برای کنترل بازار با چالش مواجه است و دولت نگران افزایش نرخ ارز است، ارزیابی شما از این تعابیر چیست؟

«تکدر خاطر» واژه توضیح‌دهنده این شرایط نیست. فکر می‌کنم منظور آقای نوبخت از «ارز» در وهله اول به دشواری تهیه «اسکناس» برمی‌گردد. در وهله بعدی، البته بدیهی است اگر بخواهیم از قیمت نازل ارز همواره دفاع کنیم، همواره نیز با چالش کنترل بازار مواجه می‌شویم. بنده نیز شنیده‌ام که دولت و شخص آقای دکتر روحانی دائماً نگران قیمت ارز بوده‌اند. روشن است که این نگرانی عمدتاً به لحاظ آثار افزایش قیمت ارز بر سطح عمومی قیمت‌هاست. به‌طور تاریخی، بالا رفتن قیمت ارز آثار انتظاری عمده‌ای بر قیمت‌های کالاها و خدمات داشته است. نرخ تورم تک‌رقمی از معدود دستاوردهای اقتصادی دولت آقای روحانی است. بنابراین، ایشان بحق نگران‌اند که افزایش نرخ ارز باعث تورم حاد شود و به زندگی مردمِ دهک‌های پایین صدمه جدی وارد کند. اما صِرف نگرانی نمی‌تواند مشکل را حل کند و باید واقعیت را پذیرفت و برای مشکل راه‌حل اصولی یافت. از نگرانی دولت و مقام ریاست‌ جمهوری از بالا رفتن قیمت ارز و نتایج آن بر تورم آگاه هستم. اما، بیم آن می‌رود که اگر ارز مدیریت نشود، با پرش ناگهانی آثار مخرب آن حاصل آید و بودجه دولت نیز سهمی از آن افزایش نبرد.

 این مساله که بانک مرکزی در تامین ارز مشکل دارد آیا با این منطق اقتصادی می‌خواند که دولت به سرکوب نرخ ارز ادامه دهد و اجازه افزایش نرخ ارز متناسب با واقعیت‌های اقتصادی را ندهد؟ این سیاست دولت چه پیامدهایی به همراه دارد؟

طبق نظر عمده کارشناسان کشور، در شرایط فعلی و بعضاً به دلایل غیراقتصادی، فشار تقاضا روی ارز بسیار زیاد شده است. طی پنج سال گذشته، نرخ ارز حداکثر 30 درصد افزایش یافته، در حالی که کسری حساب قرمز نظام بانکی از ذخایر قانونی آن فراتر رفته، بدهی‌های دولتی به نظام بانکی بیش از 100 درصد افزایش یافته، حجم نقدینگی 150 درصد افزایش یافته و نرخ تورم انباشته ریال، حدود 90 درصد افزایش یافته است. این متغیرها را بازار می‌بیند و می‌داند که ارز زیرقیمت است. افزایش شاخص بازار سهام در روزهای اخیر عمدتاً به سهام شرکت‌هایی مربوط است که درآمد ارزی دارند، و افزایش فراتر از نرخ رشد ارز آن سهام بیانگر آن است که بازار توقع دارد ارز به قیمت‌هایی بالاتر حرکت کند و بازار سهام دارد آن افزایش قیمت‌ها را پیش‌خور می‌کند. نشانه‌های جدی حاکی از آن است که ارز دوباره به وسیله پس‌انداز تبدیل شود. اگر این نشانه‌ها بارزتر شود و تقاضای سوداگری وسیع‌تری به بازار بیاید، ذخایر بانک مرکزی برای دفاع از ارز پاسخگو نیست، و ارز پرش خواهد کرد. بنابراین، آثار مخرب خود را خارج از کنترل دولت به جای خواهد گذاشت؛ سود تغییرات تدریجی و زمان‌بر ارز نصیب صرافان و سفته‌بازان خواهد شد؛ روند خروج سرمایه تشدید می‌شود، و مناسبات و روابط کار نیز به لحاظ سودهای آسان و بادآورده خرید و فروش ارز، بیشتر آسیب خواهد دید. در طرف عرضه نیز متغیری که به افزایش عرضه و متعادل کردن قیمت کمک کند، مشاهده نمی‌شود. من نمودار 1، را خدمت خوانندگان شما تقدیم می‌کنم. بنابراین مشاهده می‌شود که محرک‌های اقتصادی عمده‌ای از افزایش قیمت ارز حمایت می‌کند. عدم اطمینان‌های نظام بانکی نیز کفه تقاضای ارز را بیش از پیش سنگین‌تر کرده است. این نگرانی هم وجود دارد که ماشه «هجمه بانکی» با تکانه‌های بیشتر نرخ ارز چکانده شود. پس افزایش نرخ تورم پیامد گریزناپذیر شرایط جاری است. این فرصت در اختیار دولت است که برای هموارسازی نرخ رشد قیمت‌ها و احتراز از ایجاد ابرتورم، نرخ ارز را افزایش دهد. به گمان این‌جانب بهتر آن است که هر‌چه زودتر راجع به این مهم تصمیم‌گیری شود تا آثار تورمی ناشی از افزایش نرخ ارز در قیمت‌ها منعکس شود. به نظر می‌رسد منافع این اقدام فراتر از معایب ناشی از آثار تورمی آن است.

 از طرف دیگر نیز به‌تازگی وزیر اقتصاد گفته افزایش نرخ ارز به افزایش صادرات منجر نخواهد شد و نسبت به افزایش نرخ ارز واکنش نشان داده است. با توجه به نگرانی‌های مسوولان دولتی در قبال افزایش نرخ ارز، آیا می‌توان این نگرانی‌ها را سیگنالی تلقی کرد که بازارها در آستانه بی‌ثباتی قرار دارند؟

طبعاً مقامات دولت نگران آثار تورمی موضوع هستند، و وزیر اقتصاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. بعضی کسب‌وکارها و بانک‌ها نیز ممکن است تورم را راهی برای حل مشکل کسری‌های خود و شکاف دارایی‌ها و بدهی‌های خود بدانند و از آن استقبال کنند. اما تورم حاد آثاری جبران‌ناپذیر بر بودجه خانوارها خواهد داشت و به نارضایتی عمده از دولت می‌انجامد.

 در شرایط فعلی با توجه به شرایط حاکم بر بازارها و وجود ریسک‌های سیاسی و عبور نقدینگی از تولید ناخالص داخلی، چقدر احتمال دارد که بازارهای مالی مانند دوره‌های قبلی چون سال‌های ۹۰ و ۹۱ دچار بی‌ثباتی شوند؟

احتمال تورم حاد را نمی‌دهم. تقاضای کل بسیار ضعیف‌تر از آن است که شرایط برای افزایش شدید قیمت‌ها فراهم باشد.

 راه‌حلی برای مشکل دولت دارید و آیا پیشنهاد مشخصی به دولت ارائه شده است؟

پیشنهاد مشخص آن است که با احتساب ذخایر جاری و آتی ارزی کشور، برنامه‌ای به این شرح به اجرا درآید: 1- در فرصتی مناسب، نرخ ارز به یکباره تا سطح x ریال افزایش یابد، به‌گونه‌ای که بخش قابل ‌ملاحظه‌ای از فشار تقاضای ارز کاسته شود. 2- همزمان بانک مرکزی برای شش‌ماهه اول سال 1397 و پایان سال 1397، ارز آتی یا اختیار فروش (put option) به قیمت‌های به ترتیب x‌7‌%+x‌ و x 14‌%+x ریال به فروش رساند تا تقاضای سفته‌بازانه وارد بازار ارز نشود. انتخاب نرخ سود حداکثر 14 درصد سالانه برای آن است که از نرخ 15 درصد سود بانک کمتر باشد و ارز به وسیله پس‌انداز بدل نشود. 3- برای رعایت اقتصاد سیاسی امروز ایران، دولت می‌تواند مجموع درآمدهای مازاد را در قالب برنامه‌هایی چون افزایش سقف یارانه جاری، تامین بودجه سلامت، مسکن اجتماعی و‌… مستقیماً به دهک‌های یک تا پنج درآمدی برگرداند، و متناسباً هم روی آن تبلیغ کند. 4- محاسبه عدد دقیق x  نیاز به اطلاعات از جریان درآمدی دولت و ذخایر فعلی دارد. به‌علاوه، ملاحظات بسیاری در چارچوب اقتصاد سیاسی ایران، این عدد را تعیین می‌کند. این قیمت به هر حال نباید شوک بسیار بزرگی به اقتصاد ایران وارد کند. 5- زمان مناسب اجرای طرح نیمه اول فروردین 97 است، اما پیش‌بینی بنده آن است که متاسفانه احتمال پرش قیمت قبل از آن تاریخ وجود دارد، و بهتر است دولت تا پایان دی‌ماه این طرح را به اجرا درآورد.

 در حال حاضر ریشه تحولات در بازارهای ارز و سکه و سهام به چه عواملی برمی‌گردد؟ آیا می‌توان گفت ریشه این تحولات به کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار پول با توجه به کاهش نرخ سود برمی‌گردد؟ با توجه به این امر، آیا باید نگران جابه‌جایی سرمایه‌ها از بانک‌ها به بازارهای موازی بود؟

پرداخت نرخ بالای سود بانکی، یعنی پرداخت سود موهومی، غیرقابل تداوم بود. بانک مرکزی به طور دستوری به‌ درستی و البته با تاخیر این نرخ را کاهش داد. اما از همان لحظه این نگرانی بود که پول از سپرده بانکی به سمت کدام ابزار حرکت خواهد کرد. در گذشته، به دلیل نرخ بالای سود، با کاهش سرعت گردش پول مواجه بودیم، و نرخ تورم آرام گرفته بود و تولید ناخالص داخلی به ارزش اسمی از نوعی ثبات برخوردار بود. نگرانی آن بود که با کاهش نرخ سود، سرعت گردش پول افزایش یابد و نرخ تورم انتظاری شدت گیرد. البته، وضع درآمد خانوار و توزیع نامناسب درآمد و موقعیت ضریب جینی می‌تواند نرخ تورم انتظاری را کاهش دهد. به هر حال، نگرانی از همان لحظه اول کاهش نرخ سود بانکی آن بود که نقدینگی به احتمال زیاد به سمت ارز و طلا خواهد رفت و تقاضای سفته‌بازی زیادی وارد بازار می‌شود. بانک مرکزی برای مقابله با این وضع ‌باید آمادگی تزریق ارز به بازار را داشته باشد تا از نوسانات شدید نرخ جلوگیری کند، و این کار را در سال 1396 با شدت و ضعف انجام داده است. به علاوه، برای کاستن از شکاف قیمت ارز آزاد و ارز مبادله‌ای، اقلام زیادی را از فهرست ارز مبادله‌ای حذف کرده است. در عین حال، هم به دلیل کسری قابل‌ملاحظه بودجه دولت، هم به دلیل افزایش بی‌سابقه حجم نقدینگی و هم فشارهای فزاینده نرخ ارز، دولت نگران نرخ تورم است. دست دولت و بانک مرکزی بسیار بازتر می‌بود اگر تاثیرات تورمی نرخ ارز در کانون توجه قرار نمی‌گرفت. دسترسی محدود به نظام پولی بین‌الملل به دلیل پسمانده تحریم‌ها و کاهش روابط کارگزاری بانکی با دنیا معضل دیگری است که دست سیاستگذار یعنی بانک مرکزی را بیش از همیشه بسته است. به مقررات محدودکننده AML (ضدپولشویی) و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)، از طرف دشمنان مقررات کاتسا (CATSA) نیز اضافه شد تا کار مدیریت ارزی باز هم دشوار شود. به دلیل این مشکلات، طبعاً حرکت پس‌اندازها از بازار پول به بازار موازی (به قول شما) قابل مشاهده است و قابل پیش‌بینی هم بود. بانک مرکزی طبعاً به‌درستی تلاش می‌کند این وجوه به سمت ارز و طلا نرود و مقررات محدودکننده‌ای در این زمینه وضع کرده است. اما قدرت مانور بانک مرکزی به دلایل پیش‌گفته با محدودیت‌های جدی روبه‌روست.

 چقدر احتمال دارد تقاضای سفته‌بازی در بازارها به ویژه بازار ارز فعال شود؟

طبعاً همان‌طور که خود شما حدس زده‌اید، بازار ارز مستعد سفته‌بازی است و بانک مرکزی نیز این را می‌داند و در پی مقابله با آن است.

 چرا دولت در حال حاضر از تعدیل نرخ ارز با توجه به واقعیت‌های اقتصادی واهمه دارد؟ تعلل در این زمینه چه پیامدهایی می‌تواند به همراه داشته باشد؟

اجازه دهید نمودار 2 را در اختیار خوانندگان شما قرار دهم.

نمودار 2 نشان می‌دهد که کدام تقاضا برای ارز آثار تورمی شدیدتر دارد. نیازی به توضیح نیست و خوانندگان این مصاحبه خود به‌آسانی حدس می‌زنند که چرا تقاضای سفته‌بازانه ارز بیشتر به کشور صدمه می‌زند و آثار تورمی دارد. بنابراین، فقط با تعدیل نرخ ارز می‌توان آن تقاضای کاذب را کنترل کرد. اما آثار تورمی موضوع همواره دولت را نگران کرده است. در روزهای پیش‌رو، اظهار پایبندی یا عدم اظهار پایبندی آمریکا به برجام نیز منبع ریسک تازه‌ای شده است که بانک مرکزی ‌باید آثار آن را مدیریت کند. این عدم اطمینان در عین حال بستگی به پایبندی سایر اعضا دارد. در صورت خروج آمریکا تا چه میزان سایر اعضا به حفظ تعهدات خود نسبت به برجام تمایل خواهند داشت؟ آیا اساساً برجام بدون حضور آمریکا مزیتی برای کشورمان دارد؟ به علاوه، موضوع به تمایل ایران برای مذاکره مجدد نیز بستگی دارد. بالا گرفتن دوباره مناقشات هسته‌ای و کاهش روابط کارگزاری بانکی طبعاً روی دلار فشار می‌آورد و تقاضای سفته‌بازی برای ارز را افزایش می‌دهد. دولت و بانک مرکزی با توجه به همه این عوامل دارند تصمیم می‌گیرند و طبعاً واهمه دارند که با دست خود اوضاع را بدتر از آنچه هست، نکنند.

دولت باید چه جایگاهی در مدیریت بازار ارز داشته باشد تا بتواند ثبات آن را حفظ کند؟ با توجه به این امر سیاست‌های اخیر دولت در این زمینه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دولت و بانک مرکزی می‌دانند که به دلیل عدم‌تعادل‌ها و عدم اطمینان از دسترسی به ارز، احتمالاً دوره پرنوسان ارزی را پیش‌رو دارند، و باید این دوره را مدیریت کنند. گرایش آنها البته باید این باشد که از الگوی پله‌ای افزایش قیمت ارز اجتناب کنند. پیش‌بینی دوره پرنوسان و عوامل رفتاری ناشی از الگوی قیمتی ارز، شانس کنترل قیمت در نرخ‌های جاری را کاهش می‌دهد و کنترل قیمت ارز را برای بانک مرکزی دشوار می‌کند. البته، آگاهی بانک مرکزی از این پارامتر، نقطه قوتی است که در گذشته وجود نداشته است. کشور سیاست ارزی روشنی نداشته است، و امروز بانک مرکزی در پی پیاده‌سازی سیاست ارزی روشنی است. گفته می‌شد که سیاست ارزی «شناور مدیریت‌شده» است، اما اینکه این سیاست دقیقاً به چه معناست و قیمت «حاشیه بازار» چگونه تعریف می‌شود، روشن نبود. به‌گمان این‌جانب، قیمت «حاشیه بازار» ارز تنها زمانی تعیین می‌شود که دارنده 50 درصد ارز کشور (یعنی دولت) بتواند بگوید چقدر ارز را طی سال و با چه آهنگی در طول سال خواهد فروخت. بانک مرکزی ‌باید از این موضوع دقیقاً مطلع باشد تا بتواند قیمت را به دست بازار بسپارد. محور دوم سیاست بانک مرکزی که فکر می‌کنم به آن رسیده و بر آن تاکید دارد این است که ارز به وسیله پس‌انداز تبدیل نشود. در عین حال، در افق میان‌مدت می‌خواهد به موقعیت ارز تک‌نرخی برگردد (در کوتاه‌مدت به دلیل هزینه‌های معاملاتی و مشکلات روابط بین‌الملل ممکن نیست). بانک مرکزی درعین حال باید تلاش کند بازار ارز مصرفی و مسافری را از ارز تجاری جدا کند و در این مسیر هم حرکت کرده است. انعقاد قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه برای کاهش انتقالات دلار و یورو نیز اهمیت دارد که در این مورد توافقاتی با ترکیه شده است؛ با چین و روسیه نیز باید بتوان به توافق مشابهی دست یافت. امکان استفاده از مجاری بدیل برای سوئیفت مورد نظر چین و روسیه است، و ایران نیز نسبت به چنین مبادلاتی گرایش دارد. استفاده از امکانات بازار آتی ارز به شکلی که در بالا به آن اشاره شد نیز ضروری است. بورس نیز می‌تواند با تعریف صندوق‌ها و اوراق ارزی، عطش سرمایه‌گذاران برای نگهداری ارز را تا حدی کنترل کند. پاره‌ای از آنچه خدمت‌تان عرض کردم را معاونت بانک مرکزی اجرایی کرده است و طبعاً آن بانک در موقعیتی است که می‌تواند دقیق‌تر در مورد قابل ‌اجرا بودن بقیه سیاست‌های مورد اشاره اظهارنظر کند. به نظر می‌رسد که معاونت ارزی بانک مرکزی به‌آرامی به سمت اتخاذ یک سیاست ارزی پیش می‌رود.

تجارت- فردا-  نمودار1

تجارت- فردا-  نمودار2

 

 

تعداد بازدید: 351 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  دختر ۱۲ ساله، صیغه پیرمرد هوس‌باز شد
  با ۵۰۰ میلیون تومان کجا می‌توان خانه خرید؟ + جدول قیمت
  موتور جت جدید ساخت روسیه به شیطان آتش نامگذاری شد
  رحمانی فضلی، نماینده رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد
  تصاویر : جشن سال نو پارسیان هند
  خلبان ایرانی مقام نخست مسابقات نظامی قزاقستان
  دلار از مبادلات ترکیه و روسیه حذف می‌شود/درخواست ترکیه از دیگر کشورها برای حذف دلار
  هیل: احتمال شکست مفتضحانه جمهوریخواهان در انتخابات وجود دارد
  سوئیس: بنز و پورشه هوا را آلوده می‌کنند؛ اجازه ورود به آن‌ها نمی‌دهیم
  چگونه در هواپیما نماز بخوانیم/ نمازهای صبح و مشکلات پروازی
  جزییات ممنوعیت ساخت ساختمان‌های با اهمیت زیاد در پهنه گسل‌های اصلی تهران/ وجود ۱۰۰ برج و ۱۶ بیمارستان روی گسل‌های تهران
  مظاهری: آرامش به بازار ارز بازگشته است
  چرا باید به شادی در زندگی اهمیت ویژه ای بدهیم؟
  عکس/ دریا از خون نهنگ‌ها سرخ شد
  نگاهی به قدرت هسته ای و تسلیحات بی رقیب روسیه +فیلم
  واکنش آیت الله هاشمی به اهانت احمدی نژادی ها به عزت الله انتظامی: اصحاب انحراف همچنان به میراث اجدادی خویش پایبندند!
  قیمت روز واحدهای ۱۰۰ متری در تهران ۱۳۹۷/۵/۲۵
  هواپیماهای مسافربری رقیب از چین و روسیه می‌آیند
  حرکت شانه به شانه تولید و مصرف بنزین/راهکار‌های مصرف بهینه چیست؟
  ۶ کشته و یک مجروح بر اثر حادثه رانندگی در شمال سیستان و بلوچستان
  سازمان بنادر قرارداد صیادی چینی‌ها با شیلات را تأیید کرد/ مکانیزه شدن ترخیص کالا از بنادر
  تشکیل کمپین اصلاح طرح‌های توسعه و عمران/ جزئیات یک مطالعه در رابطه با ضابطه ۶۰-۴۰ در ایران و مروری بر تاریخچه آن
  جاده‌‌های ایمن یک شاخص‌ مهم برای جذب گردشگر است/ چالش‌های گردشگران خارجی در داخل شهرها
  شهرداری مجوز ساخت در بافت فرسوده را فراهم کند/ لزوم ارائه سند املاک توسط سازمان ثبت
  پدیده «سلطان خانه‌های خالی» موضوعیت ندارد/خارج‌نشینان، مالکان خانه‌های خالی و لوکس شمال تهران هستند/تهران عوارض خانه‌های خالی را می‌خواهد
  کالاهای احتکارشده در بازار عرضه می شوند
  ۹ وعده رییس کل بانک مرکزی برای اقتصاد ایران
  مبارزه با فساد مستلزم شفاف‌سازی است
  میرزایی: نقطه ضعف ما در اقتدار اقتصادی است
  تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
  اتصال بندر چابهار به شبکه حمل و نقل ریلی؛ اصلی ترین فاکتور کاهش بهای تمام شده کالا
  بیش از 70 درصد بلیت های هواپیما، غیرچارتری عرضه می شود
  برگزاری نشست مشترک کارگروه‌های تخصصی مدیریت پروژه و مدیریت قراردادها/ ضرورت تدوین نظام مدیریت پروژه و مدیریت قراردادها در وزارت راه و شهرسازی
  شالیکاران بی خیال کشت دوم شوند
  قصد ورود به حوزه اقتصادی دارید، لباس روحانیت را از تن دَر آورید
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
نقش موتور سیکلت برقی و دوچرخه درخیابان های خلوت شهر سی میلیونی شانگهای
نقش موتور سیکلت برقی و دوچرخه درخیابان های خلوت شهر  سی میلیونی شانگهای
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار