تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی   دوشنبه، 6 مرداد 1393 - 15:49   
  تازه ترین اخبار:یک کشته و 18 زخمی در حوادث رانندگی کردستان     ۷ کشته و ۴۰ مجروح بر اثر سوانح رانندگی     تصادف در جاده های خوزستان یک کشته و هشت مصدوم بر جای گذاشت     اتوبوس اسکانیا بار دیگر در آتش سوخت     چین، قطارهای ایران را پر سرعت می کند؟      مدال برنز متروی ایران به کدام شهر اختصاص دارد؟     بودجه قطار شهری قم صفر شد     فاجعه بوئینگ مالزیایی؛ دروغ‌پردازی واشنگتن و سکوت کی‌یف     خبرهای خوش برای هموفیلی‌ها     یک کشته درتصادف جاده اصفهان – تهران     داعش به کربلا حمله کرد ... آخرین اخبار داعشی ها     آمار رکوردهای استقلال و پرسپولیس+ جدول کامل ۱۳ دوره لیگ     تلفات رانندگی در کرمانشاه ۱۱ درصد کاهش داشته است     خودرو ۲۰درصد گران شد نه ۵ درصد     ایران دومین کشور پرمصرف دارو!     22 میلیون ایرانی؛ کم‌تحرک 25 میلیون ایرانی؛ چاق     راه‌آهن، نیاز جدی بوشهر     یزد می‌میرد؟     ریل‌های مترو اهواز به کشور وارد می‌شود     قیمت جدید مرغ اعلام شد     ۱۰ کشته و مجروح در استان اصفهان     بهای طلا و سکه در بازار پنجم مرداد ماه/صبح     طلا ارزان می شود یا گران؟     ۱۰بازیکن پر هزینه لیگ امسال را بشناسید     گرانترین بازیکن لیگ14فوتبال معرفی شد     عکس/ سه خودروی جدید بزودی در ایران     قیمت طلا سقوط می کند     آغاز پیش فروش محصولات جدیدسایپا +جزئیات     قیمت خودرو در بازار پنجم مرداد ماه     معاون سایپا قیمت ال90 را اعلام کرد: 36 میلیون و 147 هزار تومان برمبنای نرخ سال 92       
 
   آخرین اخبار  
  یک کشته و 18 زخمی در حوادث رانندگی کردستان
  ۷ کشته و ۴۰ مجروح بر اثر سوانح رانندگی
  تصادف در جاده های خوزستان یک کشته و هشت مصدوم بر جای گذاشت
  اتوبوس اسکانیا بار دیگر در آتش سوخت
  چین، قطارهای ایران را پر سرعت می کند؟
  مدال برنز متروی ایران به کدام شهر اختصاص دارد؟
  بودجه قطار شهری قم صفر شد
  فاجعه بوئینگ مالزیایی؛ دروغ‌پردازی واشنگتن و سکوت کی‌یف
  خبرهای خوش برای هموفیلی‌ها
  یک کشته درتصادف جاده اصفهان – تهران
  داعش به کربلا حمله کرد ... آخرین اخبار داعشی ها
  تلفات رانندگی در کرمانشاه ۱۱ درصد کاهش داشته است
  آمار رکوردهای استقلال و پرسپولیس+ جدول کامل ۱۳ دوره لیگ
  خودرو ۲۰درصد گران شد نه ۵ درصد
  ایران دومین کشور پرمصرف دارو!
  22 میلیون ایرانی؛ کم‌تحرک 25 میلیون ایرانی؛ چاق
  راه‌آهن، نیاز جدی بوشهر
  یزد می‌میرد؟
  ریل‌های مترو اهواز به کشور وارد می‌شود
  قیمت جدید مرغ اعلام شد
  ۱۰ کشته و مجروح در استان اصفهان
  بهای طلا و سکه در بازار پنجم مرداد ماه/صبح
  ۱۰بازیکن پر هزینه لیگ امسال را بشناسید
  طلا ارزان می شود یا گران؟
  گرانترین بازیکن لیگ14فوتبال معرفی شد
  عکس/ سه خودروی جدید بزودی در ایران
  قیمت طلا سقوط می کند
  آغاز پیش فروش محصولات جدیدسایپا +جزئیات
  قیمت خودرو در بازار پنجم مرداد ماه
  معاون سایپا قیمت ال90 را اعلام کرد: 36 میلیون و 147 هزار تومان برمبنای نرخ سال 92
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
   گزارش تصویری 2  
  1    2    3    4 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 8379یکشنبه، 10 بهمن 1389 - 17:29
مترو بهترین تدبیر برای ترافیک تهران
مترو بهترین تدبیر برای ترافیک تهرانافزایش تعداد وسایل نقلیه و جمعیت در کلان شهر تهران باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی همچون تراکم ترافیک، افزایش تعداد تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آنها، آلودگی هوا، افزایش زمان سفر و تلف شدن وقت شهروندان و افزایش مصرف سوخت های فسیلی شده است.
  

مهار رشد تبعات ناشی از بخش حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بدون برنامه ریزی، مدیریت، مهندسی ترافیک و اجرای اقدامات مقتضی و پویا میسر نمی باشد.

در این میان علاوه بر اقدامات پرهزینه که نیاز به تکنولوژی های پیشرفته دارند، برخی اقدامات کم هزینه نیز جهت کنترل ترافیک موثر است. امروزه برنامه ریزان حمل ونقل شهری در پی دو اصل اساسی ارجحیت دادن به حرکت مسافر و کالا به نسبت حرکت وسایل نقلیه در سطح شهر و ایجاد دسترسی بیشتر جهت رفع مایحتاج روزانه با تعداد سفرهای کمتر به تحرک بیشتر یعنی حرکت آزاد وسایل نقلیه در شهرها می باشند که برآیند این اقدامات انجام سفرهای با طول و تعداد کمتر برای فعالیت های روزانه شهروندان است.

یکی از مهمترین مشکلات موجود در بخش حمل ونقل و ترافیک شهر تهران نبود یک سیستم منسجم حمل ونقل همگانی است.

رشد و تقویت حمل ونقل همگانی و مدیریت تقاضای سفر در راستای سیاستگزاری جهت افزایش تعداد سفرها با این سیستم در کلان شهری همچون تهران مفیدترین راهکار جهت بهبود نحوه تردد و کاهش تبعات ناشی از بخش حمل ونقل و ترافیک است.

بنابر اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات حمل ونقل ترافیک شهر تهران، درصد تعداد سفرهای روزانه با وسایل نقلیه شخصی، وانت، تاکسی، مینی بوس، اتوبوس سرویس، سیستم اتوبوسرانی همگانی و مترو و دوچرخه و موتورسیکلت به ترتیب برابر با ۲۹، ۳، ۲۰، ۱۱، ۴، ۲۴ و ۹ درصد می باشد.

بنابر اطلاعات ارائه شده ۴۵ درصد از سفرها توسط وسایل نقلیه شخصی و در صورت احتساب تاکسی و مسافرکش به عنوان حمل ونقل همگانی، ۵۵ درصد از سفرها توسط حمل ونقل همگانی جابه جا می شوند.

در حالی که هر روز به تعداد وسایل نقلیه شخصی در این شهر اضافه می گردد، در صورت توسعه نیافتن، تقویت نشدن و تعلل در سیاستگزاری مناسب برای سیستم حمل ونقل همگانی، هر سال شاهد تراکم بیشتری در شبکه معابر شهر تهران خواهیم بود و مهار تراکم ترافیک موجود و آتی نیاز به انجام اقدامات پویا و فراگیر در بخش حمل ونقل و ترافیک است.

از طرف دیگر اجرای هر گونه طرح موثر در ارتباط با محدود نمودن سفرهای با وسایل نقلیه شخصی مستلزم وجود یک سیستم کارا، قابل اطمینان، سهل الوصول، سریع و ایمن حمل ونقل همگانی است. ایجاد سیستم های حمل ونقل ریلی فراگیر همچون مترو به شکل مجزا از ترافیک موتوری و با ظرفیت بالا با افزایش سهم سیستم حمل ونقل همگانی از سفرهای روزانه شهروندان می گردد.

سیستم های حمل ونقل ریلی دارای هزینه های راه اندازی بالایی نسبت به سایر سیستم های حمل ونقل همگانی می باشند، ولیکن منافع حاصل از ایجاد سیستم های ریلی، به خوبی ارزش سرمایه گذاری های اولیه در راه اندازی سیستم را جبران می کند.

از مهم ترین هزینه ها و معضلات ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری می توان به هزینه های بالای بهره برداری از سیستم، هزینه های ایجاد پارکینگ، اتلاف وقت شهروندان و هزینه های روانی متاثر از تراکم ترافیک، هزینه تصادفات، آلودگی های زیست محیطی و صوتی و هزینه های بالای مرمت و نگهداری از شبکه معابر نام برد.

بدون تردید سیستم مترو کاراترین سیستم جهت کاهش تراکم ترافیک و رونق حمل ونقل همگانی است، در عین حال استفاده از سایر سیستم های حمل ونقل ریلی نیاز به ارزیابی و بررسی های فنی و اقتصادی دارد.

سیستم های ریلی متنوعی از نقطه نظر تکنولوژی و مجزا بودن از ترافیک شبکه معابر همچون مترو، قطار سبک شهری، مونوریل و تراموا در سایر شهرهای جهان جهت حمل و نقل همگانی مورد استفاده قرار گرفته اند، که مهمترین مشخصه این سیستم ها از نقطه نظر عملکردی ظرفیت جابه جایی و سرعت تجاری آنها است.

به عنوان مثال ظرفیت نهایی سیستم ها، مترو، قطار سبک شهری و مونوریل به ترتیب ،۴۰۰۰ ۱۵۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ مسافر در هر ساعت و در هر جهت و سرعت تجاری آنها به ترتیب، ۳۵، ۳۰ کیلومتر در ساعت است. در کلانشهر گسترده ای همچون شهر تهران سیستم های ریلی با ظرفیت متوسط همچون مونوریل نه به عنوان کریدور اصلی حمل ونقل همگانی، بلکه به عنوان سیستمی جهت تغذیه سیستم اصلی حمل و نقل همگانی این شهر یعنی سیستم مترو مطرح است.

ویژگی حائز اهمیت سیستم های اصلی حمل و نقل همگانی همچون مترو که دارای ظرفیت بالا بوده و به شکل قطری از شهر عبور می کنند، حذف سفرهای با تعداد و طول زیاد از شبکه معابر است.

از طرف دیگر تعیین ظرفیت سیستم حمل و نقل ریلی با انجام مطالعات برنامه ریزی حمل و نقل و تعیین تقاضای مسافر در کریدورهای حمل و نقل همگانی تعیین شده و پس از تعیین ظرفیت مورد نیاز سیستم، تعیین نوع سیستم نیاز به انجام مطالعات و بررسی های فنی، اقتصادی، اجتماعی، دید و منظر شهری و سایر عوامل موثر در انتخاب نوع سیستم دارد.

یکی از اصولی که در تعیین مسیر سیستم های ریلی باید رعایت شود، عبور مسیر از مراکز عمده جمعیت یا مراکز عمده فعالیت است.

مطلب دیگری که در احداث شبکه مونوریل و توسعه آن در شهر تهران باید مدنظر قرار گیرد این است که هریک از خطوط مونوریل با توجه به طول خط و ظرفیت آن، به صورت موضعی در ترافیک شهر تاثیر خواهد داشت. زیرا به نسبت سیستمی همچون مترو، هم تعداد سفرهای کمتری با آن انجام خواهد شد و هم متوسط طول سفرها کمتر از سیستم مترو خواهد بود. با توجه به مطالب مذکور نکات زیر در ارتباط با سیستم حمل و نقل همگانی ریلی شهر تهران قابل ذکر است.

۱) کلانشهری همچون تهران که دارای جمعیت بالایی بوده و تعداد وسایل نقلیه شخصی دارای رشد قابل توجهی است، توسعه و رونق حمل و نقل همگانی، به خصوص حمل ونقل همگانی ریلی که به صورت مجزا از ترافیک شبکه معابر اجرا شود، مهمترین و موثرترین اقدام جهت مهار رشد تبعات ناشی از بخش حمل و نقل و ترافیک شهر تهران است.

۲) بدون تردید سیستم مترو، کاراترین، موثرترین سیستم حمل و نقل همگانی در کلانشهر گسترده ای همچون تهران است و توسعه و تکمیل آن تاثیر به سزایی در کاهش تراکم ترافیک و رونق استفاده از حمل و نقل همگانی است.

۳) سیستم مونوریل نه به عنوان کریدور اصلی حمل و نقل همگانی بلکه به عنوان سیستم تغذیه کننده مترو در شهر تهران می تواند مطرح شود.

۴) انتخاب نوع سیستم های حمل و نقل ریلی با توجه به هزینه بالا جهت اجرا، نیاز به انجام مطالعات، ارزیابی ها و بررسی کلیه عوامل موثر در انتخاب همچون عوامل فنی، اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، شهرسازی، دید و منظر شهری و سایر موارد تاثیرگذار دارد.

۵) سیستم های ریلی باید از کریدورهای دارای تراکم جمعیتی و یا مراکز عمده فعالیت در سطح شهر تهران عبور نمایند تا تقاضای کافی جهت استفاده از آنها وجود داشته و کارآیی خطوط آنها زیاد باشد.

۶) هریک از خطوط مونوریل با توجه به طول و ظرفیت آن تاثیر موضعی و منطقه ای بر ترافیک شهر تهران خواهد داشت و نباید انتظار داشت که همچون هریک از خطوط مترو و ترافیک کل شهر را تحت تاثیر قرار دهد.

روزنامه مردم سالاری

تعداد بازدید: 791 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   هواپیمایی آسمان  
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ۱۰ کشته و مجروح در استان اصفهان
  بیکارترین استان های ایران را ببینید + نقشه
  عکس/ سه خودروی جدید بزودی در ایران
  داعش به کربلا حمله کرد ... آخرین اخبار داعشی ها
  یک کشته و 18 زخمی در حوادث رانندگی کردستان
  خشکی زاینده‌رود هر روز فاجعه‌ای جدید رقم می‌زند
  راهکاری برای صاف کردن شکم
  آغاز پیش فروش محصولات جدیدسایپا +جزئیات
  قیمت‌جدید محبوب‌ترین‌های ایران‌خودرو +جدول
  یک کشته در اثر برخورد دو تریلر درجاده اندیمشک- شوش
  فروش ویژه ایران خودرو برای عید فطر
  آمار رکوردهای استقلال و پرسپولیس+ جدول کامل ۱۳ دوره لیگ
  سرنشینان خودرویی که برای تحویل جنازه قربانبان یک تصادف می رفتند، در تصادفی دیگر جان باختند
  2 کشته در واژگونی خودرو محور سبزوار - نیشابور
  قیمت خودرو در بازار پنجم مرداد ماه
  جدیدترین قیمت‌ خودروها در بازار ؛ مشتریان سردرگم منتظر قیمت‌های جدید خودرو
  اولین مرسدس بنز طلایی ایران!+عکس
  تولید 4 محصول جدید پژو و رنو در ایران خودرو
  ماجرای تصادف عجیب دو اتوبوس و یک کامیون
  علت‌لرزش دست‌وانگشتان‌دست بصورت‌ناخوداگاه
  گرانترین بازیکن لیگ14فوتبال معرفی شد
  قیمت خودرو امروز 93/05/04
  عوارض جویدن ناخن
  بهای طلا و سکه در بازار پنجم مرداد ماه/صبح
  قیمت خودروهای داخلی در بازار و نمایندگی
  تولید پژو 405 و وانت پیکان متوقف می شود و به جای آن پژو 301 و 2008 می آید
  شگفت انگیزترین عضو بدن
  عوارض استفاده از بادنجان
  جانشین فرهاد مجیدی در استقلال کیست؟
  معاون سایپا قیمت ال90 را اعلام کرد: 36 میلیون و 147 هزار تومان برمبنای نرخ سال 92
  گران ترین بازیکنان خارجی لیگ ایران را بشناسید
  حوادث رانندگی هفت کشته و 40 مجروح در جاده های سمنان بر جای گذاشت
  برنج قهوه ای چه تفاوتی با برنج سفید دارد؟
  سقوط همزمان طلا و یورو
  طلا ارزان می شود یا گران؟
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
تصاویرهاشمی قبل از انقلاب تا کنون
تصاویرهاشمی قبل از انقلاب تا کنون
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا