تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 1 اردیبهشت 1394 - 19:06   
  تازه ترین اخبار:پشت‌پرده درخواست افزایش قیمت خودرو     رونمایی از خودروی خلاقانه مرسدس در نمایشگاه شانگهای     جمع‌آوری مرگبار زباله     بازی با لخویا آخرین حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس است؟      ساخت موتور برقی هواپیما با بهترین عملکرد در دنیا     قضاوت یک طرفه سیستم بانکی غلط است/ کاهش نرخ سود بانکی در دو مرحله      غفلت نخبگان ازاقتصاد درون زا     بارتومئو: مسی تا زمان خداحافظی از فوتبال در بارسا می‌ماند     ابلاغ آیین‌نامه حقوق مسافر از روز گذشته/ مهلت دو هفته‌ای به ایرلاین‌ها برای اجرا     قطع ارتباط سود بانکی با سپرده‌گیری     طیب نیا: بانک مرکزی مسئول مستقیم نظارت بر عملکرد بانک‌هاست نه وزارت اقتصاد     خودرو؛ وسیله نقلیه یا آلت قتاله + عکس     تناقض طرح اشتغالی دولت با ویژگی های متقاضیان کار     تأیید انتقادات     تحریم فرصتی برای تغییر رویکرد از اقتصاد نفت‌زده به اقتصاد مقاومتی بود     با امکانات فعلی صادرات 20 میلیارد دلاری به عراق محقق نمی‌شود     ۴ دستاورد سهمیه‌بندی گازوئیل بر اساس بارنامه     شرط موفقیت در حذف یارانه ثروتمندان      وام 80 میلیونی مسکن منتفی شد      اولین ریزش سال در قیمت مسکن     مداخله دریمن با احکام اسلام سازگارنیست/ طرح ایران تنها راه حل بحران       پلیس: قربانیان، مسافران پراوز لغو شده "تهران - ساری" بودند      پیامد دو نرخی بودن ارز چیست؟     ‌برنامه‌ای برای حذف یارانه نان نداریم/حضور جهانگیری در جلسه کارگزاران به معنای رفتار انتخاباتی دولت نیست/یارانه هیچ‌کس قطع نشده/وام مسکن همان ۵۰ میلیون     هشیار باشیم که با رفع تحریم ها، واردات به کشور افزایش نیابد     طناب‌کشی سیاسی با پول‌های کثیف      بازپیرایی چهره مخدوش پایتخت      آمریکایی‌ها در بازار ایران     طرح ایران برای پایان بحران یمن چه می گوید؟     حمایت افغانستان از سرمایه‌گذاران ایرانی       
 
   آخرین اخبار  
  پشت‌پرده درخواست افزایش قیمت خودرو
  رونمایی از خودروی خلاقانه مرسدس در نمایشگاه شانگهای
  جمع‌آوری مرگبار زباله
  بازی با لخویا آخرین حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس است؟
  ساخت موتور برقی هواپیما با بهترین عملکرد در دنیا
  قضاوت یک طرفه سیستم بانکی غلط است/ کاهش نرخ سود بانکی در دو مرحله
  غفلت نخبگان ازاقتصاد درون زا
  بارتومئو: مسی تا زمان خداحافظی از فوتبال در بارسا می‌ماند
  ابلاغ آیین‌نامه حقوق مسافر از روز گذشته/ مهلت دو هفته‌ای به ایرلاین‌ها برای اجرا
  قطع ارتباط سود بانکی با سپرده‌گیری
  طیب نیا: بانک مرکزی مسئول مستقیم نظارت بر عملکرد بانک‌هاست نه وزارت اقتصاد
  خودرو؛ وسیله نقلیه یا آلت قتاله + عکس
  تناقض طرح اشتغالی دولت با ویژگی های متقاضیان کار
  تأیید انتقادات
  تحریم فرصتی برای تغییر رویکرد از اقتصاد نفت‌زده به اقتصاد مقاومتی بود
  با امکانات فعلی صادرات 20 میلیارد دلاری به عراق محقق نمی‌شود
  ۴ دستاورد سهمیه‌بندی گازوئیل بر اساس بارنامه
  شرط موفقیت در حذف یارانه ثروتمندان
  وام 80 میلیونی مسکن منتفی شد
  اولین ریزش سال در قیمت مسکن
  مداخله دریمن با احکام اسلام سازگارنیست/ طرح ایران تنها راه حل بحران
  پلیس: قربانیان، مسافران پراوز لغو شده "تهران - ساری" بودند
  پیامد دو نرخی بودن ارز چیست؟
  ‌برنامه‌ای برای حذف یارانه نان نداریم/حضور جهانگیری در جلسه کارگزاران به معنای رفتار انتخاباتی دولت نیست/یارانه هیچ‌کس قطع نشده/وام مسکن همان ۵۰ میلیون
  هشیار باشیم که با رفع تحریم ها، واردات به کشور افزایش نیابد
  طناب‌کشی سیاسی با پول‌های کثیف
  بازپیرایی چهره مخدوش پایتخت
  آمریکایی‌ها در بازار ایران
  طرح ایران برای پایان بحران یمن چه می گوید؟
  حمایت افغانستان از سرمایه‌گذاران ایرانی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
   گزارش تصویری 2  
تصاویر امکانات برج های مسکونی
تصاویر امکانات برج های مسکونی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 8379یکشنبه، 10 بهمن 1389 - 14:59
مترو بهترین تدبیر برای ترافیک تهران
مترو بهترین تدبیر برای ترافیک تهرانافزایش تعداد وسایل نقلیه و جمعیت در کلان شهر تهران باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی همچون تراکم ترافیک، افزایش تعداد تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آنها، آلودگی هوا، افزایش زمان سفر و تلف شدن وقت شهروندان و افزایش مصرف سوخت های فسیلی شده است.
  

مهار رشد تبعات ناشی از بخش حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بدون برنامه ریزی، مدیریت، مهندسی ترافیک و اجرای اقدامات مقتضی و پویا میسر نمی باشد.

در این میان علاوه بر اقدامات پرهزینه که نیاز به تکنولوژی های پیشرفته دارند، برخی اقدامات کم هزینه نیز جهت کنترل ترافیک موثر است. امروزه برنامه ریزان حمل ونقل شهری در پی دو اصل اساسی ارجحیت دادن به حرکت مسافر و کالا به نسبت حرکت وسایل نقلیه در سطح شهر و ایجاد دسترسی بیشتر جهت رفع مایحتاج روزانه با تعداد سفرهای کمتر به تحرک بیشتر یعنی حرکت آزاد وسایل نقلیه در شهرها می باشند که برآیند این اقدامات انجام سفرهای با طول و تعداد کمتر برای فعالیت های روزانه شهروندان است.

یکی از مهمترین مشکلات موجود در بخش حمل ونقل و ترافیک شهر تهران نبود یک سیستم منسجم حمل ونقل همگانی است.

رشد و تقویت حمل ونقل همگانی و مدیریت تقاضای سفر در راستای سیاستگزاری جهت افزایش تعداد سفرها با این سیستم در کلان شهری همچون تهران مفیدترین راهکار جهت بهبود نحوه تردد و کاهش تبعات ناشی از بخش حمل ونقل و ترافیک است.

بنابر اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات حمل ونقل ترافیک شهر تهران، درصد تعداد سفرهای روزانه با وسایل نقلیه شخصی، وانت، تاکسی، مینی بوس، اتوبوس سرویس، سیستم اتوبوسرانی همگانی و مترو و دوچرخه و موتورسیکلت به ترتیب برابر با ۲۹، ۳، ۲۰، ۱۱، ۴، ۲۴ و ۹ درصد می باشد.

بنابر اطلاعات ارائه شده ۴۵ درصد از سفرها توسط وسایل نقلیه شخصی و در صورت احتساب تاکسی و مسافرکش به عنوان حمل ونقل همگانی، ۵۵ درصد از سفرها توسط حمل ونقل همگانی جابه جا می شوند.

در حالی که هر روز به تعداد وسایل نقلیه شخصی در این شهر اضافه می گردد، در صورت توسعه نیافتن، تقویت نشدن و تعلل در سیاستگزاری مناسب برای سیستم حمل ونقل همگانی، هر سال شاهد تراکم بیشتری در شبکه معابر شهر تهران خواهیم بود و مهار تراکم ترافیک موجود و آتی نیاز به انجام اقدامات پویا و فراگیر در بخش حمل ونقل و ترافیک است.

از طرف دیگر اجرای هر گونه طرح موثر در ارتباط با محدود نمودن سفرهای با وسایل نقلیه شخصی مستلزم وجود یک سیستم کارا، قابل اطمینان، سهل الوصول، سریع و ایمن حمل ونقل همگانی است. ایجاد سیستم های حمل ونقل ریلی فراگیر همچون مترو به شکل مجزا از ترافیک موتوری و با ظرفیت بالا با افزایش سهم سیستم حمل ونقل همگانی از سفرهای روزانه شهروندان می گردد.

سیستم های حمل ونقل ریلی دارای هزینه های راه اندازی بالایی نسبت به سایر سیستم های حمل ونقل همگانی می باشند، ولیکن منافع حاصل از ایجاد سیستم های ریلی، به خوبی ارزش سرمایه گذاری های اولیه در راه اندازی سیستم را جبران می کند.

از مهم ترین هزینه ها و معضلات ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری می توان به هزینه های بالای بهره برداری از سیستم، هزینه های ایجاد پارکینگ، اتلاف وقت شهروندان و هزینه های روانی متاثر از تراکم ترافیک، هزینه تصادفات، آلودگی های زیست محیطی و صوتی و هزینه های بالای مرمت و نگهداری از شبکه معابر نام برد.

بدون تردید سیستم مترو کاراترین سیستم جهت کاهش تراکم ترافیک و رونق حمل ونقل همگانی است، در عین حال استفاده از سایر سیستم های حمل ونقل ریلی نیاز به ارزیابی و بررسی های فنی و اقتصادی دارد.

سیستم های ریلی متنوعی از نقطه نظر تکنولوژی و مجزا بودن از ترافیک شبکه معابر همچون مترو، قطار سبک شهری، مونوریل و تراموا در سایر شهرهای جهان جهت حمل و نقل همگانی مورد استفاده قرار گرفته اند، که مهمترین مشخصه این سیستم ها از نقطه نظر عملکردی ظرفیت جابه جایی و سرعت تجاری آنها است.

به عنوان مثال ظرفیت نهایی سیستم ها، مترو، قطار سبک شهری و مونوریل به ترتیب ،۴۰۰۰ ۱۵۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ مسافر در هر ساعت و در هر جهت و سرعت تجاری آنها به ترتیب، ۳۵، ۳۰ کیلومتر در ساعت است. در کلانشهر گسترده ای همچون شهر تهران سیستم های ریلی با ظرفیت متوسط همچون مونوریل نه به عنوان کریدور اصلی حمل ونقل همگانی، بلکه به عنوان سیستمی جهت تغذیه سیستم اصلی حمل و نقل همگانی این شهر یعنی سیستم مترو مطرح است.

ویژگی حائز اهمیت سیستم های اصلی حمل و نقل همگانی همچون مترو که دارای ظرفیت بالا بوده و به شکل قطری از شهر عبور می کنند، حذف سفرهای با تعداد و طول زیاد از شبکه معابر است.

از طرف دیگر تعیین ظرفیت سیستم حمل و نقل ریلی با انجام مطالعات برنامه ریزی حمل و نقل و تعیین تقاضای مسافر در کریدورهای حمل و نقل همگانی تعیین شده و پس از تعیین ظرفیت مورد نیاز سیستم، تعیین نوع سیستم نیاز به انجام مطالعات و بررسی های فنی، اقتصادی، اجتماعی، دید و منظر شهری و سایر عوامل موثر در انتخاب نوع سیستم دارد.

یکی از اصولی که در تعیین مسیر سیستم های ریلی باید رعایت شود، عبور مسیر از مراکز عمده جمعیت یا مراکز عمده فعالیت است.

مطلب دیگری که در احداث شبکه مونوریل و توسعه آن در شهر تهران باید مدنظر قرار گیرد این است که هریک از خطوط مونوریل با توجه به طول خط و ظرفیت آن، به صورت موضعی در ترافیک شهر تاثیر خواهد داشت. زیرا به نسبت سیستمی همچون مترو، هم تعداد سفرهای کمتری با آن انجام خواهد شد و هم متوسط طول سفرها کمتر از سیستم مترو خواهد بود. با توجه به مطالب مذکور نکات زیر در ارتباط با سیستم حمل و نقل همگانی ریلی شهر تهران قابل ذکر است.

۱) کلانشهری همچون تهران که دارای جمعیت بالایی بوده و تعداد وسایل نقلیه شخصی دارای رشد قابل توجهی است، توسعه و رونق حمل و نقل همگانی، به خصوص حمل ونقل همگانی ریلی که به صورت مجزا از ترافیک شبکه معابر اجرا شود، مهمترین و موثرترین اقدام جهت مهار رشد تبعات ناشی از بخش حمل و نقل و ترافیک شهر تهران است.

۲) بدون تردید سیستم مترو، کاراترین، موثرترین سیستم حمل و نقل همگانی در کلانشهر گسترده ای همچون تهران است و توسعه و تکمیل آن تاثیر به سزایی در کاهش تراکم ترافیک و رونق استفاده از حمل و نقل همگانی است.

۳) سیستم مونوریل نه به عنوان کریدور اصلی حمل و نقل همگانی بلکه به عنوان سیستم تغذیه کننده مترو در شهر تهران می تواند مطرح شود.

۴) انتخاب نوع سیستم های حمل و نقل ریلی با توجه به هزینه بالا جهت اجرا، نیاز به انجام مطالعات، ارزیابی ها و بررسی کلیه عوامل موثر در انتخاب همچون عوامل فنی، اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، شهرسازی، دید و منظر شهری و سایر موارد تاثیرگذار دارد.

۵) سیستم های ریلی باید از کریدورهای دارای تراکم جمعیتی و یا مراکز عمده فعالیت در سطح شهر تهران عبور نمایند تا تقاضای کافی جهت استفاده از آنها وجود داشته و کارآیی خطوط آنها زیاد باشد.

۶) هریک از خطوط مونوریل با توجه به طول و ظرفیت آن تاثیر موضعی و منطقه ای بر ترافیک شهر تهران خواهد داشت و نباید انتظار داشت که همچون هریک از خطوط مترو و ترافیک کل شهر را تحت تاثیر قرار دهد.

روزنامه مردم سالاری

تعداد بازدید: 860 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   هواپیمایی آسمان  
 
   پربیننده ترین خبرها  
  پدال هفت‌میلیارد دلاری برای سرعت‌گیری قطار
  وام 80 میلیونی مسکن منتفی شد
  اما و اگرهای وضعیت مسکن در سال 94
  تصادف مرگبار در اتوبان همت
  پلیس: قربانیان، مسافران پراوز لغو شده "تهران - ساری" بودند
  رکورد بی‌نظیر برای رونالدو/ رسیدن مسی به مرز 400 گل
  نخستین سوخت‌گیری خودکار موفق پهپاد در میان آسمان
  قیمت برخی خودروهای داخلی کاهش یافت
  روزنامه های ورزشی صبح دوشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۴
  قطاروعده مسئولان به ایستگاه۹۴رسید/ راه آهن ارومیه- مراغه۱۵ساله شد
  شجاع ترین پسربچه جهان کیست؟+ عکس
  سرخابی‌ها در پارکینگ خودروسازان؟
  پل طبیعت تهران جزو5سازه برترجهان انتخاب شد
  بیکارترین رشته‌ها کدامند؟
  جنایت داعش در افغانستان + عکس
  ‌جریمه ۲۰۰ میلیون تومانی تولیدکننده معروف کفش پیاده‌روی
  خودروهای لوکس حادثه ساز شدند/3 نفر جان خود را از دست دادند
  «ماست‌بندی» نیاز به مجوز دارد ولی موسسه مالی و اعتباری نه؟
  دردسر نوری در فرودگاه امام خمینی (ره)
  روزنامه های ورزشی صبح سه شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
  انعقاد قرارداد خرید 500 دستگاه واگن مسافری با کشور خارجی‌ به ارزش 700 میلیون یورو
  روزنامه های ورزشی صبح یکشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۴
  سعودی‌ها به دنبال نسل‌کشی شیعیان
  آخرین وضعیت میزان افزایش قیمت خودرو
  نرخ سود بانکی به کجا می‌رود؟
  انتقاد بانک مرکزی از پیش‌دستی بانک‌ها در تعیین نرخ سود بانکی
  جایگاه ایران در 10 شاخص جهانی
  نظرها و خبرها◄ تنوع مسیرهای ریلی در اولویت است یا دوخطه شدن آنها؟
  ادامه پرداخت یارانه نقدی به همه منجر به تخریب اقتصاد می‌شود/ لزوم پرداخت یارانه تنها به ۳۰ درصد مردم
  توافق برای ثبت نام تمامی مهاجران افغان ، مذاکره درباره حق آبه هیرمند
  خوش خبر: تیم ملی والیبال با 16 بازیکن راهی فنلاند خواهدشد
  جدال لفظی پرسپولیسی‌ها و تائید پنالتی سوخته/ خداداد محبوب‌ترین شد
  نگرانی آمریکا از اقدام ایران در مبارزه با دزدان دریایی
  دردهایی که با کاهش نرخ سود درمان نمی شود
  رهبرپور: قانون مبارزه با قاچاق کالا همچنان رویکرد بازدارندگی کیفرگرا را دنبال می‌کند
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
افتتاح‌متروشهرک‎شریعتی‎باحضورقالیباف/تصاویر
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: گروه نرم افزاری فکا