تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 26 تیر 1397 - 03:43   
 
 
   آخرین اخبار  
  تصاویر : دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب
  رئیس جمهور کرواسی در کنار همسر و فرزندانش +عکس
  ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است
  کدخدایی: ردصلاحیت احمدی‌نژاد به خاطر بحث دوقطبی شدن نیست؛ بحث های دیگری است که به موقع اعلام می‌کنیم / اگر مسئولان می توانند امکانات و تسهیلات را فراهم کنند، ورود بانوان به ورزشگاه ها نباید اشکالی داشته باشد
  شاید نشود دزدی ابر‌ها را ثابت یا رد کرد، اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می‌شود ثابت کرد؛ خبرنگاران ساعت ۱۴ امروز برای بازدید از طبقه نهم ساختمان زیرساخت دعوت هستند / در بحث نسخه‌های غیررسمی تلگرام، مرکز ملی فضای مجازی تصمیم گرفته، این نسخه‌ها در دوران گذار بمانند تا توانمندی لازم ایجاد شود / متعجبم چرا برخی با اهداف سیاسی و صحبت‌های نادرست، برای کشور هزینه‌تراشی می‌کنند / نمی‌شود مدام مطالبه کنیم و بگوییم لنگش کن
  عکس/ دسته گل پوتین برای رییس جمهور کرواسی
  فقدان حمل و نقل یکپارچه؛ پیچیده‌ترین مسئله حمل و نقل تهران/ دولت نباید تحت هیچ شرایطی وارد حوزه ساخت و ساز شود
  فراز و فرودبازار مسکن در بهار/کدام مناطق تهران می‌توان خانه خرید؟
  تشریح جزئیات حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای تهران و پروژهای در دست اقدام / تهران برای سازمان‌دهی حمل‌ونقل خود به سه ایستگاه راه‌آهن بزرگ نیاز دارد
  مقصران اصلی حادثه مرگبار سنندج معرفی شدند
  انتقاد ناجا از عدم لحاظ "پیوست انتظامی و امنیتی" در طرح‌های توسعه و نوسازی/ هر قصوری در طراحی محیط شهری به افزایش جرائم می‌انجامد
  ۳ راهبرد پیش روی کشور برای مقابله تحریم/ فروش فرآورده به جای نفت
  بازار ثانویه ساختار نادرست را اصلاح نمی‌کند/ چاره ایران تشکیل بورس ارز است/ بودجه ارزی و ریالی جداگانه تدوین شود
  حلقه مفقوده بخش حمل‌ونقل کالا گسست رابطه میان مثلت تولیدکننده، واردکننده و مصرف‌کننده است
  تاکید مجدد بر ممنوعیت ساخت و ساز در حریم گسل‌ها/ تهران در صورت بروز زلزله احتمالی به صورت یکپارچه در معرض خطر است
  از سرگیری پرواز‌های نجف منوط به نامه طرف عراقی/ تا کنون پروازی نداشته‌ایم
  کشت برنج به غیر از شمال کشور ممنوع است/ ضرورت جایگزینی محصولات کم آب به جای محصولات پر آب
  زلزله به 700 واحد مسکونی در روستاهای رودبار کرمان آسیب زد
  توسعه بازار سرمایه، تنها راه نجات از سفته بازی در اقتصاد
  بحران آب نداریم، ورشکستگی آبی داریم
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 83005صفحه نخست » هوایی2چهارشنبه، 20 دی 1396 - 15:35
فقر ادبیات توسعه در حوزه شهرسازی و معماری کشور بسیار جدی است/ باید به وفاق مفاهیم پایه‌ای در شهرسازی برسیم
ترابر نیوز: معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه فقر ادبیات توسعه در حوزه شهرسازی و معماری کشور بسیار جدی است، گفت: باید این مجموعه نشست‌ها ادامه پیدا کند تا بتوانیم به وفاق روی مبانی و مفاهیم پایه در حوزه شهرسازی برسیم.
  
ترابر نیوز:

جلسه

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، یکصد و نود و پنجمین جلسه گفتمان از سلسله گفتمان‌های نقد معماری و شهرسازی با موضوع "تداوم توسعه شهری با چه ویژگی‌هایی در راه است؟ " با حضور محمدسعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در خانه هنرمندان برگزار شد. 

در این جلسه محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: این مجموعه نشست‌ها باید ادامه پیدا کند تا بتوانیم به وفاق روی یک سری مبانی و مفاهیم پایه در حوزه شهرسازی برسیم.  

وی با اشاره به اختلافاتی که باعث روش‌های متفاوت در تنظیم برنامه‌ها شده است، گفت: تلقی‌هایی که امروز از مفاهیم پایه داریم این است که در حوزه حفاظت از بافت تاریخی همه تصور می‌کردیم که مفهوم حفاظت را می‌دانیم و بر روی آن وفاق داریم.  

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: یک سند یک صفحه‌ای در سال گذشته تنظیم کردم که در آن ۱۳ بند از بدیهیات وجود داشت، اما یکسال تا یکسال و نیم بین مجامع مختلف طول کشید تا راجع به این ۱۳ بند بتوانیم به توافق اولیه برسیم.

وی بیان کرد: این نشست‌ها می‌تواند با گفت و گو درباره مفاهیم پایه برطرف کننده این معضل باشد و در خصوص مفهوم توسعه و شهر توافق صورت گیرد که باید در این موضوع گفت و گو‌های بسیاری انجام شود و در شورای عالی معماری و شهرسازی یا مراجع دیگر آن را مدون کنیم.  

ایزدی با بیان اینکه فقر ادبیات توسعه در حوزه شهرسازی و معماری کشور بسیار جدی است، تصریح کرد: امیدوارم نتیجه این نشست‌ها وفاق ما بر مفاهیم پایه‌ای که باید مبنای فعالیت‌ها قرار بگیرد، باشد، زیرا هر کدام از ما بر مبنای تلقی‌ای که از موضوع داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم که تبدیل به تقابل‌های اساسی می‌شود که روز به روز گسترش پیدا می‌کند.  

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی سوالاتی در خصوص برنامه فیزیکی، تفاوت بین شهر‌های مختلف کوچک و بزرگ در برنامه جامع شهری مطرح کرد و افزود: این سند و برنامه در چه مقیاسی است و علت اینکه طرح‌های جامع با ناکارآمدی مواجه هستند اتصال به نگاه سرزمینی یا دوری از این نگاه است؟

طرح جامع باید حیات مدنی را شهر بازتاب دهد

در این نشست سپیده شفائی، عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز طی سخنانی اظهار کرد: دوبعدی و کالبدی بودن طرح جامع بیشتر در زمینه کمی بوده و کیفی نیست که این سوال مطرح است که ریشه این استنباط چیست و معنای کیفیت در برنامه جامع مشابه کیفیت در طراحی شهری است؟ 

وی ادامه داد: باید دید که چگونه می‌توانیم اعتبار از دست رفته طرح‌های جامع را به عنوان یک سند مهم زنده کنیم و به مرور زمان حواشی ایجاد شده این سند را مخدوش کرده و آن را جامعیت در آورده است.

عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز با تاکید بر اینکه سند طرح جامع باید روزآمد شود، گفت: برنامه جامع باید کل نگر، جامع نگر و دراز مدت باشد و توسعه فیزیکی را در بر بگیرد که برگرفته از اهداف جامعه شهری و سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی باشد. 

وی با بیان اینکه در طرح جامع تهران در سال ۱۳۴۷، ده آیتم اصلی برای آن در نظر گرفته شد، افزود: در سند جامع و تفصیلی محله، ناحیه، منطقه و شهر مطرح است، اما در اسناد آمریکا جز سطح محلی و سطوح دوم، یک تقسیم عمده به وجود آمده و در سطح سوم بین تقسیمات عمده و مرکزی تفاوت قائل شده اند.

شفائی با بیان اینکه سند طرح جامع وظیفه  نشان دادن  سه بخش اصلی که به سکونت برمی گردد را دارد گفتا: طرح جامع در هر بخش سهم تعیین کرده و کلی نگری و جامع نگری در آن اهمیت دارد تا احکام ملی و محلی را در بر بگیرد. 

وی تاکید کرد: در برنامه‌ریزی نرخ خانه‌های خالی اهمیت بسیاری دارد و اگر در شهری نرخ خانه‌های خالی بالا باشد اجازه ساخت واحد‌های مسکونی نمی‌دهند و سرمایه را به سمت توسعه شهری هدایت می‌کند و براساس چرخه خانوار مسکن تولید می‌کند. 

عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز ادامه داد: در طرح‌های جامع به نرخ تصادف و نقاط حادثه خیز توجه زیادی شده و نوع اشتغال در شهر نیز اهمیت بسیاری دارد. 

وی با تاکید بر اینکه سند طرح جامع باید حیات مدنی را شهر بازتاب دهد، افزود: در این سند شهرداری تنها وظیفه حفظ و افزایش ثروت شهری را بر عهده دارد و مخاطب سند جامع نیز شهروندان، دولت، شهرداری و قوه قضائیه هستند. 

شفائی بیان کرد: سند جامع نمی‌تواند بدون شناخت اقشار جامعه اعم از قومی، اجتماعی و ... تدوین شود و انتخابات در آن براساس تقسیم بندی جوامع شهری است. 

وی با بیان اینکه موضوع مالیات و عوارض متفاوت هستند، تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف سند جامع شناخت مناطقی است که باید مالیات دهند یا از پرداخت آن معاف هستند و مالیات شهری براساس سند جامع تایید می‌شود. 

عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز ادامه داد: باید ابتدا سند برنامه تولید شود، سپس برای آن برنامه‌ریزی کرد که در فرآیند برنامه‌ریزی باید نیاز‌ها ارزیابی و جمعیت هدف مشخص شوند.

وی همچنین افزود: چشم انداز شهر‌ها نیز باید با یکدیگر متفاوت باشند که ماهیت محیط در آن تاثیر زیادی دارد و بررسی و تحقیق پیچیده‌ترین فعالیتی است که برای برنامه‌ریزی در طرح‌های جامع باید انجام داد. 

شفائی بیان کرد: برای پیاده سازی برنامه باید سه اصل کنترل استفاده از زمین، سرمایه گذاری دولت و سیستم مالیات زمین مورد توجه قرار بگیرد. 

ارتباط سیاسی شهر با ساختار قدرت در طرح جامع و کالبدی مغفول مانده است

کامبیز مشتاق گوهری مدیرکل جدید دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی نیز در این پانل اظهار کرد: در هفتاد سال پس از قاجار با هنر مهندسان و معماران، شهر‌ها به جایی رسیده اند که واجد طرح، برنامه و الگو هستند و به مفهوم سیاسی شهر‌ها بی توجه بوده ایم.

وی با بیان اینکه شهر ماهیت سیاسی مهمی در مقابل روستا‌ها دارد، گفت: ارتباط سیاسی شهر با ساختار قدرت در طرح جامع و کالبدی مغفول مانده که به نظر من دلیل آن اولویت سامان دادن در برنامه ریزی این طرح‌ها بوده است. 

مدیرکل جدید دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی افزود: امروز مطالبات و سطح آگاهی شهروندان تغییر پیدا کرده و باید در تهیه طرح‌های جامع بازنگری صورت بگیرد و افزایش کیفیت زندگی برای ایجاد سبک زندگی ویژه برای شهروندان در طرح‌ها لحاظ شود. 

وی تاکید کرد: در طرح‌های جامع شهری به جز شکل دادن فیزیک شهر می‌تواند سازنده فرهنگ و منش شهروندان شود که بخش عمده‌ای از این سیاست به برنامه‌ریزی‌های کلان مرتبط است. 

مشتاق گوهری ادامه داد: موضوعات شهروندی در بازنگری طرح‌های جامع باید دقیقتر بررسی شود تا ارتقای کیفیت شهروندان و مسئولیت پذیری آن‌ها بهبود یابد. 

نهاد‌های محلی باید در تهیه طرح‌های جامع در نظر گرفته شود

اسفندیار زبردست عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه مشکل شهرسازی با روند تهیه طرح‌ها حل نمی‌شود، گفت: باید ارتباط بین مدیریت فضایی و نظام برنامه‌ریزی فضایی در نظر گرفته شود و در صورتی که نظام مدیریت اجرایی مناسبی برای طرح کاملی فراهم نشود، طرح بی فایده خواهد بود. 

وی بیان کرد: نهاد‌های محلی مجریان طرح‌ها هستند و اگر آن‌ها در تهیه طرح‌ها در نظر نگیریم، طرح ایده آل نخواهد بود. 

زبردست تاکید کرد: ماهیت و مدیریت طرح ها، ارتباط با نظام مدیریت شهری و دست اندرکاران اجرای آن‌ها باید در برنامه‌ریزی طرح‌ها در نظر گرفته شوند و در تغییرات باید مدیریت تهیه، مدیریت اجرا و شهروندان را لحاظ کنیم. 

وی افزود: بازنگری در طرح‌های جامع باید تدریجی انجام شود و در زمان اجرا می‌توان آن را بهبود داد که هر چند سال یکبار می‌توان آن را اصلاح کرد. 

در پایان این جلسه سخنران و اعضای پانل به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.

 

تعداد بازدید: 114 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  تصاویر ایران بهشت روی زمین:آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب
  عارف:نکبت فساد کشور را گرفته است/بین برخی نمایندگان و وزرا بده‌بستان وجود دارد
  زیباکلام: تا به امروز یک مورد هم ارائه نکرده اند که امیر انتظام کدام اطلاعات محرمانه را در اختیار آمریکایی ها قرار داده بود.
  فراز و فرودبازار مسکن در بهار/کدام مناطق تهران می‌توان خانه خرید؟
  ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است
  نتانیاهو برای نجات جان سرکرده‌های میدانی تروریست‌ها وارد عمل شد + نقشه میدانی
  با تغییر کابینه مخالفم/ «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است
  کریدور شمال- جنوب؛ نقش‌آفرینی ایران در ترانزیت منطقه و جهان
  مجلس به داد قیمت مسکن می‌رسد + جزئیات
  برای خرید آپارتمان در منیریه چقدر باید پرداخت کرد؟
  هشدار رهبر انقلاب وزیر اطلاعات بابت اظهارات اخیر خود درباره مفسدان اقتصادی
  ۴۷ مصدوم و یک کشته در تصادف زنجیره‌ای
  تانکر سوخت ۷.۵ ساعت قبل سانحه وارد کشور شد/ هنوز علت تصادف مشخص نیست
  مستاجران در حال ترک تهران هستند
  رشد ۱۰۰۰ درصدی قیمت مسکن در ۲۰ سال
  مشکل اقتصادی با راهکار سیاسی حل نمی‌شود/ بزرگترین مساله ایران فقدان نظریه است
  غرق شدن 3 نفر در دریای خزر
  ساختمان‌های موجود در کشور، سالیانه در حدود ۱۰ میلیارد دلار اتلاف انرژی دارند
  مقصران اصلی حادثه مرگبار سنندج معرفی شدند
  موافقت اولیه برای تضمین سرمایه خارجی در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) توسط بانک مرکزی/ لزوم ساماندهی نقدینگی کشور برای تامین مالی پروژه‌ها
  تشریح مدل تامین منابع مالی برنامه‌های توان‌افزایی در محله‌های هدف بازآفرینی شهری/ بانکداری پیوندی، بهترین روش تأمین مالی خرد در ایران
  از سرگیری پرواز‌های نجف منوط به نامه طرف عراقی/ تا کنون پروازی نداشته‌ایم
  لزوم گسترش استفاده از خودروی برقی/ضرورت مشارکت با صاحبان فناوری
  قیمت مسکن با «دستور» قابل کنترل نیست
  عماد افروغ: مردم به آگاهی رسیده اند و دیگر نمی توان آنها را فریب داد/ تناقض در شعارها و عملکردها، آنارشیسم یا انقلابی دیگر را رقم می زند که مشخص نیست اسلامی باشد/ مصلحت اندیشی و تظاهر موجب یأس و بروز جنبش های مردمی خواهد شد
  ربیعی: مردم را ناامید نکنیم/ اظهاراتم در مورد بازنشستگان با تیتر نادرست روایت شد/ برخی فکر نکنند اگر دولت را بزنند می‌توانند گروه دیگری را سر کار بیاورند
  «شادی» ضرورت زندگی یک انسان عاقل است
  کشت برنج به غیر از شمال کشور ممنوع است/ ضرورت جایگزینی محصولات کم آب به جای محصولات پر آب
  ۳ راهبرد پیش روی کشور برای مقابله تحریم/ فروش فرآورده به جای نفت
  شرایط امروز جنگ اقتصادی نیازمند تشکیل دادگاه های ویژه اقتصادی است
  زیرساخت‌های گردشگری دریایی در استان بوشهر ایجاد می‌شود
  ۵ کشته و مجروح بر اثر واژگونی خودروی تویوتا
  بحران آب نداریم، ورشکستگی آبی داریم
  فقدان حمل و نقل یکپارچه؛ پیچیده‌ترین مسئله حمل و نقل تهران/ دولت نباید تحت هیچ شرایطی وارد حوزه ساخت و ساز شود
  تشریح جزئیات حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای تهران و پروژهای در دست اقدام / تهران برای سازمان‌دهی حمل‌ونقل خود به سه ایستگاه راه‌آهن بزرگ نیاز دارد
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
نقش موتور سیکلت برقی و دوچرخه درخیابان های خلوت شهر سی میلیونی شانگهای
نقش موتور سیکلت برقی و دوچرخه درخیابان های خلوت شهر  سی میلیونی شانگهای
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار