تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 - 21:07   
 
 
   آخرین اخبار  
  تغییری که در مدیریت شهری نیاز است
  تسهیل خرید مسکن با افزایش ضریب تسهیلات به ۴۵ درصد/ اجرای ماده ۹ قانون بهسازی بافت‌فرسوده در سال جاری/ تاکید اعضای کمیسیون عمران مجلس بر همکاری با وزارت راه و شهرسازی
  تحلیلی بر شیوه های مدیریتی شهرها در جهان و ایران
  آغاز عملیات ساخت شهرهای جدید تیس و سیراف در سال ۹۷/ ضرورت رفع مشکلات فرآیند اجرایی کردن پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده در شهرهای جدید/ تأکید بر برنامه‌محوری در ساختار اجرایی شرکت‌های عمران شهرهای جدید
  آخرین حرفی که صدام پای چوبه دار درباره ایرانیان زد
  بهره برداری از 2 مجتمع پتروشیمی تولید متانول در منطقه مکران با تامین خوراک گاز
  نفوذ امارات به بدنه دولت سعودی؛ امارات توزیع سوخت در عربستان را بدست می‌گیرد
  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران: بیش از 90 درصد خط 6 ساخته شده است
  رد پای صهیونیست‌ها در تلگرام/ فضای مجازی ضعف حاکمیت آمریکا را به قدرت تبدیل کرد
  زندگی در وقت اضافه؛ نفس کشیدن یک شهر با وجود حمله هزاران خمپاره!
  زنجیره تولید در بخش نفت و گاز استان ایلام باید تکمیل شود
  نیاز امروز جوامع اسلامی ترویج سبک زندگی قرآنی در مقابل تهاجم فرهنگ غرب است
  برخورد با تقلب و قاچاق کلان وظیفه سازمان تعزیرات در حمایت از کالای ایرانی / عدم اطلاع رسانی دقیق در خصوص اهمیت استفاده نکردن از کالای قاچاق در جامعه
  قطر اتهام‌زنی‌های امارات «در خصوص تهدید امنیت هوایی» رد کرد
  برنامه‌ریزی شهری آلمان انگلستان ترکیه فرانسه استرالیا ایران
  تمام چایکاران در سال جدید بیمه شدند/ ۴ هزار باغ چای تخریب شده به چرخه تولید برگشته‌اند
  تمام بدهی پیمانکاران تا آذر ماه تسویه می‌شود/ شروع تهاتر بدهی پیمانکاران به بانک‌ها با مطالباتشان از دولت
  تفاوت مدیریت شهری شهرهای پیشرفته دنیا با شهرهای کشورهای در حال توسعه
  30 توریست چینی در کره شمالی کشته شدند
  تدوین سیاست اعتباری «هوشمند» برای سال ۹۷/ ترغیب سازندگان به احداث واحدهای میان‌ و کوچک‌متراژ
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 81567صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 23 مهر 1396 - 14:34
سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟
  
ترابر نیوز:

تراز: در فقیرترین خانوارها، هزینه‌های مصرف دخانیات بیش از 10 درصد از کل هزینه‌های سبد خانوار را شامل می‌شود که نتیجه این مصرف یعنی پول کمتر برای غذا، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی.

تراز: در فقیرترین خانوارها، هزینه‌های مصرف دخانیات بیش از ۱۰ درصد از کل هزینه‌های سبد خانوار را شامل می‌شود که نتیجه این مصرف یعنی پول کمتر برای غذا، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی.

پایگاه خبری اقتصادی تراز؛ مهدی عبدالهی: بر اساس آمارهای جهانی، سالانه ۵هزار و ۶۰۰ میلیارد نخ سیگار در دنیا مصرف می‌شود که تجارتی معادل ۸۶۰ میلیارد دلار در سال را به خود اختصاص می‌دهد. تجارت ۸۶۰ میلیاردی، سیگار را در زمره سومین صنعت سودآور جهان بعد از صنعت نفت خام و داروسازی قرار داده است. این بازار پرسود سیاه انقدر جذابیت دارد که توانسته است موجب اشتغال مستقیم حدود ۱۰۰میلیون نفر شود.
بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر بیش از ۱ میلیارد نفر به‌صورت دائمی یا تفننی مواد دخانی مصرف می‌کنند که ۸۰ درصد آن‌ها در کشورهای درحال‌توسعه قرار دارند. بااین‌حال همه منافع این تجارت سیاه در اختیار چند کشور امپریالیستی قرار دارد که خود از کمترین مصرف‌کنندگان دخانیات هستند.
همچنین اگر هزینه مرگ‌ومیر ناشی را سیگار نیز محاسبه شود، ابعاد پنهان آن بسیار آشکار خواهد شد. بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۷ میلیون نفر در جهان براثر عوارض ناشی از مصرف سیگار می‌میرند (اینجا+)
هزینه‌های اقتصادی دخانیات
بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از ۷ میلیون نفر در جهان جان خود را براثر مصرف دخانیات از دست می‌دهند. به عبارتی مرگ‌ومیر ناشی از دخانیات ۱۶ درصد از کل مرگ‌ومیرها را شامل می‌شود.
شاید عجیب باشد اما بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در فقیرترین خانوارها، هزینه‌های مصرف دخانیات بیش از ۱۰ درصد از کل هزینه‌های سبد خانوار را شامل می‌شود که نتیجه این مصرف یعنی پول کمتر برای غذا، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی است (اینجا+)
در کشورمان نیز، بازار دخانیات بازار نسبتاً جذابی برای بسیاری از فعالان قانونی و قاچاقچیان است. چنانکه به گفته دکتر حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، سالانه ۶۰ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود که ارزش مالی آن حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان (معادل یک درصد از درآمد ملى) است.

سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟

همچنین علاوه بر واردات ۱۵ میلیارد نخ سیگار در سال گذشته، بر اساس آمارهای گمرک ایران هزینه واردات توتون و تنباکو در سال ۹۵ بیش از هزار میلیارد تومان بوده است.
اما هزینه‌های دخانیات به اینجا ختم نمی‌شود، بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، سالانه ۵۰ هزار نفر در ایران براثر عوارض ناشی از دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که هزینه‌های بهداشتی و درمانی آن چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
قابل‌ذکر است درحال‌ حاضر ۸ میلیون نفر به‌طور دائم در ایران مواد دخانی مصرف می‌کنند؛ اما مجموع مصرف‌کنندگان تفنی و عادتی دخانیات در ایران بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون برآورد شده است (اینجا+).
هزینه زیست‌محیطی دخانیات
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، زباله‌های دخانیاتی حاوی بیش از ۷۰۰۰ مواد شیمیایی سمی هستند که علاوه بر آلوده کردن محیط‌زیست، عامل اصلی سرطان در جهان می‌باشند.
بر اساس این گزارش، در سطح جهان روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد سیگار به فروش می‌رسد که تقریباً ۳۰ تا ۴۰ درصد از کل اقلام مضر جمع‌آوری‌شده از سواحل، زیستگاه‌هاو خیابان‌های شهری را تشکیل می‌دهند.
کشورهای امپریالیستی برندگان بازار دود
سود حاصل از دود شدن عمر یک میلیارد نفر با کشیدن سیگار آن‌قدر زیاد است که کشورهای امپریالیستی می‌توانند هرگونه ضرر ناشی از تولید و عرضه سیگار را نادیده بگیرند تا جاییکه درآمد فروش شش کمپانی بزرگ دخانی در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۳۴ میلیارد دلار بوده است. بر اساس آمارها در سال ۲۰۱۰ سود شش کمپانی بزرگ دخانی، برابر با شرکت‌های مایکروسافت، مک‌دونالد و کوکاکولا در بوده است. در ادامه درآمد شش کمپانی بزرگ بازار دود در جهان آمده است.

سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟

فیلیپ موریس (Philip Morris International Inc)
درحالی‌که کشور چین بیش از ۴۴ درصد سیگار بازار جهان را در اختیار دارد، اما به لحاظ میزان درآمد سالانه، شرکت‌های چندملیتی آمریکا و انگلیس و ژاپن در صدر قرار دارند. این امر ناشی از کیفیت و قیمت بالای سیگارهای شرکت‌های چندملیتی آمریکا و انگلیس نسبت به سیگار تولید چین است.
شرکت آمریکایی فیلیپ موریس با فروش سالانه ۳۹.۱ میلیارد دلار، در رتبه اول جهان قرار دارد. ارزش مالی فروش سالانه این شرکت نزدیک به ۱۶ درصد از کل فروش سیگار جهان است. مالبرو از برندهای اصلی این شرکت و پرفروش‌ترین سیگار جهان می‌باشد.
بریتیش آمریکن توباکو (British American Tobacco)
این شرکت چندملیتی انگلیسی با فروش سالیانه ۲۶.۲ میلیارد دلار، پس از فیلیپ موریس دومین شرکت درآمدزای دخانی جهان می‌باشد. کنت، لاکی استرایک و یا نیوپورت ازجمله برندهای مشهور این شرکت است.
شرکت توتون و تنباکوی ژاپن (Japan Tobacco Inc)
شرکت ژاپنی با فروش سالانه ۲۰ میلیارد دلار، در رتبه سوم پرفروش‌ترین شرکت دخانی جهان قرار دارد.
شرکت آلتریا (Altria Group Inc)
شرکت دخانیاتی آلتریای آمریکا با فروش سالانه ۱۹.۲ میلیارد دلار، چهارمین فروشنده بزرگ دخانیات در جهان است.
شرکت رینولدز امریکن (Reynolds American)
این شرکت زیرمجموعه شرکت بریتیش آمریکن است که با فروش سالانه ۱۸.۹ میلیارد دلار، در رتبه پنجم ازلحاظ فروش دخانیات جهان قرار دارد.
شرکت چندملیتی امپرال (Imperial Tobacco Group plc)
شرکت توتون و تنباکوی چندملیتی-انگلیسی امپرال با فروش سالانه ۱۰.۷ میلیارد دلار، در رتبه ششم جهان جای گرفته است.

مالبرو و ونیستون در صدر فروش سالانه برندهای مشهور
یکی از دلایل موفقیت شرکت‌های دخانی، برندهای مشهوری هستند که بازارهای جهانی دخانیات را به قبضه خود درآورده‌اند. بر اساس آمارهای گروه مطالعاتی استاتیک، در سال ۲۰۱۶ برند مالبرو با فروش سالانه بیش از ۱۳ میلیارد دلار، در رتبه اول فروش بازار سیگار جهان قرار دارد. پس از مالبرو، وینیستون با ۳ میلیارد دلار و نیوپورت با فروش ۲.۲ میلیارد دلار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟
منبع: استاتیک

۴۴ درصد سیگار جهان را چین تولید می‌کند
بر اساس آمارهای بین‌المللی، کشور چین بیش از ۴۴ درصد سیگار جهان را تولید می‌کند. پس از چین، شرکت‌های چندملیتی آمریکا و انگلیس قرار دارند که فیلیپ موریس با ۱۴ درصد و امپرال با ۱۰ درصد در رتبه‌های دوم و سوم تولید سیگارهای جهان قرار دارند.

سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟

بازار تولید تنباکو در قبضه چین
براساس آمارهای بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در جهان شاغل صنعت تنباکو هستند که در بخش‌های مختلف به تولید تنباکو، بسته‌بندی و فروش سیگار مشغول‌اند. دراین‌بین، پنج کشور چین، برزیل، هند، آمریکا و اندونزی ۷۲ درصد از کل دخانیات جهان را تولید می‌کنند. بر اساس آمارها، کشور چین با بیش از ۳۱۴۸ میلیارد تن (۴۲ درصد از نیاز جهان) در رتبه اول، برزیل با ۸۵۰ میلیارد تن در رتبه دوم (۱۱.۴ درصد از نیاز جهان) و کشورهای هند، آمریکا و اندونزی به ترتیب با ۸۳۰، ۳۴۵ و ۲۶۰ میلیارد تن در رتبه‌های سوم تا پنجم جهان قرار دارند (اینجا+).

بازار تولید تنباکو در جهان در سال ۲۰۱۶
سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟

درحالی‌که کشورهای امپریالیستی برندگان بازار دخانی جهان هستند، اما کشورهای درحال توسعه به‌عنوان بازندگان این بازار سیاه، نتوانسته‌اند با اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه از آثار سوء این تجارت سیاه بکاهند. در ادامه به تفاوت مالیات گیری و قیمت بازار سیگار در ایران و سایر کشورهای جهان اشاره‌شده است.
مالیات ناچیز مواد دخانی در ایران
در سطح جهان مالیات بر سیگار در کشورهای مختلف دنیا ۷۰ درصد قیمت را شامل می‌شود. درحالی‌که مالیات بر سیگار در ایران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است، اما این میزان در بین کشورهای توسعه‌یافته (ازجمله تولیدکنندگان عمده سیگار جهان) بین ۴۵ تا ۷۰ درصد است.

سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟

همچنین مقایسه قیمت سیگار در کشورهای تولیدکننده و کشورهای درحال‌توسعه نیز قابل‌تأمل است. برای مثال میانگین قیمت سیگار در انگلستان ۹.۹۱ یورو می‌باشد که با احتساب میانگین یوروی ۴۵۰۰ تومانی، قیمت یک پاکت سیگار ۲۰ نخی، نزدیک به ۴۴ هزار تومان می‌شود. (اینجا +).

سالانه یک درصد از درآمد ملى ایران دود می‌شود / کدام کشور برندگان بازار دود هستند؟

 
 
تعداد بازدید: 154 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  برای خرید آپارتمان در یوسف آباد چقدر باید پرداخت کرد؟
  30 توریست چینی در کره شمالی کشته شدند
  کاهش 40 درصدی معاملات مسکن در فروردین ماه/ حباب قیمتی و کوچ سرمایه به دیگر بازارها+نمودار
  نفوذ امارات به بدنه دولت سعودی؛ امارات توزیع سوخت در عربستان را بدست می‌گیرد
  پروازهای عبوری از آسمان ایران 12 درصد افزایش یافت
  تسهیل خرید مسکن با افزایش ضریب تسهیلات به ۴۵ درصد/ اجرای ماده ۹ قانون بهسازی بافت‌فرسوده در سال جاری/ تاکید اعضای کمیسیون عمران مجلس بر همکاری با وزارت راه و شهرسازی
  تأمین منابع مالی طرح ملی بازآفرینی شهری در قالب تسهیلات ارزان قیمت/ آغاز فاز اول اجرایی برنامه‌های عملیاتی ساخت و ساز بر روی اراضی دولتی
  آغاز ثبت‌نام کارت بلیت‌های مدت دار/بلیت مترو از امروز ۱۰۰۰ تومان شد
  استحصال تنها ۷۵۰ لیتر آب با حفر ۷۰ چاه/بحران آب از زلزله بدتر است
  آخرین حرفی که صدام پای چوبه دار درباره ایرانیان زد
  آب بدون کیفیت را در اختیار مصرف کنندگان قرار نمی‌دهیم/ ورودی آب از هیرمند از ۱۵۰ میلیون به سه میلیون متر مکعب کاهش یافته است/ ارسال یادداشت اعتراضی ظریف به مقامات افغانستان
  مذاکرات جدید با عراق برای سوآپ/ ۳.۳۰۰ میلیون بشکه نفت خام سوآپ به تهران رسید
  لیستی از گره‌های ترافیکی تهران وجود ندارد/ چرایی احداث تونل نیایش و پل صدر مشخص نیست
  فرودگاه امام(ره) با افتتاح ترمینال ایران‌شهر به هاب منطقه تبدیل می‌شود/ افتتاح محوطه پیشران منطقه آزاد در سال جاری
  ۵ چالش تحقق شعار سال؛ حمایت از کالای ایرانی با فساد نمی‌شود
  طرح جدید مجلس برای تامین مسکن ارزان کم‌درآمدها
  طرح‌های انتقال آب عمان به مشهد و آب خزر به سمنان «نیاز کاذب» است/ مسئولان برای مدیریت بحران آب وقت ندارند
  وظایف و برنامه‌های شورای عالی فضای مجازی چیست؟
  جزئیات نوسازی ناوگان عمومی جاده‌ای با کمک وزارت نفت/ 120 هزار خودرو سنگین فرسوده فعال هستند
  ریزش خط لوله انتقال گاز جاده سد دز/ کارگر ۴۵ ساله فوت کرد
  واتیکان نماد شکست دین وکلیسا است نمادپایان حاکمیت دین
  تغییری که در مدیریت شهری نیاز است
  برنامه‌ریزی شهری آلمان انگلستان ترکیه فرانسه استرالیا ایران
  سود قاچاق سوخت به کام قاچاقچیان و زیان ضعیفان
  اولتیماتوم استاندارد به خودروسازان تا اول تیر/مجموعه ای از استانداردها در مورد یک کالای خاص تعریف شود تا از این طریق رتبه بندی در مورد آن کالا انجام شود
  پلیس راهور: 6 محور مواصلاتی کشور مسدود است
  نقش پررنگ پایش محیطی در اجرای پروژه‌های توسعه سواحل مکران
  صحیفه سجادیه دایرة المعارف شیعه است/ اقتصاد مقاومتی تنها راه مبارزه در جنگ اقتصادی است
  وزیر صنعت: حمایت از کالای ایرانی باید در عمل باشد نه شعار
  تحلیلی بر آسیب ساختمان‌های مسکن مهر سرپل‌ذهاب در زلزله سال ۹۶/ وجود ۵ کارخانه تولید بتن فاقد کیفیت در سرپل ذهاب و اسلام‌آباد غرب/ افزایش ۶۰ درصدی حرکت پوسته زمین در کل فلات ایران در سال گذشته
  به اسم حمایت از کالای داخلی مدل اقتصاد شوروی را پیاده نکنید/ فقط می‌گویند صادر کنید اما نمی‌گویند چطور پول صادرات را داخل بیاوریم / ما می‌توانیم کالای مرغوب و با کیفیت تولید کنیم به شرطی که موانع را از سر راه تولید کننده برداریم
  واردکنندگان هنوز نتوانسته‌اند دلار ۴۲۰۰ تومانی بگیرند
  دولت 500هزار میلیارد ریال بدهی به تامین اجتماعی را تهاتر می کند
  اردکانیان: اصلاح روش مصرف مهمتر از یافتن منابع جدید آب است/ اگر به دنبال تصفیه پساب نرویم به طور مسلم آب جدید تامین شده نیز آلوده می ‌شود
  اختصاص تخفیف طرح ترافیک برای خودرو‌هایی که تولید داخل نیستند/ تخفیفی که مشمول ۷۰ درصد رانندگان تهرانی نمی‌شود
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
نقش موتور سیکلت برقی و دوچرخه درخیابان های خلوت شهر سی میلیونی شانگهای
نقش موتور سیکلت برقی و دوچرخه درخیابان های خلوت شهر  سی میلیونی شانگهای
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار