پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 21 تیر 1399 - 19:57   
 
 
   آخرین اخبار  
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
  بهره وری اندک در راه آهن از معضلات اقتصاد کلان کشور است
  عوامل رشد حمل ریلی بار
  تاثیر افزایش بهره وری راه آهن بر سودآوری و جهش اقتصادی
  راه آهن شیراز بدون اتصال به بندر عسلویه و بوشهر بی ثمر و زیانبار است۔
  راهکارهای جهش اقتصادی در حمل و نقل ریلی
مدیریت بهره برداری خطوط ریلی حتما باید به بخش خصوصی محول شود
  معضل اصلی راه آهن ایران بهره وری اندک مدیریت دولتی است

  تصاویر کامیون اتوبوس های پر قدرت و ایمن حمل و نقل درون شهری
  راه افزایش بهره وری راه آهن واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است
  طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می شود؟
  اتلاف سرمایه گذاری های ریلی به سبب بهره وری اندک شبکه ریلی
  بهره وری و مدیریت سنتی اساسی ترین مشکل راه آهن است
  بهره وری واگن های باری ایران 17درصد دنیاست
  عملکرد ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها
  مصرف انرژی بخش حمل و نقل کشور به تفکیک
  گازسوز کردن 20هزار خودرو سنگین به کجا رسید؟
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 70659صفحه نخست » حمل و نقل جاده ایشنبه، 18 اردیبهشت 1395 - 12:28
کاهش تصادف های جاده ای نیازمندمدیریت واحد است
کاهش تصادف های جاده ای نیازمندمدیریت واحد استترابر نیوز: تعداد حدود 20 هزار مرگ و میر و200 هزار نفر زخمی در جاده های کشور ، حاصل نبود مدیریت واحد در تصادف های جاده ای است.
  
ترابر نیوز:

منصور آذریان، ضمن اشاره به اینکه تصادف های جاده ای سالیانه 80 تا 100 هزار میلیارد ریال(هشت تا10 هزار میلیارد تومان) هزینه مادی به کشور وارد می کند، افزود: با صرف 10 هزار میلیارد ریال(یک هزار میلیارد تومان) هزینه می توان از طریق تجمیع نهادها برای کاهش و کنترل تصادفات جاده ای گام های اساسی برداشت.
وی دیگر هزینه های وارده به افراد در تصادفات را از بین رفتن خودرو، از کار افتادگی و خسارات روحی و روانی اطرافیان عنوان کرد و گفت: تصادفات فقط منجر به حذف فیزیکی افراد نمی شود ، بلکه خسارات روحی بسیاری را برای خانواده های جان باختگان و یا مجروحان به دنبال دارد .
آذریان رتبه ایران را در تصادف های جاده ای دوم عنوان کرد و گفت: سالیانه حدود 20هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی فوت می کنند و حدود 200 هزار نفر مجروح می شوند. در بین آنها ضایعات مغزی-نخاعی و صدمات شدید دیگر که منجر به از کار افتادگی و یا فوت می شود، زیاد است. آمار دقیقی از افرادی که چند سال پس از جراحت فوت می کنند، موجود نیست و برآورد دقیقی از نظر خسارات مادی و معنوی در این مورد نیز در دسترس نیست و این خود هزینه های زیادی به دنبال دارد.

**ایجاد مراکز بین راهی
کارشناس حوزه تصادف های جاده ای ، ایجاد مراکز بین راهی برای امدادرسانی به مجروحان تصادف ها را راهکاری موثر برای جلوگیری از فوت مصدومان عنوان کرد و گفت: در سال های 1384 و 1385 که مسئول شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملایر بودم چند پایگاه امداد رسانی پزشکی را در استان همدان برقرار کردیم. در آن دوره یکی از سخت ترین تصادف ها با 6 کشته و 19 مجروح در این منطقه رخ داد. با استفاده از مراکز بین راهی توانستیم از فوت بسیاری از مجروحان این حادثه و حوادث دیگر آن منطقه جلوگیری کنیم.

**تعیین متولی واحد تصادف های جاده ای
آذریان با بیان اینکه از سال 1385 پیگیر تعیین متولی واحد برای تصادفات جاده ای هستم اما تاکنون به نتیجه ای در این خصوص دست نیافته ام، گفت: با تنظیم لایحه مدیریت یکپارچه، نهادهای مرتبط نظیر اورژانس بین جاده ای ،هلال احمر و مدیریت ایمنی راه ها، مدیریت بحران کشور زیر نظر وزارت کشور و مدیریت های بحران شهرداری ها می توانند زیر نظر سازمانی به نام سازمان امداد و نجات بعنوان یک معاونت زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری، تجمیع شوند.
آذریان تاکید کرد ، چنین نهادی می تواند متولی تصادفات باشد و از جزیره ای عمل کردن در حوزه تصادفات جلوگیری کند.
وی گفت: نخستین کاری که می توان پس از تجمیع نهادها برای مدیریت واحد بحران در کشور انجام داد بحث طرح مطالعاتی است که پس از این کار باید آموزش و اقدام های لازم را جهت پیشگیری و کنترل انجام داد.
رئیس بیمارستان سجاد یادآور شد: این نهاد در صورت تشکیل می تواند در زمان وقوع بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله امداد رسان مردم باشد.
آذریان گفت: باید نقاط حادثه خیز در جاده ها مشخص شود و نسبت به از بین بردن این موانع اقدام لازم صورت گیرد.وزارت راه نقاط حادثه خیز را حدود سه الی پنج هزار نقطه در کشور اعلام کرده است که باید رفع شوند.
وی همچنین معتقد است، نوع برخورد در تخلفات رانندگی در شهرها و جاده ها باید متفاوت باشد. به طور مثال در برخورد با متخلف جاده ای باید خودروی وی را برای مدت طولانی متوقف کرد و در صورت تکرار، گواهینامه راننده نیز باطل شود. به طور مثال در کشور انگلیس خودروی متخلف برای 6ماه متوقف می شود.
وی گفت: با تشکیل سازمان امداد و نجات و پرهیز از جزیره ای عمل کردن می توان موضوع آموزش رانندگان را برای جلوگیری از تصادفات پیگیری و مشکلات خودروها را به خودروسازان اعلام کرد تا آنها به رفع مشکلات بپردازند.

**عامل انسانی تصادف ها
آذریان در خصوص اینکه سهم عامل انسانی از تصادف های جاده ای چه میزان است، گفت: 70 درصد تصادف های جاده ای به دلیل عامل انسانی است و 56 درصد فوت ها در محل تصادف به دلیل به موقع نرسیدن و یا نبود اقدامات احیا رخ می دهد.
وی معتقد است، همه آحاد جامعه بویژه رانندگان باید دوره های آموزشی احیاء اولیه را بگذرانند تا در مواقع اضطراری بتوانند به کمک مصدومان بیایند. در صورت احیاء به موقع می توان از فوت بسیاری از مجروحان جلوگیری کرد.
به گفته این پزشک، در کشورهای توسعه یافته نظیر آلمان سازمان امداد و نجات در مواقع اضطراری به کمک مردم می آید.
آذریان گفت: باید از متخصصان مدیریت بحران در ایران برای این مهم یاری گرفت. در صورتی که این موارد بدرستی تبیین شود لاجرم دولت و مجلس به این موضوع حساس خواهند شد.
وی همچنین در خصوص ارتقای دانش امداد رسانان جاده ای گفت: فقط صرف رساندن مجروحان به بیمارستان مهم نیست، بلکه امداد رسانان باید بتوانند در محل، از بسیاری از فوت ها جلوگیری کنند. همانگونه که ذکر شد 56 درصد فوت ها در محل تصادف رخ می دهد که با امداد رسانی صحیح می توان این میزان را کاهش داد.
آذریان در پایان گفت: از مسئولان تقاضا دارم نسبت به اولویت قرار دادن این مسئله مهم و تهیه لایحه و تشکیل سازمان مذکور همت بگمارند تا بیش از این شاهد خسارات جانی و مالی مردم در جاده های کشور نباشیم.
به گزارش ایرنا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به تازگی اعلام کرد افزایش شهرنشینی، جمعیت و حمل و نقل باعث افزایش تصادفات و سوانح رانندگی و جاده‌ای شده و تاکنون کارهای زیادی برای کاهش تلفات جاده‌ای و رانندگی به انجام رسیده است، اما تا رسیدن به مطلوب فاصله زیادی داریم که با اجتماعی کردن موضوع می‌توانیم به آن دست یابیم.
وی همچنین گفته بود، شناسایی رفتارهای پرخطر با استفاده از سیستم های هوشمند و اعمال یکپارچه قانون در سراسر کشور، دو عامل مهم در کاهش حوادث رانندگی به شمار می رود.
وی تاکید داشت، باید با استفاده از سیستم های هوشمند یکپارچه بتوانیم تمام بخش های مختلف شبکه های حمل و نقل کشور را به صورت یکپارچه کنترل کنیم.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در آخرین گزارش خود از تصادف‌های جاده‌ای برآورد کرده هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادف های رانندگی حدود ۸ درصد تولید ناخالص داخلی است.
وضعیت نامناسب حوادث جاده‌ای کشور، باعث شده است بانک جهانی در بررسی و مطالعات خود، وضعیت حوادث جاده‌ای ایران را بحرانی عنوان کند.
همچنین بر اساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی ، ایران از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین ۱۹۰ کشور جهان، رتبه ۱۸۹ را به‌ خود اختصاص داده و از این جهت، تنها کشور سیرالئون در غرب قاره آفریقا است که وضعیت نامناسب‌تری نسبت به ایران دارد.
در مقایسه با برخی از کشورهای آسیایی می‌توان گفت میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران ۲۵ برابر ژاپن و ۲ برابر ترکیه است.

 

 

ایرنا

تعداد بازدید: 807 ،    
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  | مرز ایران و پاکستان در ۴ نقطه از فردا بازگشایی می‌شود
  سنگاپور تا 2040 بزرگترین ترمینال دریایی خود را می‌سازد
  روند پرداخت وام به رانندگان به کندی پیش می رود
  رونمایی از اتوبوس های برقی درون شهری برای روزهای کرونایی
  موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار