پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
شنبه، 8 آذر 1399 - 22:58   
 
 
   آخرین اخبار  
  پروازهای فردگاه تبریزبرقراراست
  انسدادجاده کوهستانی همدان_تویسرکان تاپایان زمستان
  جزئیات افزایش قیمت روغن موتوراعلام شد
  اغازپروژه نوسازی خطوط ریلی مناطق غرب عراق
  قیمت دلارامریکا هشتم اذر۱۳۹۹به ۲۴هزارو۷۵۰تومان رسید
  الزام کارت ملی برامراجعه به ادارات وحمل ونقل عمومی
  برنامه شهرداری تهران جهت افتتاح ایستگاه متروامیرکبیرتاپایان اذر
  تعدیل قیمت هادربازارمسکن باتداوم کاهش نرخ ارز
  متقاضیان نوسازی ناوگان،فرسوده سوارشدند/کلیدبه کلیدبه کجارسید؟
  ممنوعیت مکالمات تلفن همراه درپروازها
  لرزه به جان مدرسه چهارباغ افتاد
  جابجایی۸۳۹۰۰۰نفرمسافردراستان اردبیل
  حمل ونقل عمومی بین شهری محدودیت سفرندارد
  قیمت جدیدمحصولات لاستیک یزدتایراعلام شد
  ۳۹۱فوتی جدیدکرونادرکشور
  مروری برسانحه قطارهای مسافری هفتخوان
  مسافران اتوبوس های بین شهری ۴۳درصدکم شد
  قیمت سکه۸اذر۹۹به۱۰میلیون و۸۰۰هزارتومان رسید
  دیدکم سبب لغوپروازتهران_خرم اباد
  فاصله گذاری درقطارباتست کروناحذف نمیشود
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 67387صفحه نخست » حمل و نقل و صنایع دریاییشنبه، 5 دی 1394 - 13:48
ضرورت توجه به صنایع دریایی برای رونق اقتصاد کشور
ضرورت توجه به صنایع دریایی برای رونق اقتصاد کشورترابر نیوز: اقتصاد کشور در زمان حاضر در شرایط پساتحریم و ایجاد رابطه های جدید در فضایی متفاوت نسبت به سال های گذشته قرار دارد و از این رو ضرورت توجه به صنایع دریایی باید یکی از اولویت های رونق اقتصادی در کشور باشد.
  
ترابر نیوز:

برگزاری هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی در جزیره کیش که از یکم دی ماه جاری آغاز شده بود و جمعه شب به کار خود با حضور 150 شرکت داخلی و خارجی پایان داد بهانه ای شد تا نگاهی به وضعیت صنایع دریایی در ایران و فرصت های این صنایع در شرایط کنونی و پساتحریم شود.
صنعت کشتی سازی و صنعت های فرا ساحلی در نفت و گاز چون سکوهای نفتی، حفاری دریایی ، رفتارهای رباتیک برای کنترل سازه های دریایی و خوردگی و صیادی از شاخه های صنعت دریایی هستند که هر کدام می توانند با توجه مناسب و ایجاد شرایط کاری مطلوب زمینه ساز رونق اقتصادی در کشور شوند.
یکی از اصلی ترین ظرفیت های کشور دریا است و دو هزار و 900 کیلومتر مرز دریایی و 5800 کیلومتر سواحل کشور نعمت بزرگی محسوب می شود و می توانیم شاهد زمینه مناسبی باشیم که ایران جزو کشورهایی قرار گیرد که با اتکا به دریا اقتصاد خود را توسعه دهد و در حقیقت باشد پیشبرد اقتصاد دریا محور یکی از جهت گیری های اقتصادی ایران باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی کیش گفت: آنچه دولت و وزارت صنعت بر آن تاکید دارند اعتماد سازی نسبت به صنایع داخلی دریایی است.
محمد رضا نعمت زاده با اشاره به این که صندوق توسعه ملی قول داده است در زمینه خرید دستگاه های صنایع دریایی کمک کند ابراز داشت: با کمک بانک های تخصصی مانند صنعت و معدن که قول پشتیبانی از سرمایه داران داخلی و خارجی را داده اند، برای ساخت شناورهای داخلی اقدام می کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید تمهید لازم برای ایجاد سکوهای حفاری و بهره برداری و همچنین تاسیسات فراساحلی برای استفاده شرکت های نفتی و گازی اندیشیده شود.
وی یادآوری کرد: خوشبختانه تاکنون مقدار زیادی از کار ساخت سکوهای نفتی و گازی داخلی و سفارش پنج سکو گرفته شده است و امیدواریم پس از تامین منابع ارزی و ریالی بتوانیم آنها را در داخل بسازیم.
وی با بیان این که باید روی ساخت شناورهای کوچک متمرکز شویم لزوم جهت گیری توسعه صنعت دریایی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: برای 10 سال آینده و پشتیبانی از صنایع دریایی و توسعه آن در توسعه و طراحی و ساخت کشتی، قطعه ها، اجزا و خدمات جانبی مانند تعمیر و نگهداری باید برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.
صنعت دریایی در حالی فعال است که در بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل حمایت از کشتی سازی، سرمایه هایی که در این حوزه می شود از معافیت های مالیاتی برخوردارند ، این معافیت ها ابرازهای مهمی برای تامین صنایع دریایی است که می توانیم در کشور از آن بهره مند شویم.
اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز که برای بازدید از نمایشگاه صنایع دریایی در کیش به سر می برد در مورد این که آیا سرمایه هایی که در حوزه صنایع دریایی وارد می شوند می توانند از معافیت برخوردار شوند یا خیر، گفت : معافیت های سرمایه گذاری که به سمت کشتی سازی می رود در کشور قانون نشده است.
مشاور رئیس جمهوری اظهار داشت : انجمن صنایع دریایی در این زمینه و برای برنامه ششم مجموعه قوانینی را پیشنهاد داده است و امیدواریم این قوانین که در راستای حمایت از صنایع دریایی است مورد تصویب قرار گیرد.
وی هم چنین معافیت های مالیاتی را ابزار مهمی برای تامین صنایع دریایی دانست و گفت : دولت در صنایع دریایی سرمایه گذاری نمی کند.
علی اکبر صفایی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران نیز در حاشیه بازدید از هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی کیش گفت: شرکت ملی نفتکش بعد از سال ها که تحریم بود و نمی توانست به صورت موثر در نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی شرکت کند امسال در این نمایشگاه شرکت کرده است.
وی با اشاره به ظرفیت های پساتحریم برای صنعت دریایی گفت: ایران در فضای جدید به خصوص در مباحث مالی و برداشته شدن تحریم هایی که علیه کشتیرانی و شرکت ملی نفتکش وجود دارد، دوباره فعالیت خود را انجام می دهد.
وی بیان داشت: خدمات شرکت ملی نفتکش نه تنها در داخل کشور است، بلکه از این پس در حوزه کشورهای دیگر بخصوص کشورهای اروپایی نیز فعال می شویم.
صفایی ادامه داد: سابقه خوبی در بازار اروپا داریم و با ارائه خدمات با کیفیت در سطح اروپا و کشورهای دنیا مجددا حضور یافته و خدمات کشتیرانی ایمن و ارزان را در اختیار همه قرار خواهیم داد.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای تولید کننده شناورهای نظامی تندرو است بیان داشت: در حوزه شناورهای نظامی که از پیچیدگی ها و قابلیت های بسیار بالایی برخوردار است و در حوزه شناورهای سطحی، زیر سطحی، اثر سطحی و تندرو ایران صاحب حرف بوده و تولیدات بسیار خوبی داریم که می توانند با تولیدات روز دنیا برابری کنند.
دریادار امیر رستگاری با اشاره به حضور سازمان متبوع خود در نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی کیش اظهار داشت: تمام محصولاتی که به نمایشگاه آورده ایم تجاری است و انواع یدک کش ها، شناورهای جستجو و نجات و سامانه های مرتبط با شناوری را به نمایش گذاشته ایم و سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از سر ریز توان طراحی در حوزه نظامی، شناورهای بخش غیر نظامی را نیز تولید می کند.
دبیر نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی در مورد جزئیات برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی IRANIMEX2015 گفت: 110 شرکت داخلی و 40 شرکت خارجی به صورت پاویون از کشورهایی آسیایی و اروپایی همچون چین، ترکیه، امارات متحده عربی، نروز، هند و سنگاپور در فضایی به وسعت بیش از 6 هزار و 500 متر مربع محصولات و توانمندی های خود را در حوزه صنایع دریایی و دریانوردی به نمایش می گذارند.
مسعود پیمان زاده با بیان اینکه بسیاری از کشورها نسبت به گذشته علاقه مند به حضور در این نمایشگاه هستند، گفت: فضای پس از برجام سبب شده شرکت های خارجی به حضور در ایران و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف از خود تمایل نشان دهند، ویژگی نمایشگاه امسال از نظر وسعت، تعداد شرکت کنندگان و سطح بازدید از منحصر بفردترین نمایشگاه ها خواهد بود.
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی نیز با بیان اینکه اقتصاد دانش محور از جمله راهکارهای توسعه صنایع دریایی است ، گفت : ایجاد ساختارهای مناسب چون صندوق های سرمایه گذاری جسورانه برای حمایت از نهادهای نوآورانه در حوزه دریایی ضرورت دارد.
حسین ابراهیم زاده فاضل در حاشیه نمایشگاه صنایع دریایی و دریا نوردی در کیش افزود : این ساختارها امروز در کشور وجود ندارند در حالی که از جمله راهکارهای توسعه صنایع دریایی اقتصاد دانش محور و استراتژی های اقیانوس های آبی به مفهوم بازارهایی دست نخورده ای است که رقیبی وجود ندارد.
وی باتاکید بر ضرورت ساختار سازی در این حوزه گفت : از جمله این ساختارها نهادهایی است که این نهادهای نوآورانه و فناورانه در حوزه صنایع دریایی را به صورت حرفه ای حمایت کند.
وی ادامه داد : این ساختارها در کشور وجود ندارد و همه تامین مالی این بخش ها به عهده بانک ها گذاشته شده در حالی که هر یک از بانک ها خود برای کاری ایجاد شده اند ضمن آنکه آنها علاقه ای برای حمایت از طرح های نوآورانه ندارند و باید ساختارها در کشور شکل گیرد تا بتوان وظیفه خود را در این حوزه انجام دهد.
این مسئول در حوزه صندوق توسعه صنایع دریایی هم گفت : این صندوق به عنوان تنها نهاد کشور که وظیفه توسعه پایدار صنایع دریایی را دارد تلاش کرده این توسعه پایدار با برنامه ریزی زنجیره محور پیاده کند .
وی اظهار کرد: بر این اساس نقاط آسیب زنجیره که بخش خصوصی رغبتی برای ورود به آن نداشته باشد مورد توجه و حمایت قرار گرفته است.
وی از جمله مزیت ها را در تولید شناورهای کوچک و متوسط عنوان کرد که در برخی حوزه های شناورهای بزرگ مزیت قابل توجه نیست و باید ایجاد مزیت کرد که در این راستا می توان با مشارکت های خارجی صاحب صنعت به صورت مشارکتی در حوزه شناورهای بزرگ و اقیانوس پیما این عملکرد را ارتقا داد.
ابراهیم زاده فاضل افزود : بررسی ها اولیه انجام شده و این امر قابل انجام است و امیدواریم در دوران پسا تحریم این ظرفیت ایجاد شود.
جمهوری اسلامی ایران برای حل معضل های اقتصادی و عبور از شرایط رکود نمی تواند صرفا به بخش های صنعتی و اقتصادی سهل الوصول تکیه کند بلکه باید از همه داشته های کشور بهره برداری کند تا بتواند رشد اقتصادی قابل قبول و مساله اشتغال را بهبود بخشد.
دریا موهبت بزرگ الهی است که خوشبختانه کشور ایران در شمال و جنوب از آن برخوردار است و بهره برداری مستقیم و غیرمستقیم از دریا می تواند نقش مهمی در توسعه اقتصاد و صنعت کشور داشته باشد.
اکنون 200 بندر بزرگ و کوچک تجاری و صیادی در دریاها وجود دارد و امید است در برنامه ششم توسعه کشور اقتصاد دریا یکی از مهمترین جهت گیری هایی باشد که باید به صورت اساسی به آن پرداخته شود و حتما باید به صنعت دریایی توجه ویژه داشته باشیم.

 

 

ایرنا

تعداد بازدید: 530 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  طرح سوال مجلس ازوزیرراه درباره عملکرد«سازمان بنادر»کلیدخورد
  کاهش۳۷درصدی ترددخودروهای شخصی درجاده ها
  پاسخ به سوالات درباره نحوه حمایت ازخانوارهادرمحدودیت های کرونا
  اتصال شبکه ریلی ایران به ترکیه ازمسیرارومیه درحال پیگیری است
  درخواست برای کاهش ساعت کاری مترومشهد
  سکه۶اذر۱۳۹۹به۱۰میلیون و۹۰۰هزارتومان سقوط کرد
  تلاش برای افزایش سهم بنادرایران درحوزه اوراسیا
  اغازثبت نام وام کرونا
  پاسخ شهردارتهران‌ به دغدغه رانندگان تاکسی
  اذرماه؛زمان تحقق یک رویا
  افتتاح ویدئوکنفرانسی راه اهن خواف_هرات تادوهفته اینده
  سانحه رانندگی درمحوراهر_ورزقان یک کشته برجای گذاشت
  کاهش۴دهم درصدی تردد درشبانه روزگذشته
  کاهش۳۹درصدی تردد درمحورهای خراسان جنوبی
  جاده اردبیل_سرچم تاسه سال اینده بزرگراه میشود
  قیمت دلار۶اذر۱۳۹۹به۲۴هزارو۸۵۰تومان رسید
  بانوسانات ارزی هرروشی محکوم به شکست است
  فازسوم خط۱متروتبریزیک هفته تعطیل است
  هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم شد
  تکمیل راه اهن اسفراین به قرارگاه خاتم الانبیاواگذارمیشود
  رصدخرابی پله های برقی به صورت مستمر
  اولویت راه اهن،مراقبت ازسلامت کارکنان ومسافران
  خطیب زاده:خط اهن هرات_خواف،دستاوردمهم ایران وافغانستان
  تقویت جایگاه ایران درترانزیت منطقه ای باافتتاح راه اهن خواف_هرات
  معاینه فنی،شرط رفع توقیف موتورسیکلت هاشود
  قیمتهادرقبوض گازتغییرمیکند
  درباران چگونه ماسک بزنیم؟
  بارش برف وباران درمحورهای۱۳استان
  اوضاع اجاره وقیمت خانه درابان۹۹
  بارش باران وبرف درجاده کرج_چالوس
  مالیات برخانه های خالی درایستگاه اخر
  ساخت١٠٠٠واحدمسکونی ویژه محرومان،حاشیه شهرمشهد
  قیمت مسکن در٧منطقه تهران کاهش یافت
  برگشت١٦هزارخودرو ازمبادی ورودی شهرهای مازندران
  هشداربارش شدیدبرف وباران در٢١استان
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
  ادامه گزارش های تصویری 1
  1    2 
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار