تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 1 اردیبهشت 1394 - 12:46   
  تازه ترین اخبار: پلیس: قربانیان، مسافران پراوز لغو شده "تهران - ساری" بودند      پیامد دو نرخی بودن ارز چیست؟     ‌برنامه‌ای برای حذف یارانه نان نداریم/حضور جهانگیری در جلسه کارگزاران به معنای رفتار انتخاباتی دولت نیست/یارانه هیچ‌کس قطع نشده/وام مسکن همان ۵۰ میلیون     هشیار باشیم که با رفع تحریم ها، واردات به کشور افزایش نیابد     طناب‌کشی سیاسی با پول‌های کثیف      بازپیرایی چهره مخدوش پایتخت      آمریکایی‌ها در بازار ایران     طرح ایران برای پایان بحران یمن چه می گوید؟     حمایت افغانستان از سرمایه‌گذاران ایرانی      آیین‌نامه حقوق مسافر به نفع ایرلاین‌ها نیست     جمع آوری چتر‌های ویژه فروش روزانه آرم طرح ترافیک از سطح شهر      پرداخت خسارت به تاخیرات پروازی بالای ۴ ساعت     کاهش 10 درصدی قیمت مسکن در فروردین 94     پلهای مکانیزه حادثه ساز و مسئولانی که ناگزیر از ساخت آن هستند     تعیین استاندارد قطعات خودرو در معاینات فنی/ بی توجهی به کیفیت قطعات خودرو جان انسان ها را با خطر مواجه می‌کند     کارنامه فروردین بازارهای مالی     استفاده از امکانات بندر آستارا برای منطقه ویژه اقتصادی نمین     معروف در ال کلاسیکوی والیبال     رونق اقتصاد دریایی با ایجاد زیرساخت‌ها     علت بی انگیزگی مردم در پرداخت کرایه با تاکسیمتر برطرف شود     اعضای تیم ملی والیبال آزمایش خون دادند     نگرانی کارشناسان از افزایش ارزش دلار و تاثیر بر اقتصاد جهانی     عرضه خودروهای هیبریدی تویوتا     ‌‌آیین‌نامه حقوق مسافر بالأخره تعیین تکلیف شد/ جزئیات نهایی شدن این آیین‌نامه از زبان وزیر راه     مخالفت مجلس با دوفوریت تمدید اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری     خرید ۳ فروند بوئینگ ۷۳۷ بیست و چهار ساله توسط یک ایرلاین داخلی     میدان منیریه دو نیم‌ می‌شود/ آخرین وضعیت ساماندهی میدان ولیعصر     جدال لفظی پرسپولیسی‌ها و تائید پنالتی سوخته/ خداداد محبوب‌ترین شد     قطب دریایی شمال کشور در مسیر توسعه     طراحی سیاست‌های جدید جهش تعاون/ ورود نسل تازه تعاون به اقتصاد       
 
   آخرین اخبار  
  پلیس: قربانیان، مسافران پراوز لغو شده "تهران - ساری" بودند
  پیامد دو نرخی بودن ارز چیست؟
  ‌برنامه‌ای برای حذف یارانه نان نداریم/حضور جهانگیری در جلسه کارگزاران به معنای رفتار انتخاباتی دولت نیست/یارانه هیچ‌کس قطع نشده/وام مسکن همان ۵۰ میلیون
  هشیار باشیم که با رفع تحریم ها، واردات به کشور افزایش نیابد
  طناب‌کشی سیاسی با پول‌های کثیف
  بازپیرایی چهره مخدوش پایتخت
  آمریکایی‌ها در بازار ایران
  طرح ایران برای پایان بحران یمن چه می گوید؟
  حمایت افغانستان از سرمایه‌گذاران ایرانی
  آیین‌نامه حقوق مسافر به نفع ایرلاین‌ها نیست
  جمع آوری چتر‌های ویژه فروش روزانه آرم طرح ترافیک از سطح شهر
  پرداخت خسارت به تاخیرات پروازی بالای ۴ ساعت
  کاهش 10 درصدی قیمت مسکن در فروردین 94
  پلهای مکانیزه حادثه ساز و مسئولانی که ناگزیر از ساخت آن هستند
  تعیین استاندارد قطعات خودرو در معاینات فنی/ بی توجهی به کیفیت قطعات خودرو جان انسان ها را با خطر مواجه می‌کند
  کارنامه فروردین بازارهای مالی
  استفاده از امکانات بندر آستارا برای منطقه ویژه اقتصادی نمین
  معروف در ال کلاسیکوی والیبال
  رونق اقتصاد دریایی با ایجاد زیرساخت‌ها
  علت بی انگیزگی مردم در پرداخت کرایه با تاکسیمتر برطرف شود
  اعضای تیم ملی والیبال آزمایش خون دادند
  نگرانی کارشناسان از افزایش ارزش دلار و تاثیر بر اقتصاد جهانی
  عرضه خودروهای هیبریدی تویوتا
  مخالفت مجلس با دوفوریت تمدید اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری
  ‌‌آیین‌نامه حقوق مسافر بالأخره تعیین تکلیف شد/ جزئیات نهایی شدن این آیین‌نامه از زبان وزیر راه
  خرید ۳ فروند بوئینگ ۷۳۷ بیست و چهار ساله توسط یک ایرلاین داخلی
  میدان منیریه دو نیم‌ می‌شود/ آخرین وضعیت ساماندهی میدان ولیعصر
  قطب دریایی شمال کشور در مسیر توسعه
  جدال لفظی پرسپولیسی‌ها و تائید پنالتی سوخته/ خداداد محبوب‌ترین شد
  طراحی سیاست‌های جدید جهش تعاون/ ورود نسل تازه تعاون به اقتصاد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
   گزارش تصویری 2  
تصاویر امکانات برج های مسکونی
تصاویر امکانات برج های مسکونی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 7980پنجشنبه، 23 دی 1389 - 18:44
هواپیمای جنگنده شفق ایران
  

هواپیمای جنگنده ی شفق ایران
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

هواپیمای جنگنده شفق ایران

bia2airforce.blogfa.com

هواپیمای جنگنده ی شفق ایران
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

در مورد هواپیمای جنگی شفق که توجه جهان هوانوردی را به خود معطوف ساخت و سایتها و مجله های مشهور صنعت هوانوردی در مورد آن دست به گمانه زنی پرداختند و آن را ستوده و نشانه ایی از پیشرفت صنایع هوایی ایران دانستند. طراحی و ساخت این جنگنده ابتدا قرار بود با همکاری روسیه انجام شود اما با توجه به فشارها و تهدیدهای آمریکا، روسیه خود را از این برنامه کنار کشید و طرحان و کارشناسان ایرانی به ویژه دانشگاه صنعتی شریف برای رو کم کنی هم که شده با همت و تلاش خودشان کار طراحی را انجام داده و به مرحله ساخت اولین نمونه رسیدند.

در واقع همان گونه که سایت اینترنتی روسین دیفنس نوشته بود، ایران با طراحی و ساخت این جنگنده و نمایش آن همه را شگفت زده کرد. با ساخت این جنگنده صنایع هوایی ایران به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته است. این سایت اینترنتی همچنین در مورد این هواپیما می نویسد شفق از موتور روسی RD-33 کلیموف استفاده می کند و از کابین پیشرفته ایی مجهز به سامانه های نمایشگر رنگی ساخت روسیه استفاده می برد. این نمایشگرها را می توان قابل مقایسه با نمایشگرهای چند کاره و رنگی مورد استفاده در هواپیمای جنگی F/A-22 آمریکا دانست. این سایت شفق را با طرح هواپیمای MiG I-2000 روسیه قابل مقایسه دانسته است.

از ویژگی های شفق میتوان به طراحی ویژه و آیرودینامیک تحسین برانگیز آن اشاره کرد. از شکل و شمایل هواپیما و همچنین ورودیهای هوای موتور آشکار است که طراحان تلاش بسیاری به خرج داده اند تا بازتابش راداری هواپیما را به کمترین حد ممکن برسانند تا امکان کشف و رهگیری آن دشوارتر باشد. در واقع می توان شفق را اولین هواپیمای جنگی استیلث ایرانی به حساب آورد. نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد.

احتمالا طراحان با آینده نگری امکان استفاده از موشکهای هدایت شونده روسی را مد نظر داشته اند. ایران گفتگوهایی را برای تولید موتور پیشرفته روسی به نام RD-33 انجام داده است و گویا گفتگو هایی نیز در زمینه تولید تحت امتیاز نمایشگرهای چند منظوره ساخت روسیه در جریان است. این هواپیما که اولین نمونه آن سال قبل ساخته شد، قرار است که دو سال دیگر، با نقش نظامی یا آموزشی، وارد خدمت نیروی هوایی شود. به هر روی شفق گام تحسین برانگیزی در صنایع هوایی ایران به حساب آمده و طراحی و ساخت آن موجب افتخار و سربلندی ایرانیان است.


همزمان با به پایان آمدن کار آزمایش سه جنگنده جدید ایرانی، یعنی هواپیماهای شفق، صاعقه و آذرخش، ایرانیان نیز به این باور رسیدند که تنها علم غربی نیست که می تواند برتر باشد، بلکه می شود به قول بزرگان، ایرانی، می تواند و برای نخستین بار در منطقه ایران این کار را انجام داد.

پس از استقبال شما خوانندگان عزیز از مقاله مربوط به هواپیمای شفق، بر آن شدم که مقاله ای را نیز به طور مشترک، به پرداختن به بررسی هواپیماهای صاعقه و آذرخش اختصاص دهم. از سال ها پیش، طرح هواپیمایی به نام اوج در کار بود که البته این طرح ادامه نیافت. اما با پیگیری مسئولان، در آذر سال 1379، سرتیپ علی اکبر شوقی، رئیس دانشگاه شهید ستاری، اعلام کرد که هواپیمای جدیدی که با نام صاعقه در راه است، در سال 1382، اولین پرواز های آزمایشی خود را به انجام خواهد رساند.

در تابستان سال 1383، صدا و سیما، تصاویر و فیلم های ویدیویی این هواپیمای جدید را با توضیحات کامل نمایش داده و بدین گونه بود که این هواپیما به ایرانیان معرفی گردید. در این هواپیما، از بدنه هواپیمای اف-5 آمریکایی، به دلیل طراحی خوب و قدرت مانور بالای آن الهام گرفته شده است. تفاوت اساسی ظاهری این هواپیما با اف-5، وجود دو سکان عمودی V شکل می باشد که برای ایجاد توانایی لازم برای مانور پذیری بهتر جنگنده صورت گرفته است. هواپیمای جنگنده صاعقه در حقیقت یک نمونه 10تا 15 درصد بزرگتر شده هواپیماهای اف-5 با سکانهای عمودی پروانه ای به منظور افزایش مانورپذیری و کاهش سطح مقطع راداری با سیستم های الکترونیک و موتورهای روسی می باشد.

پیشرانه این هواپیما دو دستگاه موتور RD-33 می باشد که از موتورهای هواپیمای اف-5 بسیار قدرتمندتر بوده امکان پرواز تا سرعتهای 5/1تا 8/1 ماخ را به این هواپیما می دهد. رادار این هواپیما از نوع N019-ME که در ایران بهسازی شده تا کارایی آن بر ضد اهداف زمینی افزایش یابد. بیشترین وزن محموله این هواپیما 4,400 کیلوگرم و وزن خالی این هواپیما 8,000 کیلوگرم و بیشترین وزن برخاست این هواپیما 15,000 تا 18,000 کیلوگرم بوده و بردی در حدود 600 کیلومتر را داراست. این هواپیما، برای اولین بار، در طی سفر خامنه ای به همدان پروازی آزمایشی را با موفقیت تمام به انجام رساند.

اما هواپیمای آذرخش را می توان یک جنگنده اف-5 دانست که در آن مساحت بال ها تا حدودی افزایش یافته و موتورها و اویونیک آن با نمونه های جدیدتر روسی تعویض گشته است. مشهود ترین تفاوت این هواپیما با جنگنده اف-5، ورودی موتورهای به وضوح بزرگتر آن است که در نتیجه نصب موتور قدرتمند تر و نیاز به ورودی هوای بزرگتر حاصل آمده است.

نظر شخصی بنده در مورد جنگنده ساخت ایران چنین عنوان می کنم که با توجه به این که حتی شرایط تا حدودی در کشور های مجاور منطقه مانند ترکیه یا عربستان بهتر نیز هست، این کشورها از خود هیچ گونه توانایی را حتی برای اصلاح جنگنده های خارجی از خود نشان نداده اند. همین موضوع، برتری ایران مشخص می سازد چرا که ایران حتی با وجود تحریم های اقتصادی فراوان، قادر به طراحی و ساخت دو جنگنده مستقل و اصلاح یک نمونه خارجی شده است.

بنده اغراق های برخی که اعلام می کنند که این هواپیما ها حتی هواپیماهای غربی چون جنگنده F/A-22 را مغلوب می سازند را به طور کامل رد می نمایم. چون اگر واقع گرا باشیم، ایران یک کشور در حال توسعه است و نمی توان از او انتظار ساخت چنین جنگنده هایی را در وهله اول داشت، بلکه به تدریج باید به این اهداف دست پیدا کرد. در این اوضاع طراحی و ساخت چنین جنگنده هایی، با توانایی های نسبتاً خوب و قابل قبول، خود افتخار بزرگی محسوب می شود که کشورهای دیگر منطقه، ناتوانی خود را در برابر انجام چنین امور پراهمیتی، بوضوح نشان داده اند.

این هواپیما در سه نوع می باشد: ۱. نوع تک نفره که احتمالا به عنوان هواپیمای شکاری استفاده می شود. ۲. دو نفره ی آموزشی . ۳. دو نفره جنگی. در ضمن این هواپیما به تولید انبوه نرسیده است.

 

 

تعداد بازدید: 2165 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
امین
| |    | 1389/11/5 - 04:17 |     1     0     |
تشکر میکنم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   هواپیمایی آسمان  
 
   پربیننده ترین خبرها  
  پدال هفت‌میلیارد دلاری برای سرعت‌گیری قطار
  اما و اگرهای وضعیت مسکن در سال 94
  تصادف مرگبار در اتوبان همت
  رکورد بی‌نظیر برای رونالدو/ رسیدن مسی به مرز 400 گل
  نخستین سوخت‌گیری خودکار موفق پهپاد در میان آسمان
  روزنامه های ورزشی صبح دوشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۴
  قطاروعده مسئولان به ایستگاه۹۴رسید/ راه آهن ارومیه- مراغه۱۵ساله شد
  قیمت برخی خودروهای داخلی کاهش یافت
  سرخابی‌ها در پارکینگ خودروسازان؟
  شجاع ترین پسربچه جهان کیست؟+ عکس
  پل طبیعت تهران جزو5سازه برترجهان انتخاب شد
  بیکارترین رشته‌ها کدامند؟
  خودروهای لوکس حادثه ساز شدند/3 نفر جان خود را از دست دادند
  جنایت داعش در افغانستان + عکس
  «ماست‌بندی» نیاز به مجوز دارد ولی موسسه مالی و اعتباری نه؟
  ‌جریمه ۲۰۰ میلیون تومانی تولیدکننده معروف کفش پیاده‌روی
  روزنامه های ورزشی صبح یکشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۴
  دردسر نوری در فرودگاه امام خمینی (ره)
  روزنامه های ورزشی صبح سه شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
  انعقاد قرارداد خرید 500 دستگاه واگن مسافری با کشور خارجی‌ به ارزش 700 میلیون یورو
  سعودی‌ها به دنبال نسل‌کشی شیعیان
  آخرین وضعیت میزان افزایش قیمت خودرو
  نرخ سود بانکی به کجا می‌رود؟
  انتقاد بانک مرکزی از پیش‌دستی بانک‌ها در تعیین نرخ سود بانکی
  ادامه پرداخت یارانه نقدی به همه منجر به تخریب اقتصاد می‌شود/ لزوم پرداخت یارانه تنها به ۳۰ درصد مردم
  نظرها و خبرها◄ تنوع مسیرهای ریلی در اولویت است یا دوخطه شدن آنها؟
  جایگاه ایران در 10 شاخص جهانی
  توافق برای ثبت نام تمامی مهاجران افغان ، مذاکره درباره حق آبه هیرمند
  خوش خبر: تیم ملی والیبال با 16 بازیکن راهی فنلاند خواهدشد
  افزایش غیرقانونی قیمت کارخانه‌ای خودروها
  جدال لفظی پرسپولیسی‌ها و تائید پنالتی سوخته/ خداداد محبوب‌ترین شد
  دردهایی که با کاهش نرخ سود درمان نمی شود
  رهبرپور: قانون مبارزه با قاچاق کالا همچنان رویکرد بازدارندگی کیفرگرا را دنبال می‌کند
  ایرانیان به کدام کشورها می‌توانند بدون ویزا سفر کنند؟
  نگرانی آمریکا از اقدام ایران در مبارزه با دزدان دریایی
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
افتتاح‌متروشهرک‎شریعتی‎باحضورقالیباف/تصاویر
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: گروه نرم افزاری فکا