تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
سه شنبه، 12 اسفند 1393 - 16:04   
  تازه ترین اخبار:قیمت پیراهن‌های ایرانی در فروشگاه‌های برنددار 3 برابر می‌شود!     صندوق منطقه‌ای مقابله با ریزگردها تاسیس می‌شود     جولان گرانفروشان در بازار بلیت هواپیما     افتتاح خط تولید بردهای الکترونیکی سیستم اتوماسیون صنعتی     قانون برند به تصویب مجلس می‌رسد     11 مانع اصلی تولید در ایران     آغاز فعالیت گسترده چینی‌ها درآزادراه شمال/ توافق جدید ایران و چین     وزارت نیرو در خصوص حفظ حریم و بستر سواحل دریا اختیار ندارد     تولید، حمایت واقعی می‌خواهد و بس...     برخورد با قاچاقچیان چوب در غرب گیلان تشدید شود     سخنرانی برای صندلی‌های خالی کنگره     آغاز سنجش «فقر چندبعدی» از برنامه ششم     مصباحی‌مقدم: درآمد و هزینه هدفمندی همخوان نیست/ ابوترابی: هزینه‌ها متناسب با درآمد تعیین می‌شود     استفاده از قلیان ممنوع شد     نظر پدر جلاد داعش درمورد پسرش     خطر از دست رفتن 14 میلیون شغل در صنعت گردشگری     بیل گیتس ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد      کاهش تورم را با کاهش قیمت اشتباه نگیرید     اکثر نمایندگان قدیمی اتاق بازرگانی بزرگترین بدهکاران مالی هستند     آزادراهی که عوارض منطقی ندارد/ اعتراض مسافران و مسئولان     لزوم ثبات قیمت بلیط سفر هوایی به جزیره کیش/کیش ایر همکاری کند     افزایش نرخ رسمی یورو و کاهش پوند+جدول     مقاصد پرطرفدار سفرهای خارجی کدامند؟     جزئیات دستور ۲وزیر برای ال‌سی داخلی     واحد‌های صنفی پس از ۵ بار تخلف ۶ ماه تعطیل می‌شوند     چشم‌انداز روشنی برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور وجود دارد      برخورد خودروی ۲۰۶ با درخت‌های حاشیه خیابان/ راننده ۲۲ ساله جان خود را از دست داد     بالاترین دستمزد در ایران و آمریکا     همه نامزدهای انتخاباتی از یک حساب پول مصرف کنند     وزارت صنعت در حوزه نظارت و بازرسی بازار بسیار بد عمل کرده است       
 
   آخرین اخبار  
  قیمت پیراهن‌های ایرانی در فروشگاه‌های برنددار 3 برابر می‌شود!
  صندوق منطقه‌ای مقابله با ریزگردها تاسیس می‌شود
  جولان گرانفروشان در بازار بلیت هواپیما
  افتتاح خط تولید بردهای الکترونیکی سیستم اتوماسیون صنعتی
  قانون برند به تصویب مجلس می‌رسد
  11 مانع اصلی تولید در ایران
  آغاز فعالیت گسترده چینی‌ها درآزادراه شمال/ توافق جدید ایران و چین
  وزارت نیرو در خصوص حفظ حریم و بستر سواحل دریا اختیار ندارد
  تولید، حمایت واقعی می‌خواهد و بس...
  برخورد با قاچاقچیان چوب در غرب گیلان تشدید شود
  سخنرانی برای صندلی‌های خالی کنگره
  آغاز سنجش «فقر چندبعدی» از برنامه ششم
  مصباحی‌مقدم: درآمد و هزینه هدفمندی همخوان نیست/ ابوترابی: هزینه‌ها متناسب با درآمد تعیین می‌شود
  استفاده از قلیان ممنوع شد
  نظر پدر جلاد داعش درمورد پسرش
  خطر از دست رفتن 14 میلیون شغل در صنعت گردشگری
  بیل گیتس ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد
  کاهش تورم را با کاهش قیمت اشتباه نگیرید
  اکثر نمایندگان قدیمی اتاق بازرگانی بزرگترین بدهکاران مالی هستند
  آزادراهی که عوارض منطقی ندارد/ اعتراض مسافران و مسئولان
  لزوم ثبات قیمت بلیط سفر هوایی به جزیره کیش/کیش ایر همکاری کند
  افزایش نرخ رسمی یورو و کاهش پوند+جدول
  مقاصد پرطرفدار سفرهای خارجی کدامند؟
  جزئیات دستور ۲وزیر برای ال‌سی داخلی
  واحد‌های صنفی پس از ۵ بار تخلف ۶ ماه تعطیل می‌شوند
  چشم‌انداز روشنی برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور وجود دارد
  برخورد خودروی ۲۰۶ با درخت‌های حاشیه خیابان/ راننده ۲۲ ساله جان خود را از دست داد
  بالاترین دستمزد در ایران و آمریکا
  همه نامزدهای انتخاباتی از یک حساب پول مصرف کنند
  وزارت صنعت در حوزه نظارت و بازرسی بازار بسیار بد عمل کرده است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
   گزارش تصویری 2  
تصاویر امکانات برج های مسکونی
تصاویر امکانات برج های مسکونی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 7980پنجشنبه، 23 دی 1389 - 17:44
هواپیمای جنگنده شفق ایران
  

هواپیمای جنگنده ی شفق ایران
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

هواپیمای جنگنده شفق ایران

bia2airforce.blogfa.com

هواپیمای جنگنده ی شفق ایران
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

در مورد هواپیمای جنگی شفق که توجه جهان هوانوردی را به خود معطوف ساخت و سایتها و مجله های مشهور صنعت هوانوردی در مورد آن دست به گمانه زنی پرداختند و آن را ستوده و نشانه ایی از پیشرفت صنایع هوایی ایران دانستند. طراحی و ساخت این جنگنده ابتدا قرار بود با همکاری روسیه انجام شود اما با توجه به فشارها و تهدیدهای آمریکا، روسیه خود را از این برنامه کنار کشید و طرحان و کارشناسان ایرانی به ویژه دانشگاه صنعتی شریف برای رو کم کنی هم که شده با همت و تلاش خودشان کار طراحی را انجام داده و به مرحله ساخت اولین نمونه رسیدند.

در واقع همان گونه که سایت اینترنتی روسین دیفنس نوشته بود، ایران با طراحی و ساخت این جنگنده و نمایش آن همه را شگفت زده کرد. با ساخت این جنگنده صنایع هوایی ایران به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته است. این سایت اینترنتی همچنین در مورد این هواپیما می نویسد شفق از موتور روسی RD-33 کلیموف استفاده می کند و از کابین پیشرفته ایی مجهز به سامانه های نمایشگر رنگی ساخت روسیه استفاده می برد. این نمایشگرها را می توان قابل مقایسه با نمایشگرهای چند کاره و رنگی مورد استفاده در هواپیمای جنگی F/A-22 آمریکا دانست. این سایت شفق را با طرح هواپیمای MiG I-2000 روسیه قابل مقایسه دانسته است.

از ویژگی های شفق میتوان به طراحی ویژه و آیرودینامیک تحسین برانگیز آن اشاره کرد. از شکل و شمایل هواپیما و همچنین ورودیهای هوای موتور آشکار است که طراحان تلاش بسیاری به خرج داده اند تا بازتابش راداری هواپیما را به کمترین حد ممکن برسانند تا امکان کشف و رهگیری آن دشوارتر باشد. در واقع می توان شفق را اولین هواپیمای جنگی استیلث ایرانی به حساب آورد. نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد.

احتمالا طراحان با آینده نگری امکان استفاده از موشکهای هدایت شونده روسی را مد نظر داشته اند. ایران گفتگوهایی را برای تولید موتور پیشرفته روسی به نام RD-33 انجام داده است و گویا گفتگو هایی نیز در زمینه تولید تحت امتیاز نمایشگرهای چند منظوره ساخت روسیه در جریان است. این هواپیما که اولین نمونه آن سال قبل ساخته شد، قرار است که دو سال دیگر، با نقش نظامی یا آموزشی، وارد خدمت نیروی هوایی شود. به هر روی شفق گام تحسین برانگیزی در صنایع هوایی ایران به حساب آمده و طراحی و ساخت آن موجب افتخار و سربلندی ایرانیان است.


همزمان با به پایان آمدن کار آزمایش سه جنگنده جدید ایرانی، یعنی هواپیماهای شفق، صاعقه و آذرخش، ایرانیان نیز به این باور رسیدند که تنها علم غربی نیست که می تواند برتر باشد، بلکه می شود به قول بزرگان، ایرانی، می تواند و برای نخستین بار در منطقه ایران این کار را انجام داد.

پس از استقبال شما خوانندگان عزیز از مقاله مربوط به هواپیمای شفق، بر آن شدم که مقاله ای را نیز به طور مشترک، به پرداختن به بررسی هواپیماهای صاعقه و آذرخش اختصاص دهم. از سال ها پیش، طرح هواپیمایی به نام اوج در کار بود که البته این طرح ادامه نیافت. اما با پیگیری مسئولان، در آذر سال 1379، سرتیپ علی اکبر شوقی، رئیس دانشگاه شهید ستاری، اعلام کرد که هواپیمای جدیدی که با نام صاعقه در راه است، در سال 1382، اولین پرواز های آزمایشی خود را به انجام خواهد رساند.

در تابستان سال 1383، صدا و سیما، تصاویر و فیلم های ویدیویی این هواپیمای جدید را با توضیحات کامل نمایش داده و بدین گونه بود که این هواپیما به ایرانیان معرفی گردید. در این هواپیما، از بدنه هواپیمای اف-5 آمریکایی، به دلیل طراحی خوب و قدرت مانور بالای آن الهام گرفته شده است. تفاوت اساسی ظاهری این هواپیما با اف-5، وجود دو سکان عمودی V شکل می باشد که برای ایجاد توانایی لازم برای مانور پذیری بهتر جنگنده صورت گرفته است. هواپیمای جنگنده صاعقه در حقیقت یک نمونه 10تا 15 درصد بزرگتر شده هواپیماهای اف-5 با سکانهای عمودی پروانه ای به منظور افزایش مانورپذیری و کاهش سطح مقطع راداری با سیستم های الکترونیک و موتورهای روسی می باشد.

پیشرانه این هواپیما دو دستگاه موتور RD-33 می باشد که از موتورهای هواپیمای اف-5 بسیار قدرتمندتر بوده امکان پرواز تا سرعتهای 5/1تا 8/1 ماخ را به این هواپیما می دهد. رادار این هواپیما از نوع N019-ME که در ایران بهسازی شده تا کارایی آن بر ضد اهداف زمینی افزایش یابد. بیشترین وزن محموله این هواپیما 4,400 کیلوگرم و وزن خالی این هواپیما 8,000 کیلوگرم و بیشترین وزن برخاست این هواپیما 15,000 تا 18,000 کیلوگرم بوده و بردی در حدود 600 کیلومتر را داراست. این هواپیما، برای اولین بار، در طی سفر خامنه ای به همدان پروازی آزمایشی را با موفقیت تمام به انجام رساند.

اما هواپیمای آذرخش را می توان یک جنگنده اف-5 دانست که در آن مساحت بال ها تا حدودی افزایش یافته و موتورها و اویونیک آن با نمونه های جدیدتر روسی تعویض گشته است. مشهود ترین تفاوت این هواپیما با جنگنده اف-5، ورودی موتورهای به وضوح بزرگتر آن است که در نتیجه نصب موتور قدرتمند تر و نیاز به ورودی هوای بزرگتر حاصل آمده است.

نظر شخصی بنده در مورد جنگنده ساخت ایران چنین عنوان می کنم که با توجه به این که حتی شرایط تا حدودی در کشور های مجاور منطقه مانند ترکیه یا عربستان بهتر نیز هست، این کشورها از خود هیچ گونه توانایی را حتی برای اصلاح جنگنده های خارجی از خود نشان نداده اند. همین موضوع، برتری ایران مشخص می سازد چرا که ایران حتی با وجود تحریم های اقتصادی فراوان، قادر به طراحی و ساخت دو جنگنده مستقل و اصلاح یک نمونه خارجی شده است.

بنده اغراق های برخی که اعلام می کنند که این هواپیما ها حتی هواپیماهای غربی چون جنگنده F/A-22 را مغلوب می سازند را به طور کامل رد می نمایم. چون اگر واقع گرا باشیم، ایران یک کشور در حال توسعه است و نمی توان از او انتظار ساخت چنین جنگنده هایی را در وهله اول داشت، بلکه به تدریج باید به این اهداف دست پیدا کرد. در این اوضاع طراحی و ساخت چنین جنگنده هایی، با توانایی های نسبتاً خوب و قابل قبول، خود افتخار بزرگی محسوب می شود که کشورهای دیگر منطقه، ناتوانی خود را در برابر انجام چنین امور پراهمیتی، بوضوح نشان داده اند.

این هواپیما در سه نوع می باشد: ۱. نوع تک نفره که احتمالا به عنوان هواپیمای شکاری استفاده می شود. ۲. دو نفره ی آموزشی . ۳. دو نفره جنگی. در ضمن این هواپیما به تولید انبوه نرسیده است.

 

 

تعداد بازدید: 2126 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
امین
| |    | 1389/11/5 - 03:17 |     1     0     |
تشکر میکنم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   هواپیمایی آسمان  
 
   پربیننده ترین خبرها  
  روزنامه های ورزشی یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
  رکود ادامه‌دار بازار مسکن تا سال آینده
  روزنامه های ورزشی سه شنبه۱۳۹۳/۱۲/۱۲
  روزنامه های ورزشی دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
  دستور وزیر برای کاهش آورده متقاضیان مسکن مهر تا حد امکان
  برترین گلزنان لالیگا
  "سعید" مشکل روادید ندارد/ در 2 گروه به امارات می رویم
  شکایت یک راننده از نهادریاست جمهوری/ کارمندان احمدی نژاد درپرونده
  قیمت برخی خودروهای داخلی افزایش یافت
  حرف تازه اوباما درباره ایران و مذاکرات هسته ای
  جزئیات گرانی‌ حامل‌‌های انرژی از فروردین/ جدول بارمالی قبوض انرژی
  امضای مسی روی گوشی موبایل (عکس)
  ولاسکو والیبال ایران را متحول کرد/ کواچ کم تجربه است
  تمهیدات ویژه برای صدور گواهینامه رانندگی/رانندگان تاریخ اعتبار گواهینامه خود را پیش از سفر کنترل کنند
  شکنجه مرگبار یک سگ با پراید + تصاویر
  بلاتکلیفی متقاضیان مسکن مهر پردیس ۶ ماهه شد
  توافق هسته ای ایران و۱+۵، ۱۵ ساله است
  ربات گوجه‌ای+تصاویر
  درخشان بهتر از قطبی است
  آسیا منتظر تماشای دوباره پرسپولیس
  واردات خودرو مشروط شد
  قیمت طلا، سکه و ارز صبح سه شنبه، ۱۲ اسفند
  مه و رطوبت 100 درصدی هوا خوزستان را فرا گرفت
  قیمت طلا، سکه و ارز صبح یکشنبه، ۱۰ اسفند
  نظر پدر جلاد داعش درمورد پسرش
  متروی میدان ولی عصر(عج) به بهره برداری رسید
  سایت «انسجام ملی» آغاز به کار کرد
  گلایه از عدم حمایت از صادرکنندگان در کشور
  افزایش تقاضای خرید طلا در چین، قیمت‌ را بالا برد
  چرا مسکن از رکود خارج نشد؟
  قرارداد جدید ایران و پژو سرانجام نهایی شد/ اعلام جزئیات قرارداد
  تردد روان و جوی آرام در جاده‌های کشور
  سرنوشت وام مسکن 80 میلیونی از زبان عبده ‏تبریزی
  جزئیات محرومیت اجتماعی دارندگان کارت معافیت خرید خدمت تعیین شد
  نخستین تساوی رئال مادرید در لالیگا/ امیدها به نیوکمپ بازگشت
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
افتتاح‌متروشهرک‎شریعتی‎باحضورقالیباف/تصاویر
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: گروه نرم افزاری فکا