تماس با ما   |  پیوندها   |  rss   |  درباره ما  
  صفحه اول     حمل و نقل زمینی     حمل و نقل دریایی     حمل و نقل ریلی     حمل و نقل هوایی     اقتصادی  
دوشنبه، 10 فروردین 1394 - 16:21   
  تازه ترین اخبار:با شرایط امروز اتحاد ایرلاین‌ها دور از ذهن است     ملت یمن نقشه منطقه را تغییر خواهد داد/ سرپیچی خلبان از فرمان آل سعود     بازگشایی قطعه چهارم آزادراه تهران ـ شمال     رویکرد اصلی بازار کار باید رشد بهره وری باشد     خلخال غرق در جشن نوزایی طبیعت/گردش چهار فصل در ۱۲۰ کیلومتر     "هما" از فهرست واگذاری‌ها خارج می‌شود     خودرویی بدون شیشه و پنجره+تصاویر     اعلام زمان ثبت‎نام اولین آزمون استخدامی ۹۴     انگلیس: به نفع همه است که به توافق برسیم     مسافران از سفر با شناورهای گردشگری غیرمجاز پرهیز کنند     ساعات ۱۷ تا ۱۸ اوج تردد در جاده‌های کشور طی شبانه روز گذشته     عمان ایر ۲۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ سفارش داد     چهار نفر در سواحل چابهار جان خود را از دست دادند      تاثیرگذارترین لژیونرهای برتر ایرانی را بشناسید      مالیات شاخص پویای اقتصاد      سکوت مدعیان حقوق بشر در قبال کشتار مردم یمن تأسف آور است     ارتقای عملکرد باتری‌ها با ابریشم طبیعی     ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور در هیات وزیران تصویب شد     رونق اقتصادی در گرو توسعه صادرات/ بی‌ثباتی قوانین عامل ناامنی صادرکنندگان      بررسی ماهیت و ضرورت تجارت ترجیحی با کشورها     تصادف 4 دستگاه اتوبوس 25 مصدوم بر جای گذاشت     ۱۴ مصدوم و دو کشته در حوادث رانندگی روز گذشته خوزستان     سود سپرده‌های لحظه‌ای کارتخوان‌ها بیشتر از هزینه استهلاک این دستگاه‌هاست      راه اندازی اولین سامانه ملی مشاغل ایران در سال جاری/ مسکن اجتماعی رونمایی می‌شود     توسعه گردشگری دریایی در سال 94 با همکاری ادارات کل بنادر و گردشگری     بشاراسد: گسترش فعالیت داعش از زمان آغاز حملات ائتلاف آمریکایی/اندیشه مشترک عربستان و داعش     بخش خصوصی چه می خواهد؟/ همدلی برای رشد اقتصادی     پرسپولیس در سال 93/ جنگ و جدال، غافلگیری، بازداشت، درخشش و ...     استفاده از آلومنیوم در تولید خودرو مصرف سوخت را تا یک‌سوم کاهش می‌دهد      محورهای مواصلاتی 12 استان کشور بارانی شد/ترافیک در محور کرج-چالوس       
 
   آخرین اخبار  
  با شرایط امروز اتحاد ایرلاین‌ها دور از ذهن است
  ملت یمن نقشه منطقه را تغییر خواهد داد/ سرپیچی خلبان از فرمان آل سعود
  بازگشایی قطعه چهارم آزادراه تهران ـ شمال
  رویکرد اصلی بازار کار باید رشد بهره وری باشد
  خلخال غرق در جشن نوزایی طبیعت/گردش چهار فصل در ۱۲۰ کیلومتر
  "هما" از فهرست واگذاری‌ها خارج می‌شود
  خودرویی بدون شیشه و پنجره+تصاویر
  اعلام زمان ثبت‎نام اولین آزمون استخدامی ۹۴
  انگلیس: به نفع همه است که به توافق برسیم
  مسافران از سفر با شناورهای گردشگری غیرمجاز پرهیز کنند
  ساعات ۱۷ تا ۱۸ اوج تردد در جاده‌های کشور طی شبانه روز گذشته
  عمان ایر ۲۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ سفارش داد
  چهار نفر در سواحل چابهار جان خود را از دست دادند
  تاثیرگذارترین لژیونرهای برتر ایرانی را بشناسید
  مالیات شاخص پویای اقتصاد
  سکوت مدعیان حقوق بشر در قبال کشتار مردم یمن تأسف آور است
  ارتقای عملکرد باتری‌ها با ابریشم طبیعی
  ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور در هیات وزیران تصویب شد
  رونق اقتصادی در گرو توسعه صادرات/ بی‌ثباتی قوانین عامل ناامنی صادرکنندگان
  بررسی ماهیت و ضرورت تجارت ترجیحی با کشورها
  تصادف 4 دستگاه اتوبوس 25 مصدوم بر جای گذاشت
  ۱۴ مصدوم و دو کشته در حوادث رانندگی روز گذشته خوزستان
  سود سپرده‌های لحظه‌ای کارتخوان‌ها بیشتر از هزینه استهلاک این دستگاه‌هاست
  راه اندازی اولین سامانه ملی مشاغل ایران در سال جاری/ مسکن اجتماعی رونمایی می‌شود
  توسعه گردشگری دریایی در سال 94 با همکاری ادارات کل بنادر و گردشگری
  بشاراسد: گسترش فعالیت داعش از زمان آغاز حملات ائتلاف آمریکایی/اندیشه مشترک عربستان و داعش
  بخش خصوصی چه می خواهد؟/ همدلی برای رشد اقتصادی
  پرسپولیس در سال 93/ جنگ و جدال، غافلگیری، بازداشت، درخشش و ...
  استفاده از آلومنیوم در تولید خودرو مصرف سوخت را تا یک‌سوم کاهش می‌دهد
  محورهای مواصلاتی 12 استان کشور بارانی شد/ترافیک در محور کرج-چالوس
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
   گزارش تصویری 2  
تصاویر امکانات برج های مسکونی
تصاویر امکانات برج های مسکونی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 7980پنجشنبه، 23 دی 1389 - 17:44
هواپیمای جنگنده شفق ایران
  

هواپیمای جنگنده ی شفق ایران
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

هواپیمای جنگنده شفق ایران

bia2airforce.blogfa.com

هواپیمای جنگنده ی شفق ایران
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

در مورد هواپیمای جنگی شفق که توجه جهان هوانوردی را به خود معطوف ساخت و سایتها و مجله های مشهور صنعت هوانوردی در مورد آن دست به گمانه زنی پرداختند و آن را ستوده و نشانه ایی از پیشرفت صنایع هوایی ایران دانستند. طراحی و ساخت این جنگنده ابتدا قرار بود با همکاری روسیه انجام شود اما با توجه به فشارها و تهدیدهای آمریکا، روسیه خود را از این برنامه کنار کشید و طرحان و کارشناسان ایرانی به ویژه دانشگاه صنعتی شریف برای رو کم کنی هم که شده با همت و تلاش خودشان کار طراحی را انجام داده و به مرحله ساخت اولین نمونه رسیدند.

در واقع همان گونه که سایت اینترنتی روسین دیفنس نوشته بود، ایران با طراحی و ساخت این جنگنده و نمایش آن همه را شگفت زده کرد. با ساخت این جنگنده صنایع هوایی ایران به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته است. این سایت اینترنتی همچنین در مورد این هواپیما می نویسد شفق از موتور روسی RD-33 کلیموف استفاده می کند و از کابین پیشرفته ایی مجهز به سامانه های نمایشگر رنگی ساخت روسیه استفاده می برد. این نمایشگرها را می توان قابل مقایسه با نمایشگرهای چند کاره و رنگی مورد استفاده در هواپیمای جنگی F/A-22 آمریکا دانست. این سایت شفق را با طرح هواپیمای MiG I-2000 روسیه قابل مقایسه دانسته است.

از ویژگی های شفق میتوان به طراحی ویژه و آیرودینامیک تحسین برانگیز آن اشاره کرد. از شکل و شمایل هواپیما و همچنین ورودیهای هوای موتور آشکار است که طراحان تلاش بسیاری به خرج داده اند تا بازتابش راداری هواپیما را به کمترین حد ممکن برسانند تا امکان کشف و رهگیری آن دشوارتر باشد. در واقع می توان شفق را اولین هواپیمای جنگی استیلث ایرانی به حساب آورد. نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد.

احتمالا طراحان با آینده نگری امکان استفاده از موشکهای هدایت شونده روسی را مد نظر داشته اند. ایران گفتگوهایی را برای تولید موتور پیشرفته روسی به نام RD-33 انجام داده است و گویا گفتگو هایی نیز در زمینه تولید تحت امتیاز نمایشگرهای چند منظوره ساخت روسیه در جریان است. این هواپیما که اولین نمونه آن سال قبل ساخته شد، قرار است که دو سال دیگر، با نقش نظامی یا آموزشی، وارد خدمت نیروی هوایی شود. به هر روی شفق گام تحسین برانگیزی در صنایع هوایی ایران به حساب آمده و طراحی و ساخت آن موجب افتخار و سربلندی ایرانیان است.


همزمان با به پایان آمدن کار آزمایش سه جنگنده جدید ایرانی، یعنی هواپیماهای شفق، صاعقه و آذرخش، ایرانیان نیز به این باور رسیدند که تنها علم غربی نیست که می تواند برتر باشد، بلکه می شود به قول بزرگان، ایرانی، می تواند و برای نخستین بار در منطقه ایران این کار را انجام داد.

پس از استقبال شما خوانندگان عزیز از مقاله مربوط به هواپیمای شفق، بر آن شدم که مقاله ای را نیز به طور مشترک، به پرداختن به بررسی هواپیماهای صاعقه و آذرخش اختصاص دهم. از سال ها پیش، طرح هواپیمایی به نام اوج در کار بود که البته این طرح ادامه نیافت. اما با پیگیری مسئولان، در آذر سال 1379، سرتیپ علی اکبر شوقی، رئیس دانشگاه شهید ستاری، اعلام کرد که هواپیمای جدیدی که با نام صاعقه در راه است، در سال 1382، اولین پرواز های آزمایشی خود را به انجام خواهد رساند.

در تابستان سال 1383، صدا و سیما، تصاویر و فیلم های ویدیویی این هواپیمای جدید را با توضیحات کامل نمایش داده و بدین گونه بود که این هواپیما به ایرانیان معرفی گردید. در این هواپیما، از بدنه هواپیمای اف-5 آمریکایی، به دلیل طراحی خوب و قدرت مانور بالای آن الهام گرفته شده است. تفاوت اساسی ظاهری این هواپیما با اف-5، وجود دو سکان عمودی V شکل می باشد که برای ایجاد توانایی لازم برای مانور پذیری بهتر جنگنده صورت گرفته است. هواپیمای جنگنده صاعقه در حقیقت یک نمونه 10تا 15 درصد بزرگتر شده هواپیماهای اف-5 با سکانهای عمودی پروانه ای به منظور افزایش مانورپذیری و کاهش سطح مقطع راداری با سیستم های الکترونیک و موتورهای روسی می باشد.

پیشرانه این هواپیما دو دستگاه موتور RD-33 می باشد که از موتورهای هواپیمای اف-5 بسیار قدرتمندتر بوده امکان پرواز تا سرعتهای 5/1تا 8/1 ماخ را به این هواپیما می دهد. رادار این هواپیما از نوع N019-ME که در ایران بهسازی شده تا کارایی آن بر ضد اهداف زمینی افزایش یابد. بیشترین وزن محموله این هواپیما 4,400 کیلوگرم و وزن خالی این هواپیما 8,000 کیلوگرم و بیشترین وزن برخاست این هواپیما 15,000 تا 18,000 کیلوگرم بوده و بردی در حدود 600 کیلومتر را داراست. این هواپیما، برای اولین بار، در طی سفر خامنه ای به همدان پروازی آزمایشی را با موفقیت تمام به انجام رساند.

اما هواپیمای آذرخش را می توان یک جنگنده اف-5 دانست که در آن مساحت بال ها تا حدودی افزایش یافته و موتورها و اویونیک آن با نمونه های جدیدتر روسی تعویض گشته است. مشهود ترین تفاوت این هواپیما با جنگنده اف-5، ورودی موتورهای به وضوح بزرگتر آن است که در نتیجه نصب موتور قدرتمند تر و نیاز به ورودی هوای بزرگتر حاصل آمده است.

نظر شخصی بنده در مورد جنگنده ساخت ایران چنین عنوان می کنم که با توجه به این که حتی شرایط تا حدودی در کشور های مجاور منطقه مانند ترکیه یا عربستان بهتر نیز هست، این کشورها از خود هیچ گونه توانایی را حتی برای اصلاح جنگنده های خارجی از خود نشان نداده اند. همین موضوع، برتری ایران مشخص می سازد چرا که ایران حتی با وجود تحریم های اقتصادی فراوان، قادر به طراحی و ساخت دو جنگنده مستقل و اصلاح یک نمونه خارجی شده است.

بنده اغراق های برخی که اعلام می کنند که این هواپیما ها حتی هواپیماهای غربی چون جنگنده F/A-22 را مغلوب می سازند را به طور کامل رد می نمایم. چون اگر واقع گرا باشیم، ایران یک کشور در حال توسعه است و نمی توان از او انتظار ساخت چنین جنگنده هایی را در وهله اول داشت، بلکه به تدریج باید به این اهداف دست پیدا کرد. در این اوضاع طراحی و ساخت چنین جنگنده هایی، با توانایی های نسبتاً خوب و قابل قبول، خود افتخار بزرگی محسوب می شود که کشورهای دیگر منطقه، ناتوانی خود را در برابر انجام چنین امور پراهمیتی، بوضوح نشان داده اند.

این هواپیما در سه نوع می باشد: ۱. نوع تک نفره که احتمالا به عنوان هواپیمای شکاری استفاده می شود. ۲. دو نفره ی آموزشی . ۳. دو نفره جنگی. در ضمن این هواپیما به تولید انبوه نرسیده است.

 

 

تعداد بازدید: 2150 ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
امین
| |    | 1389/11/5 - 03:17 |     1     0     |
تشکر میکنم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   هواپیمایی آسمان  
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ملت یمن نقشه منطقه را تغییر خواهد داد/ سرپیچی خلبان از فرمان آل سعود
  احداث پل قدس اردبیل به معما تبدیل شده است
  انگلیس: به نفع همه است که به توافق برسیم
  گذری برطولانی ترین پل تاریخی ایران در هرمزگان
  خودکشی جلاد مشهور داعش در موصل
  دورنمای اقتصاد ایران در سال 94
  ضرورت ایجاد تحولات اساسی در ساختار بورس
  قیمت طلا، سکه و ارز صبح شنبه، ۸ فروردین
  افسانه آزاد راه تهران- شمال در پیچ وخم جاده های شمال باقی مانده است
  پیروزی اسپانیا و انگلیس/ حریف ایران بازی خارج از خانه را برد
  برد پرگل ایران برابر افغانستان/ ورزشگاه آزادی در تسخیر تماشگران افغان
  عراقچی خبر داد: هنوز توافقی حاصل نشده است/ صبح دوشنبه، جلسه اصلی ایران و 1+5
  اسارت یک خلبان سعودی در یمن/فرودگاه عدن در دستان انصارالله
  هاشمی: دخالت نظامی ایران در یمن تهمت است/ مذاکرات هسته ای از مذاکره با صدام سخت تر است
  وداع پدر با پسر در کوه های آلپ
  ایران - سوئد؛ شام آخر کی‌روش یا عقب‌نشینی فدراسیون فوتبال؟
  پیش بینی راز آلود کمک خلبان آلمانی
  توافق شفاهی یا مکتوب/ نگرانی بیش از اندازه نتانیاهو نشانه چیست؟
  قیمت طلا، سکه و ارز صبح یکشنبه، ۹ فروردین
  موج جدید بارشها از امروز/ هشدار درباره آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل ها
  بندر خمیر پل ارتباطی مسافرت با خودرو به قشم
  پرواز فلای دبی از فرودگاه لارستان به زودی آغاز می‌شود
  ظریف: امیدوارم با همکاری همسایگان روند خطرناک جنگ را متوقف کنیم
  گردش ملی‌پوشان در هوای سرد استکهلم پیش از دیدار با سوئد+عکس
  تاثیرگذارترین لژیونرهای برتر ایرانی را بشناسید
  ایجاد 20 هزار صندلی استاندارد در بنادر شمالی و جنوبی کشور تا پایان سند چشم‌انداز
  روزمرگی در برنامه‌های مدیریتی مانع اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است
  بندر لنگه، عروس بنادر ایران در ایام نوروز پذیرای مسافران نوروزی
  رشد تولید در پی حمایت دولت از بورس کالا
  محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی هشتم فروردین ماه 94
  ادغام دو پایانه جنوب و غرب، قطعی است
  جاده‌ها همچنان حرف نخست را می‌زنند
  گردشگری با اتوبوس‌های روباز تهران دائمی می‌شود
  فوتبالیست های نوجوان ایران قهرمان رقابت های بین المللی ژاپن شدند
  شمارش معکوس برای فاز دوم فیلترینگ هوشمند
ادامه پربیننده ترین خبرها
 
   گزارش های تصویری 1  
افتتاح‌متروشهرک‎شریعتی‎باحضورقالیباف/تصاویر
  ادامه گزارش های تصویری 1
 
   پایگاه اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ترابر نیوز 1389
tarabarnews@ymail.com
طراحی و اجرا: گروه نرم افزاری فکا