تلکس ترابر نيوز :پايگاه خبري تحليلي حمل و نقل : حدود ۱۱ ميليون نفر در ۵۵ هزار هكتار سكونت‌گاه نابسامان زندگي مي‌كنند/ لزوم ايجاد اشتغال پايدار، بالابردن سطح زندگي، ارتقاء معيشت و كيفيت زندگي در مناطق روستايي و كمتر توسعه يافته
پنجشنبه، 14 شهریور 1398 - 12:50     کد خبر: 90908

ترابر نيوز: يك نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز حدود ۱۱ ميليون نفر در ۵۵ هزار هكتار سكونت‌گاه نابسامان زندگي مي‌كنند كه بايد به آن‌ها امكانات رفاهي داده شود.
ترابر نيوز:

مجيد كيانپور در گفت‌وگو با ايلنا، درباره افزايش حاشيه‌نشيني و سازوكار ساماندهي اين بخش از بافت سكونتي، گفت: حاشيهنشيني تعريف خاص خودش را دارد، بدين معنا است كه توسعه شهرها بدون رويه و خارج از ظوابط قانوني شكل مي‌گيرد و افراد ساكن در آن‌جا از امكانات كمتري برخوردار هستند. 

نماينده مردم دورود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: افراد در حاشيه شهرها جايي كه نه طرح هادي دارد و نه بر اساس جامعه شهري و تفضيلي است، سكونت مي‌كنند. 

وي ادامه داد: توسعه در مناطق حاشيه شهرها خارج از روال قانوني است و مسكن‌هاي ايجاد شده فاقد خدمات زيربنايي و توسعه‌اي هستند. آسفالت، معبرهاي شهري، آب و برق و خدمات زيربنايي و روبنايي در اين بافت‌ها وجود ندارد.

اين عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: هنگامي كه آب و برق به اين مناطق داده مي‌شود با وجود اينكه جزء كارهاي زيربنايي هستند، در زمره كارهاي روبنايي قرار مي‌گيرند زيرا اين مناطق خدمات روبنايي مانند خانه‌ها و درمانگاه‌هاي بهداشت، خدمات ورزشي و گردشي و غيره ندارند.

وي با بيان اينكه حداقل استاندارهاي لازم در حاشيه شهرها وجود ندارد، گفت: به طور مثال مدارسي كه كلاس‌هاي آن حدود ۳۰ نفر گنجايش جمعيت دارد گاهي تا ۵۰ نفر در آن كنار هم مي‌نشيند كه بعضا شيفت در اين مدارس به نوبت سوم هم مي‌رسد، بنابراين بايد ساماندهي شوند.

كيانپور تاكيد كرد: آموزش مهارت‌هاي لازم اجتماعي در حاشيه‌نشين شهرها بسيار لازم است زيرا در اين مناطق سطح درآمد بسيار پائين است و افراد معمولا از زندگي خوبي برخوردار نيستند.

وي با تاكيد بر اينكه با كلاس‌ها و دوره‌هاي فني و حرفه‌اي مي‌توان آموزش‌هاي لازم را به افراد ساكن در اين مناطق داد كه شغل و درآمدشان به يك ثبات برسد و دست از اشتغال‌هاي كاذب بردارند، اظهار داشت: نهادهاي حمايتي مانند سازمان فني و حرفه‌اي، كميته امداد، بهزيستي و آموزش و پرورش و ارشاد مي‌توانند نقش بسيار مهمي را در اين زمينه ايفا كنند. 

نماينده مردم ازنا خاطرنشان كرد: هنگامي كه مهارت‌هايي را افراد در مناطق حاشيه‌نشيني كسب كنند و به يك شغل مناسب دست يابند، ما مي‌توانيم جلوي بسياري از اتفاقات و آسيب‌هاي اجتماعي را بگيريم.

وي افزود: بايد كاري كنيم كه افراد به محل سكونت خود تعلق خاطر پيدا كنند تا نخواهند به نقاط ديگر مهاجرت و در حاشيه شهرها زندگي كنند.

كيانپور يادآور شد: بسياري از افرادي كه امروز در حاشيه شهرها زندگي مي‌كنند از روستاها مهاجرت كرده‌اند در صورتي كه اگر شغل پايدار و درآمد مكفي داشتند، به شهرها نمي‌آمدند.

وي خاطرنشان كرد: مهاجرت به شهرها خصوصا شهرهاي مياني از شهرهاي كوچك و روستاها صورت مي‌گيرد زيرا افرادي كه دست به مهاجرت مي‌زنند، به فكر ارتقاء سطح درآمدشان هستند.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: دولت و مجلس بايد با يكديگر همكاري داشته باشند و سطح رفاه در اين مناطق را بالا ببرند و مهارت را به افراد آموزش دهند. ما بايد برنامه‌هاي منسجم و قابل اجرا براي روستاهاي كوچك داشته باشيم تا اشتغال پايدار در آن‌ها ايجاد كنيم.

وي ادامه داد: با ايجاد اشتغال پايدار، بالابردن سطح زندگي، ارتقاء معيشت و كيفيت زندگي در مناطق روستايي و كمتر توسعه يافته علاوه بر جلوگيري از مهاجرت افراد به شهرها مانع گسترش حاشيه‌نشيني هم خواهيم شد.

كيانپور با اشاره به اينكه مي‌توان با تمركززدايي از روي شهرهاي بزرگ به  توسعه شهرهاي كوچك و روستاها كمك كرد، گفت: بسيار حائز اهميت است كه تمركززدايي كنيم، به هر ميزان كه امكانات و خدمات در سطح شهرها گسترش پيدا كند قطعا پديده مهاجرت كمتر خواهد شد.

وي ادامه داد: افراد خودشان هم مي‌دانند كه مهاجرت كردن چه دردسرهاي دارد اما چه كنند زماني كه امكانات لازم را براي زندگي ندارد. ما مسئولان و تصميم‌گيران بايد تلاش كنيم در اين مناطق معيشت، اشتغال و خدمات را براي همه به صورت يكسان ارائه دهيم.

نماينده مردم ازنا در مجلس شوراي اسلامي درباره اينكه آيا در كميسيون عمران براي ساماندهي مناطق حاشيه‌نشين طرح و يا لايحه‌اي مطرح است، يا خير گفت: در كميسيون عمران پيگيري‌هاي بسياري صورت گرفته است.

وي ادامه داد: ما چيزي حدود ۵۵ هزار هكتار حاشيه‌نشيني و يا به عبارتي سكونت‌گاه‌هاي غيررسمي و نابه‌سامان داريم كه حدود ۱۱ ميليون نفر در آن‌ها زندگي مي‌كنند. اين درحالي است كه بافت‌هاي فرسود ما ۷۲ هزار هكتار كه در آن ۸ ميليون نفر سكونت دارند. مجموع مساحت بافت‌هاي فرسوده و حاشيه‌نشين ما روي هم ۱۲۷ هزار هكتار مي‌شود كه ۱۹ ميليون جمعيت در آن زندگي مي‌كنند كه ۲۰ درصد مساحت شهرهاي ما را تشكيل مي‌دهد.

كيانپور گفت: امروز ۳۰ درصد جمعيت كشور در ۲۰ درصد مساحت شهري زندگي مي‌كنند به همين خاطر بايد تلاش كنيم بافت‌هاي فرسوده نوسازي شوند. همچنين براي سكونت‌هاي غيررسمي معروف به حاشيه‌نشين بايد سطح خدمات و امكانات زير بنايي را ارتقاء دهيم و به استاندارد برسانيم.


برگشت به تلکس خبرها