ترابر نيوز :پايگاه خبري تحليلي حمل و نقل : فارن پالسي: اعضاي جنبش مقاومت افغانستان تشكيل دولت در تبعيد را بررسي مي كنند
یکشنبه، 4 مهر 1400 - 10:08     کد خبر: 94357

ترابر نيوز:
 
بر اساس گزارش فارن پالسي، رهبران جنبش مقاومت مسلحانه مخالف طالبان در افغانستان خاك اين كشور را ترك كرده و در حال جمع شدن كنار چهره‌هاي ارشد سابق دولت سرنگون شده اشرف غني با هدف تشكيل دولتي در تبعيد هستند.
 
پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :

ايسنا: بر اساس گزارش فارن پالسي، رهبران جنبش مقاومت مسلحانه مخالف طالبان در افغانستان خاك اين كشور را ترك كرده و در حال جمع شدن كنار چهره‌هاي ارشد سابق دولت سرنگون شده اشرف غني با هدف تشكيل دولتي در تبعيد هستند.

به گزارش  فارن پالسي، بنا به گفته چند مقام سابق ساكن خارج از افغانستان، سياستمداراني شامل وزرا و نمايندگان پارلمان در زمان دولت سرنگون شده افغانستان و همينطور چهره‌هاي ارشد ارتش در كشور تاجيكستان، همسايه افغانستان حضور داشته و به دنبال جلب حمايت مالي و نظامي با هدف تقويت گروه رسمي مخالفان افراطگراني كه در تاريخ ۱۵ اوت افغانستان را در كنترل گرفتند هستند. در هفته‌هاي اخير احمد مسعود، پسر رهبر فقيد جنبش مقاومت افغانستان يعني احمد شاه مسعود و همينطور امرالله صالح، معاون رئيس جمهور سابق كه هر دو براي مدت كوتاهي يك نبرد مقاومت را در دره پنجشير در شمال شرق كابل رهبري كردند در هفته‌هاي اخير بعد از در هم شكسته شدن تلاشهايشان براي حفظ مقاومت عليه طالبان از مرز افغانستان به خارج فرار كردند.

يك مقام امنيتي ارشد سابق افغان كه نامش را فاش نكرد گفت، مقاومت شامل سه دسته كلي است: حاميان جبهه مقاومت ملي متعلق به امرالله صالح و احمد مسعود، افسران و ژنرالهاي سابق نيروهاي امنيت و دفاع ملي افغانستان و همينطور مقامهاي ارشد وزارتخانه‌هاي كشور و دفاع دولت سابق و سوم وزيران سابق و معاونان وزراي سابق، مذاكرات در مراحل اوليه قرار داشته و اين گروه‌ها هنوز از اتحاد ايدئولوژيك برخوردار نيستند.

به گفته منابع نزديك به جنبش، آنها نماينده گروه‌ها و دسته‌هاي قومي و مذهبي مختلف افغانستان اعم از سني‌ها، شيعيان، پشتونها، تاجيك‌ها، ازبك‌ها و هزاره‌ها هستند. برخي بازيگران مهم از جمله جنگسالاران و واسطه‌هاي قدرت قوميتها از خارج از تاجيكستان با اين فرآيند همكاري مي‌كنند و انتظار مي رود برخي از آنها به زودي به اين كشور جابجا شوند. اشرف غني، رئيس جمهور سابق افغانستان هم كه خروج ناگهاني‌اش در ۱۵ اوت از افغانستان راه را براي ورود طالبان به كابل و اعلام پيروزي هموار كرد ظاهرا جزو اين مذاكرات مربوط به تشكيل دولت در تبعيد نيست. او هم اكنون به همراه تعدادي از حاميانش از جمله حمدالله محب، مشاور امنيت ملي سابق در امارات متحده عربي است.

دورنماي تشكيل يك دولت در تبعيد براي افغانستان نگراني‌ها در خصوص درگير شدن مجدد اين كشور در جنگ داخلي را افزايش ميدهد. با اين حال عدم وجود يك حامي دولتي يا ثروتمند از يك شورش مسلحانه، كار را براي اينكه اين مخالفان در صورت توافق كردن به سراغ پشتيباني نظامي از آرمانهايشان بروند را دست كم تا آينده نزديك بعيد مي كند. در آمريكا ليندسي گراهم سناتور جمهوريخواه و مايكل والتز تا كنون تنها حمايت كننده ها از تيم مسعود-صالح بوده‌اند و هنوز نشاني از وجود يك حامي مالي براي اين جنبش مقاومت نظير چارلي ويلسون، نماينده اسبق كنگره و حامي مشهور گروه مجاهدين افغان در دوره بعد از حمله شوروي در سال ۱۹۷۹ به افغانستان وجود ندارد.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها