ترابر نيوز :پايگاه خبري تحليلي حمل و نقل : سرانجام نامعلوم سلاطين موادمخدر ايران پس از دستگيري
یکشنبه، 17 شهریور 1398 - 13:29     کد خبر: 90843

ترابر نيوز:
پليس

در اين گزارش مروري خواهيم داشت بر فعاليت بزرگترين قاچاقچياني كه دستگيري آن‌ها رسانه‌اي شد ولي شايد كمتر كسي بعد از گذشت چندين سال از دستگيري‌شان، خبري از اجراي حكم آن‌ها يا سرانجامشان شنيده است.

به گزارش مشرق، در سال‌هاي اخير پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا توانسته با متمركز شدن بر باندهاي بزرگ و رصدهاي اطلاعاتي از اقدام قاچاقچيان حرفه‌اي، ضرباتي را به تعدادي از سرشبكه‌هاي بزرگ قاچاق مواد مخدر وارد كند. مساله‌اي كه باعث شد در اين سال‌ها خبرهاي متعددي از دستگيري سركردگان و سرشبكه‌هاي باندهاي مافيايي موادمخدر شنيده شود. باندهايي كه دامنه فعاليتشان نه تنها محدود به جغرافياي كشورمان نبود، بلكه در ابعاد بين المللي فعاليت كرده و ترانزيت موادمخدر از كشور افغانستان به برخي از كشورهاي منطقه را رهبري مي‌كردند.

بيشتر بخوانيد:

۵ قاچاقچي بزرگ مواد مخدر دنيا را بشناسيد +عكس

اما در اين ميان علي‌رغم انتشار اخبار دستگيري قاچاقچيان دانه درشتي كه شناسايي و پيگيري آن‌ها ماه‌ها، سال‌ها يا حتي بعضاً نزديك به يك دهه در دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي به طول انجاميده بود و اين قاچاقچيان حرفه‌اي با وجود بهره‌گيري از انواع روش‌ها براي مخفي‌ماندنشان، نهايتاً شناسايي و دستگير شدند، حداقل در رسانه‌ها خبري از اجراي حكم مجازات آنها منتشر نشد.

در اين گزارش با بازخواني مطالب منتشر شده در رسانه‌هاي رسمي كشور، مروري خواهيم داشت بر فعاليت بزرگترين قاچاقچياني كه دستگيري آن‌ها رسانه‌اي شد ولي شايد كمتر كسي بعد از گذشت چندين سال از دستگيري‌شان، خبري از اجراي حكم آن‌ها يا سرانجامشان شنيده است.

1- تمساح خليج؛ قاچاقچي بين المللي با دو هزار ميليارد تومان گردش مالي (دستگيري: اواسط 93)

نزديك به 4 سال پيش بود كه سردار علي مويدي رئيس پليس وقت مبارزه با موادمخدر ناجا از دستگيري يكي از بزرگترين قاچاقچيان موادمخدر طي چند دهه اخير خبر داد. فردي كه عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور با ارائه جزئياتي تكان دهنده از نحوه فعاليت و درآمدهاي وي اعلام كرده بود «اين فرد كه تنها پنج كلاس سواد دارد، ظرف دو سال دوهزار ميليارد تومان در حسابش واريز شده و حتي به اسم مردگان حساب باز كرده بود و پول‌هاي كلان به اين حساب‌ها واريز مي‌كرده تا از دست قانون فرار كند.»

اين فرد كه سرباز فراري بوده و از اهالي جنوب كشور است و متولد سال 1362 است، در زمان دستگيري‌اش تنها 31 سال سن داشت و دستگيري اين فرد براي سيستم انتظامي و پليس به اندازه‌اي ارزشمند بود كه سال‌ها پليس در جستجوي و پيدا كردن سرنخي براي بازداشت او بود و در نهايت خبر بازداشت و دستگيري وي در اواخر شهريور ماه 4 سال پيش رسانه‌اي شد.

تمساح خليج در مدت فعاليتش توانسته بود يكي از بزرگترين شبكه‌هاي قاچاق و توزيع مواد مخدر در ايران و پاكستان را راه‌اندازي كند و خودش به عنوان رهبر اين سازمان و شبكه پيچيده در چهره‌هاي مختلف و پوشش‌هاي گوناگون در حوزه جنوب ايران و پاكستان فعاليت مي‌كرده است.

بر اساس گزارش‌هاي اعلام شده، تمساح خليج حين دستگيري‌اش در حال هدايت براي قاچاق بيش از 100 تن مواد مخدر به حوزه آب‌هاي آزاد بوده است كه نهايتاً ناكام ماند.

عليرضا جزيني قائم مقام وقت دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري، اين فرد كه دامنه فعاليتش فراتر از ايران بوده، درخصوص ميزان درآمد وي در سال‌هاي فعاليتش در قاچاق موادمخدر گفته بود: حدس پليس اين است كه درآمد وي به مراتب بيشتر از 2 هزار ميليارد تومان است.

حجت‌الاسلام و المسلمين اكبري رئيس كل دادگستري استان هرمزگان حدود يك سال و نيم پس از دستگيري اين قاچاقچي بزرگ و در بهمن ماه سال 94 گفته بود: تمساح خليج فارس، در پوشش بنگاه دار معاملات ملكي در يكي از شهرستان‌هاي استان هرمزگان فعاليت مي‌كرد كه طي چندين سال فعاليت تبهكارانه خويش، مواد مخدر ترياك را از كشور پاكستان تأمين و با هدايت به سمت آب‌هاي آزاد ( درياي عمان و خليج‌فارس) به كشورهاي حاشيه خليج‌فارس ترانزيت مي‌كرده است.

رئيس كل دادگستري استان هرمزگان با اشاره به بخشي از درآمدهاي اين قاچاقچي بزرگ كه بيشتر اوقات خود را در خارج از كشور و در يكي از كشورهاي حاشيه خليج فارس سكونت داشته گفت: همچنين بيش از 500 ميليارد تومان نيز املاك و مستغلات را در شهرهاي مختلف ايران به تملك خويش درآورده است.

به هرحال اين تنها پرونده‌ قاچاق بزرگ موادمخدري نيست كه دستگيري قاچاقچيان آن‌ها رسانه‌اي مي‌شود ولي خبري از رسيدگي قضايي به آن‌ها اعلام نمي‌شود؛ يكي ديگر از اين افراد فردي بود كه رسانه‌ها به وي عنوان «قورباغه مكران» را دادند.

2- قورباغه مكران؛ بزرگترين قاچاقچي دستگير شده پس از انقلاب/ سرپل ارتباطي 11 شبكه مافياي بين المللي (دستگيري: زمستان 95)

قورباغه مكران يكي از افراد خطرناكي بود كه 11 شبكه بين‌المللي موادمخدر را اداره مي‌كرد و به گفته سردار مسعود زاهديان رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا، بيش از 200 ميليارد تومان از اموال او توقيف شده است. ابعاد فعاليت قورباغه مكران 50 ساله به اندازه‌اي گسترده بوده كه پليس مبارزه با موادمخدر ناجا پس از دستگيري وي اعلام كرد كه تمساح خليج تنها يكي از باندهايي بوده كه با اين فرد در ارتباط بوده است.

اين متهم كه اوايل زمستان 95 در سيستان و بلوچستان و طي عملياتي غافلگيرانه زماني‌ كه براي عروسي دخترش به دلگان رفته بود دستگير شد؛ اين فرد كه گفته مي‌شود نزديك به 2 دهه در قاچاق موادمخدر سابقه داشته وقتي متوجه حضور ماموران شد، با چادري زنانه قصد فرار از دست پليس را داشت ولي نهايتاً در همان منطقه دلگان دستگير شد.

وي كه در بازجويي‌هاي اوليه به جابجايي 800 تن مواد مخدر اعتراف كرده بود جزو قديمي‌ترين و پولدارترين قاچاقچيان مواد مخدر ايران بود كه در بررسي‌هاي اوليه انجام شده،  100 منزل مسكوني از وي در شهرهاي زاهدان، ديلگان، زابل، تهران، البرز، مشهد و غرب كشور كشف شد و در لحظه دستگيري‌اش هم، نزديك به 15 ميليارد تومان پول نقد در منزل و حساب بانكي اين قاچاقچي بزرگ وجود داشت.

قورباغه ‌مكران علاوه‌ بر قاچاق مواد مخدر به ايران، در خارج از كشور هم فعاليت گسترده‌اي داشت. او و باندش مواد مخدر را از كشور افغانستان به پاكستان منتقل مي‌كردند و پس از انتقال اين مواد به بنادر اين كشور، مواد مخدر را به كشورهاي آفريقايي و حاشيه خليج‌فارس قاچاق مي‌كردند.

3- «ر-ح»؛ قاچاقچي معروف ايران و امارات/ زمينگير شدن پيچيده‌ترين باند بين‌المللي موادمخدر ايران (دستگيري تير 94)

اما در سال‌هاي اخير، يكي از قاچاقچيان بسيار بزرگ و در عين حال گمنام هم دستگير شد؛ ايراني الاصلي كه سردار علي مويدي رئيس پليس وقت مبارزه با موادمخدر ناجا در تيرماه 94،‌ او را تحت عنوان «ر-ح»‌ معرفي كرد. سرشبكه ترانزيت منطقه كه با عناوين جعلي و متعدد بيش از 100 تن موادمخدر را طي چند سال گذشته به نقاط مختلف ترانزيت كرده بود.

«ر-ح» كه هيچگاه اطلاعات دقيقي از هويت وي اعلام نشد با توجه به سوابقش در پرونده‌هاي وزرات اطلاعات، با پيگيري گذرنامه‌هاي جعلي در كرج دستگير شد.

براساس اعلام پليس، در لحظه دستگيري وي و مرتبطينش 21 تن انواع موادمخدر و اموال بسياري از جمله چكي 200 ميليارد توماني كشف شد. علاوه بر اين نيز مشخص شد كه اين فراد داراي اموال زيادي نه تنها در داخل، بلكه در كشورهاي ديگر هم بوده و املاكي را در اين كشورها خريداري كرده بود.

پيچيدگي فعاليت اين قاچاقچي گمنام به اندازه‌اي بوده كه در لحظه دستگيري وي، 50 خط فعال موبايل همراه وي بوده است. فردي كه به گفته سردار مويدي، در تحقيقات بعدي مشخص شد كه علاوه بر ترانزيت موادمخدر در قاچاق اسلحه در كشورهاي مختلف منطقه نيز فعال بوده.

4- قاچاق 1000 تن موادمخدر؛ از امارات تا ونزوئلا (دستگيري نامعلوم)

اما علي‌رغم همه پرونده‌هاي قاچاقچيان بزرگ موادمخدر كه در بالا آمده و به شدت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود، در 26 مهرماه 95، احمد فاضليان رئيس دادگستري استان البرز از پرونده بزرگي خبر داد كه نه تنها از نظر حجم بالاي موادمخدر ترانزيت شده توسط سرشبكه منهدم شده، بلكه ابعاد بين المللي گسترده‌ آن هم حائز اهميت بود. پرونده‌اي كه به گفته وي، بازداشت عوامل دخيل در آن 10 سال به طول انجاميده بود.

اين فرد كه شايد بزرگترين و گمنام‌ترين قاچاقچي موادمخدر است در كشورهاي امارات متحده عربي، افغانستان، پاكستان، تاجيكستان، ونزوئلا، تركيه و تايلند داراي شبكه گسترده توزيع و ترانزيت مواد مخدر بوده و بر اساس برآوردهاي اطلاعاتي، سالانه 100 تن مواد مخدر را در مدت زماني نزديك به 10 سال جابه‌جا كرده است. يعني چيزي در حدود 1000 تن موادمخدر.

فاضليان گرچه اطلاعات بيشتري از نحوه دستگيري اين قاچاقچي بزرگ نگفته و حتي عنوان نكرده كه اين فرد توسط كدام دستگاه شناسايي و دستگير شده، اعلام كرده بود: در مخفيگاه اين فرد تعداد زيادي سلاح گرم كشف شد و تعدادي از نزديكان وي نيز بازداشت شده و برخي نيز متواري هستند. 

5- سلطان كوكائين؛ از جشن 40 ميلياردي تا سلطنتي كه خانوادگي شد (دستگيري اوايل سال 93)

اما «حسين پنجك» برخلاف برخي از قاچاقچيان بزرگ و در عين حال گمنام موادمخدر، پس از دستگيري حسابي سوژه رسانه‌ها بود؛ شايد يكي از دلايل اين ماجرا، نوع ماده مخدري بود كه تخصص وي بود؛ كوكائين؛ ماده‌اي كه در ايران كمتر استفاده مي‌شود و قيمت بالاي آن باعث شده تا مشتريان خاصي داشته باشد و نهايتاً لقب «سلطان كوكائين» به او اختصاص يافت. البته فعاليت يكي از براداران وي هم باعث شد تا موضوع براي رسانه‌ها جذاب‌تر باشد؛ خصوصاً اينكه بيشترين فعاليت اين قاچاقچي بزرگ در تهران بود.

در ارديبهشت سال 93، خبر دستگيري سلطان كوكائين توسط سردار علي مويدي رئيس پليس وقت مبارزه با مواد مخدر ناجا اعلام شد. پسر 32 ساله‌اي كه پس از برگزاري جشني كه به بهانه رسيدن اموالش به 40 ميليارد تومان دستگير شد و در آن جشن كه درحوالي كرج برگزار شده بود نزديك به يك ميليارد تومان هزينه كرده بود.

به گفته پليس علاوه بر شناسايي چندين دستگاه خودرو لكسوس، جنسيس و...، يك قايق تفريحي لوكس هم بخشي از اموال اين قاچاقچي بزرگ بود كه در زمان دستگيري‌اش در يكي از بنادر شمالي كشور پهلو گرفته بود.

سلطان كوكائين كه بيش از 17 سابقه دستگيري قبلي در كارنامه‌اش داشت، اقدام به تشكيل مافياي كوكائين در پايتخت كرده بود. اين درحالي بود كه با دستگيري وي، اين مافيا همچنان به كارش ادامه مي‌داد تا اينكه بعد از حدود 20 ماه، پليس مبارزه با مواد مخدر برادر وي را هم كه جانشين وي شده بود دستگير كرد. پس از اين دستگيري بود كه مويدي همزمان با اعلام خبر دستگيري برادر سلطان كوكائين گفت: از دستگاه هاي قضايي درخواست مي‌كنم تا به وضعيت خانواده حسين پنجك رسيدگي كنند.

*آزادي عجيب چند قاچاقي بزرگ موادمخدر پس از صدور حكم حبس ابد و حتي اعدام

با گذشت نزديك به 4 سال از دستگيري تمساح خليج و مدت‌ها از دستگيري اين قاچاقچيان بزرگ موادمخدر كه گفته مي‌شود سال‌ها پليس و ساير دستگاه‌هاي انتظامي و حتي امنيتي، پرونده اين افراد را تحت نظر داشته و مترصد دستگيري آن‌ها بوده‌اند، متاسفانه هيچ گزارشي از اجراي حكم اعدام يا در عمده موارد، حتي گزارشي از صدور حكم قضايي آن‌ها منتشر نشده است. قاچاقچياني كه به نظر مي‌رسد با توجه به گوشه‌اي از پرونده‌هاي آنها و نفوذ و قدرتشان، بيم فرارشان از مجازات مي‌رود.

اين در حالي است كه علي‌مويدي قائم مقام سابق دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئيس پليس سابق مبارزه با مواد مخدر ناجا در اواخر سال 95 در مصاحبه‌اي از ماجرايي پرده برداشت كه براي بسياري‌ها عجيب و قابل تامل بود؛‌ وي در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام كرد كه يكي از بزرگترين قاچاقچيان حوزه مواد مخدر كشور به نام «باسق» از زندان آزاد شده است؛ او گفته بود «اين فرد سال گذشته دستگير و حكم اعدام وي صادر شده بود، اما امروز باخبر شديم كه وي با قرار وثيقه آزاد شده است.»

همچنين سردار علي مؤيدي رئيس پليس سابق مبارزه با مواد مخدر ناجا در يكي از نشست‌هاي خبري خود با خبرنگاران در تيرماه 94 به دستگيري فردي 40 ساله با 115 كيلو هروئين در تهران اشاره كرد كه پيش از دستگيري به دليل جرائم موادمخدري و سلاح، به حبس ابد محكوم شده بود. وي با بيان اينكه معلوم نيست (اين فرد) با چه ترفندي از زندان آزاد شده و مجدداً به چرخه حمل و ترانزيت مواد مبادرت كرده است گفته بود:  اين فرد 2 ماه پيش با يك ميليارد وثيقه آزاد شد و بلافاصله به امر حمل و ترانزيت مواد مخدر وارد شد كه چند روز قبل با 115 كيلو هروئين در تهران به همراه برادرش دستگير شد.

اين مقام انتظامي عنوان كرده بود: اين امر نشان مي‌دهد كه با اين افراد آنگونه كه در قانون و مقررات بيان شده و بايد برخورد شود، انجام نمي‌شود و اين افراد از اين فرصت‌ها سوء استفاده مي‌كنند چرا كه همين فرد دستگير شده در همين دو ماه صاحب اموال قابل توجهي در تهران شد و چند دستگاه خودروي خارجي و مدل بالا نيز از اين فرد بي‌سواد كشف و ضبط شد.

منبع: تسنيم

 


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها